Причини виникнення пожеж

Причини виникнення пожеж
Натурфілософи античних часів, які намагалися пояснити навколишній світ, незмінно включали вогонь в короткий перелік елементів, або, по-іншому — стихій, з яких складається Всесвіт. Поряд з водою, землею і повітрям. А стихія на те й стихія, щоб, залежно від обставин, або спостерігати, або, якщо виходить з-під контролю, руйнувати. І вогонь тут — не виняток.

Палаючи на Сонці, всередині планети, в реакторах, котелень, грілках газових плит, двигунах внутрішнього згоряння, лампах освітлення, вогонь приносить не стільки користь, скільки живить саме життя, не дає йому ні на мить згаснути. В той же час, відбившись, що називається, від рук, вогонь перетворюється в чи не найпотужнішого руйнівника, встояти перед яким не може ніщо, крім, ясна річ, людини, озброєної іншими стихіями — водою, землею, піском, а головне — сучасним розумінням того, що таке неконтрольований вогонь, звідки він береться і що потрібно зробити, щоб його перемогти.

Отже, неконтрольований вогонь, що наносить матеріальний збиток, а також шкоду здоров’ю та життю людей, інтересам суспільства і держави — це пожежа, а фактори пожежі вельми небезпечні.

А які ж бувають причини виникнення пожеж? Перерахуємо їх:

  • Необережне поводження з вогнем — причина виникнення пожеж
  • Недотримання правил пожежної безпеки як причина виникнення пожеж
  • Самозаймання в якості причини виникнення пожеж
  • Природні явища як причини виникнення пожеж
  • Інші причини виникнення пожеж


Щоб не не допустити причини пожежі пройдіть навчання пожежного мінімуму або зробіть установку пожежної сигналізації, замовте http://sbpm.ru/services/pozharotushenie/.

Необережне поводження з вогнем — причина виникнення пожеж

Найчастішою причиною виникнення пожежі в усі часи людської історії було і є необережне поводження з вогнем. Тут і непогашене після пікніка в лісі багаття, через яке іноді вигорають не тільки сотні і тисячі гектарів лісів, а й цілі населені пункти. Тут і кинута мимо попільнички недопалена сигарета, внаслідок чого пожежа охоплює будинки, квартири, знищуючи і майно, і людей, яким це майно належало. Іноді необережне поводження з вогнем призводить до катастроф національного масштабу, як, наприклад, пам’ятна подія в одному з нічних клубів, коли забава з феєрверками на честь клубного ювілею привела до миттєвого займання стелі та стін клубу, виділенню у великих кількості отруйних речовин і, як наслідок , до смерті більш ніж 150 чоловік.

Недотримання правил пожежної безпеки як причина виникнення пожеж

Зрозуміло, недотримання правил експлуатації електричного, виробничого обладнання (перелік зведень правил пожежної безпеки) в епоху технічного прогресу теж нерідко стає причиною виникнення пожеж. Чи не вимкнені праски, паяльники, обігрівальні прилади, просто неякісна електропроводка, як і газо-електрозварювальні роботи поблизу легкозаймистих матеріалів — все це не призводить до добра і не сприяє поліпшенню позитивної статистики.
Наприклад, був випадок, який стався в 2011 році. Біля одного з будинків міста під час спеціальних робіт з демонтажу рекламних конструкцій рятувальниками було відмічено, що світловий короб іскрить. Світловий короб являє собою вивіску з внутрішньою підсвіткою, по-іншому ці конструкції називають лайтбоксами (від англійського light-box). В даному випадку причиною іскор виявилася повністю зотліла проводка, сталося коротке замикання. Необхідно перевіряти справність проводки не тільки всередині будівлі, а й біля входу в неї, наприклад в старих світлових коробах, а краще вчасно провести заміну застарілого світлового короба, довіривши цю справу професіоналам.

Самозаймання в якості причини виникнення пожеж

А ще пожежа викликається самозайманням різного роду нових і старих матеріалів і речовин. Самий банальний приклад — це самозаймання промасленого ганчір’я під впливом сонячних променів, від тепловиділення опалювальної батареї або при контакті з марганцівкою. Можуть самозапалитись деревна тирса, стружки, стикаючись з кислотами. Такі речовини, як карбід кальцію, калій, натрій, негашене вапно мають особливістю під впливом вологи розігріватися до високих температур і вибухати. Буває, що одного разу вселився в купи вугілля або торфу вогонь, може через місяці спалахнути і розгорітися у величезних масштабах. З нічого, здавалося б, спалахує в рулонах рубероїд, папір, целофан і целулоїд, матеріали, що містять нітроцелюлозну основу. Більшість горючих речовин самозаймається при температурах, що не перевищують 140 градусів Цельсія.

Природні явища як причини виникнення пожеж

До причин, що викликають пожежі, відносять так само і давні, як світ, природні явища, як грозові розряди. Вмить спалахують ліси, купи сіна, соломи, дров, і т.п. Пожеж, які трапляються від «грому з блискавкою», могло бути в багато разів більше, якби не Бенджамін Франклін, той, зі стодоларової банкноти — саме він, один із засновників США першим у світі встановив громовідвід і обґрунтував необхідність його повсюдного застосування в цілях захисту від пожеж, що відбуваються «згори».

Інші причини виникнення пожеж

І, звичайно ж, навмисні підпали — теж далеко не екзотична причина виникнення пожеж. Заради чого? А щоб зігрітися, просто на вогонь помилуватися, щоб сусідові, начальнику насолити! Та хіба мало яка ще дурість в голову спаде палія? Наприклад, багатьом пам’ятні кілька місяців, які тримали в напрузі весь автомобільний Харків, коли щоночі група безумців спалювала дотла в різних районах столиці. Є, втім, й інша крайність, коли палієм рухає холодний розрахунок — отримати страховку за «випадково» згорілу будівлю, приміщення, рухоме майно.

Який з усього викладеного випливає висновок? Та просто потрібно не розслаблятися. Власне життя і все, що з ним пов’язано, варта того, щоб завжди бути напоготові. А так само можливо звести до мінімуму ризик виникнення пожежі, або вчасно виявити його.