Сирійський щоденник репортера, який побував у епіцентрі кривавого конфлікту

Вокруг здания телеканала остались разбрызганная кровь и отверстия от пуль в стенах. Нападение на телеканал было стратегической ошибкой повстанцев.
Кореспондент «Foxnews» та оператор П’єр Закревський нещодавно повернулися з Сирії, куди надзвичайно складно потрапити представникам західних медіа, і де за роботою журналістів владою ведеться безперервне спостереження.

П’ятниця, 22 червня

Пізньої ночі по дорозі з дамаського аеропорту ми з оператором П’єром Закревським вже в автомобілі відчули, що ситуація в Сирії дещо вибивається зі звичного ряду речей. Водій повідомив, що ми будемо їхати швидко і без зупинок, перекладач же пояснив, що на світлофори тут ніхто не звертає уваги. Відчувалася напруженість. Зупинившись біля добре укріпленого блокпоста, організованого на місці недавніх протестів, нашу увагу привернула купа палаючих гумових покришок.

Ми оселилися в готелі «Пори року». Це класична дихотомія воєнного часу: п’ятизірковий комфорт з басейном і тренажерним залом … а неподалік відбуваються запеклі зіткнення. Ми, мабуть, — єдині постояльці, які є в готелі і, тим не менш, нас не хотіли поселити в зручних для нас номерах. На той момент інших команд західних журналістів, в Сирії не було. Візи довелося чекати кілька місяців.

Поспавши кілька годин, ми поспішили в Старе місто. В день прибуття ринок або «зук», як називають це місце араби, був закритий, оскільки п’ятницю є священним подінемо для мусульман, проте територія біля найближчої мечеті буквально кишіла працівниками спецслужб у цивільному. Вони влаштовували вибіркові перевірки людей, які йшли зробити намаз, щоб п’ятнична молитва не вилилася в акцію протесту.

По закінченні релігійної церемонії зовні мечеті все-таки виникло деяке пожвавлення, добре організований постановочний мітинг на підтримку президента Ассада. Банери з гаслами і плакати з портретом сирійського вождя, пов’язки на головах демонстрантів — за допомогою всього цього ентузіазму на швидку руку влади намагалися домогтися потрібного балансу по числу демонстрацій, оскільки, як нам повідомили, по всій країні виникають десятки антиурядових виступів.

Головна новина наступного дня — турецький літак, збитий сирійськими ВВС. Однак цей зовнішній дипломатичний скандал пройшов практично непоміченим в сирійських регіонах.

Субота, 23 червня

Цим ранком нам дозволили відвідати військовий госпіталь. Ми спостерігали як труни, драпіровані тканиною кольори національного прапора, виносилися з будівлі і поміщали в багажну частина санітарних машин. Всі вони були солдатами і офіцерами сирійської армії, загиблими в зіткненнях з повстанцями неподалік звідси. У цей день були поховані 40 тел. Нам сказали, що похорони стали щоденним ритуалом в госпіталях по всій території Сирії, і що втрати несуть обидві сторони конфлікту, що тягнеться вже 16 місяців.

Один з ветеранів опозиційного руху Абдул АзізХайер сказав мені, що «уряд все ще відчуває ілюзії щодо того, що державою можна управляти за допомогою військової диктатури».

У суботу на вулицях Дамаска було багато людей і автомобілів, бізнес-організації продовжували свою роботу. І хоча економіка постраждала від міжнародних санкцій і відсутності туристів, життя тут, тим не менш, триває. Люди не ховаються в своїх будинках незважаючи на повідомлення про те, що бої відбуваються в безпосередній близькості.

Неділя, 24 липня

Ми попрямували в місто Хомс, що знаходиться в двох годинах їзди від Дамаска, епіцентр повстань проти президента Башара аль-Ассада. Це місто стало кривавим символом війни, розриваючим країну на частини. Численні пости, встановлені на дорозі до міста з населенням близько мільйона людей, служать наочним свідченням того, що населений пункт знаходиться в ізоляції. Високі стіни офіційних будівель укріплені мішками з піском. Мобільний зв’язок в місті блокується з тією метою, щоб обмежити комунікації учасників бунтівної армії один з одним.

Ми зустрілися з губернатором ХомсаГассаномАлдуломОлом. Він повідав про те, що є відставним генералом і тривалий час проживає в місті, і тому знає як діяти в ситуації, «ситуації». З його слів, «озброєні бойовики, що беруть участь в конфлікті з Сирією, є частиною плану людей ззовні». Розмова в його добре обставленій резиденції супроводжувався глухими залпами гармат і вибухами снарядів, розривати неподалік.

З дахів нашого готелю відкривався вид на більшу частину міста, атакуемую сирійською армією, чулися постріли артилерійських установок на його околиці. Потім, через кілька секунд, снаряди розривалися вже в безпосередній близькості від центру міста. Клуби чорного і білого диму здіймалися вгору.
Війська служб безпеки, завершивши атаку в одному секторі, тут же переходили до іншої частини міста. Всі говорять про те, що обстрілу піддаються щонайменше чотири райони міста, включаючи і історичний Старе місто, постріли звучать через кожні кілька хвилин, безперервно вдень і вночі.

У проміжках між залпами важких знарядь, танків і мінометного вогню можна розчути потріскування автоматичних черг, якими відповідають збройні сили опозиції — Вільна Сирійська Армія. Очевидно, це все, в чому полягають потенціал бунтівників. Уряд стверджує, що в цих районах зосереджені оплоти «озброєних терористів», які необхідно знищити.

Перешкода полягає лише в тому, що в будинках проживають цивільні особи, вони гинуть, отримують поранення і, загалом, знаходяться в безвихідному становищі. ШабірШабан, керівник місцевого відділення «Сирійського Арабського Червоного Півмісяця», аналога «Червоного Хреста», применшуючи серйозність становища, пояснює, що «ситуація тут небезпечна».

Понеділок, 25 червня

Нам показали район Баба Амр, або те, що від нього залишилося після нападів сирійських військ. Тут також розміщувалася підтримка опозиційних сил, тепер від більшості вулиць залишився лише щебінь. Пригадується горезвісна риторика часів війни у В’єтнамі: «Для порятунку села її необхідно було зруйнувати».

Пройшовши по вулиці цього спекотного вранці, ми не знайшли жодного будинку, яке б не постраждало від вибухів, ще в березні представити це було досить складно. Американський репортер працював на британське видання Sunday Times, ховався під час обстрілу в одній з будівель неподалік, проте потім загинув від осколкового поранення.

Зараз тут майже нікого немає, за винятком декількох дітей, що грають на руїнах будівель. Група людей змітає пил з одного кута вулиці в інший. Кілька людей котять по вулиці упаковки з гуманітарною допомогою.

Представники уряду знаходяться поруч, людина, у якої ми беремо інтерв’ю, намагається запевнити мене, що «тут все в порядку».
Неймовірно, але лише в декількох кварталах звідси, всі «в порядку». Дороги завантажені автотранспортом, магазини працюють, люди гуляють по тротуарах. Ця частина міста підтримує Ассада. Деякі жителі знаходять час, щоб поскаржитися на отвори від куль у вітрині магазинів. Я подумав про руйнування в Баба Амре.

Вівторок, 26 червня

Ми зустрілися з генералом Робертом Мудом, чия незавидна завдання полягає в тому, щоб очолюватиме місію спостерігачів ООН в Сирії, покликану стежити за дотриманням перемир’я, яке по суті ніхто і не дотримується.

Я запитав його, як він оцінює поточну ситуацію, коли випадки кровопролитних зіткнень стали куди більш приватними. Питання, як мені здалося, його спантеличив, але він все-таки рішуче відповів: «Я, звичайно ж, розчарований. Моя точка зору полягає в тому, що насильство породжує ще більше насильство. Наше завдання полягає в тому, щоб розірвати цей ланцюг».

Велика частина зрешечених кулями автомобілів міжнародних спостерігачів перебувала на парковці біля готелю. Але сьогодні вони вирішили здійснити «гуманітарну» місію і відправилися в госпіталі в Дамаску, які деякий час тому піддавалися нападами терористів-смертників.

Здавалося, що персонал госпіталю був здивований цим візитом. Як правило представники міжнародної місії займаються збором інформації і, зокрема, відзначають час падіння бомб.

По державному телебаченню транслювалося звернення Ассада до своїх соратників. Глава держави сказав про те, що всі і так знають: «Ми живемо в сьогоденні воєнному стані. Всім службам слід діяти цілеспрямовано, щоб перемогти в цій війні ». Місцеві жителі відзначили зміна тональності і навіть занепокоєння у зверненні президента.

Середа, 27 червня

Прокинувшись, ми дізналися з телевізійних новин, що на околиці Дамаску було скоєно напад на офіс проурядового телеканалу. Після прибуття на місце події ми застали ще палаючі і тліючі стіни будівлі. Як виявилося, близько десяти озброєних бойовиків якимось чином проникли всередину приміщення і відкрили стрілянину, убивши сімох працівників телеканалу, потім вони встановили бомби, вибухами від яких було завдано серйозної шкоди будівлі.
Навколо будівлі офісу залишилися розбризкана кров і отвори від куль у стінах, телевізійне обладнання в студії було занадто пошкоджено. Судячи з наслідкам вибуху, це було ретельно спланований напад на телеканал, який був символом правлячого режиму.

Для повстанців вбивати журналістів і, взагалі, вибирати в якості своєї мішені медіа-агентство було серйозною помилкою за частиною піару. Уряд назвав це «різаниною». Місія ООН і навіть Білий Дім засудили подію. Яра Салех, колега загиблих журналістів, вказуючи у бік зруйнованої будівлі крикнув мені: «Вони хочуть демократії? … Це демократія!».

Об’їжджаючи околиці Дамаска, ми помітили велику кількість блок-постів з численними солдатами. Люди, що супроводжували нас, розповіли, що один населений пункт може бути проурядовим, інший — підтримувати сили опозиції. На ранній стадії протестних виступів не виникало відчуття громадянської війни, але тепер в Сирії виразно намітився небезпечний розкол. У столичному повітрі витає ненависть.

Четвер, 28 червня

Ми знову попрямували в стратегічно важливе місто Хомс і поговорили з медичними працівниками з «Червоного Півмісяця», які все ще не можуть зайти на територію міста, обстрілюваного військами служб безпеки. В офісі благодійної організації, яка, як здавалося, займає нейтральну позицію, ми зняли відеосюжет.

При близькому розгляді виявилися деталі. Зрешечений кулями машина стояла на узбіччі дороги. На застарілих та пошкоджених від вибухів стінах висів портрет Ассада, антиурядове графіті було зафарбовано.

Тихі, але рішучі слова підлітка, побоявшегося говорити на камеру, висловлювали його опозиційне ставлення до уряду:

— Ми переможемо — сказав він на арабському.
— Яким чином? — Запитав я.
— Ми сміливі.

Картини поля битви дуже швидко змінювалися іншими. Сирійський танк переїжджав від хати до хати, щоб відкрити вогонь по позиціях бунтівників. Деякі солдати, які вирішили, що оператор П’єр намір зняти їх на камеру, пустили автоматну чергу над його головою. Танк зробив постріл у бік укриття повстанців, почувся постріл снайпера, що засів в недобудованому будинку позаду нас. Люди відразу ж присіли навпочіпки. Ми побігли в будівлю «Червоного Півмісяця», але медпрацівники сказали, через нас вони можуть стати мішенями. Через деякий час після виходу з будівлі нас зупинив сирійський патруль. Минуло ще близько години, перш ніж ми вибралися з цієї території.

Повернувшись в Дамаск, ми стали свідками ще одного нападу. У п’яти хвилинах їзди від нашого готелю повстанці привели в дію вибуховий пристрій в автомобільному парку, розташованому навпроти будівлі суду і історичного ринку. На щастя, обійшлося без жертв, але сцена була дуже запам’ятовується. Ми пробиралися крізь пошкоджені автомобілі, йдучи по залитому палаючим бензином і машинним маслом асфальту. Поруч стояла жінка, кричати на все горло, її, очевидно, дуже роздосадував цей інцидент.

П’ятниця, 29 Червня

У цей день відбулося чергове шокуюча подія. По телебаченню була показана любительський відеозапис: тіла загиблих, загорнуті в білий саван. Транслювався сюжет супроводжувався коментарем про те, що десятки людей були вбиті в місті Доум, що знаходиться в 10 милях від Дамаска. Тепер уже настала черга опозиційних сил назвати трапилося «різаниною». Нам не вдалося знайти підтвердження цієї інформації, однак люди, з якими ми підтримували зв’язок, розповіли, що місто, де проживають півмільйона людей, постійно піддається бомбардуванню. Ті, у кого є можливість виїхати, залишають свої будинки.

У Дамаску ж ситуація виглядає більш спокійною. Але зовнішній вигляд приховує безліч проблем. Тут є цілі райони, що знаходяться в опозиції до чинної влади. Один з них — Мидан, в цій частині сирійської столиці майже щотижня проходять антиурядові протести. Під’їхавши ближче до цієї місцевості, ми помітили велику кількість охоронців із служб безпеки.

Жителі Міда дивилися на нас насторожено: якщо незнайома людина з’являється тут з камерою, його сприймають як представника влади. Люди, яких ми зустрічали, відмовлялися давати коментарі, дивлячись з докором і ледь стримуючи лайки, але деякі все-таки проявили традиційне сирійське привітність. Пекар пригостив нас випічкою і відмовився взяти гроші. Коли я запитав його, як ідуть справи, він підморгнув і кивнув — за час поїздки я вже навчився інтерпретувати ці невербальні прояви. Потім з напівпосмішкою відповів: «Так собі».

Субота, 30 Червня

Великий день для сирійської дипломатії. «Робоча група», організована в Женеві, спробувала на відстані вирішити конфлікт. Ми дивилися супутникове ТБ і під завісу виступу Кофі Аннана зрозуміли, що ця затія приречена на невдачу. Росія буде і надалі проводити свою лінію, і заклики піти у відставку, звернені до Ассаду, найближчим часом не передбачаються. Незалежно від подальшої оцінки Держсекретаря Хілларі Клінтон, ця зустріч не принесла бажаних результатів.

Раніше вдень ми зустрілися з одним з високопоставлених осіб Сирії, і він заздалегідь повідомив нам про результат женевського заходи, про те, якої позиції дотримуватиметься Сирія відносно спроб міжнародної громадськості припинити конфлікт. Якщо коротко, його бачення полягало в наступному: терористи, підтримувані іноземними державами, влаштовують атаки на Сирію і сирійський уряд має покласти цьому край. Будь-які рішення, пропоновані ззовні, неприйнятні для влади. Сирійський чиновник кілька разів запитував: «Навіщо США підтримує« Аль-Каїду »в Сирії?».

Представник опозиційних сил Хассан Абдул Азин висловився про те, що повстання було організовано виключно людьми, що проживають на території Сирії, — «Все, що вони хочуть — це свободи і справедливості». Ми вирішили зайти на ринок і дізнатися, які були настрої у людей в цю суботу. Але нам здалося, що якщо вони і були стурбовані сутичками, подіях на відстані декількох миль звідси, то їм вдавалося добре приховувати своє занепокоєння. Також вони не проявляли інтересу щодо дипломатичних переговорів стосовно майбутнього Сирії. Хоча біля магазину з дамським білизною і купальними костюмами зібралася жвава юрба жінок, що розглядали товари та розмовляли один з одним.

Неділя, 1 липня

Страхітливі події йшли низкою. Нове аматорське відео, зняте в районі Дамаска Замалка, імовірно записало то, як у суботу під час ходи похоронної процесії стався вибух. Цей сюжет, що демонстрував наслідки теракту — сліди руйнування, дим і лежать на землі частини людських тіл — ледве можна було переглянути до кінця. Опозиція поклала провину на уряд, заявивши, що розірвалося начинений вибухівкою транспортний засіб.
Ми вирішили відвідати місце теракту. На наступній день після події пройти сюди було вже неможливо.

У робочий полудень власники магазинів вийшли на акцію протесту, вулиці порожніли, а жертви вчорашньої трагедії були поспішно поховані у братській могилі.

Представники сирійської служби безпеки, у свою чергу, повідомили нам, що теракт — справа рук опозиційних терористів, які мали намір підірвати блок-пост, проте вибуховий пристрій спрацював не в тому місці.

Можливо вас зацікавить задвижка 15с22нж, яку ви можете придбати за доступними цінами.

Вони витягнули нас з машини, забравши при цьому камеру П’єра, мої Blackberry, iPhone і трохи грошей, після чого їх командир прочитав лекцію про те, як США хочуть бути «попереду планети всієї» і що ми повинні розповісти світові правду. Після переговорів наші речі, за винятком готівки, були повернуті і ми вирушили в дорогу.

Від Замалка до міста Доум дорога вела прямо, згортати нікуди не потрібно було. Після кількох днів інтенсивного обстрілу в місті проводилися зачистки за допомогою піхоти, так як тут знаходилася база повстанців. Але, очевидно, силові методи не принесли бажаного результату, оскільки більша частина населення міста все ще підтримувала опозицію. Проїжджаючи, ми бачили клубочеться дим як наслідок тривалого артобстрілу.