Рентгенівські засоби огляду пасажирів і транспорту

Рентгенівські засоби огляду пасажирів і транспорту
Електромагнітні металодетектори, які широко застосовуються сьогодні при проведенні оглядів автотранспортних засобів, пасажирів і багажу вже не можуть забезпечити необхідного рівня контролю, тому в додаток до них стали застосовуватися системи, які працюють дещо по іншим принципам. Йдеться про обладнання, в основі роботи якого лежить аналіз даних отриманих від розсіяного рентгенівського випромінювання.

Як відомо, пріоритетним завданням огляду є контроль пасажирів, транспортних засобів, митний контроль, і контроль на особливо охоронюваних промислових об’єктах. Також, важливою проблемою є те, що в умовах протидії тероризму, потрібно ефективно виявляти і знешкоджувати зброю і вибухові пристрої, виготовлені з неметалевих матеріалів, тобто потрібно чіткий контроль там, де звичайні метало детектори, не приносять необхідного рівня виявлення. Сьогодні на ринку з’явилися рентгенотелевізійні установки з пристроями пам’яті покликані успішно вирішити цю проблему.

Рентгенівська апаратура використовуються для проведення безконтактного огляду пасажирів, вантажів і багажу. Багаж в аеропортах, а також особисті речі оглядають на предмет наявності наркотиків, зброї і вибухових пристроїв. Сканер має низьку потужність випромінювання і тому безпечний для оточуючих. Робочою частиною системи є генератор рентгенівського випромінювання, детекторна лінійка для прийому відбитого випромінювання, і блок обробки даних.

Крім вибухових пристроїв система дозволяє виявити наявність встановлених прослуховуючих пристроїв та контейнерів з отруйними, радіоактивними, і дратівливими хімічними речовинами. Ефективність виявлення стоїть на дуже високому рівні. На відміну від звичайних метало детекторів, які можуть знаходити тільки металеві оболонки контейнерів, в які закладаються вищеперелічені речовини, рентгенівські детектори можуть визначити сама речовина, що знаходиться всередині. Вони дозволяють з легкістю виявити бомбу, заховану в звичайному багажі, або пристрій для підслуховування, закладені в елементах меблів, а також інших предметах.

До переваг доглядових рентгенівських установок відносять: -Швидко підготовку до роботи; -високу продуктивність; -виключно оперативність; -виявляющую здатність, що дозволяє отримувати інформацію про хімічний склад обстежуваних предметів; -можливість запису і зберігання даних у вигляді зображень, для подальшої обробки; -можливість автономної роботи від акумулятора; -обладнання має низьке радіаційний вплив, яке не впливає на здоров’я обслуговуючого персоналу і оточуючих.

По виду роботи рентгенівські системи огляду діляться на дві категорії, це апаратура назад розсіяного рентгенівського випромінювання, і мікрофокусние рентгенівські випромінювачі. Перша категорія рентгенівських сканерів відноситься до обладнання, що працює на відображенні випромінювання від обстежуваних матеріалів. Як показує досвід, основні труднощі при проведенні огляду за допомогою апаратури просвічування різними типами вивчення, виникають від накладення тіньових зображень від одного досліджуваного предмета на інший. І чим більше просвічує товщина, тим складніше розпізнати категорії речовин досліджуваного матеріалу. Це відмінно відомо терористам, що маскує кошти нападу. Апаратура назад розсіяного рентгенівського випромінювання дозволяє ефективно виявляти на знімках підозрілі включення з речовин з меншим атомним номером, наприклад, таких як вибухівка, папір, або наркотики.

До другої категорії відносяться мікрофокусние рентгенівські випромінювачі. Як відомо, рентгенівське випромінювання, це пучок електромагнітних хвиль довжиною від 1нм до 1е-5 нм, для отримання чіткого тіньового знімка аналізований об’єкт повинен знаходитися в безпосередній близькості екрану приймача-перетворювача. У мікрофокусних рентгенівських пристроях розмір пучка електронів не перевищує 40 мкм, це дає можливість не використовувати єдиний екран, просвічує об’єкт можна обстежити з різних сторін, отримуючи його збільшене зображення в геометричній проекції.
Під час просвічування, забезпечується виключно чітка тіньова картинка обстежуваного об’єкта, а якщо зробити певні настройки, можна отримати збільшення в 12 разів. Це дуже важливо при дослідженні предметів, в яких можуть міститися вибухові речовини, а також при вивченні внутрішнього простору електронної апаратури.

Основною функціональною частиною оглядової рентгенівської системи є перетворювачі тіньового рентгенівського зображення, це пристрої перетворення зображення сформованого іонізуючим випромінюванням в результаті взаємодії з детектіруемих об’єктом, в зображення іншого типу, наприклад цифрове. Їх використання дозволяє бачити чітку картинку на екрані монітора або вбудованого дисплея. Найчастіше в якості перетворювача застосовується ПЗС-матриця (ПЗС — прилад із зарядним зв’язком), це спеціальна аналогова інтегральна схема, в якій в якості чутливих елементів використовуються фотодіоди, виконані на основі кремнію.

Сьогодні різні компанії виробники рентгенівського обладнання пропонують принципово нові засоби, засновані на використанні мікро дозового рентгенівського випромінювання, це скануючі дискретно-детекторні системи. Устаткування має високу чутливість і широким динамічним діапазоном. Однак вони лише ненабагато перевершують пристрої на ПЗС-матрицях, а коштують набагато дорожче.

До безперечного гідності всієї вищеописаної апаратури, слід віднести слабке вплив випромінювання на оточуючих і обслуговуючий персонал. Також, в процесі проведення огляду не потрібно спеціальної фотолабораторії, як наприклад, при роботі зі звичайним рентгенівським обладнанням. Вся інформація у вигляді готових зображень, заноситься у вбудовану пам’ять системи. Можна створити цілу бібліотеку знімків для подання в якості довідкового посібника.

При виборі подібного доглядового обладнання, слід приділяти особливу увагу специфіці застосування, тобто нерідко потрібно буде сканувати розмірні предмети, що мають товсті стінки і великий обсяг. В цьому випадку, при покупці потрібно обов’язково уточнювати, яка чутливість забезпечується при контролі об’єктів з граничною товщиною, що заявлена в паспорті приладу. Головним терміном в рентгеноскопічних характеристиках є «мінімальний діаметр виявляється зволікання» ця так звана мінімальна величина об’єкта яку прилад може визначити і вивести на екран. Чим ця характеристика менше, тим краще, однак не варто забувати про роздільну здатність детектора. Найчастіше, споживачеві важливо мати і те, і інше, тобто високу чутливість апаратури, і як можна більшу роздільну здатність, для максимального збільшення зображення отримується з контрольованих об’єктів.