Вражаюча дія куль

Вражаюча дія куль
Для більшості людей рана від кульового поранення представляється свого роду рівним каналом сумірним по діаметру з калібром кулі потрапила в тіло людини. Як би було добре, якби це відповідало дійсності, але, на жаль, реальність дещо жорсткіше оман і навіть оболочной кулі, які в теорії дійсно повинні наносити багато менші пошкодження, лише ранячи людини, в більшості випадків, а не вбиваючи, при попаданні в людське тіло наносять пошкодження навіть більше, ніж експансивні. Недарма існує вислів — «Куля — дура». Пропоную розглянути поведінку найбільш поширених боєприпасів при попаданні в людське тіло, ні і вже після прочитання статті зробити для себе відповідні висновки. Поки ж ознайомимося з термінологією.

Куля, проходячи через людське тіло, залишає за собою рановий канал або ж, кажучи по-іншому, профіль рани. У свою чергу кульові поранення діляться на:

— Наскрізні. Наскрізний отвір в тілі, де куля не залишає після себе своїх осколків і повністю виходить з тіла;

— Сліпі. При сліпому вогнепальне поранення куля залишається в тілі, при цьому вона може переміщатися всередині тіла людини, особливо якщо її шлях закінчився в порожнистих органах;
 
— Частково наскрізні або частково сліпі. Частково наскрізні або частково сліпі поранення являють собою поранення утворене після того як куля при попаданні розповідається на кілька частин, одні з яких виходять з тіла, інші ж залишаються в тілі;

— Касательние.Прі дотичному пораненні куля не проникає вглиб тіла, пошкоджуючи верхні тканини.
 
— Стосовно-сліпі. Костьольна-сліпі поранення характеризуються дотичним поранення, в якому осколками кулі наноситися від одного до декількох сліпих поранень.

— Забиті. Забиті рани від вогнепальної зброї можна отримати при попаданні кулі яка втратила свою швидкість при польоті, а так само при попаданні кулі з бронежилет або будь-яку іншу перешкоду яка передає енергію кулі тілу людини, при цьому не виключені переломи, розриви внутрішніх органів, пошкодження великих кровоносних судин .

Крім того, вогнепальні поранення діляться на проникаючі і не проникаючі, які є якісь нескладно здогадатися з назви.

Треба відзначити, що передбачити поведінку кулі дійсно неможливо, так як воно буде залежати від безлічі факторів, наприклад як зустрічаються на шляху снаряда м’язові тканини, кістки, елементи одягу і так далі. Тим не менш, відомі найпоширеніші закономірності поведінки куль в людському тілі, але ще раз зазначу, що кожне проникнення кулі в людське тіло індивідуально. Не варто забувати так само і про «вторинних снарядах». Так куля, проходячи через одяг, вміст кишень і так далі руйнує предмети на своєму шляху, оскільки від цих предметів отримують частину енергії від кулі і так само можуть завдавати серйозні пошкодження.

Зрозуміло, що основні ушкодження наносяться саме кулею, і пошкодження ці залежать не тільки від місця проникнення снаряда в тіло, а й від параметрів кулі при влученні: вага, форма, довжина, калібр, пристрій кулі, швидкість частота обертання і так далі. Постріл з нарізної стовбура задає пулі не тільки напрямок руху в горизонтальній площині, але і розкручує її навколо своєї осі що стабілізує її в польоті дозволяючи прицільно вражати цілі на далеких відстанях, це обертальний рух називається прецесією. При цьому варто враховувати, що частота обертання кулі досягає 3000 оборотів в хвилину, а так як, самі розумієте, центрування у куль досить умовне (виняток становлять кулі для високоточного снайперського знаряддя), то її куля так само вчиняє і невеликі коливальні рухи щодо траєкторії свого польоту — нутація. Не варто представляти цей процес як метання кулі з метрової амплітудою, коливання ці дуже малі і рідко перевищують один міліметр. Тим не менше, ці коливання можуть істотно позначитися при попаданні кулі в тіло людини, так як куля почне уповільнювати свої обертальні рухи, амплітуда коливань збільшитися в результаті на сам боєприпас відчуває сильні внутрішні навантаження і часто, не витримуючи, розколюється. Але й це ще не все, якщо після влучення в тіло куля починає обертатися, то вона утворює тимчасові порожнини, які можуть багато кратно перевершувати за своїми розмірами саму кулю.

Спробую наскільки зможу доступно пояснити, звідки беруться тимчасові порожнини і чим вони небезпечні. Тимчасова порожнину починає утворюватися вже після 0,0005 секунди після контакту з тілом, максимальний же її розмір досягається на 0,005 секунді після попадання. Освіта тимчасової порожнини пояснюється різкими перепадами тиску при попаданні вражаючого елементу на високій швидкості в тіло, в даному випадку кулі. Тобто при підвищенні тиску тимчасова порожнина збільшується, а при зниженні схлопивается. Зрозуміло, що весь процес займає всього кілька секунд, і як то відчути його просто неможливо, зате наслідки утворення тимчасової порожнини відчуваються суттєво. Обсяг і час життя тимчасової порожнини в чому залежить від параметрів кулі. Найбільш стабільні в польоті і при попаданні в тіло, кулі з великою вагою, калібром і довгою, при цьому тупокінцеві кулі при влученні практично відразу передають свою енергію тілу, викликаючи так званий зупиняючий ефект, в той час як загострені кулі часто вже не затрачають і однієї десятої своєї енергії при попаданні в тіло людини. Найбільші ушкодження в тканинах відбуваються тоді, коли куля в польоті утворює надзвуковий потік.

Так для гостроверхій кулі освіту надзвукового потоку характерно при швидкостях понад 1300 метрів в секунду, для кулі з округленій голівкою — 800 метрів в секунду. При цьому потрібно окремо виділяти м’які кулі, які при попаданні витрачають значну частину своєї енергії на те що б деформуватися, тим самим збільшуючи свій час впливу на організм і заподіюючи значно більших збитків у порівнянні з кулями з твердою оболонкою або зі сталевим сердечником. Значну роль відіграє так само баланс кулі, так кулі зі зміщеним центром ваги в свою задню частину менш стабільні не лише в польоті, але і при попаданні в тіло людини, при цьому максимальний вражаючий ефект від такої кулі виникає в тому випадку якщо вона зачіпає кістки, так як при зіткненні з твердими тканинами подальша траєкторія її руху стає непередбачувана, а сама куля починає виписувати акробатичні номери високої складності в тілі людини. Таким чином, за сукупністю всіх вищеназваних параметрів найбільшої шкоди завдають загострені кулі малого калібру. Так куля патрона НАТО 5,56 при попаданні в м’які тканини створює рановий канал вдвічі більше ніж експансивна куля патрона Магнум калібру 11,2 міліметра.

Варто так само коротко сказати про те, які ушкоджують дії чинить куля при попаданні в тіло захищене бронежилетом. Власне при попаданні в бронежилет варіанти розвитку подій два — або куля пробиває його, або ні. У першому випадку куля витрачає значну частину своєї енергії на те що б пробити Бронепластини, при цьому осколки броні пластини з високою ймовірністю проникнуть в тіло разом з кулею і в разі утворення тимчасової порожнини можуть нанести серйозні травми, розлетівшись в буквальному сенсі в різні боки. Другий випадок не менш небезпечний ніж перший, так як куля передає повністю всю свою енергію Бронепластини, то удар доводиться з тією ж енергією, але на велику площу, при цьому можуть бути переломи, а так як імпульс передається від бронепластини до тіла, то осколки кісток можуть травмувати м’які тканини і внутрішні органи людини. Цей же імпульс, переданий від пулі до Бронепластини, а від бронепластини до тіла, може призвести до розривів порожнистих внутрішніх органів, але, зрозуміло, якщо імпульс буде достатньо сильний. Так само потрібно враховувати і ще один варіант розвитку подій, куля, потрапивши в Бронепластини і не пробивши її, може розколотися на безліч дрібних осколків, які рикошетом можуть травмувати незахищені ділянки тіла. Таким чином, можна зробити висновок, що бронежилет навіть найвищого класу захисту не гарантує на сто відсотків захисту навіть у разі потраплянні кулі в нього.

Пропоную розглянути поведінки куль найпоширеніших боєприпасів.

Куля ПС патрона 7,62х39 (Росія).

Вражаюча дія куль

Одна з найбільш «гуманних» куль. При попаданні в людське тіло і у разі якщо на своєму шляху вона не зустрічає перешкод у вигляді кісток, вона зберігає своє положення щодо траєкторії польоту до потрапляння при проникненні на 23-26 сантиметрів, далі вона різко розвертається на 180 градусів і часто виходить задньою частиною вперед . На всьому шляху даної кулі спостерігаються незначні розриви тканин, і в разі якщо куля не змінює своєї траєкторії від зіткнення з кісткою, то вона після себе залишає акуратні отвори, як на вході, так і на виході з тіла. Окремо варто сказати, що якщо пулі ПС зустрічаються на шляху життєво важливі органи, то поранення в них вона залишає смертельні, пробиваючи орган наскрізь. У разі ж якщо куля здійснює переворот всередині органу, то вона гарантовано завдає смертельні поранення, буквально розриваючи орган зсередини. У разі якщо куля потрапляє рівно в кістку, то окрім травм, що наносяться самої кулею, серйозні поранення можуть створити осколки кісткової тканини, пошкодивши великі судини. Але найбільш небезпечним є потрапляння такої кулі по краю кістки, так як це дестабілізує кулю і змушує затратити значну частину енергії на обертання, при цьому проникаюча здатність кулі відчутно знижується, але її все одно залишається досить для того що б куля, проходячи через тіло і перекидаючись , створювала значні розриви м’яких тканин, які ще більше збільшуються після розширення тимчасової порожнини. Тим не менш, дестабілізація кулі патрона 7,62х39 від попадання в край кістки явище не часте, так як в основному енергії кулі вистачає на те, що б зруйнувати кістку і продовжити свій шлях незначно відхиляючись від первісній своїй траєкторії. Крім цього, куля практично не деформується в тілі і не руйнується.

Куля патрона 7,62х39 (Югославія).

На відміну від кулі російського (радянського) виробництва даний снаряд не має сталевого сердечника, крім того її оболонка мідна, а задня частина відкрита. При попаданні в тіло така куля проходить близько 6-9 сантиметрів головною частиною вперед, після цього повертається на 90 градусів і мнеться. В результаті цього частина свинцю видавлюється з задньої відкритої частини кулі, і за рахунок утворення тимчасової порожнини розлітається на значну відстань від ранового каналу. Вийти куля може як завгодно і створивши велику рану, між краями якої може бути відстань до 11 сантиметрів, і у вигляді невеликого отвори порівнянного за розмірами з самої кулею. Рани, отримані від попадання такої кулі, кровоточать мало, так як велика тимчасова порожнину закупорює судини. Аналогом такої кулі можна вважати російську кулю зі зниженою рикошетирующих здатністю, розроблену в 2002-2003 роках для МВС.

Куля боєприпасу 5,45х39 (7Н6, Росія).

Вражаюча дія куль

Пуля має суцільну металеву оболонку, всередині якої розташований сталевий сердечник, а перед ним свинцевий вкладиш. Особливістю конструкції кулі є порожнистий «кишеню» до головного її частини, він необхідний для зміщення центру ваги назад, тим не менш, це не сильно збільшує вражаючу дію снаряда в момент попадання в ціль. При зіткненні кулі з перешкодою свинець переміщається в порожнисту частину снаряда, тим самим дестабілізуючи кулю. Обертання кулі починається при проходженні близько 7 сантиметрів м’яких тканин, тим не менш серйозні пошкодження вона залишає себе лише на виході, коли покидає тіло донної частиною вперед. Як видно за профілем ранового каналу куля може робити кілька обертань, що в свою чергу створює подвійні і навіть потрійні тимчасові порожнини, в залежності від того яка товщина тіла в тій ділянці в який потрапляє куля.

Куля патрона 5,56х45 (М193, США).

Вражаюча дія куль

В порівнянні з вітчизняним патроном 5,45, куля патрона М193 надає набагато більшу руйнівну дію на м’які тканини людини. За проходженні 10-12 сантиметрів тканин куля різко розвертається на кут в 90 градусів і розламується по канавці, призначеної для більш жорсткого з’єднання кулі з гільзою. Задня частина кулі розламується на безліч осколків, при цьому освіта осколків відбувається те того як тимчасова порожнину від різкого перевороту кулі максимально розширюється. Таким чином, оскільки самі по собі наносять значні пошкодження тканинам людини, проникаючи до 7 сантиметрів вглиб від ранового каналу, а після цього розширюється тимчасова порожнину ще більше збільшує втрати від розкришити донної частини кулі, тому при потраплянні кулі американського патрона 5,56х45 в область живота або при її проходженні поруч із порожніми органами найчастіше смертельно, оскільки тимчасова порожнину розширює отвори від осколків і розриви в тому ж кишечнику можуть досягати 7 сантиметрів, а самі осколки ще далі проникають в тіло від ранового каналу. Головний же частина кулі деформується і найчастіше покидає тіло, залишаючи після себе невелику рвану рану.

Патрон НАТО 5,56х45 (М855 і SS109).

Вражаюча дія куль

В 80-х роках патрон 5,56 піддався модифікації і отримав більш важку і довгу кулю з підвищеною бронебійних під позначенням М855. У Європі цей патрон відомий як SS109 і володіє більшою швидкістю обертання кулі в польоті, що за заявою розробника (компанія FN) стабілізує кулю, проте таке заяви практикою доводиться. Боєприпаси не сильно відрізняються за своїм вражаючій дії від попереднього патрона, можна навіть сказати, що вони практично ідентичні американському М193, незважаючи на зовнішні і конструктивні відмінності. При попаданні кулі в тіло на глибині 7-10 сантиметрів відбувається розлом кулі по канавці для скріплення з гільзою, нижня частина розламується на осколки, які на носять пошкодження в м’яких тканинах на глибину до 5 сантиметрів, далі розширюється тимчасова порожнину збільшує пошкодження від осколків роблячи розриви тканин ще більше, а самі осколки просуваючи вглиб тіла, головний же частина кулі виходить з тіла деформованої залишаючи після себе рвану рану, відстань між краями якої може досягати 5 сантиметрів. Незважаючи на те що вражає дія кулі не особливої відрізняється від кулі американського патрона М193, боєприпас М855 або SS109 повністю витіснив собою старий патрон, оскільки велика швидкість обертання кулі хоч і не підвищує її стабільність при попаданні в тіло, зате робить кулю більш стабільною в польоті , і дрібні перешкоди на зразок гілок та іншого, не так істотно позначаються на траєкторії польоту кулі патрона М855, як кулі патрона М193.

Патрон НАТО 7,62х51 (США).

Вражаюча дія куль

Пуля даного боєприпасу поводиться багато «гуманніше», не розфарбовується і практично не деформується, однак при проходженні через суцільні органи вона з повністю руйнує. Відбувається це через те що на глибині 20-30 сантиметрів куля різко розвертається на 180 градусів і подальший свій шлях продовжує донної частиною вперед, при цьому під час її розвороту утворюється дуже велика тимчасова порожнину, яка травмує внутрішні органи і практично зневоднює їх. Через те що тимчасова порожнину створювана кулею досить велика, більшість судин закупорюється і як вхідний так і вихідний отвір від кулі практично не кровоточить перші 10-15 хвилин. Як і з боєприпасом 7,62х39 для кулі 7,62х51 виробництва США кістки не представляють якого або серйозної перешкоди, куля просто пробиває їх, а осколки кісткової тканини створюють ще більші ушкодження. У той же час при зачіпанні краю кістки куля патрона 7,62х51 мм втрачає свою стабільність значно сильніше 7,62х39 російського чи радянського виробництва і незважаючи на свою велику енергію найчастіше не покидає тіла залишаючи після себе численні розриви м’яких тканин і органів, які гущавина всього несумісні з життям.

Патрон НАТО 7,62х51 (Німеччина).

Німецький патрон 7,62х51 незначно відрізняється від свого американського побратима по конструкції кулі, так в американському снаряді товщина оболонки в районі канавки для з’єднання з гільзою становить 0,8 міліметра, в німецькому ж патроні товщина оболонки рівна 0,5 міліметра. Здавалося б, таке незначне відмінність не повинна серйозно позначатися на поведінці кулі, тим не менш, снаряд поводиться абсолютно інакше, ніж американський. При попаданні снаряда в тіло він різко розвертається на кут 90 градусів, при цьому відбувається розлом кулі в районі канавки для скріплення з гільзою, задня частина кулі розколюється на безліч осколків, передня ж частина деформується і залишає тіло, залишаючи після себе рвану рану. Як бачите поведінку кулі абсолютно ідентично поведінки куль боєприпасів М193 і М855, з тією лише різницею, що профіль ранового каналу збільшений практично в два рази.

Куля боєприпасу 7,62х54 (Росія).

Вражаюча дія куль

Пуля даного боєприпасу, незважаючи на те, що відрізняється за своїми параметрами від 7,62х51 виробництва США, поводиться повністю аналогічно, аж до того що профіль ранових каналів повністю збігається. Тим не менш, незважаючи на свою велику довжину, куля даного боєприпасу остається більш стабільною якщо її траєкторія змінюється при зачіпанні твердих тканин, що веде до менших розривів внутрішніх органів і м’яких тканин, але якщо орган життєвоважливі і суцільний, наприклад печінка, то абсолютно байдуже зруйнований він частково або повністю перетворився на фарш, обидва поранення будуть смертельні.

Боєприпаси для пістолетів.

Вражаюча дія куль

Пулі боєприпасів для пістолетів застосовуваних в армії можуть бути тільки оболочной, на відміну від куль патронів цивільної зброї і зброї застосовуваного силовими структурами. Найбільш поширені є 9х18 для країн колишнього Радянського Союзу і 9х19 для США і Європи. Обидва боєприпаси не відрізняються високою швидкістю польоту кулі, тому ранові канали залишені кулями повністю прямі, так як куля не міняє свого положення в тілі, а тимчасова порожнину практично відсутня. Це ж стосується і пістолетів кулеметів, де, незважаючи на більш високу щільність вогню, який зупиняє дію куль все так само мало і гарантовано вивести людину з ладу можна фактично тільки при попаданні кулі в життєво важливий орган, що в свою чергу так само не гарантує, що противник буде знешкоджено, але про це йшлося вище.

Зовсім поіншому справа йде з боєприпасами до цивільної зброї. Тут їх різноманітність дійсно вражає, кулі екстансівние, зі сталевими, вольфрамовими сердечниками, з оболонками із сталі і так далі, що вражає дія таких куль дуже високо, так само як і зупиняє. Проте в основному поведінка таких куль тілі людини однаково, так як їх швидкості трохи нижче, ніж швидкості куль крупнішого зброї, а балансування самої кулі відрізняється від кулі того ж гвинтівочного патрона, так як куля патрона пістолетного менше за своєю длинне і практично у всіх куль центр ваги зміщений вперед, що змушує її проходити весь свій куль рівно і практично не змінюючи свого положення. Відповідно тимчасова порожнину утворена такою кулею дуже мала, або якщо бути більш точним, практично відсутня, тому серйозні пошкодження такі кулі надають за рахунок того що більш інтенсивно передають свою енергію тілу в яке потрапляють, але, на жаль, у військах будь-якої країни куль з більш або менш задовільними характеристиками не зустрінеш.

Вражаюча дія куль

Тем не менш, пошук пістолетних патронів з високим дією, що зупиняє оболочной кулі ведеться постійно, і треба відзначити, що не небезуспішно. Зокрема потрібно відзначити російські боєприпаси СП-10, СП-11, СП-12, розроблені колись для пістолета «Вектор» («Гюрза») в подальшому став СПС (самозарядний пістолет Сердюкова). Куля даного патрона відрізняється набагато більш високою Пробіваємость засобів індивідуального захисту, але так як це все той же пістолетний патрон тимчасова порожнину утворена кулею лише в три рази перевершує її калібр, тобто можна сказати, що вона відсутня. Із зарубіжних зразків пістолетних боєприпасів виділяється SS190 калібру 5,7 міліметрів. Завдяки малому калібром і високій швидкості польоту кулі, вона забезпечує не тільки відмінні показники по бронебійних, але і створює при попаданні тимчасову порожнину до 10 сантиметрів, що забезпечує хороше зупиняє дію, яке по оцінках фахівців навіть перевершує аналогічний параметр експансивних куль. Проте, цьому боєприпасу все ж далеко для більшості куль крупнішого зброї, з пошкоджень залишає після себе.

Нестандартні конструкції боєприпасів і самої зброї так само варті окремої уваги, адже можливо в подальшому вони стануть більш поширені, ніж зараз. Так особливу увагу фахівців привертають системи зброї, здатні послати дві і більше куль практично в одну точку (АН-94, «Хеклер і Кох» G11 і їм подібні). Досі не ясно до кінця яку дію можуть надавати дві кулі, а якщо бути більш точним друга куля, проходячи вже по прокладеному шляху ранового каналу. Зокрема, не зрозуміле питання про накладення частоти пульсації однієї тимчасової порожнини на іншу, що повинно значно збільшувати її. Багато так само вважають, що боєприпасами майбутнього стануть підкаліберні кулі. Це кулі багато меншого калібру обтиснені у пластиковий стакан, який у свою чергу обжимає гільза. За рахунок меншого діаметра кулі, вона володіє багато більшим пробиваючим дією, при цьому втрачає свою стабільність при попаданні і подальший розвиток подій може бути самим непередбачуваним. Ще більшим інтересом користується варіант з опереної кулею, але так як видів таких боєприпасів не набереться і десятка, то говорити зі стовідсотковою впевненістю про їх дію при попаданні в тіло ще можна, та й немає такої інформації поки. Зате можна сказати, що опірена куля зі сплаву вольфраму володіє багато більшої пробивною здатністю в порівнянні з «класичними» конструкціями куль