Снайпер і системи його виявлення

Снайпер і системи його виявлення
Снайпер-професіонал представляє велику небезпеку на поле бою. Ведучи вогонь із спеціально обладнаного позиції, залишаючись непоміченим, він може завдати істотної шкоди живій силі підрозділів, втрати особового складу, від такої снайперської атаки, як правило, непоправні. У цих умовах, завдання технічної розвідки вогневих стрілецьких позицій, вирішується методами, заснованими на аналізі демаскирующих ознак позицій снайперів, таких як відблиски оптичних прицілів, електромагнітне випромінювання (видимого і невидимого інфрачервоного діапазону), звуки від пострілів стрілецької зброї і акустична — ударна хвиля від летить кулі.

Чи варто говорити про те, що снайпер відмінно підготовлений не тільки з точки зору ураження цілі з першого пострілу, добре навчений професіонал маскується на місцевості так, що його не можна виявити навіть з відстані кількох метрів. Золоті правила «стрілка-невидимки», це ідеально обрана, і підготовлена вогнева позиція, стовідсоткова маскування, точний постріл і знову маскування, але вже на іншому місці. Протягом двох світових війн відбулися в двадцятому столітті, тактика застосування снайперів постійно вдосконалювалася, і була добре відпрацьована. Снайперські підрозділи з успіхом застосовувалися в умовах вуличних боїв, результативно знищуючи живу силу противника, залишаючись при цьому зовсім непомітними. Та й в польових умовах, на пересіченій, лісистій місцевості, виявити такого стрілка неозброєним оком практично неможливо, снайпер може цілодобово нічим не видавати своєї присутності, чекаючи слушного моменту для твору пострілу.

Абсолютно природно, що для виявлення такого противника, ніякі спостереження в звичайні біноклі та прилади нічного бачення не принесуть позитивного результату, сучасна, затінена оптика прицілів не дає видимого відблиску. Та й щохвилини контролювати площу розміром в 2 000 000 квадратних метрів, а це коло огляду радіусом в 800 метрів, практично нереально. Тому, на сьогоднішній день, існують спеціальні технічні засоби виявлення професійних стрільців-невидимок, це обладнання дозволяє з великою точністю визначати місце розташування замаскованого снайпера противника.

 Робота таких приладів і систем заснована на двох способах виявлення, це акустичний і оптичний спосіб. Оптичний метод є найстарішим, найпростіший його вид, це візуальне виявлення, він застосовується з часів винаходу самого стрілецької зброї. Хоча спалах пострілу відмінно видно неозброєним оком (правда великий вплив грають видалення точки пострілу, погодні умови і фактор несподіванки), тут, при аналізі ефективності виявлення, потрібно розглядати ще й людський фактор. Оскільки спалах видно в першу чергу, потім по швидкості поширення, йде звук, і вже після нього до вас долітає куля, можна передбачити наступний сценарій подій.

Припустимо, спалах ви не помітили, для реакції на звук потрібен час, оскільки куля, летить зі швидкістю приблизно 900 метрів в секунду, у вас є миті, щоб сховатися. Тому такий спосіб є неефективним засобом виявлення, можна просто не встигнути під час зреагувати на постріл. Тому, коли говорять про оптичний метод виявлення, мають на увазі, реєстрацію світлового або іншого вивчення, що поширюється або відбивається від оптичних пристроїв, що використовуються снайперами. До таких пристроїв, в першу чергу, звичайно, відносяться приціли, біноклі, і прилади нічного бачення, потім йдуть далекоміри, освітлювачі і целеуказатели. Всі ці прилади мають властивість відбивати або випускати випромінювання електромагнітних хвиль певного діапазону, за яким реєструється і ідентифікується противник.

Сучасні засоби виявлення можуть навіть визначити тип пристрою, яким користується снайпер. Причому, виявлення відбувається на аналізі відображення від фокальній площині, тобто, не від поверхні оптичних лінз, а від точки фокусування, тобто від рогівки ока прицілюватися або наглядача противника. Подібних систем виявлення досить багато, серед зарубіжних комплексів можна виділити SLD 500 від фірми CILAS, і Spotlite — це цілий ряд електрооптичних систем від компанії RAFAEL.

 Подібні системи добре себе зарекомендували, у них модульна структура, тобто в окремі елементи виділені: тепловизионная камера, оптичні камери нічного і денного спостереження, і обчислювальний ресурс. Реєстрація відбувається за певним хвильовому діапазону, система має можливість визначення координат противника з нанесенням місця розташування на карту.

Оскільки, снайпер, який використовує цілевказатель видимого діапазону випромінювання, це щось екстраординарне, взяте з західного кіно (приблизно, те ж саме, як і міна з таймером, що показує, скільки залишилося), зазвичай засікається, або короткий імпульс далекоміра, або оптичне відображення від приладу прицілювання. Серед плюсів обладнання виявлення по оптичному ознакою, можна вказати високу точність ідентифікації, і швидкодія. Недоліком є громіздкість всього комплексу в цілому, і примхливість до місця установки (для ефективної роботи необхідно досить велике поле зору).

Наступним методом виявлення снайперів супротивника за допомогою технічних засобів, є координати обчислюються шляхом аналізу акустичного сигналу. Відомо два акустичних ознаки здійснення пострілу, це коливання повітря, від різко розширюються газів при виході зі ствола (бавовна), і звукова хвиля від кулі, що летить (свист). Перша ознака допомагає визначити тільки напрямок, звідки був зроблений постріл, система аналізує азимут на місце розташування точки пострілу досить точно, похибка, всього один, два метри. Однак якщо потрібно визначити точне положення позиції противника на карті застосовують системи, які працюють за принципом математичного обчислення параметрів звукової хвилі від кулі, що летить. Ідентифікація та відбувається наступним чином.

Спочатку реєструється бавовна від пострілу, потім, за допомогою високочутливих мікрофонів визначаться геометричні параметри звукової хвилі, які мають форму конуса з вершиною на вістрі кулі. Потім обчислюється швидкість, а за частотою звуку калібр. Таким чином, знаючи швидкість і напрямок (азимут), можна точно визначити місце розташування ворожої позиції, точність визначення такої системи, один метр. Подібні комплекси застосовуються в ряді армій іноземних держав і добре себе зарекомендували.