Терористи з Ємену працюють над новим типом вибухівки

Терористи з Ємену працюють над новим типом вибухівки
Представники британського уряду вважають, що єменські розробники вибухових пристроїв планують створити бомби, які терористи могли б безперешкодно проносити на борт літаків, що здійснюють перельоти в країни Заходу. Виходячи з цих міркувань, британська влада ухвалила рішення про збільшення кількості сканерів для огляду в аеропортах з 10 до 21.

Три роки тому замаскована під принтер бомба терористів «Аль-Каїди» була знайдена в літаку, який приземлився в аеропорту англійського регіону Східний Мідленд. Ще одне подібне вибуховий пристрій виявилося в аеропорту Дубая. Торік аналогічний механізм знайшли на території Ємену.

Друзі сайту: така річ, як автомобильный терминал стала вже доволі зручним логістичним рішенням, враховуючи високий показник імпорту автомобілів у нашій країні.

У спільноті, що спеціалізується в сфері безпеки аеропортів, такі бомби називають «майстерно захованими девайсами»: маються на увазі складні для виявлення вибухові механізми, більша частина з яких не містить металевих елементів; також для їх виготовлення використовуються вибухові речовини з низьким рівнем газовиділення (пентаерітріттетранітрат). Ці механізми поміщають всередину звичайних нешкідливих предметів, таких як взуття, нижню білизну, пластикові пляшки з-під безалкогольних напоїв або навіть картриджі для принтерів.

У 2009 і 2010 терористам єменської франшизи «Аль-Каїди», відомої як «Аль-Каїда» на Аравійському півострові, вдавалося тричі розміщувати вибухові пристрої на борту літаків. Тепер же спецслужби Британії вважають, що учасники зловісної угруповання задалися метою знову зробити щось подібне. «Зараз головна небезпека для європейської авіації виходить від терористів з Ємену, — пояснює представник контртерористичного відомства, побажав не називати свого імені. — Вони добре підготовлені в технічному плані, у них є група досвідчених терористів. Цим людям вдається уникати зустрічей з поліцією Ємену, і до того ж у них є навички вербування населення».

Представники «Аль-Каїди» не приховують своїх намірів. Торік за кілька тижнів до старту лондонської Олімпіади, терористи передали модернізоване вибуховий пристрій одному зі своїх спільників, який, як припускали зловмисники, погодився стати шахідом. Однак ця людина виявилася інформатором, він прилетів в Саудівську Аравію, взявши з собою девайс, який згодом саудівська поліція передала представникам ФБР для аналізу.

Зараз точна копія виявленого в британському аеропорту пристрої виставлена на загальний огляд в приміщенні Сконланд-Ярду. «Як можна бачити, це — досить-таки витончений девайс, — говорить офіцер Річард Уолтон. — Зовні він мало чим відрізняється від звичайного принтера, проте технологія, дизайн та інженерна роботи виглядають вельми продуманими. Розміщену всередині бомбу вдалося виявити не відразу».

Вибухові механізми виробництва єменської гілки «Аль-Каїди» не містять металевих частин, вони добре замасковані і виділяють лише деяку кількість газу, тому помітити їх дуже непросто. У кожному з цих пристроїв було присутнє достатня кількість вибухової речовини, щоб проробити дірку у фюзеляжі.
На думку доктора Пітера Ньюмана, експерта з питань контртероризму лондонського Кінгс-коледжу, спецслужби західних країн стикаються з загрозою на декількох фронтах. «По-перше, розвідувальний фронт, — необхідно вербувати інформаторів, щоб отримати відомості про теракти, перш ніж вони будуть здійснені, — пояснює Ньюман. — Існує і технологічний фронт. Мені відомо про ряд відкритих проектів, мета яких полягає в розробці більш чутливих датчиків, здатних виявити специфічний запах навіть незначної кількості вибухівки».

У лабораторії Уотфорда, на околиці британської столиці, виставлений на показ один з найпоширеніших детекторів виявлення вибухових речовин — IonScan 500. За словами Кевіна Рирдон, експерта з безпеки Smiths Detection, фірми, яка розробила IonScan 500, дрібні частки вибухових речовин можуть осідати в багажі, на корпусі бомби або переноситися людьми, і ось ці-то частинки і покликані виявити детектори.

У багатьох аеропортах Євросоюзу немає встановлених сканерів для огляду, подібних тим, які присутні в британських аеропортах. Часом і оператори з охоронцями проявляють недостатню пильність. З цієї причини на прямі перельоти з Ємену на британські острови була накладена заборона. Адміністрація Євросоюзу, в свою чергу, заборонила транспортування вантажу з цієї південно-азійської країни.

Однак терористи «Аль-Каїди» володіють досвідом і вмінням чекати. І, як каже офіцер Уолтон, вони і надалі будуть робити спроби, щоб втілити в дійсність свої злочинні задуми.