Глушники. Прилади безшумної стрільби

Глушники. Прилади безшумної стрільби
У вогнепальної зброї безліч недоліків: віддача при стрільбі формується не тільки імпульсом снаряда, але і пороховими газами, складні у виробництві боєприпаси, необхідність чистки самого зброї і так далі, але з усім цим можна миритися, враховуючи, що вибору особливо і немає, а ось звук пострілу найчастіше є одним з найбільших вад у вогнепальній зброї. Безшумне застосування зброї дає масу переваг.

По-перше, в певних обставинах практично стає неможливим точно дізнатися, де розташувався стрілок, особливо на далеких дистанціях.
По-друге, в разі застосування вогнепальної зброї поруч з групами людей, які зазвичай рідко бувають глухими, не виникає паніки та інших проявів стадного інстинкту, які можуть перешкодити успішно завершення поставлених перед стрільцем завдань.
Ну і нарешті, по-третє, якщо супротивників декілька, то від встановленого на зброю приладу безшумної стрільби ймовірність виявлення активних дій з вашого боку завчасно різко знижується, ну зрозуміло в тому випадку якщо вони не знаходяться в полі зору один одного і в межах чутності звуку падаючого тіла і предметів які воно може кинути в падінні.

Іншими словами від застосування приладів безшумної стрільби одні плюси, якщо не згадувати про те, що сам ПБС зношується. Крім того, прилад безшумної стрільби маскує не тільки звук, але і спалах від пострілу, що актуально в темний час доби. Однак не один лише світло спалаху і звук вирвалися зі стовбура порохових газів може демаскувати стрілка і це теж потрібно враховувати. Я б розділив на чотири джерела, то, що може видати застосування вогнепальної зброї саме звуком, а відповідно і привернути увагу, яке зовсім не потрібно.

Глушники. Прилади безшумної стрільби

В першу чергу це природно порохові гази. Це найпотужніший з джерел звуку в даній ситуації, давайте розглянемо, що саме створює цей звук. При пострілі порох запалюється і починає горіти, при цьому всередині гільзи нагнітається тиск продуктами горіння пороху, що не будемо вникати в їх хімічний склад нам це в даній ситуації не важливо. Природно, що при підвищенні тиску в гільзі газами буде шукатися слабке місце, яке можна прорвати і збільшити обсяг області, яку займають порохові гази і таким місцем є куля. Її виштовхує пороховими газами, при цьому порох ще продовжує горіти, збільшуючи обсяг своїх продуктів горіння, при цьому розширюються гази виштовхують кулю зі стовбура, задаючи їй певну швидкість. Після того як куля вилетіла зі ствола далі вона вже летить самостійно за інерцією, а порохові гази нарешті отримують бажану ними свободу. Але при цьому варто враховувати, що тиск порохових газів і атмосферний тиск сильно відрізняються один від одного і в момент, коли вони починають врівноважуватися, а відбувається це дуже швидко, утворюється звук пострілу. Власне будь-який звук утворюється через різницю тисків, питання тільки в масштабі цього явища.

Друга складова звуку пострілу це звук польоту самої кулі. Здавалося б, що такий невеликий снаряд як куля не може зробити досить гучний звук в своєму польоті, однак це не вірно, в разі якщо швидкість кулі більше швидкості звуку. Постійно випереджаючи швидкість звуку, точковий снаряд за який можна приймати кулю створює обурення в повітряному середовищі, тобто утворює звукові хвилі. Розходячись від джерела обурення (куля) ці звукові хвилі утворюють конус — конус Маха. На фотографії можна чітко бачити звукову хвилю від порохових газів і звукові хвилі, що розходяться від кулі. Таким чином, кулі дійсно можуть «свистіти».

Третя складова звуку пострілу — це звук роботи зброї. Брязкання затвора і всі інші принади роботи автоматики прекрасно видають розташування стрілка на невеликих відстанях і дистанціях середньої дальності, на жаль, єдиним можливим виходом є використовувати зброю з ручним перезарядженням, так як робота автоматики не може зовсім не видавати звуків. Навіть для тих видів зброї, які спеціально розраховані для безшумної стрільби, після настрела в пару тисяч пострілів шум від роботи зброї стає явним, в той час як спочатку звуку роботи автоматики практично не було чутно самому стрілку.
Ну і нарешті, четверта складова, до якої можна об’єднати звук від попадання кулі в ціль, і власне звуки, які при цьому видає сама мета, в тому числі і звук падаючого тіла, якщо постріл відразу ж вражає ціль. Таким чином, для абсолютно безшумного пострілу необхідно усунути всі чотири джерела звуку, але почнемо по порядку з найпотужнішого.

Як ми вже визначили, звук утворює різницю тисків і в першому випадку з пороховими газами це найбільш наочно видно. Виходить що для того що б зменшити гучність звуку необхідно зробити так, що б тиск порохових газів і атмосферний тиск був приблизно рівним або ж змусити будь-яким чином порохові гази рівномірно збільшувати свій тиск при попаданні в атмосферу. Власне за цим принципом і побудована більшість глушників, так найпростіший глушник буде виглядати як кілька послідовних камер, які заповнюються пороховими газами, знижуючи їх тиск через збільшення обсягу, а значить, звук від попадання порохових газів в атмосферу буде меншим, але це забігаючи вперед, поки пропоную розглянути найбільш поширені варіанти приладів безшумної стрільби.

Глушники. Прилади безшумної стрільби

Наіболее простим і найбільш неефективним і ненадійним є глушник з еластичними мембранами, встановленими всередині його корпусу. Принцип його роботи дуже простий: всередині корпусу глушника з певним внутрішнім об’ємом встановлена одна або кілька гумових мембран, що мають прорізи для проходження кулі, після пострілу куля проходить через мембрани, які можуть бути виконані, наприклад, з твердої гуми, а порохові гази повільно виходять після кулі. Але це тільки в теорії, на практиці все виглядає трохи інакше, тому що порохові гази завжди випереджають кулю, виходить, що в камері перед мембраною вже встановлюється високий тиск в той момент, коли куля проходить через мембрану порохові гази вириваються назовні. Природно, що такий пристрій знижує звук пострілу, однак дуже неефективно, навіть в разі, коли мембран велика кількість. Плюс до всього потрібно враховувати, що мембрани дуже швидко зношуються, що природно не може бути плюсом ПБС.

Глушники. Прилади безшумної стрільби

Двухкамерний ексцентричний прилад безшумної стрільби, представлений на зображенні, є, з технічної точки зору, найпростішим варіантом пристрою придушення звуку пострілу. Так в його основу покладено те, що порохові гази, розширивши, мають якийсь певний обсяг, до значення якого близький обсяг глушника, іншими словами розширення газів відбувається всередині глушника, а назовні вони потрапляють, маючи вже зовсім інший тиск, що і знижує звук . До мінусів такого пристрою потрібно віднести масивність, з іншого ж боку такої ПБС дуже довговічний, ну а його ефективність його безпосередньо залежатиме від обсягу.

Глушники. Прилади безшумної стрільби

Многокамерние прилади безшумної стрільби є кілька камер всередині корпусу ПБС утворювались набором пластин-шайб, які можуть бути навіть з картону або гуму. Ефективність такого приладів безшумної стрільби буде прямо залежати від кількості камер, а так само від матеріалу службовця перегородкою. При виробництві такого ПБС важливо, що б отвори в перегородках точно відповідали діаметру кулі, це необхідно для того, що б порохові гази не обганяли кулю при її проходженні в каналі глушника. Проте, не дивлячись на те, що ефективність перегородок зі шкіри, коркового дерева та інших звукопоглинальних матеріалів вище, на догоду більшого ресурсу роботи багатокамерного ПБС його перегородки роблять з металу, і іноді просто відливають відразу разом з корпусом.

Глушники. Прилади безшумної стрільби

Помімо тимчасового замикання порохових газів в камерах приладів безшумної стрільби з пониженням їх тиску існує ще один спосіб придушення звуку при пострілі. Використовуючи різні відхилення потоку порохових газів, їх завихрення і так далі, можна збільшити час їх замикання в камерах ПБС. Найпростішим прикладом цього може служити прилад безшумної стрільби з рефлектором-відбивачем. Являє собою пристрій найпростіший однокамерний ПБС з тією відмінністю, що його передня стінка полусферическая, тобто порохові гази, потрапляючи в камеру пристрою, створюють собою зворотний потік, який затримує їх в камері ПБС.

Глушники. Прилади безшумної стрільби

Більш досконалою конструкцією, хоч і повністю аналогічною за принципом дії попереднього варіанта приладу безшумної стрільби, є багатоінсценує ПБС з завихренням порохових газів. Кожна перегородка даного ПБС створює протитечія порохових газів по відношенню до основного потоку, що дозволяє знизити швидкість поширення по камерах порохових газів, а так само більш плавно випустити їх з приладу безшумної стрільби. Треба відзначити що такі перегородки не завжди мають форму відбивача у вигляді півсфери, а частіше совешенно неймовірною конструкції, проте кожен вигин точно прорахований, що б найбільш ефективно розподілити порохові гази і направити їх потоки під правильним кутом для гальмування потоку основного, наступного за кулею.

Глушники. Прилади безшумної стрільби

Пожалуй, найцікавішою конструкцією приладу безшумної стрільби є БПС з розбивкою потоку порохових газів. Як таких камер даний варіант приладу безшумної стрільби не має і є двостінні трубку, в якій розміщена стрічка, закручена по спіралі навколо осі польоту кулі, природно з урахуванням простору для проходження самої кулі. У внутрішній стінці глушника зроблено отвори, таким чином, порохові гази затримуються за рахунок того, що їх шлях обмежений спіраллю, плюс до всього, частина обсягу порохових газів виходить через внутрішню стінку приладу безшумної стрільби і розподіляючись в цій порожнини виходять через передню стінку глушника, що залишилися порохові гази значно втрачають у своєму обсязі і швидкості руху, що і пригнічує звук пострілу.

Глушники. Прилади безшумної стрільби

Как відомо при нагріванні тіло розширюється, відповідно, що б зменшити його обсяг, а в даному випадку мова йде про порохових газах, необхідно знизити температуру. Сперечатися про ефективність такого методу можна досить довго, так як прилад безшумної стрільби, заснований на поглинанні тепла порохових газів придатний тільки для стрільби дуже низьким темпом, так як просто напросто нагрівається і перестає знижувати звук пострілу. Саме тому такий принцип дії приладів безшумної стрільби практично, ніколи не застосовується як основний і комбінується з іншими більш дієвими. Так широко поширена комбінація багатокамерного ПБС з елементами поглинання температури, якими наповнюються окремі камери. Найчастіше для поглинання температури використовується мідь і алюміній, природно ними в повному обсязі заливають камеру, а найчастіше використовують у вигляді великої стружки або навіть порошку.

Глушники. Прилади безшумної стрільби

В причини своєї простоти конструкція глушників з мембранами, що мають проріз для проходження кулі, отримала свій подальший розвиток, так для підвищення довговічності такого пристрою було необхідно попередньо знизити обсяг порохових газів, що б ті не тільки не обганяли кулю, але і не ламали самі мембрани. Рішенням такої проблеми став попередній відведення порохових газів в окрему камеру. Це підвищило термін служби таких приладів безшумної стрільби, проте не на стільки що б стати конкурентоспроможними хоча б для найпростіших багатокамерних ПБС.

Глушники. Прилади безшумної стрільби

Ну і нарешті, найпростішим за конструкцією є «одноразовий» прилад безшумної стрільби — глушник з абтюраціей. Являє собою одне або двокамерний глушитель, в якому замикаються порохові гази після пострілу, природно, що вони в подальшому плавно виходять з корпусу ПБС, проте кожен постріл знижує ефективність такого глушника, тому найефективніший зниження звуку буде саме при першому пострілі, а інокда конструкція такого приладу безшумної стрільби дійсно робить його одноразовим і непридатним для подальшого використання, так як шар який замикає порохові гази обганяють кулю виявляється пробитий самої кулею і через цей отвір при подальшому пострілі порохові гази вирвуться назовні. Природно звук буде набагато нижчий в порівнянні зі звуком без ПБС, але ефективність зниження буде недостатньою.

Глушники. Прилади безшумної стрільби

Перечісленние конструкції глушників ще далеко не всі способи знизити звук виходять при пострілі порохових газів. Крім зниження тиску застосовується ще один спосіб зробити стрілянину безшумної, змінити частоту звуку. Спочатку переслідувалася мета змінити частоту звуку пострілу, так що б цей звук став нагадувати будь-який інший, але не звук вириваються порохових газів, однак ідея розвинулася і отримала ще більш цікавий вигляд. Так метою таких глушників стало не утримання та гальмування порохових газів, а шляхом створення потоків і завихрень, з використанням камер різного об’єму, хто вагається елементів та іншого зниження частоти звуку пострілу до меж нечутні людським вухом.

Потрібно сказати, що абсолютно марно прилади безшумної стрільби з «класичним» підходом до зниження звуку пострілу відокремлюють від приладів змінюють частоту звуку. За своєю суттю це все ті ж багатокамерні глушники та принцип дії все такий же — розподіл порохових газів послідовно в камерах приладу безшумної стрільби, проте тепер крім цього використовується ще ефект зміни частоти звуку. Таким чином, подібні ПБС це не окремі пристрої, а скоріше ще один виток розвитку приладів безшумної стрільби.

До мінусів приладів безшумної стрільби можна віднести в першу чергу те, що з часом порушується співвісність каналу ствола і каналу для проходження кулі в самому пристрої, це веде до того, що спочатку втрачається ефективність ПБС, а в подальшому він просто виходить з ладу. Якщо ж в конструкції використовуються тонкостінні елементи, вони поступово вигорають, що так само негативно позначається на ефективності ПБС, особливо це помітно в інтегрованих глушники автоматичної зброї, при веденні високого темпу вогню. Іншими словами будь-який прилад безшумної стрільби річ чудова, але, на жаль, недовговічна.

Глушники. Прилади безшумної стрільби

Прібори безшумної стрільби навіть якби вони були настільки досконалі, що повністю видаляли б звук, видаваний пороховими газами, все одно не зробили б стрілянину безшумної, адже ще залишилося цілих три, нехай і не найгучніших, складових звуку пострілу. Сама куля в польоті створює звукову хвилю, яку цілком виразно чути. Так по ній досить складно точно визначити місце положення стрілка, проте, це теж істотний демаскирующий фактор самого застосування зброї. Як я писав раніше, звукова хвиля що утворюється кулею є наслідком того, що куля рухається вище швидкості звуку.

Значить, що б придушити цей звук нам необхідно або знизити швидкість кулі, або змінити умови навколишнього середовища, що б звук в ній поширювався більш швидко. Чому не підходить другий варіант, я думаю, пояснювати не варто, тому залишається тільки зниження швидкості кулі. Це в свою чергу веде до того, що куля втрачає свій імпульс на коротких відстанях і стає неефективною. Однак вихід є і з цього положення, так знизивши швидкість можна збільшити другу складову імпульсу кулі — її вага. Саме цей принцип і використовується в дозвукових патронах, наприклад, таких як СП-5 і СП-6, що застосовуються в тихому автоматичній зброї. При цьому варто відзначити, що ефективна дальність таких боєприпасів все одно залишає бажати кращого, проте зниження швидкості кулі це єдиний варіант з можливих для зниження звуку платіть їй в польоті.

Третя складова звуку пострілу це звук роботи автоматики зброї. Така проблема має безліч рішень, але, жодна з них не може повністю позбавити від звуку рухомих всередині частин зброї. Застосовуються самий різноманітні системи придушення звуку, аж до того, що всі рухи відбуваються в звукоізольованому відсіку, що природно накладає свій відбиток на складність обслуговування таких моделей, мабуть тому, вони залишаються тільки досвідченими зразками. Є навіть такі екзотичні варіанти, коли рухомі частини плавають в рідкому середовищі, але в основному погашення звуку автоматики досягається тим, що ставляться всілякі ущільнювачі, які хоча б позбавляють від брязкоту дотичних між собою деталей. Природно все це з часом зношується і звук посилюється, але з іншого боку робота автоматики не настільки голосно, що б безпомилково визначити місце розташування джерела звуку, ну а на великих дистанціях звук роботи зброї просто не почують.

Останньою складовою звуку пострілу стає звук попадання кулі в ціль, з цим на жаль взагалі нічого не можна вдіяти, хіба що експансивні кулі будуть себе вести кілька тихіше, та й то в залежності від того з якої мети вони потрапляють. Необхідно також враховувати, що сама мета може видавати певні звуки, так, наприклад, в разі потрапляння по металевому листу звуку самого попадання чутно практично не буде, так як його перекриє гул від вібрації самого листа, не кажучи вже про те, що якщо мета є живим організмом, то вона здатна так само видавати звуки, зрозуміло, в тому випадку, якщо стрілець своїм пострілом не позбавить її такої можливості. Плюс, так само потрібно враховувати, що навіть в тому випадку, коли можливості крикнути чи що або привернути увагу у ураженого людини немає, то це може зробити звук падаючого тіла, або предметів, які будуть скинуті з будь-якої висоти. Іншими словами, даний джерело звуку з ймовірністю в сто відсотків усунути не можна, хоча досвід стрілка швидше за все буде підказувати йому правильний момент пострілу і точку прицілювання, що б звуків було якомога менше.

Як бачите, повністю безшумна стрільба все ще залишається недосяжним бар’єром для вогнепальної зброї, звичайно процес розвитку приладів безшумної стрільби не стоїть на місці, вдосконалюється автоматика зброї, змінюється аеродинаміка і конструкція куль для підвищення їх ефективності на дозвукових швидкостях, проте все це не може зробити застосування вогнепальної зброї повністю безшумним, і мабуть ніколи ця мета не буде досягнута, ну хіба що в разі стрільби в вакуумі. Однак в порівнянні з тим шумом, який видає постріл без застосування засобів для погашення його звуку, навіть найпримітивніший і неефективний прилад безшумної стрільби виглядає, як цілком стерпний спосіб убезпечити стрілка і приховати його місце розташування, давши йому тим самим час для ще кількох пострілів або для зміни позиції. Однак тільки на технічні засоби без досвіду їх застосування покладатися не можна, так як результат може бути зовсім відмінним від очікуваного.

Ну і в кінці ще слід додати, що для цивільних осіб застосування приладів безшумної стрільби категорично заборонено, так само як і їх зберігання і виготовлення навіть без мети збуту. Так що про безшумної полюванні можна забути.