Старі каталізатори: що з ними робити?

Старі каталізатори: що з ними робити?
Каталізатор — обов’язкова деталь вихлопної системи сучасного автомобіля. Встановлений він з єдиною метою — максимально очистити вихлопні гази від шкідливих для нашого здоров’я продуктів згоряння.

Багато несвідомі водії, однак, вважають, що деталь призначена для того, щоб додати автовласникові зайвого клопоту.

Як би там не було, каталізатор, як і будь-яка деталь машини, має обмежений ресурс, що позначається на поведінці автомобіля:

— на низьких передачах швидкість набирається з працею. Таке відчуття, що авто буксирує важкий причіп;
— на панелі управління з’явився тривожний сигнал Check Engine, а на бортовому комп’ютері помилка мотора P0420;
— збільшився витрата бензину. Ця ознака стосується каталізатора, тільки коли повільно набирається швидкість.

Що робити? В першу чергу слід спробувати скинути помилку. Нерідко вона є наслідком неякісного бензину. Якщо ж помилка повторюється, потрібно їхати на СТО, щоб, переконавшись в несправності саме каталізатора, вжити заходів.

Що робити, якщо запчастини вийшла з ладу?

Якщо на техобслуговуванні діагноз підтвердився, то перед вами кілька варіантів вирішення проблеми:

— Найправильніший — придбати новий каталізатор.
— Самий коректний — видалити деталь фізично і по-новому прошити бортовий комп’ютер.
— Найдешевший — встановити на задній кисневий датчик обманку. Вона може бути або електричної, або механічною. Недолік — запах і підвищена витрата при запуску і прогріванні.

Навіщо скуповують старі каталізатори?

У будь-якому випадку крім останнього у вас на руках залишиться старий каталітичний нейтралізатор. Що з ним робити? Викинути? Це найпростіше, але, можна зробити так, щоб перед розставанням він співслужив своєму власникові останню службу в якості деталі, що містить дорогий родій, паладій і навіть платину. Цими дорогоцінними металами покриті стільники, що нейтралізують шкідливі продукти згоряння бензину у двигуні внутрішнього згоряння. Вартість цих металів вище золота мінімум у два рази.

Що робити з дорогоцінними металами? Було б здорово витягти їх самостійно, але, на жаль, для цього потрібно мати відповідне технологічне обладнання. Купувати його заради власного нейтралізатора, в якому загальна вага дорогоцінних металів не перевищує 0,1 грама, не має сенсу, а ось для переробки в промисловому масштабі — чому б і ні.

Від чого залежить ціна?

Ціна старого каталізатора, вірніше дорогоцінних металів, які входять до його складу, формується на лондонській біржі. Не заглиблюючись в подробиці ціноутворення, загальноприйняте правило — компенсувати особі, яка здала відслужило свій термін нейтралізатора 75% вартості містяться в ньому цінних металів. Це прийнята в усьому світі практика, яка обом вигідна і власникам автомобілів, і компаніям, які професійно займаються утилізацією запчастин.

На ціну вийшов з ладу нейтралізатора впливають такі обставини:

— Обсяг автомобільного двигуна. Чим він більший, тим вищий вміст коштовних металів у його нейтралізаторі вихлопних газів.
— Зміст цінних металів. Для визначення цього параметра використовується експрес-аналіз.
— Зовнішній стан нейтралізатора — цілісність його корпуса, наявність вм’ятин і інших зовнішніх дефектів.

При визначенні ціни нейтралізатора скупка катализаторов авто визначає походження керамічних елементів деталі, оцінює якість фільтра сажі, наявність фольги.

Які каталізатори не приймають?

При прийманні автомобільних нейтралізаторів компанії, що займаються утилізацією, слідують загальноприйнятим вимогам:

— керамічна маса деталі повинна бути відокремлена від фільтра сажі;
— неприпустимо наявність в керамічної маси азбесту, елементів керамічної сітки, отпілков, сажі, піску й інших сторонніх вкраплень. Що здається на утилізацію
— матеріал повинен відповідати природної вологості не більше 2%;
— металевий елемент носія повинен являти собою цілісний шматок. В іншому випадку він втрачає не менше 50% дорогоцінного напилення.

Неважко зробити висновок, що вигідніше здати каталітичний нейтралізатор, що не доведений власником авто до крайнього ступеня зносу.

Як здати поламану запчастину вигідно?

Зважаючи на викладені вище обставини, водієві варто задуматися, як розпорядитися тепер уже непотрібною деталлю найбільш раціонально. Є два варіанта:

— здати шматок заліза першому, хто запропонує за нього живі гроші на місці. Цим займаються перекупники;
— здати непотрібну деталь безпосередньому переробнику брухту.