Що таке судове фінансування?

Що таке судове фінансування?
Судове фінансування є практикою, яка динамічно розвивається в західних країнах, коли особа, що не має відношення до спору, який виник, однак вона має достатньо коштів, надає позивачеві фінансову підтримку — виплачує за нього судові витрати. При цьому в якості умови своєї допомоги інвестор вказує право отримати якусь частку від присудженої позивачеві судом суми.

З точки зору економічної доцільності финансирование судебных процессов є привабливим вкладенням, оскільки воно не пов’язане з ринковими циклами і пов’язаними з ними ризиками. Судовий процес не залежить від змін грошово-кредитної політики або потрясінь на фінансових ринках. При такому низькому ризику судове фінансування забезпечує інвесторам високу прибутковість. Інвестиції в судові розгляди часто дають подвійну віддачу.

Так, наприклад, згідно з опублікованою в Financial Times інформації, компанія IMF Bentham з 2011 по 2017 рік профінансувала 166 справ. При цьому дев’ять справ, дозволила в 2017 році, принесли судового інвестору $ 82,9 млн при вкладених інвестицій в розмірі $ 43,3 млн.

Відомо про успіх іншої відомої компанії Burford. Йдеться про те, що вона продала в 2017 році своє право на одне з арбітражних рішень за $ 107 млн, при спочатку вкладених $ 1,4 млн. Таким чином, повернення інвестицій Burford склав 736%.

Однак як в одному, так і в іншому випадках прибуток від вкладених компаніями інвестицій не була миттєвою. Судові розгляди у зазначених справах були ініційовані в 2011 році.

Для фінансової стабільності підприємств, що мають досить коштів для покриття судових витрат, можливість уникнути витрат при несприятливому результаті судової справи також є дуже привабливим розкладом. Перенаправляючи витрати на судові витрати, які часто виходять за межі встановленого операційного бюджету, на третіх осіб (інвестора судових витрат), позивач отримує можливість використовувати капітал на інші цілі свого бізнесу.

У США сектор фінансування судових справ оцінюється приблизно в $ 10 млрд. За останні два роки було створено близько 30 фондів для інвестицій в судові процеси. Ці нові засоби залучили понад $ 2 млрд. У Англії в порівнянні з 2017 роком в 2018 році ринок фінансування судових процесів виріс на 743% і склав 1,5 млрд фунтів стерлінгів.

За кордоном великі інвестори воліють брати участь у фінансуванні антимонопольних суперечок, суперечок з цінних паперів, в сфері інтелектуальної власності, суперечок за договорами, виконання арбітражних рішень

Природно, інвестори фінансують не всі пропоновані компаніями спори.Кредітори мають фахівців, які ретельно аналізують справи з урахуванням різних факторів для оцінки ризику несприятливого результату. Для скорингової моделі важливо те, наскільки очевидний збиток, які є докази для обґрунтування вимог позивача, які контраргументи може привести сторона відповідача, яка ймовірна тривалість розгляду, чи потрібні додаткові вливання, чи має відповідач активи, щоб виконати рішення суду.