Ме-262 — він був першим серійним реактивним винищувачем

Ме-262 - він був першим серійним реактивним винищувачем
За своїм льотним та бойовими якостями цей літак набагато перевершував літаки країн антигітлерівської коаліції, на ньому вперше були застосовані серійні реактивні рухові установки, перший в світі приціл коліматора, і багато інших технічні новинки. За зовнішнім виглядом він нагадував акулу, і своїми високими бойовими характеристиками міг би доставити б ще багато неприємних хвилин противнику. Винищувач розвивав швидкість до 795 км / год, в той час, коли самі швидкісні винищувачі в той час могли літати з максимальною швидкістю близько 600 км / год, а це істотна різниця. Літак Ме-262 все-таки міг істотно вплинути на хід Другої Світової війни, а значить і історії, але на щастя, він з’явився у німців занадто пізно. Машина, все ж увійшла в історію під виглядом першого в світі серійного бойового, реактивного винищувача.

У 1938 році в німецькому управлінні озброєнь вирішили створити перший реактивний винищувач, на який повинні були встановити тільки що розроблені турбореактивні рухові установки марки BMW. Розробка була доручена конструкторському бюро «Мессершмітт». Згідно з розробленим планом, в масове виробництво двигуни повинні були бути пущені в 1940 році. Планер майбутнього реактивного перехоплювача був готовий в уже грудні сорок першого року. Випробування постійно відкладалися через що часто виникають проблеми із двигуном, і конструктори змушені були шукати йому заміну. Так, на літаку з’явилися двигуни Jumo-004 від Junkers. У зв’язку з цим конструкцію знову допрацювали, і Ме-262 зміг піднятися в повітря. При випробуваннях були отримані прекрасні результати. Наприклад, швидкість літака становила 700 км / год, але військове командування Німеччини, вирішило все-таки не пускати літак в серійне виробництво, поки не будуть ретельно доведені до якісного рівня всі деталі двигунів, і самого літака.

Після закінчення ще одного року, всі дрібні неполадки і недоліки були усунуті, і на випробування був запрошений німецький ас, учасник іспанської війни, генерал-майор Галланд. Після серії проведених випробувань на Ме-262 він написав докладний звіт командувачу люфтваффе Герінгу. У звіті, в самих захоплених тонах було висловлено захоплення новітнім реактивним перехоплювачем, і детально перераховані всі його переваги перед поршневими винищувачами стояли на озброєнні Люфтваффе. Також було запропоновано розпочати негайний серійний випуск Ме-262.

Запуск в серію.

Ухвалення рішення про початок серійного виробництва Ме-262 відбулося на нараді у командувача ВПС Німеччини Геринга, влітку 1943 року. На заводах «Міссершміт» вже починалася підготовча робота по збірці нового літака, але несподівано в вересні місяці від Герінга надійшов наказ про призупинення цього проекту. Фюрер в своєму листі до командувача люфтваффе висловлював подив з приводу серійного виробництва Ме-262, адже він вважав, що фронту необхідні винищувачі Ме-109.

Адольф Галланд, як тільки дізнався про розпорядження Гітлера призупинити підготовку серійного виробництва, відразу написав йому лист. У ньому говорилося, що люфтваффе потребує реактивному винищувачі, як в повітрі. Але фюрер твердо був упевнений в тому, що Німеччині потрібні реактивні штурмовики-бомбардувальники, а не перехоплювачі. Адже Гітлеру не давала спокою тактика «Бліцкригу», і ідея блискавичної атаки за підтримки штурмовиків, міцно засіла в голові у фюрера.

В кінці 1943 року в грудні місяці був підписаний наказ про початок переобладнання реактивного перехоплювача Ме-262 в швидкісний штурмовик. Конструкторське бюро «Мессершмітт» взяло в свої руки всі козирі, і фінансування проекту було повністю відновлено. Поряд з цим творці швидкісного штурмовика отримали ще одну «головний біль». Через безперервні нальотів на промислові центри Німеччини союзною авіацією, стали траплятися часті перебої з постачанням комплектуючих деталей. Була гостра нестача тугоплавких металів, які були необхідні для виготовлення турбіни двигунів Jumo-004B. Через це відбулося різке скорочення виробництва турбореактивних двигунів Junkers.

До квітня 1944 року не пощастило випустити лише 15 штурмовиків, які передали в спеціальний підрозділ люфтваффе для проходження випробувань. У цьому підрозділі відпрацьовувалася спеціальна тактика щодо застосування нових реактивних літаків. Тільки в кінці червня 1944 року, коли виробництво двигунів Jumo-004B було перенесено в підземні виробничі лінії Нордхаузен, все-таки вдалося розпочати серійний випуск Ме-262. До літа 1944 року компанія «Мессершмітт» береться за розробку обладнань перехоплювача бомботримачами. Розробляється варіант, при якому на фюзеляжі Ме-262 могли встановлюватися дві 250 кг бомби, і одна 500 кг. Однак поряд з варіантом штурмовика-бомбардувальника, потай від командування люфтваффе, німецькі конструктори продовжували роботу над проектом винищувача.

При інспектуванні, яка була проведена в липні Сорок четвертим року, правда вийшла назовні, і стало відомо, що роботи над проектом реактивного перехоплювача ніхто не звертав. Фюрер розлютився, і в покарання став особисто контролювати проект Ме-262. Будь-які зміни в конструкції реактивного винищувача міг тепер стверджувати тільки Гітлер.

У цьому ж місяці було створено спеціальний підрозділ — Команда Новотни, яку очолив німецький льотчик-ас Вальтер Новотни. На його рахунку було 258 збитих літаків супротивника. У розпорядження підрозділу було передано тридцять винищувачів Ме-262, забезпечених бомботримачами. Стояло завдання, перевірити літак в умовах фронту. Навотна пішов на порушення наказу, і реактивний літак був використаний в якості винищувача. Успіх перевершив всі очікування. Після того, як з фронту стали приходити звіти про те, що Ме-262 був вдало використаний як перехоплювач, Геррінга нарешті зважився, і все-таки віддав наказ про формування нової винищувальної частини укомплектованої реактивними літаками. Йому вдалося, врешті-решт, переконати фюрера в тому, що нові машини просто необхідні. У грудні місяці 1944 року на озброєння Люфтваффе надійшло понад трьохсот винищувачів Ме-262.

Взимку 1944 року конструкторське бюро відчуло гостру проблему, пов’язану з постачанням комплектуючих деталей, які були необхідні для виробництва Ме-262. Бомбардувальна союзна авіація бомбила німецькі заводи цілодобово. На початку 1945 року керівництво прийняло рішення розосередити виробництво реактивних винищувачів. Складає вузли для Ме-262 стала відбуватися в дерев’яних одноповерхових будівлях, які були приховані в лісі. Виявити майстерні повітряної розвідкою було практично неможливо, так як їх чудово маскували, пофарбувавши даху світло-зеленою фарбою кольору оливи.

Одні такі майстерні виготовляли крила, інші — фюзеляж, по-третє відбувалася заключна складання. Після цього готові винищувачі злітали в повітря, використовуючи для зльоту, бездоганне покриття німецьких автобанів.

Всього, таких екземплярів винищувача Ме-262 було випущено близько двох тисяч, і розроблено його одинадцять модифікацій. Окремий інтерес собою представляв нічний винищувач-перехоплювач, в якому розташовувалося два посадкових місця, і на якому була розташована станція радіолокації «Нептун», що знаходилася в носовому відсіку літака. Тільки в 1958 році, цю ідею двомісного реактивного винищувача повторили американці.

Перші повітряні бої, що проходили восени 1944 року між винищувачем Ме-262 і літаками союзної авіації, показали, що реактивний винищувач є досить-таки грізним противником. Такі показники як швидкість і час набору висоти, були набагато якісніше, ніж у винищувачів союзників. Після того, як був проведений детальний аналіз бойових характеристик нової німецької машини, радянське командування наказало льотчикам відкривати вогонь по винищувачу тільки з максимальних дистанцій, і використовувати маневр відходу від зіткнень.

Подальші інструкції могли прийматися тільки після випробування «мессершмітта», і така можливість з’явилася лише в кінці війни, після того, як був захоплений один з німецьких аеродромів. Ме-262 був сконструйований за схемою свободнонесущего, цельнометаллического нізкоплана. Під крилами були встановлені два двигуни Jumo-004, на реактивній тязі, вони розміщувалися з зовнішньої сторони стійок шасі. Також він був оснащений чотирма 30-мм гарматами МК-108, встановленими в передній частині конструкції, з боєкомплектом з 360 снарядів. Внаслідок того, що гармати були щільно встановлені одна до іншої, збільшувалася кучність і влучність стрільби. Також проводилися випробування по установці знарядь великого калібру на Ме-262.
У виробництві реактивний «мессершмітт» був досить-таки простий. У «лісових заводах» його збірка полегшувалась, за рахунок максимальної технологічності вузлів. Але при всіх своїх перевагах Ме-262 мав свої недоліки, які були практично невиправними:

Моторний ресурс двигунів дуже невеликий — близько 9-10 годин польоту. Після цього двигун підлягав повному розбиранні, і відбувалася заміна лопаток турбіни;

Через велику розбігу Ме-262 ставав дуже вразливим, під час їхньої максимальної злітної розбігу і посадки. Щоб прикривати зліт виділялися винищувачі Fw-190;

Дуже високі вимоги пред’являлися до аеродромного покриття. Через те що двигуни низько під крилами, будь-який предмет, що потрапляв в повітрозабірник винищувача, тут же викликав поломку.

Історія не виправдовує умовного способу, недалекоглядність і нерішучість вищих керівників Третього Рейху, привела до того, що люфтваффе, так і не отримали беззастережне і повну перевагу в повітрі, як в перший період Другої Світової війни. 18 серпня 1946 відбувся авіаційний парад, який був присвячений Дню повітряного флоту. На цьому параді був представлений літак ЯК-15, який був оснащений трофейним двигуном BMW-003. І саме ЯК-15 став першим реактивним літаком, і першим реактивним винищувачем, який надійшов в ВВС Радянського Союзу.

Источник — сайт dkif.ru, де ви можете придбати покрівельні матеріали за доступними цінами.