За часів громадянської війни в США в період з 1861 по 1865 чорношкірі раби вели активну розвідувальну діяльність за дорученням армії Півночі

За часів громадянської війни в США в період з 1861 по 1865 чорношкірі раби вели активну розвідувальну діяльність за дорученням армії Півночі
Джон Скобелєв жив в оточенні рабовласників з армії Конфедеративних Штатів, його вважали звичайним рабом з Міссісіпі: безграмотним, співаючим традиційні африканські пісні, у вільний від виснажливої роботи час його улюбленим заняттям були ігри в карти, в загальному і цілому, здавалося, що він не має ніякого ставлення до йде на території північноамериканського континенту громадянській війні.

Офіцери конфедеративних армії не бачили великої небезпеки в тому, щоб залишати важливі документи там, де Скобелєв міг їх побачити, також вони обговорювали в його присутності перідвіженія військ. Кому він міг розповісти? Скобелєв був слугою, палубним матросом на борту пароплава, співчуваючого важку долю чорношкірих, і в той же час вимушеного плисти в оточенні цілої флотилії кораблів, все трюмні відсіки яких переповнені рабами з Африки. У плантаторів складалася враження, що Скобелєв був зайнятий лише дурманним фізичною працею, а в рідкісні хвилини дозвілля горлав негритянські спірічуели своїм потужним баритоном.

Але в дійсності, Скобелєв навіть і не належав до поневоленого чорношкірому населенню.
Він був вільною людиною, що виконував розвідувальні доручення для армії Союзу, одним з декількох чорношкірих оперативників, таємно збирали інформацію, беручи участь в грі в кішки-мишки з ловцями шпигунів і рабовласниками, які могли вбити свого слугу за найменшу провину. Ставки в подібних іграх завжди надзвичайно високі. Цим мало відомим широкому загалу героям часто вдавалося досягти успіху і нашкодити лідерам конфедератів, які й уявити не могли, що їх зневажливе ставлення до афро-американцям стане великою тактичною помилкою.

«Головним джерелом інформації для ворога є наші раби» — говорив генерал Роберт Лі, головнокомандувач армії Півдня в травні 1863 року.
Про чорношкірих чоловіків і жінок, які були в якості офіцерів розвідки Союзної армії, збереглося небагато відомостей. Відомо, що деякі з них були рабами або слугами, що втекли від своїх господарів, а інші — сіверяни, які вирішили виконувати шпигунські місії під виглядом рабів в будинках командувачів військами Конфедеративних Штатів. У документах тих років досить коротко згадується про внесок цих розвідників, почасти тому, що будь-які документи уб’ю ж знищувалися, з тією метою, щоб інформація, яку вони містили, що не дісталася солдатам Конфедерації та їхнім прихильникам, і, не стала в подальшому, компроматом проти рабів.

«Такі розвідники з’являлися знову і знову імена багатьох з них до цих пір залишаються невідомими, дуже рідко їх робота оцінювалася по достоїнству» — говорить Харрі Джонс, куратор музею громадянської війни у Вашингтоні, який часто проводить лекції, присвячені афроамериканским шпигунам того періоду.

Джонс разом з іншими експертами сподівається, що до святкування 150-ї річниці громадянської війни будуть приурочені спеціальні заходи, щоб відзначити заслуги всіх тих офіцерів шпигунських підрозділів.

Алан Пінкертон, що був на початку громадянської війни головою розвідувального відомства Об’єднаної армії детально описав у своїй автобіографії то, як йому вдалося завербувати чорношкірих розвідників в свою службу, деякі успішні операції Скобелєв, а також те, яким чином були отримані важливі документи, що знаходилися у дезертира. За словами Пінкертона, Скобелєв був холоднокровним, пильним детективом, йому успішно вдавалося вводити в оману керівництво армії конфедератів, позиціонуючи себе як «веселого і безтурботного чорномазого».

«З самого початку військової кампанії я зрозумів, наскільки безцінною може бути допомога афроамериканського населення, і не вагаючись приймав їх на службу, після того, як в декількох операціях вони довели свою компетентність і надійність» — говорив Пінкертон.

Генрієтта Табмен — найвідоміша представниця шпигунів серед чорношкірих. Вона неодноразово пробиралася в тил жителів півдня для збору секретної інформації, яку в подальшому передавала армії Союзу. Ця розвідниця організовувала втечі рабів за допомогою «підпільної залізниці». Часто вона переодягалася в одяг сільських робітників і видавала себе за дружину бідного фермера, ця жінка керувала шпигунськими операціями в Південній Кароліні і вела війська жителів півдня від тих місць, де ховалися представники армії Півночі.

Ще одна представниця розвідслужби Союзної армії Мері Елізабет Баузер народилася рабом в сім’ї Ван-Лью, яка зробила її вільною і відправила вчитися в школу. Баузер потім повернулася в Річмонд, де Елізабет Ван-Лью організувала агентурну мережу, не імевщую собі аналогів на той час.
Якимось чином Ван-Лью знайшла Баузер роботу в якості прибиральниці в будівлі уряду Конфедеративних Штатів, і Баузер, користуючись наданою можливістю, добувала секретні документи, що знаходилися в сейфі президента Джефферсона Девіса.

Як писав у своїх мемуарах Томас МакГівен, керівник разведведомств, котрий привіз хліб в Білий Дім під виглядом пекаря: «У Баузер була фотографічна пам’ять, все записи, які вона бачила на дошці президента, вона могла потім дослівно передати. На відміну від багатьох інших чорношкірих, Мері вміла читати і писати. Всякий раз, коли я привозив доставку до дому Девіса, вона підходила до мого вагону і передавала цінні матеріали ».
Історія Баузез, яку також знали як Елен Бонд, Мері Джонс або Мері Джейн Річардс, вперше була опублікована в пресі в 1900 році, коли газета Річмонда надрукувала про неї замітку. У 1910-му племінниця Ван-Лью в своєму інтерв’ю назвала її справжнє ім’я, згідно з відомостями Елізабет Верон, яка написала книгу про діяльність Ван-Лью.

Крім цих записів, в інших джерелах про Баузер ніде не згадується. В кінці війни Ван Лью, як і Пінкертон перш, попросила керівництво об’єднаних сил зібрати всі записи, що стосуються її шпигунської діяльності в громадянській війні, і знищити, не залишаючи ніяких доказів її великої мережі.
Дружина Джефферсона Девіса Варина публічно намагалася спростувати можливість того, що чорношкіра шпигунка могла отримати доступ до документації Білого Дому.

Однак, в книзі Верон висловлюється припущення про те, що справжнє ім’я Баузер було Мері Річмонд, якій вдалося вижити в громадянській війні, і по її закінченні вона вийшла заміж за людину на прізвище Гарвин. Річмонд писала в своїх мемуарах, що в період війни вона «виконувала роль детектива».
Про інших розвідників відомо ще менше. У 1863 році, наприклад, трьом рабам вдалося сховатися від солдатів армії Півдня на острові Морріс, недалеко від Чарльстона в Південній Кароліні, і передати бригадному генералу К. А. Гилмору цінні відомості.

«Вони були слугами офіцерів, і їм вдалося почути під час приватних бесід цих офіцерів про те, що північна і північно-східна сторони форту Самтер сильно постраждали і також те, що снаряди залпових знарядь нашої армії пошкодили обидві захисні стіни фортеці. Завдяки цим людям вдалося дізнатися і інформацію про те, що всередині фортеці немає надійного зброї »- писав Гілмор в своїй доповіді вищим військовим керівникам.
Спираючись на загони, сформовані з афро-американців, Гілмор, розпорядився про атаку форту Самтер, дійсні події взяття цієї фортеці, хоча і в дещо спотвореному вигляді, лягли в основу фільму «Слава». У лютому 1865 року форт Самтер знову перейшов до армії Півночі, через чотири роки після того, як конфедерати захопили цю фортецю, з цієї битви і почалася війна.

Одним з інформаторів розвідслужби сіверян була і Мері Ловестр (іноді в історичних документах її називають ще й Товестр), раніше вона перебувала в рабстві, і після того, як її викупили, вона виконувала певні доручення інженера Конфедеративних штатів, який в штаті Вірджинія займався переоснащенням першого броненосця південців «Мерімака». Усвідомивши ступінь важливості роботи, що виконується її роботодавцем, вона зробила деякі записи і попрямувала на Північ континенту, щоб спробувати домогтися особистої зустрічі з міністром військово-морського флоту Гідеон Велсі.
Військово-морські сили Союзної армії також в той момент розробляли подібний корабель, їх плавальний засіб було названо «Монітор». Уелс писав: «Ловестр повідала мені про те, в якому стані перебував корабель, і дістала з кишені свого одягу папір, де були записи механіка корабля, він описував характер виконуваних робіт на« Мерімаке »і приблизні терміни завершення будівництва».

Конструктори армії Півночі прискорили роботи зі спорудження «Монітор» і незабаром в Вірджинії відбулося перше в історії морська битва за участю броненосців, перемога в якому поставила в тупик командування конфедератів, не дозволивши їх флоту надати допомогу обложеному Норфолка.
Однак, не тільки в армії Союзу використовувалися шпигуни афро-американці для боротьби з Півднем.

Чорношкірі аболіціоністи організували формування, яке отримало назву «Ліга відданості», «Ліга Лінкольна» (англ. Lincoln’s Legal Loyal League) або «чотири« Л », яка займалася шпигунством на користь Півночі і поширювала заклики до повстання серед чорношкірих рабів. Скобелєв, про який вже згадувалося, був учасником ліги «чотирьох« Л ». Пінкертон писав про те, що завдяки цій мережі в Вашингтон передавалися важливі відомості.
«Я їздив на плантації і організовував невеликі зборів в хатинах, де жили раби, з тією метою, щоб повідомити їм хороші новини. Раби, в свою чергу, передавали новини іншим. Користуючись умовними знаками і постукуваннями, ми, таким чином, намагалися зберегти в таємниці наш обмін новинами »- розповідав в 1937 році Джордж Вашингтон Олбрайт з Холлі Спрінгса, штат Міссурі.

Дотримання надзвичайної секретності було неодмінною умовою для розвідників, беручи до уваги можливі наслідки.
Джеймс Баузер вільний чорношкірий житель округу Нансемонд, штат Вірджинія, вирішив допомогти Армії Союзу, згідно зі словами Вірджинії Хейес Сміт з Норфолка. Ця літня дама розповіла історію баузер однієї з газет штату в 1937 році. Її спогади згодом увійшли до книги «Народні легенди Вірджинії».
Чутки про шпигунську діяльність баузер дійшли до деяких людей з білого оточення, які мали намір прибрати до своїх рук його земельну ділянку, як розповідав Сміт. Група плантаторів вночі напала на будинок баузер і витягла його разом з сином на вулицю.

«Жорстоко побивши їх обох, вони поклали баузер на землю і поклали під його шию дерев’яний брусок, точно так, як поводяться з курми, коли збираються готувати з них обід — говорив Сміт — Потім один з цих людей взяв сокиру і відрубав баузер голову. Спочатку планувалося вчинити так само і з його сином, але найбільш розсудливі з плантаторів були проти, замість цього його вирішили залишити в живих для науки іншим.
Недалеко від місця, де загинув Баузер був убитий ще один вільний чорношкірий на ім’я Мартін Робінсон.

Каменяр Робінсон вважався Армією Союзу «вірним і надійним», він кілька разів допомагав офіцерам союзних військ уникнути сумно відомої в’язниці Ліббі в Річмонді, як писав нью-йоркський капелан Луїс М. Бодрей.

Армія Союзу планувала атакувати Річмонд в 1864 році з метою звільнити солдатів і шпигунів, утримуваних конфедератами на невеликому острові Бель, розташованому посередині річки Джеймс.

Полковник Ульрик Далгрен хотів перейти річку в восьми милях від міста і атакувати цей населений пункт з півночі, в той час, коли інші сили Союзної армії повинні були напасти з інших сторін. Бюро військової розвідки попросило Робінсона, який проживав в цій місцевості, провести коней і солдатів Далгрен через брід річки.

Коли війська прибули на місце, річка виявилася непрохідною. Робінсон запанікував і Далгрен вирішив, що той навмисно обдурив його. У місці, зазначеному Робінсоном при звичайних погодних умовах можна було перейти річку, але рівень води через тривалі дощі сильно піднявся, як говорив ветеран армії Конфедеративних Штатів Річард Г. Крауч в 1906 році.

«Полковник наказав його повісити, для цієї мети була використана кінська узда і ми залишили тіло цього нещасного висіти у дороги» — розповідав Бодрей.