Typhon — перша з часів Ост-Індської компанії приватна флотилія для боротьби з піратством

Typhon - перша з часів Ост-Індської компанії приватна флотилія для боротьби з піратством
По закінченні декількох століть зовнішній вигляд піратів, звичайно ж, зазнали певних змін: часи морських розбійників з дерев’яними ногами і балакучими папугами безповоротно пішли (якщо вони коли-небудь існували) і поточна інкарнація цих персонажів, чий вигляд овіяний міфами і легендами, вже не здається настільки романтичною.

Вихідці з Сомалі на своїх халупах борознять простори Індійського океану, захоплюючи торгові судна і вимагаючи величезні суми викупів, за повернення дорогоцінного вантажу і переляканих моряків. Розмах їх діяльності, приблизно, відповідає площі північноамериканського континенту. ВМС країн Заходу діють більш-менш розрізнено і не в силах охопити території такого масштабу.

Торік Південній Кореї довелося віддати 16000000 фунтів стерлінгів за викуп одного зі своїх судів. І в період з 2009 по 2010 рік загальна сума, заплачена піратам склала 263 000 000. Частина отриманих коштів (близько 50%) йде на фінансування терористичних формувань, таких як сомалійська організація «Аль-Шабаб».

Стривожені вантажоперевізники дуже часто направляють свої кораблі до Мису Доброї Надії, або ж проходять небезпечну дистанцію на підвищених швидкостях, що обходиться їм в 1,9 фунтів стерлінгів щорічно. Представники компаній воліють витратити цю суму замість того, щоб чекати 6-8 місяців, перш ніж їм повернуть захоплене судно, але вже без всього того, що робило його цінним.

На відшкодування страхових збитків йдуть роки, в деяких випадках страховики зовсім відмовляються платити. У загальній складності витрати глобальної торгівлі становлять від 4,5 до 7,6 мільярдів фунтів стерлінгів щорічно.

Ентоні Шарп, виконавчий директор приватної охоронної групи Typhon, вважає, що знайшов відповідь на питання про те, як захистити торгові судна від частих піратських набігів. Він заснував першу за 220 років приватну флотилію, що з’явилася вперше з часів Ост-Індської компанії.
Центр управління знаходиться в Дубаї, звідки представники Typhon вестимуть спостереження за пересуванням лайнерів своїх клієнтів в Індійському океані. «У першу чергу ми будемо намагатися вчасно виявити загрозу і використовувати обхідні шляхи, — пояснює Шарп. — Ми не зацікавлені в тому, щоб брати участь в битві і намагаємося уникнути цього будь-якими доступними способами».

Але відкрите море непередбачувано і, мабуть, не завжди вдасться уникнути небезпеки. Компанія Typhon застосовує захисну модель конвою. У центрі супроводжуючої групи знаходиться 130-метрова плавуча база, на якій розміщуються чотирьох швидкохідних катери, здатних розвивати швидкість до 50 вузлів. У повітрі над плавучою базою знаходиться аеростат або ж безпілотний дрон, за допомогою якого загроза може бути виявлена на відстані 15 миль.
На борту супроводжуючих кораблів знаходиться команда з 60 озброєних новітньою зброєю охоронців — колишніх морських піхотинців або ж ветеранів Королівських ВМС (вони заробляють від 200 до 1200 доларів на день).

Кораблі пересуваються по океану під прапором Typhon, сигналізуючи мисливцям за викупами про те, що їх може чекати при спробі нападу. «Це нагадує королівський мотоциклетний ескорт, — розповідає Ентоні Шарп. — Зловмисники, бачачи прапор, можливо, вирішать звернути увагу на інші, більш вразливі, мети».

Але пірати не завжди керуються логікою. У тому випадку, якщо підозріле судно наблизиться до конвою, охоронці на швидкохідному патрульному катері підпливуть до потенційних піратам і повідомлять про необхідність триматися на відстані півмилі від заборонної зони.

«Цілком можливо, що такі дії спровокують їх відкрити вогонь. Але у нас є броньовий нейлон і постріли нам не страшні», — говорить представник Typhon. Наступним кроком при подібних обставинах є не стрілянина на поразку, а лише один постріл зі снайперської гвинтівки M82 в корпус ворожого судна.
«Морські піхотинці, яких ми наймаємо, є професіоналами своєї справи і здатні виконувати роботу, навіть пересуваючись на високій швидкості».

Представників охоронної компанії консультують фахівці в юридичній сфері, щоб упевнитися в тому, що всі норми міжнародного морського права дотримуються неухильно. А для потенційних клієнтів вигода від використання захисту Typhon представляється безсумнівною. І справа навіть не у викупі або витратах на паливо, а у страхових внесках, які, згідно з підрахунками представників Typhon, скорочуються на 80%, якщо перевізники користується сервісом охоронної фірми. Рада директорів компанії очолює Саймон Маррей, ветеран Французького легіону. Також до ради директорів Typhon входить колишній начальник Генерального штабу лорд Річард Деннет.

Представники охоронної фірми планують розширити свій сервіс на інші гарячі точки світового океану, такі як Гвінейська затока, де викрадення нафти, видобутої з нігерійських родовищ, перетворилося на багатомільйонний бізнес. Можливо, в майбутньому Typhon буде укладати контракти з керівництвом портів або навіть національними арміями. Після цього Шарп планує продати своє дітище однієї з великих охоронних компаній, у якої немає такого унікального підрозділу. Перші човни Typhon будуть спущені на воду цієї весни, і Джонів Сільвер XXI століть чекає неприємний сюрприз…