Бойові ножі та інша холодна зброя

Бойові ножі та інша холодна зброя
Найпоширенішою індивідуальною бойовою зброєю є бойовий ніж. Ця зброя ближнього бою, перевірене віками, що залишився актуальним і в даний час. Воно універсально в застосуванні, за допомогою нього можна вижити в екстремальних умовах і використовувати як засіб самооборони. Перед тим, як потрапити на вітрини магазинів, все ножі в обов’язковому порядку сертифікуються. Варто знати, що мисливські ножі і ножі господарсько-побутового призначення можуть не мати ніяких зовнішніх відмінностей. Щоб віднести ніж в розряд холодної зброї, він має не одну, а цілий ряд відмінних рис, до яких відносяться наявність пилки, доли і бойові упори, твердість клинка і його довжина, шокові зуби і товщина обуха. Той ніж, який буде визнаний мисливським або холодною зброєю, може бути проданий лише в тому випадку, якщо у покупця є на руках дозвіл на носіння вогнепальної мисливської зброї та посвідчення, що дає право на полювання. Тільки після отримання необхідного пакету документів можна придбати справжній мисливський або бойовий ніж.

Відповідно до закону, до холодної зброї не належать спортивні снаряди, такі, як дротики і метальні списи, предмети господарсько-побутового призначення — складані та кухонні ножі, і ножі виробничого призначення. Ці вироби можна спокійно придбати в будь-якому спеціалізованому магазині.
Матеріали для клінкаОхотнічій або бойовий ніж, як правило, виготовлений з високовуглецевої або спеціально прокатаної стали способом холодної або гарячої штампування. Бувають і ковані ножі. Імпортні ножі зазвичай позначаються позначенням «high carbon steel». Чим менше карбону міститься в стали, тим вона м’якша, тому в мисливських і бойових ножах вміст вуглецю (С) відіграє важливу роль — високовуглецева сталь краще тримає заточення. При змісті вуглецю в ножі більше 2% сталь стає нековким, тому в кращих примірниках показник досягає 1,2%, тоді як в більш дешевих моделях міститься 0,6-0,8%.

Щоб захистити сталь від корозії і підвищити її зносостійкість та інші корисні властивості, в неї додають домішки інших металів. Щоб сталь стала нержавіючої (позначка «stainless»), додається невелика кількість нікелю, для стійкості до хімічних засобів — ванадій, для підвищеної зносостійкості — хром. Вибираючи ніж, необхідно в першу чергу звернути увагу на пружність і твердість клинка. Твердість стали вимірюють за шкалою твердості Роквелла в HRС-одиницях, і на клинок наноситься відповідне маркування. Хороший клинок повинен мати твердість близько 58-62 HRC, а показник нижче 55 HRS для ножів бойової та мисливської призначення небажаний, за винятком моделей з тришарової сталі, коли твердий шар знаходиться між двома м’якими. Цю технологію застосовують в скандинавських країнах для того, щоб ніж можна було нагострити про будь-який камінь. Варто зазначити, що до Х ст. така технологія застосовувалася і на Русі.

У міру стирання зовнішніх шарів лезо такого ножа самозагострюється. Пружність стали — це показник, який визначає навантаження, яку можна застосувати до клинку, не викликавши при цьому руйнування або його деформації. Найкращі клинки можуть згинатися не менше ніж на 25%, не ризикуючи при цьому зламатися, за умови попереднього затиснення в лещата. Звичайно ж, при покупці ножа подібне випробування провести неможливо, проте завжди можна попросити консультанта ознайомити вас з технічними характеристиками вироби. Дамаська сталь заслуговує на окрему увагу, і тільки деякі вузькоспеціалізовані магазини можуть похвалитися подібними екземплярами.

Клинки з справжньою дамаської сталі виготовляли методом лиття на Близькому Сході ще в середньовіччі, проте в наш час оригінальний рецепт вже забутий. У сучасному світі дамаська сталь — це зв’язка сталевих прутів, прокувати в смужки, які мають різний зміст вуглецю. Потім смужки перекручують і знову проковують, після чого зварюють один з одним. З отриманого металу виковують клинок. Виходить, що сталь прокувати по всьому об’єму, в результаті вона виходить дуже міцною та гнучкою. На окрему увагу заслуговує і естетичний фактор — прокувати смужки закручуються в візерунок, і чим більше смуг використовувалося, тим більше хитромудрим виходить малюнок. Дамаск має варіації від однополосного до шестисмугового, або рожевого. Як приклад відмінної якості дамаської сталі можна привести випадок, коли ножем рубали сталеві цвяхи, після чого на ньому не залишилося жодної щербини.

Будова бойового ножа

Бойові ножі та інша холодна зброя

Основні елементи будови ножа — це клинок, рукоятка, перехрестя і навершя. Однак є й такі, в яких традиційні частини відсутні або мають незвичайну форму. Наприклад, фінський ніж не має перехрестя, а у ножа push-dagger рукоять розташована поперек клинка для зручності нанесення боксерських ударів. Перехрестя може мати бойовий упор, коли фігурна або пряма поперечна пластина виступає з одного або двох сторін. Для зручності під упором в рукоятці часто роблять виріз для вказівного пальця. У деяких моделях, наприклад у фірми Helle, є упор і для мізинця, а у ножів Gerber є другий передній упор.

Ріжучакромка клинка називається лезом, тупа — обухом, плоска — полотном. У поперечному розрізі полотно буває клиноподібним (трикутник в перетині), подвійним клином (п’ятикутник) і клином з підведенням (п’ятикутник, у якого довгі боку увігнуті). На деяких ножах на обуху є пила або шоковий зуб хвилеподібною або трикутної форми, що дозволяє наносити рвані рани.

Частини полотна, які звужуються до вістря, називаються скосами. Часто на полотні є доли — це поздовжні виїмки, які дозволяють клинку посилити поперечну жорсткість і полегшують вихід крові, якщо зброя не виймають з рани. Простою мовою доли називають кровостока, слово прийшло в українську мову від німецького Blutrinnen як дослівний переклад. Верхній скіс леза в багатьох моделях також заточується, що покращує його колючі характеристики і дозволяє наносити ріжучі удари навіть при зворотному ході руки.

Кут заточування леза бойового ножа повинна дорівнювати 25 градусам, плюс-мінус п’ять градусів.

Та частина рукоятки ножа, за яку беруться долонею, називається спинкою, а та, за яку беруться пальцями — черевцем. Найчастіше на черевці є закруглені вирізи для зручності пальців. Менше сковує руку ніж з гладкою рукояткою, який має звуження до верхівка і перехрестя.

Існує три види рукояток для ножів — цілісна, складальна, з накладних пластин. У перших двох випадках ніж буває стичним або всадним, в третьому — плащатим або склепним. Для виготовлення рукояток в хід йдуть природні матеріали — щільна деревина, ріг, береста, шкіра або кістка. Як правило, дерев’яна рукоятка робиться з екзотичних видів деревини, дуба, бука, горіха або граба. Занадто тверді матеріали мають недолік — занадто малу ударну міцність, тому деякі рукоятки виготовляються зі шкіри. Однак вона через певний термін експлуатації просочується вологою і кров’ю, після чого втрачає свій вигляд і розтягується. Це важливий момент для колекціонерів ножів, які люблять дорогий і багату обробку. Однак безсумнівним плюсом набраних ножів з берести і шкіри є пружність, через що вони не ковзають в руці при обробленні або нанесенні колючого удару, коли рукоятка покривається жиром або кров’ю.

Металева рукоять непридатна в зимових умовах. Однак завдяки сучасним технологіям в області хімії вже є матеріали, які мають переваги природних, при цьому не включаючи в себе їх недоліки. Полімер Kraton, який розробили спеціально для виготовлення рукояток бойових ножів, абсолютно не ковзає в руці, будучи мокрим або жирним.

Для виготовлення навершя і перехрестя ножа використовуються візкіе і тверді метали, найчастіше різні сплави на основі міді, іноді м’яка сталь. Застосування сплавів алюмінію дуже небажано, і від покупки такого ножа варто відмовитися.

Піхви для сучасних ножів найчастіше виконані зі шкіри, а для довгого клинкової зброї з дерева, яке обтягнуте шкірою, або металу. Такий прийом пов’язаний з тим, що довгий клинок особливо чутливий до вигину в поперечному напрямку. Чисто в естетичних інтересах піхви часто фарбують або обробляють різними хімскладу, наносять тиснений малюнок або шиття, можуть інкрустувати шматочками хутра або шкіряними ремінцями.

Для ножів з бойовим упором виготовляють піхви з ремінцем, який додатково охоплює рукоятку — таким чином клинок додатково захищений від випадання. Однак у такої схеми є і відчутний недолік — ремінець може зачепитися за що завгодно і ніж випаде з піхов. Самий кращий варіант — коли ніж топиться в піхви на дві третини рукоятки і тримається виключно за рахунок сили тертя. Тоді ніж можна швидко витягти з піхов, не відволікаючись на відкривання ремінців.

Як і будь-яке інше клинкова зброя, ніж необхідно зберігати в «рідних» піхвах. При цьому він повинен бути насухо витертий і бажано змазаний спеціальним мастилом або машинним маслом, щоб запобігти появі корозії.

Часто ніж починає іржавіти починаючи з зазубрин і подряпин, тому його не варто зберігати не в піхвах, особливо разом з іншими предметами — велика ймовірність пошкодження стали. Не варто залишати ніж і на відкритому сонці — ультрафіолет сприяє вицвітання, розсихання і старіння рукоятки, піхов і інших неметалічних деталей ножа.

Кращий вибір — виготовлення ножа під замовлення. Тоді майстер враховує зростання, вага, довжину кисті і руки його власника, що є досить важливим аспектом для 100% -го зручності. Ніж повинен мати ідеальний баланс, тобто його центр мас повинен розташовуватися в рукоятці трохи нижче перехрестя і легко управлятися. До тесак і мачете дане правило не відноситься, тому що вони призначені для рубки — тут центр ваги знаходиться в останній третині клинка.

Бойові ножі та інша холодна зброя

Будова бойового ножа:
1. Обух;
2. Дол;
3. Гарда (перехрестя);
4. фальшлезвіем;
5. Лезо;
6. Рукоятка;
7. навершя.

Види бойових ножів

Варто зазначити, що бойові ножі мають мирного предка. Наприклад, наваха — це викидний баскська ніж, баронг — не тільки ніж індонезійських воїнів, а й основне сільськогосподарське зброю, мексиканський мачете, фінський ніж — не тільки бойовий, а й мисливський, боуї і кхукри — ножі авантюристів з південних штатів Америки.

Кхукри — це бойовий ніж представників народності Непалу гуркхов, які по праву вважалися найкращими солдатами Британської імперії. Цей ніж має клинок, скошений вперед, а рукоять нагадує ручку старовинного пістолета. Цей однолезвійний важкий клинок, товщає до вістря, дозволяє нанести сильний удар з мінімальним зусиллям. Рукоять цього потужного бойового ножа виготовляється зі слонової кістки або твердих порід дерева.

Бойові ножі та інша холодна зброя

Ніж Боуї названий так на честь свого винахідника, який загинув у бою, маючи при собі лише цей ніж. Клинок однолезвійний, має потужний прямий обух і лезо довжиною в 25 см, яке плавно згинається до вістря. Рукоятку виготовляють з оленячого рогу або апельсинового дерева. Справжній ніж можна придбати тільки на замовлення в США, але клинки цього типу поширені по всьому світу, наприклад, у компанії Gerber. Якщо у клинка заточені обидва скоса, то ніж називають кинджалом, або двосічним колючою зброєю. Спочатку кинджали виготовляли як зменшену копію меча і були насамперед лицарською зброєю. Найбільш відома різновид кинджала — стилет, який з’явився в XVI ст. і став широко відомим після того, як в Південній Європі заборонили носіння зброї — його легко було сховати під одягом. Хоча ефективною зброєю його назвати не можна, але в ті часи за ним закріпилася слава самого поширеного знаряддя вбивства. Зараз стилети виготовляють у Венеції кустарним способом.

Звичайно ж, головним конкурентом холодної зброї є зброя вогнепальна, тому сьогодні бойовий ніж — це допоміжне зброю або інструмент, а деякі його види мають декоративні або нагородні функції, наприклад, кортик або шабля. Однак з появою нових спецпідрозділів з’являються і сучасні ножі, причому довжина клинка має тенденцію зменшуватися з появою нових моделей. Наприклад, за часів Другої світової війни клинки італійських бойових плавців і німецьких парашутистів мали довжину приблизно 10 см. Так як за останній століття умови ведення війни значно змінилися, в армії масовим залишився лише багнет (багнет-ніж) і комбінований з інструментами Сапер. У полотні багнет-ножа є спеціальний виріз, на пластмасові піхви якого влаштовані таким чином, що при бажанні його можна використовувати як ножиці для річки дроту з напругою в 3500 В.

Вчені давно ведуть спроби поєднати короткоствольну вогнепальну зброю і ніж в один інструмент. Один з перших зразків був створений ще в XIX в. — Це револьвер Лефоше системи Дольне, який мав рукоятку-кастет і складаний кинджал. У деяких українських підрозділах прийнятий на озброєння НРС (ніж розвідника стріляє). Це короткий ствол калібру 7,62 мм, який розміщений у пластиковій ручці паралельно обуха клинка. Заряджається вручну, а постріл відбувається при натисканні спеціальної кнопки на рукоятці. Природно такий ніж, як втім, і багнет-ніж, не можна придбати законним способом. Кнопкові ножі — це зброя, яка купується, швидше за все, лише з бажання похизуватися перед друзями. Такий ніж вкрай малонадежен. Якщо носити його в кишені, механізм вироби швидко засмітиться і в найвідповідальніший момент може просто відмовити. Сполучення клинка з рукояткою в такому ножі дуже слабке, він зламається при будь-поперечної навантаженні і при ударі може пошкодити руку власника.

Ножі-метелики також вимагають особливої уваги. Через їх незвичайної конструкції для вільного володіння таким ножем потрібна попередня тренування, так як техніка роботи з «метеликом» відмінна від техніки володіння звичайним бойовим ножем. Деякі майстри вміють фехтувати двома «метеликами» відразу, тримаючи по одному в кожній руці.

Ножі скандинавського виробництва — одні з кращих на світовому ринку холодної зброї, багато в чому через неможливість їх підробки. Фінські, швейцарські та норвезькі ножі фірм Marttini, Elka і Helle недорогі і при цьому дуже якісні. У норвежців і фінів вона кілька м’якувата, має вміст вуглецю близько 0,6%. А шведи, навпаки, використовують вкрай тверду вуглецеву сталь, яка, однак більш схильна до корозії, ніж м’які сплави.

Бойові ножі та інша холодна зброя

Німецькі ножі Puma досить дороги, проте мають чудові якісні характеристики — мали місце випадки, коли ножі експлуатували близько 30 років. І дійсно, компанія дає гарантію на ніж в три покоління. Іспанські вироби Nieto недорогі і чудові в експлуатації. Також на світовому ринку відомі французькі ножі, проте на українському ринку їх не придбати. Американські моделі фірми Buck мають вельми помірну ціну в Європі і мають відмінні технічні характеристики.

На українському ринку можна придбати бойовий ніж Ка-Ваг, який має складальну шкіряну ручку з кільцевими вирізами, Camilius, різні бойові ножі виробництва США (швидше за все, продавець буде стверджувати, що вони вже зняті з озброєння), а також деякі моделі складних ножів від Victorinox, які формально є бойовими, так як вони прийняті на озброєння в Швейцарії.

Слід звернути увагу і на вітчизняні моделі серії Тайга, такі ж гарні Експедиційний ніж, ніж бойового підводного плавця Катран з Сидіння покриттям, шоковим зубом і бойовими упорами, ніж Бобер. У цих моделей дещо зменшені обух і довжина клинка.

Варто зазначити, що існує дві основні групи виробів: з рухомим і стаціонарним клинком. Ножі з рухомим мечем можуть мати фіксатор, змінні леза, бувають пружинними, викидний. При покупці такого ножа варто знати, що українським законодавством заборонено клинкова зброя а також ножі, меч яких витягується з рукояті при натисканні на кнопку або важіль і фіксуються ними, а також ножі, мечі яких висуваються і фіксуються при прискореному русі або за рахунок сили тяжіння ( ніж типу «метелик»). Закон поширюється на ножі, що мають клинок більш 90 мм.

Мисливські ножі

Бойові ножі та інша холодна зброя

Форма, розміри і конструктивні елементи мисливського ножа безпосередньо відповідають його призначенню. Однак його універсальність не є гідністю, швидше навпаки. Запеклий мисливець має кілька видів ножів: для патрання, для зняття шкури, для оброблення.

Для оброблення необхідний ніж, який має довгий клинок і клиновидное розтин. Оптимальний варіант — це увігнуте лезо або нахилений трохи вперед клинок щодо рукоятки. Чим крутіше заточене лезо, тим довше повинен бути клинок, причому кут заточування повинен збільшуватися від вістря до рукоятки. Кістки рубають сокирою або тесаком.

Щоб зняти шкуру акуратно, звичайний ніж не підійде, інакше доведеться працювати за допомогою вістря, що призводить до подальшої псування шкури. До того ж працювати з неспеціальних ножем незручно — швидко втомлюється кисть руки. Трохи поліпшить ситуацію ніж з розширюється клинком до округленими вістря.

Для роботи зі шкурою ідеально підійде ніж типу skinner. Він має широке заокруглене лезо, який розподіляє зусилля на велику площу, а його ергономіка полегшує навантаження на кисть.

Ножі для виживання

Бойові ножі та інша холодна зброя

Ножі для виживання виготовляють як в Україні, так і в інших країнах, наприклад, деякі вироби від Aitor. У нашій країні вони класифікуються як мисливські. Вони мають порожню рукоятку, яка загвинчується пробкою — вона може служити контейнером для дрібних предметів, наприклад, рибальських гачків, ліків або голок. Але саме ця особливість ножа викликала критику у експертів. У ножі повинна бути сорочка, яка надійно скріпила б всю конструкцію, а наявність порожнини в рукоятці може сприяти розхитування клинка. Такий ніж можна купити і у відомої фірми за чималу суму грошей, однак, після одного походу, після багаторазового рубки, колючих і ріжучих ударів, його можна викинути.

Зазвичай рукоятку ножів для виживання виготовляють з металу, на який наносять накатку для запобігання ковзання, а в навершя вбудовують компас. Однак на ділі насічка забивається досить швидко, на морозі металеву ручку тримати вкрай незручно. Ручка, на яку намотується синтетичний шнур, також не дуже хороша. Наявність компаса на такому ножі взагалі неможливо пояснити — при наявності такої кількості металу він навряд чи буде показувати правильний напрямок. На обуху ножа для виживання досить часто присутня дрібнозуба пила, проте нерозведена і без звуження профілю клинка. Таку пилу в будь-якому випадку заклинює через пару сантиметрів після різьблення по сирому або живому дереву. Однак незважаючи на таку велику кількість мінусів, ножі для виживання мають досить велику кількість гарячих прихильників.

Колекційне і сувенірна холодна зброя

Бойові ножі та інша холодна зброя

Як правило, даний колекційне холодну зброю, наприклад, шпага, меч, катана, шабля або давньоримські ГЛАДІУС, неможливо придбати в магазині за прийнятною ціною. Велика частина того, що можуть запропонувати, швидше за все, не представляє ніякої історичної цінності — така зброя грає лише декоративну роль. На жаль, декоративну зброю зроблено з масою недоліків — виробники невірно старять метал клинка, обробку піхов і матеріал рукоятки. Однак безсумнівним гідністю сувенірного клинкової зброї є те, що воно не потрапляє під визначення холодної зброї, тому для його придбання не потрібно купувати ліцензію, а також його можна вільно дарувати і вішати на стіну.
 
Справжні ж історичні зразки обов’язково повинні стоять на обліку і зберігатися в суворо визначених умовах. До слова, в Україні найчастіше зустрічається підробка німецького парадного морського кортика часів Другої світової війни. На ньому можна зустріти безліч безглуздих прикрас, форма і розмір також варіюється. Однак справжній кортик досить складно придбати і на його батьківщині, в Німеччині. У магазинах представлений великий асортимент всіляких шабель. В принципі, справжню шаблю також досить легко знайти, так як вони були холодним клинковим зброєю армії порівняно недавно. Шабля дуже зручна тим, що її можна повісити на стіну, вписавши при цьому практично в будь-який інтер’єр. Щоб повісити меч або арбалет, необхідно створити відповідну атмосферу, інакше вони будуть виглядати просто фальшиво. Шаблю ж можна повісити на стіну, килим або створити для неї спеціальну стійку. До того ж, ціна на шаблю значно нижчі за ті ж арбалетів, мечів або катани.
 
Як відрізнити оригінал від підробки

В першу чергу, варто віддати перевагу відомій марці — тоді ймовірність придбання оригіналу буде досить високою. Однак не варто керуватися принципом «чим дорожче, тим краще» — на ножах він далеко не завжди працює. Ціна ножа складається з наявності прикрас, складу сплаву клинка, технології виробництва і ступеня популярності фірми, яка виробляє ножі.

Як і будь-яка інша відома продукція, ніж може мати двійника, який має назву, відмінне на одну букву від оригіналу — часто зустрічається назва Back замість Buck, наприклад, при цьому зовнішній вигляд підробленого ножа ідентичний оригіналу, чого не скажеш про його технічні характеристики. Відверті підробки під фірмові зразки — справжня проблема для покупця. Необхідно докладно опитати продавця і звернути увагу на якість металевої поверхні, характер нанесення малюнка і клейма, якість збірки.

Гладкість поверхні, на яку не нанесено покриття, визначають класом шорсткості — чим вищий клас, тим менше розмір неоднорідності клинка. Досягається такий ефект в процесі шліфування, яка є, мабуть, найбільш відповідальним і делікатним моментів в процесі виготовлення ножа. Шліфування вимагає бездоганних навичок, серед майстрів її технологія передається через покоління. Тому ножове виробництво концентрується в певних географічних районах по всьому світу, наприклад, в Німеччині ножами відмінної якості славиться місто Золінген, у Франції — Лангр і Тьєр, в Англії — Шеффілд.

Основні методи отримання візерунка на металевій поверхні у вигляді декоративних опуклостей або поглиблень — це різьблення, штампування, напилення і травлення. Глибина малюнка, гладкість його країв і колір багато в чому залежать від способу його нанесення. Штампований малюнок має гладкі краю, його глибина може нерівномірно розподілятися по поверхні ножа, він не має кольору. На підроблених ножах Victorinox наносять фірмовий малюнок саме таким чином, оригінал же виготовляється способом травлення. Різьба по металу відрізняється гостротою країв канавки і деяка незграбність візерунка. А травлення в кислотному середовищі надає малюнку характерний відтінок, такі вироби мають рівну глибину і колір. Напилення на ніж наносять у вакуумній камері, використовуючи для цієї мети дорогі кольорові метали. Технології травлення і напилення вимагають високої майстерності, наявності дорогого обладнання, а також дуже трудомісткі. Саме тому ножі, виготовлені з використанням методів напилення або травлення, зазвичай не підробляють.