Травматична зброя для великих людей (Частина II — Кордон-5, Гроза і МР-353)

Травматична зброя для великих людей (Частина II - Кордон-5, Гроза і МР-353)
У минулій статті ми розглянули основні проблеми вибору травматичної зброї для великих людей, а так само познайомилися з двома травматичними пістолетами повністю придатними під всі запити людини, який більший середньостатистичного стрілка. Описані в попередній статті моделі травматичної зброї виділялися своїми розмірами і вагою, в цій же статті будуть розглянуті варіанти більш компактного зброї самооборони, які так само можуть підійти для людей з великої долонею. Насправді більше половини сучасних моделей травматичної зброї можуть бути адаптовані під широку долоню шляхом заміни накладок на рукоять, але далеко не всі вони будуть зручні в обслуговуванні, так як багато хто з них включають в себе дрібні деталі, встановити які на місце і середньостатистичній людині буває не завжди зручно. Описані нижче варіанти травматичних пістолетів виділяються саме зручністю обслуговування, що може бути оцінений не тільки людьми з великими руками, але і всіма, хто вибирає як засіб самооборони травматичну зброю. Можливо, хтось знайде і інші моделі травматики, які підходять під запити великого людини, в цій же статті обмежимося лише 3 моделями: однією з бесствольного зброї, одним травматичним пістолетом і одним травматичним пістолетом.

Травматичний пістолет Кордон-5

Травматична зброя для великих людей (Частина II - Кордон-5, Гроза і МР-353)

Порушуючи тему вибору травматичної зброї для великих людей, було б, щонайменше, нерозумно обійти стороною бесствольное зброю використовує патрони з електрокапсюлем. Звичайно, це зброя позиціонується в першу чергу як компактне, але компактність його досягається тільки відсутністю стовбура, який замінює довга гільза використовуваних боєприпасів, в іншому ж більшість з таких моделей травматики, незважаючи на досить невеликі габарити, лежать в руці так само зручно як якби це був пістолет або револьвер. Це стосується практично всіх моделей травматики, крім травматичних пістолетів сімейства Кордон.

Конструкція цих пістолетів така, що патрони розташовуються усередині рукояті, яка, по суті, і є самим пістолетом, в інших же випадках такого травматичної зброї використовуються змінні блоки-касети для розташування боєприпасів. Так як довжина і товщина самого патрона 18х45 чималі, то це накладає відбиток і на рукоять травматичних пістолетів Кордон, саме через це багато хто не набувають цю зброю, так як воно просто незручно лежить в руці. В принципі це незручність виникає тільки перший час, в подальшому звикаєш до широкої рукояті, виключення становлять хіба що люди зовсім з невеликими долонями, ну а як зброї для великих людей ці пістолети підходять ідеально.

Травматичний пістолет Кордон-5 модель відносно нова, принципово мало чим відрізняється від попередніх травматичних пістолетів сімейства Кордон, проте навколо неї було найбільше галасу. Спочатку передбачалося, що новий травматичний пістолет стане шестизарядним і не матиме ЛЦВ, проте остаточний варіант став дещо іншим, чому посприяли форуми, на яких проводили опитування представники компанії А + А. Природно, що в результаті залишилося багато незадоволених, чия думка не співпало з думкою більшості користувачів, проте нова модель пістолета з’явилася такою яка вона є і з цим вже нічого не поробиш.

Травматична зброя для великих людей (Частина II - Кордон-5, Гроза і МР-353)

В першу чергу критиці піддався лазерний цілевказівник пістолета, багато хто взагалі вважають його непотрібним, аргументуючи свою думку тим, що в сонячну погоду плямочка ЛЦВ на поверхні цілі практично невиразно. З цієї точки зору все правильно, однак потрібно враховувати і ряд позитивних моментів які несе лазерний цілевказівник, а так же специфіку зброї самооборони. По-перше, більшість нападів відбувається в темний час доби, тому аргумент про сонячній погоді можна відразу викреслювати, темний час доби на те і темне. По-друге, як показує практика, стрілянина при самообороні досить рідко ведеться прицільно, тому як, скористатися відкритими прицільними пристроями банально немає часу. Крім того, не забуваємо все про теж темний час доби, коли скористатися відкритими прицільними пристроями просто неможливо через недостатню освітленість.

Так що лазерний цілевказівник в травматичному пістолеті Кордон-5 займає своє місце цілком виправдано. Не можна також забувати і про користь ЛЦВ при тренуваннях вихоплення зброї і наведення на ціль, як показує практика, то вже після декількох днів тренувань істотно зростає швидкість цих маніпуляцій зі зброєю. І навіть коли пляма лазерного целеуказателя не видно з якихось причин зброю все одно буде направлено туди, куди цілиться стрілець.

Багато так само сперечалися необхідність розширення магазину зброї, що з одного боку вірно, так як 4 патрона вже в деякому роді стало стандартним максимумом для травматичних пістолетів, які використовують боєприпаси 18х45 і 4 пострілів в більшості випадків цілком достатньо для самооборони. Однак народ завжди хоче всього і побільше, дивно тільки що обмежилися 5 патронами, а не 6, хоча окремі «гарячі голови» пропонували зробити навіть десятизарядні пістолет з дворядним магазином, що ще більше збільшило б товщину зброї і утримувати його було б можливо тільки двома руками . У нашому ж випадку з вибором травматичної зброї для великих людей розширений магазин це тільки позитивний момент, так як пістолет більш зручно лежить у великій долоні, і всі пальці знаходяться на рукояті зброї. Травматичний пістолет Кордон-5 може використовувати практично всю номенклатуру боєприпасів 18х45 крім газових патронів через їх конструкції. В цілому ця зброя надійне, міцне і досить ефективне, але, як завжди, не позбавлене недоліків, хоч і незначних.

Травматична зброя для великих людей (Частина II - Кордон-5, Гроза і МР-353)

Першим недоліком цього травматичного пістолета є те, що харчується він від літієвої батарейки, що може привезти до того, що пістолет відмовить на морозі. Звичайно для відмови зброї пістолет повинен охолоне до дійсно низьких температур, а то що в холодну пору року більшість людей носять зброю в кишенях верхнього одягу, для того що б пістолет був завжди доступний, практично зводить нанівець ймовірність відмови, так як в кишені температура буде вище, ніж довкілля. Другий мінус так само пов’язаний з елементом живлення травматичного пістолета Кордон-5 або навіть вірніше буде сказати з його електричною схемою. Справа в тому, що запобіжник пістолета відключає тільки подачу струму на капсуль патрона, а лазерний цілевказівник і перевірки світлодіод-індикатор заряду батареї продовжують включатися при натисканні важеля автоматичного запобіжника під клавішею спуску.

Таким чином, якщо важіль запобіжника довгий час буде натиснуто, то може статися розряд батарейки, втім, що б повністю розрядити батарею травматичного пістолета Кордон-5 ЛЦВ потрібно включити кілька діб, але сам факт залишається фактом, так як закон підлості ніхто не відміняв, то батарейка може виявитися розрядженою в самий невідповідний момент. В принципі це все більш-менш істотні недоліки травматичного пістолета Кордон-5.

Варто так само пару слів сказати і про безпеку носіння травматичного пістолета Кордон-5. Ця зброя має два тредохранітеля автоматичний та неавтоматичних, перший представлений важелем у вигляді літери «Г» одним плечем він впирається в клавішу, друге ж виходить попереду рукояті зброї. Призначення цієї конструкції полягає в тому, що б не давати у скрутному становищі клавіші спуску до тих пір, поки зброя не буде нормально розташоване в руці стрілка. Крім того, цей важіль включає при натисканні лазерний цілевказівник і запалює перевірки діод, для того що б дізнатися заряд батарейки. Крім цього запобіжного пристрою є так само ще і вимикач на тильній стороні зброї. За своєю суттю це просто механічний перемикач, який розриває електричний ланцюг пістолета, але при цьому не відключає ЛЦВ.

Незважаючи на те, що цей травматичний пістолет ми розглядаємо як зброя самооборони для великих людей, не можна упустити того моменту, що травматичний пістолет Кордон-5 зброю більш компактне, ніж більшість травматичних револьверів і пістолетів. Крім усього іншого травматичний пістолет Кордон-5 має малу вагу, а так само розміщує в собі 5 патронів замість 4, які вже стали свого роду стандартним боєзапасом бесствольного зброї. Крім усього цього, не можна забувати про те, що цей пістолет, як в принципі і все інші бесствольное варіанти травматики, не потребує обслуговування в звичному розумінні цього слова. Єдине, навіщо слід стежити власнику травматичного пістолета Кордон-5 це за чистотою контактів зброї, а так само за рівнем заряду батареї, що живить його.

Рекомендації по вибору травматичних патронів для цього пістолета все ті ж що і для інших моделей травматики — чим потужніший, тим краще. Сказати які боєприпаси 18х45Т будуть в найближчому майбутньому найбільш ефективними складно, так як ще багато нез’ясованих моментів в зв’язку зі змінами в законодавстві, однак можна з упевненістю говорити, що патрони 18х45РШ, споряджені важким кулькою замість гумової кулі, будуть актуальні завжди, якщо їх виробництво не припиниться з яких-небудь причин. Так само рекомендується заряджати перший патрон травматичного пістолета Кордон-5 светозвуковой. Причин тому кілька: по-перше, так з’являється шанс вирішити конфліктну ситуацію без нанесення травм нападаючому, що дуже великий плюс; по-друге, так з’являється можливість відбитися під час нападу тварини, в яке, навіть якщо це велика собака, потрапити може бути проблематично, тим більше, якщо це не одна особина, а зграя бродячих собак.

Травматичний револьвер Гроза

Травматична зброя для великих людей (Частина II - Кордон-5, Гроза і МР-353)

Сучасний ринок травматичної зброї не багатий револьверами, хоча цей вид зброї загальновизнаний як засіб самооборони в усьому світі, природно не травматичний, а бойовий варіант револьверів. Причин тому, чому револьвер вважається краще, ніж пістолет при самообороні багато. Наприклад, обслуговування револьвера значно простіше, ніж пістолета, хоча з цим можна і посперечатися, але чомусь більшість обивателів вважає саме так. Ставлячи питання про вибір зброї самооборони, не можна залишати поза увагою того, що чистка зброї, в більшості випадків, може бути проведена просто з відкинутим барабаном револьвера, тобто будь-які дрібні деталі не будуть заважати її виробляти. А навіть в тому випадку, коли потрібно більш глибоке втручання для обслуговування, скажімо, чистка та змащування самого механізму, то більшість моделей револьверів зроблені, так що б був вільний доступ до цих деталей, якщо рамка розібрана. Іншими словами, в нашій ситуації револьвер більш прийнятний варіант, ніж пістолет навіть найпростішої конструкції.

Травматична зброя для великих людей (Частина II - Кордон-5, Гроза і МР-353)

Травматичний револьвер Гроза був обраний з тієї причини, що це фактично єдиний з небагатьох револьверів який володіє достатньою ефективністю при стрільбі, надійний і, що важливо, має зручну рукоять, яка підходить для широкої долоні стрілка. Крім того, цей револьвер можна зустріти зі стволами різної довжини від 2 до 6 дюймів, так що найкоротші його варіанти досить компактні. Револьвери ж з максимальною довжиною ствола хоч і виглядають більш вражаюче, але не найзручніші для самооборони.

Травматичні револьвери Гроза можуть бути виконані зі сталі або ж з ЦАМ сплаву, при цьому потрібно відзначити, що по міцності проблем немає ні у перших, ні в тих, так як запасу міцності цілком вистачає на те, що б використовувати найпотужніші патрони без наслідків для зброї. Зате матеріал, з якого роблять револьвери, в значній мірі позначається на вазі зброї. Найбільш яскраво це помітно в моделях з довгим стволом. Так вага револьвера зі стволом довжиною в 6 дюймів зі сталі дорівнює 1140 грам, в той час як аналогічний зі сплаву ЦАМ важить 890 грам. Відрізнити сталеві револьвери від револьверів зі сплаву легко за назвою, яке вигравірувано на зброю. Так сталеві револьвери мають у своїй назві букву С (наприклад Р-06С), револьвери ж зі сплаву цієї букви не мають.

Харчується револьвер травматичними набоями 9 мм РА, які споряджаються в спеціальні пластинчасті обойми — мункліпи. В принципі можна їх і не використовувати, а заряджати послідовно по одному патрону в кожну камору барабана, але тоді виникне проблема екстрадиції стріляних гільз, так як зброя не пристосоване для того, що б отримувати стріляні гільзи без використання мункліпа. Номенклатура боєприпасів, які можуть бути використані в травматичному револьвері Гроза, включає в себе всі можливі варіанти травматичних патронів 9 мм РА. Однак для тренувальних стрільб все ж рекомендується використовувати патрони з кінетичної енергією кулі в 50 джоулів і нижче, а ось вже для самооборони можна вибирати з найпотужніших боєприпасів.

Травматичний пістолет МР-353

Травматична зброя для великих людей (Частина II - Кордон-5, Гроза і МР-353)

Дана модель травматичного пістолета ще не стала широко відомою серед любителів травматичної зброї, незважаючи на те, що в продажу вона знаходиться майже 2 роки. Причин тому конкретних немає, травматичний пістолет МР-353 цілком надійне і якісне зброї зі своїми плюсами і мінусами, тому можна тільки припускати, чому цей пістолет не подобається споживачеві. Швидше за все виною тому, що ця зброя не помічають, стало те, що зовні пістолет виглядає зовсім не вражаюче, немає в ньому нічого примітного, крім того, що виконаний він на базі спортивного пістолета Вікінг, який в свою чергу зроблений на базі пістолета Яригіна. Зброя це маловідоме в широких колах, тому швидше за все через це за його травматичним варіантом і не шикуються черги, як за тим же Макарич.

Якщо проводити аналогію між Макаричєв МР-79-13Т і МР-353, то перше, що потрібно відзначити, це те, що і перший і другий пістолет харчуються патронами .45 Rubber, а моделей травматичної зброї під ці боєприпаси не так багато. Цей боєприпас для самооборони дійсно дуже хороший, однак результат стрільби цими патронами виглядає не так вражаюче як тими ж 9 мм РА. Там де десятиміліметрового кулька патрона 9 мм РА залишить акуратне отвір, кулька діаметром 13 міліметрів патрона .45 Rubber залишить вм’ятину, хоча сила удару може бути навіть вище, ніж у десятиміліметрового кульки. Вся справа в тому, що площі при зіткненні кулі з метою різні, а значить, удар кулі .45 краще розподіляється по більшій площі. Іншими словами, там, де куля 9 мм РА проб’є одяг і увійде в м’які тканини нападника, .45 Rubber залишить синяк, хоча вдарить з такою ж силою.

Травматична зброя для великих людей (Частина II - Кордон-5, Гроза і МР-353)

Аналогія між травматичним пістолетом МР-79-13Т і МР-353 проводяться не тільки через використовуваних в них боєприпасів. Конструкція стовбура травматичного пістолета МР-353 повністю повторює стовбур МР-79-13Т, в стовбурі так само є два вваренними «зуба» для того щоб виключити можливість стрільби твердої кулею, а магазин всього шестизарядний. Іншими словами, характеристики МР-353 і МР-79-13Т практично ідентичні, якби не кілька моментів, які на перший погляд незначні. Так рукоятка МР-353 значно ширшим і довшим, що в нашому випадку тільки в плюс, коли для людей зі стандартною рукою це був би мінус в зброю. Крім того буквально з перших тижнів продажів цього пістолета ходять чутки, що магазин зброї буде змінений на дворядний більшої місткості. Однак, як тоді, так і зараз, використовуються однорядні шестизарядні магазини, хоча в рукояті можна розмістити і дворядний, і навіть шахта магазина зроблена широкої саме з таким розрахунком. Другою особливістю МР-353 є те, що в ньому широко використовуються полімери, що має полегшувати зброю. На практиці ж це позначилося незначно, так зброя важить 830 грам, що більш ніж на 100 грам важче МР-79-13Т, але назад же в контексті зброї самооборони для людей великої комплекції це не можна вважати значним мінусом.

Якщо говорити про результативність стрільби з МР-353 при самообороні, то тут потрібно особливо відзначити те, що ймовірність відкритих поранень дуже невелика, при цьому ефективність попадання цілком достатня для самооборони. Для розважальної стрільби ця зброя вже підходить менше. Причина тому дуже середня точність пістолета, плюс ще й менший руйнівний ефект при попаданні в ціль, на що власники травматичних пістолетів, під патрони меншого калібру, зазвичай і вказують, кажучи про те, що їхня зброя краще.

Травматична зброя для великих людей (Частина II - Кордон-5, Гроза і МР-353)

Крім переваг в зручності поводження зі зброєю для людини з великими долонями, травматичний пістолет МР-353 так само зручний і в обслуговуванні. У його конструкції відсутні будь-які дрібні деталі, до яких буде важко підібратися під час чищення та змащення пістолета, а значить ця зброя, незважаючи на те, що в ньому є свої недоліки, більше за інших підходить для людей великої комплекції.

Таким чином, можна зробити висновок, що не тільки великі моделі травматики можуть бути придатними для людини, який виділяється своєю статурою. При бажанні можна підібрати щось і з бесствольного зброї і навіть з револьверів, які на даний момент можна перерахувати по пальцях. Зрозуміло, що описане зброю в цих двох статтях це ще далеко не все що можна вибрати, наприклад багато варіанти травматики стають цілком зручними після зміни рукояті, інші ж, як описані вище цілком зручні спочатку, так би мовити «в базовій комплектації». Головне при виборі звертати увагу на те, наскільки зброя зручно лежить в руці і наскільки воно буде комфортним при щоденному носінні. Краще витратити на вибір зброї зайва година, змусивши продавця побігати, ніж купити за п’ять хвилин і задаватися потім питанням, чому саме ця зброя, а не щось більш зручне і ефективне.