У США посилюються правила продажу зброї

У США посилюються правила продажу зброї
У статті, опублікованій в The Washington Post, її автори Габріель Гіффордс, в період 2007-2012 представляла в Сенаті восьмий район штату Арізона, і генеральний прокурор Нью-Йорка Ерік Т. Шнейдерман, розмірковують над питанням про те, як захистити Сполучені Штати від насильства, пов’язаного з вогнепальною зброєю.

«У нашої країни є проблема, — пишуть автори публікації. — Це проблема наших міст і околиць, церков і шкіл. Як не сумно, але американці вже звикли до сцен кривавої різанини в тих місцях, де ми працюємо, купуємо, де наші діти вчаться і граються. Частота повторення таких трагічних інцидентів викликає тривогу і, схоже, що небезпечні люди, озброєні небезпечною зброєю, намірилися заподіювати страждання окремим громадянам, сім’ям і суспільству в цілому».

У відповідь на таке явище свідомі громадяни Сполучених Штатів намагаються донести чиновникам з Вашингтона простий меседж: заберіть зброю у злочинців і небезпечних безумців.

Але навіть після трагічних подій, що мали місце в Колумбіні, Вірджинія-Тек, ТУСКОН, Аврорі, Ньютаун і зовсім недавньої стрілянини, що сталася в Адміралтействі ВМС США у Вашингтоні, Конгрес зволікає з прийняттям рішучих заходів. Національні лідери не розробляють дієвих законів, які б гарантували, що зброю не зможуть придбати люди, в руки до яких вона не повинна потрапляти ні за яких обставин. При відсутності ефективних рішень, які могли б розробити офіційні люди у Вашингтоні, пересічним громадянам необхідно брати ініціативу в свої руки.

Наприклад, систему перевірок на благонадійність підтримують 90% американців, яік володіють зброєю, так і беззбройних громадян. Це такий же незаперечний факт, як і те, що переважна більшість жителів США вважають своїм невід’ємним правом на володіння зброєю в цілях самооборони, полювання або колекціонування.

Вже на поточний момент близько 17 штатів і районів прийняли закони, які зобов’язують покупців зброї проходити спеціальні перевірки. Влада цих штатів розробляють інноваційні моделі здійснення таких перевірок, які сприяють як безпеки власників зброї, так і громадської безпеки.

Під час нещодавно завершеного в Сарасота-Спрінгс «Ярмарку зброї», одного з найбільших збройових шоу в Нью-Йорку, можна було спостерігати практичну реалізацію нової моделі перевірок на благонадійність, завдяки якій всі покупці зброї перевіряються швидко і без будь-яких ускладнень.
Принцип роботи системи наступний: при вході на територію, де проводяться захід, на зброю кріпляться спеціальні ярлики. Засновники шоу надають збройовим дилерам, які мають федеральні ліцензії, можливість здійснення перевірок до покупки. І вся зброя перевіряється при виході.

Така процедура не ущемляє конституційного права володіння зброєю. Навпаки, інформаційний посил, який несе в собі подібний підхід, полягає в тому, що право вільного володіння зброєю тісно пов’язане з законами, покликаними пропагувати свідоме поводження зі зброєю. Громадяни повинні розуміти, що захист прав власників зброї, продавців і засновників збройових шоу означає тільки одне — люди, яким не слід надавати доступ до зброї, його не отримають.

The Washington Post також пише про те, що найближчим часом представникам вашингтонської легіслатури, цілком ймовірно, все-таки доведеться проголосувати за затвердження на законодавчому рівні універсальних перевірок на благонадійність. Прихильники ініціативи вимагають зробити обов’язковими такі перевірки для всіх покупців зброї в штаті Вашингтон, як за посередництвом приватних осіб, так і на збройових ярмарках. Винятком може бути тільки лише антикварну зброю, що передається родичам.

«Цього року ми почали конструктивний діалог з представниками Законодавчих зборів штату. Даний проект підтримує губернатор, тому ми вирішили, що легіслатурі необхідно надати ще одну можливість для затвердження закону, підтримуваного 80% виборців у Вашингтоні», — пояснює Крістіан Сіндерман, політичний консультант з Сіетла, що працює над цим проектом.

Між тим, в Меріленді вже діє новий закон про контроль за озброєнням громадян. Він був прийнятий 1 жовтня цього року під час останньої сесії Законодавчих зборів штату, і вважається одним з найбільш жорстких законодавчих актів, що стосуються зброї. Firearm Safety Act of 2013 забороняє продаж 45 специфічних різновидів штурмової зброї. Також жителям штату забороняється купувати будь патронташ, місткістю більше 10 патронів. Потенційні покупці повинні проходити спеціальні перевірки, включаючи тренінг, присвячений безпечного поводження зі зброєю, а також зняття відбитків пальців. У загальному і цілому, забороняється виробництво, продаж і транспортування магазинів, обсяг яких перевищує 10 патронів. Виняток — діючі або ж відставні офіцери правоохоронних органів.

Для тих, хто вперше порушив положення закону, штраф складе 500 доларів. Повторні порушення будуть каратися аналогічним штрафом і тюремним ув’язненням на 90 днів. Крім перевірок на благонадійність, положення закону передбачають медичний огляд.

Дія закону не поширюється на дробові та мисливські гвинтівки, які можна придбати без надання відбитків пальців та ліцензії.