Американські великокаліберні снайперські гвинтівки (Частина I)

Американські великокаліберні снайперські гвинтівки (Частина I)

Для мене американська зброя завжди асоціювалося з різноманіттям і чомусь великим калібром, тому, коли я поцікавився наявністю великокаліберних снайперських гвинтівок вироблених в США у енциклопедій, я не здивувався тій кількості і різноманітності моделей, які знайшлися на мій запит. В ці статті я пропоную познайомитися з великокаліберними снайперськими гвинтівками, які виробляються в США. У Сполучених Штатах військова промисловість завжди отримувала непогану стимуляцію від держави, особливо коли справа стосувалася вогнепальної зброї.

Навіть зараз, коли економіка США переживає деякі труднощі, виділяються кошти на розвиток озброєння, при цьому стимул у вигляді фінансових коштів отримують як державні організації, так і приватні компанії. Як не парадоксально, але таке марнотратство не привело за багато років до краху країни і тільки позитивно позначилося на різноманітті виробленого зброї і бронетехніки. При цьому варто відзначити, що в США навіть найслабший проект доводять до кінця, тому практично не зустрічаються занедбані і недоведення хоча б до середніх показників зразки зброї, в крайньому випадку, невдалий проект лягає в основу іншого. Сперечатися наскільки це мудро — витрачати гроші, будучи свідомо впевненим, що результат буде дуже низький, можна нескінченно довго. З одного боку це просто бездумна трата грошей і людських ресурсів, з іншого ж це дозволяє позбутися від такого явища, як не зовсім чесний відбір зброї, як в СРСР, ну, принаймні, в теорії, тому практично всі, що коли-небудь придумали зброярі США гідно особливої уваги. Нас же зараз цікавлять великокаліберні снайперські гвинтівки, а познайомитися з ними можна з тексту наведеного нижче.

Великокаліберні снайперські гвинтівки McMillan M87, McMillan M87R, McMillan M93

Американські великокаліберні снайперські гвинтівки (Частина I)

Дані великокаліберні снайперські гвинтівки призначені в першу чергу для знищення снайперів і дистанційного підриву вибухових пристроїв і, треба зазначити, що справляються з покладеними на них завданнями гвинтівки чудово, аж до того що остання з них варто офіційно на озброєнні не тільки армії США, але і Франції. Як мені здається якщо вже європейська країна, причому замете не сама відстала, прийняла на озброєння зброю, яке виготовляють за океаном, значить, в цій зброї все ж є щось примітне. А примітним є те, що всі три моделі завжди відрізнялися дуже невисокою ціною, при цьому забезпечували відмінні результати як по точності ведення вогню, так і по надійності. Між собою всі три гвинтівки відрізняються дуже мало і, по суті, являють одне і теж зброя з незначними модернізаціями, які не торкалися самої системи гвинтівки, а тільки робили її більш зручною в обігу, обслуговуванні, транспортуванні. Так перша, якщо можна так висловитися, версія гвинтівки М87, була однозарядної, вона була відразу ж визнана фахівцями і вже буквально через пару місяців отримала відокремлений магазин ємністю в п’ять патронів і ще одну букву в імені M87R. Через кілька років її вирішили зробити більш зручною і додали складаний приклад і більш короткий цівку, так само зазнали змін сошки зброї, які стали регульовані по висоті, і з’явився новий магазин на 10 патронів.

Пристрій даних великокаліберних гвинтівок максимально просто, що і дає їм перевагу перед іншими моделями. Так вони є звичайною гвинтівку з поздовжньо-ковзаючим затвором з жорстко закріпленим стовбуром, що негативно позначається на віддачі, однак цей недолік вдалося усунути, встановивши дуловий компенсатор віддачі. Треба сказати, що пристрій дульного компенсатора даних гвинтівок істотно відрізняється від інших аналогічних елементів ВСГ, так отвори в ньому покривають практично всю його поверхню і висвердлені під досить незвичайним кутом в 35 градусів. Крім цього віддача компенсується гумової наліпкою на прикладі, але їй частіше не користуються, так як необхідності в ній практично немає.

Таким чином, дані моделі гвинтівок вигідно вирізняються з-поміж інших моделей високоточного далекобійної вогнепальної зброї, так як прості в обслуговуванні і невибагливі до умов, в яких експлуатіруются.Прі всіх своїх позитивних якостях все три гвинтівки мають досить невелику вагу для зброї свого класу — їх маса дорівнює всього 9,5 кілограмам. При цьому довжина їх назад ж однакова і дорівнює одна тисяча триста сорок шість міліметрів (модель М93 має довжину 991 міліметр зі складеним прикладом). Ефективна дальність зброї 1500 метрів, проте, після другого-третього пострілу вона збільшується до 1800 метрів, що, до речі, ніде чомусь не вказується. Боєприпас, використовуваний в зброю, як нескладно здогадатися, 12,7х99 або ж .50 Browning Machine Gun, тут вже як кому подобається називати. Природно, що в гвинтівках не використовуються кулеметні патрони, а відбираються тільки найкращі за якістю, хоча і стрілянина звичайними кулеметними патронами на дистанції до 1000-1200 метрів показує високий результат по точності вогню.

Великокаліберна снайперська гвинтівка McMillan TAC-50

Американські великокаліберні снайперські гвинтівки (Частина I)

Дана гвинтовка є продовженням розвитку трьох описаних раніше ВСГ і має свої особливості. На даний момент ця зброя стоїть на озброєнні декількох підрозділів армії США і поліції, а так само перебуває на озброєнні армії Канади та відгуки про неї тільки позитивні, незважаючи на те, що вона як, в принципі, і будь-яка зброя, має свої недоліки. Одним з таких недоліків є регулювання приклада по довжині, яка здійснюється шляхом підкладки гумових прокладок під потиличник прикладу. Цікавим фактом є те, що виробником заявлена максимальна дальність ефективної стрільби до 2000, проте в 2002 році під час проведення в Афганістані операції «Анаконда» Роб Фурлонг вразив рухому ціль на дистанції 2430 метрів, що викликало непідробний інтерес до даного зброї, правда незабаром до людей прийшло розуміння того що подібна дистанція була досягнута не тільки за рахунок самої зброї, але і за рахунок умінь людини стріляв з нього.

В основу великокаліберної снайперської гвинтівки назад ж ліг поздовжньо-ковзний затвор, що замикає канал ствола на два бойові упори. Перезарядка в гвинтівці ручна, що тільки позитивно позначається на точності зброї. Стовбур гвинтівки має поздовжні доли і оснащений незнімним дульним гальмом, який в значній мірі знижує віддачу зброї. Ложе й приклад McMillan TAC-50 виконаний з вуглепластика, в передній частині ложі є кріплення для установки знімних сошок регульованих по висоті. Харчування зброї проводиться з окремого магазину об’ємом в 5 патронів. Штатного прицілу зброя не має, але частіше за все комплектується шістнадцятикратний оптичним прицілом. Як завжди точність зброї залежить не тільки від нього самого і стрілка, але і від використовуваних боєприпасів, так для снайперських патронів кут відхилення кулі дорівнює 0,5 кутовим хвилинам, що є досить високим показателем.Вес зброї становить 11,8 кілограма при довжині 1448 міліметра . Довжина стовбура 737 міліметрів.

Снайперська гвинтівка VR1 PSR

Американські великокаліберні снайперські гвинтівки (Частина I)

В короткій назві цієї частини я не випадково чи не вжив слова великокаліберна, так як дана гвинтівка більше відома калібрами .338 і .375, проте є її модифікації і під боєприпаси 10.3×77 (.408 Chey Tac) і 12.7х80 (.505 Gibbs ). Незважаючи на те, що останні два варіанти патронів до гвинтівки досить потужні, ніхто не розглядає її як антиматеріальна зброю, хоча те, що з нею можна працювати по легкобронированной техніці для мене здається безперечним фактом. Проте, дане високоточна зброя призначено винятково для боротьби з живими силами противника, захищеними важкими бронежилетами або ж знаходяться за укриттями. Багато хто називає цю гвинтівку проміжної між снайперським зброєю калібру 7,62 і крупнокаліберними гвинтівками під патрон 12,7х99 і на доказ своєї правоти ставлять вага гвинтівки в 9 кілограм, проте, навіть дивлячись на попереднє опис, можна помітити, що і ВСГ бувають досить легкими. А дану гвинтівку я пропоную розглядати в варіантах під калібр .408 і .505

Принцип роботи даної гвинтівки заснований на газової автоматики з коротким ходом газового поршня і замиканням стовбура поворотним затвором на три бойових упору. При цьому цікавим моментом є те, що для переходу від одного калібру до іншого досить просто змінити ствол зброї, автоматика в заміні або будь-яких додаткових маніпуляціях не потребує. Сам стовбур зброї має поздовжні доли, які необхідні для кращого охолодження, а так само зниження ваги гвинтівки, на кінці стовбура встановлений незнімний дуловий компенсатор. Ствольна коробка складається з двох частин, верхньої та нижньої, які з’єднуються за допомогою двох штифтів. Верхня частина ствольної коробки виготовляється з нержавіючої сталі, матеріалом для нижньої служить дюраль, що так само істотно полегшує вагу зброї. Цікавим є той факт що після зміни стовбура нова пристрілка для зброї не потрібно, а сама заміна ствола здійснюється буквально протягом трьох хвилин без будь-яких додаткових інструментів.

Будь-яких прицільних пристосувань сама гвинтівка не має, оптичні приціли встановлюються на направляючу типу «Пикатинни». Цівка й приклад зброї виготовляють з ламінованого дерева, що трохи дивно з огляду на, що модель досить нова і позиціонується як армійська гвинтівка і більш розумно було б використовувати полімери. Так само цікавим є те, що в разі нанесення на зброю термоизоляционного шару, приклад і цівка залишаються так само дерев’яними. У передній частині цівки розташовується кріплення для знімних сошок, які можуть регулюватися по своїй висоте.Как вже говорилося вище, дана модель гвинтівки може використовувати 4 варіанти різних боєприпасів, три з яких досить рідкісні для використання в зброї, що стоїть на озброєнні армії. Вага гвинтівки залежить від того який ствол на ній встановлений, так зі стовбуром калібру .338 вага зброї дорівнює 7,7 кілограма, в разі ж якщо встановлений ствол для використання боєприпасів 12,7х80, то вага гвинтівки буде дорівнює 9 кілограмів. Ефективна дальність зброї при використанні боєприпасів .505 Gibbs становить 1500 метрів, по крайней мере так заявляють виробники, на практики же дана дальність досягається за умови того що зі зброї вже було зроблено кілька пострілів підряд. Харчування гвинтівки відбувається з п’ятизарядні магазинів ємністю в 5 патронів.

Снайперська гвинтівка Windrunner XM107

Американські великокаліберні снайперські гвинтівки (Частина I)

Дана рушниця випускається в двох варіантах під патрон калібру .338 і .50. Остання призначається для боротьби з бронетехнікою і авіатехнікою на стоянках і аеродромах. Виробництвом даної моделі зброї займається збройова компанія EDM Arms, яка відома своїми високоточними гвинтівками і вважається однією з кращих компаній, що займаються проектуванням і виробництвом снайперської зброї.

В основу гвинтівки ліг поздовжньо-ковзний поворотний затвор, канал ствола закривається при повороті затвора. Треба відзначити, що для перегодом з одного калібру на інший досить тільки змінити стовбур, проте це вимагає часу, так як стовбур в ствольної коробці фіксується гайкою, для якої потрібен ключ. У процесі стрільби дана гайка поступово послаблюється, що викликає необхідність постійно підкручувати її, що є істотним недоліком, особливо в бойовій обстановці. Ударно-спусковий механізм гвинтівки повністю скопійований з Remington 700, відповідно з усіма його недоліками, зокрема для натискання на спуск потрібно досить велике зусилля, що неприйнятно для високоточної зброї, однак з огляду на цілі для яких призначена дана гвинтівка цілком допускається.

Дана гвинтівка штатно не комплектується ніякими прицільними пристосуваннями, однак найчастіше на неї встановлюється оптичний приціл з кратністю не менш 10. матеріали Windrunner XM107 досить різноманітні і їх використання обумовлено бажанням конструкторів понизити вагу зброї до мінімуму, що, в іншому, їм не вдалося, так як все масивні складові гвинтівки повинні витримувати навантаження, створювану при пострілі потужним патроном .50 (база зброї для .338 та ж, що і для .50 тому навантаження беруть по максимуму), тому всі вони виконані з сталі.Вес гвинтівки при стовбурі, розрахованому на патрони калібру .338, дорівнює рівно 10 кілограмам, якщо встановлений ствол для боєприпасів калібру .50 маса збільшується більш ніж в півтора рази і стає 15,4 кілограма. При такій вазі зброю виглядає досить «струнким» і на перший погляд не можна сказати, що воно володіє такою масою. Довжина гвинтівки Windrunner XM107 зі стовбуром меншого калібру дорівнює 800 міліметрів, зі стовбуром, розрахованим під патрон калібру .50, довжина збільшується до одного метра. В обох випадках застосовуються магазини ємністю в 5 патронів. Ефективна дальність стрільби по заявам виробника не змінюється і становить 1500 метрів, що є досить спірним і викликає масу сумнівів.

Великокаліберні снайперські гвинтівки М100, M200, M310

Американські великокаліберні снайперські гвинтівки (Частина I)

Дані великокаліберні снайперські гвинтівки розроблялися в рамках програми Chey Tac Long Range Rifle System, основною метою якої було створення зброї здатного вражати живі цілі в важких бронежилетах на наддалеких відстанях. В результаті з’явилися три моделі ВСГ, які не тільки успішно справлялися з покладеними на них завданнями, але також могли використовуватися як антиматеріальна зброю для ураження легкобронированной техніки або для дистанційного розмінування вибухових пристроїв. За основу була взята великокаліберна снайперська гвинтівка Windrunner XM107 калібру .50, в результаті перший варіант гвинтівки програми Chey Tac Long Range Rifle System вийшов хоч і задовольняє всім основним вимогам, але все ж з рядом недоліків, так в першу чергу було виявлено, що кут пістолетної рукоятки гвинтівки незручний для ведення вогню з упору лежачи, пояснюється це тим, що рукоять зброї була в точності така ж, як і автоматичної гвинтівки М16, яка зручніша для носіння зброї в постійній бойовій готовності, ніж для стрільби. Чому за основу взята була саме вона легко пояснити, подібна уніфікація дозволила б знизити витрати на виробництво, хоч і не значно. Наступним мінусом було недостатньо зручне розташування щічки. Крім цього у даній моделі було дуже важке зусилля при натисканні на спуск, близько 4 кілограм, що негативно позначалося на точності стрільби.

База кріплення прицільних пристосувань так само була дуже далека до ідеалу, так як була виконана з легкого сплаву алюмінію і зношувалися вже після декількох циклів установки і зняття прицілу з зброї. Критиці піддалися сошки зброї, так як вони хоч і були в значній мірі коротше, ніж у гвинтівки Windrunner вони через близьке розташування до стрільця змушували піднімати голову для прицілювання і стрілянини, що не тільки було незручно, але і демаскувало снайпера. Незважаючи на всі ці мінуси гвинтівка була прийнята на озброєння, однак після того як в ній була замінена рукоять, приклад став регульованим не тільки по довжині, але і по висоті щічки, зусилля на спуск стало становити близько одного кілограма, завдяки тому що ремінгтоновскій спуск був замінений на Jawell, а так само були вкорочені і перенесені далі по стовбуру сошки, матеріал бази для кріплення став виготовлятися зі сталі, гвинтівку замінили на отриману модель М200.

Великокаліберна снайперська гвинтівка М200 унікальна в своєму роді, причому унікальність ця виділяє її серед ряду інших аналогічних моделей зброї і полягає в тому, що в даній гвинтівці може використовуватися прилад для безшумної стрільби. Така можливість робить зброю ідеальним для тих цілей для яких він призначений, так як вести вогонь на наддовгі відстані стало можливо, не побоюючись бути демаскувати звуком пострілу. Дана гвинтівка не комплектується ніякими прицільними пристосуваннями, однак свого роду стандартним оптичним прицілом для неї став Nightforce NXS 5.5-22X. Так само на базі даної гвинтівки створений карабін М200. Основною метою проекту Chey Tac Long Range Rifle System було створення високоточної зброї для стрільби на відстані понад 2000 метрів, і природно патрон 12,7х99 для цих цілей був малопридатний, тому в основу зброї ліг боєприпас .408 Chey Tac, який володів меншою бронебійні, зате забезпечував більш стабільну поведінку кулі після пострілу, що в сумі з чудовими параметрами гвинтівки М200 забезпечувало прицільну дальність вогню до 2000 метрів з холодним стволом і до 2500 метрів після двох-трьох пострілів. Треба відзначити що зброя вийшло дійсно хорошим, аж до того що спецпідрозділи поліції США, так само звернули на нього увагу однак для того що б отримати цю гвинтівку собі на озброєння банально не вистачило коштів.

В основу всіх трьох гвинтівок ліг подовжньо ковзаючий поворотний затвор і якщо дивитися на зброю з технічного боку, то всі три моделі мають повністю ідентичні робочі деталі. Харчування зброї відбувається з п’ятизарядні магазинів місткістю в п’ять патронів, зрозуміло, окрім М310. Власне досить дивно б було побачити всередині такої зброї щось нове, хіба що не завадив би гідравлічний демпфер для відкоту стовбура, так як будь-боєприпас .408 і не стільки потужний як .50, але все ж віддача досить істотна і недостатньо гаситься тільки гумовою наліпкою на прикладі, втім, додатково на стовбур зброї можна встановити дуловий гальмо, проте у випадку з М200 це означає відмовитися від глушітеля.Вес гвинтівки М200 дорівнює 12,3 кілограмам, М100 важить рівно 12 кілограм, у той час як вага М310 дорівнює 10, 3 кілограми. Даний вага вказано без урахування прицільних пристосувань, тому, що б дізнатися реальну вагу гвинтівки без боєприпасів потрібно додати один два кілограми, в кращому випадку. Довжина всіх трьох моделей дорівнює 1400 міліметрів, однак при складеному прикладі М100 і М200 мають довжиною в 1220 міліметрів, довжина ствола у всіх трьох моделей дорівнює 762 міліметрів.

Великокаліберна снайперська гвинтівка LAR Grizzly Big Boar .50 BMG

Американські великокаліберні снайперські гвинтівки (Частина I)

Призначення великокаліберної снайперської гвинтівки LAR Grizzly Big Boar .50 BMG повністю ідентично більшості КВС — прицільний вогонь по живих силам противника на дальніх відстанях, ураження легкобронированной техніки і авіації на стоянках, дистанційне розмінування вибухових пристроїв і так далі. Випуском даної моделі гвинтівки займається компанія L.A.R. Manufacturing, Inc. Створенню даної великокаліберної гвинтівки значно посприяла війна в Перській затоці, коли армії США знадобилося точне зброю з дистанцією вогню понад 2000 метрів. До війни конструктори не встигли, що, тим не менш, не завадило їм «сплавити» дану модель зброї в армію США, а в подальшому поширити її і на цивільному ринку. До речі змагання зі стрільби з даної гвинтівки вже практично національний вид спорту.

Скомпонована гвинтівка LAR Grizzly Big Boar .50 BMG за схемою буллпап що істотно знижує її довжину. ВСГ однозарядна з поздовжньо-ковзаючим поворотним затвором. Важкий стовбур зброї оснащений незнімним дуловим компенсатором. Незважаючи на те що зброю однозарядне є запобіжник, який повністю блокує ударно-спусковий механізм. Гвинтівка повністю виготовлена зі сталі, з ствольної коробці є вирізи для охолодження ствола. Штатного прицілу гвинтівка не має, але є висока база для кріплення оптичного прицілу високої кратності. Крім цього гвинтівка оснащена незнімними регульованими по висоті сошками, а так же кріпленням для станка.Вес зброї без патронів складає 13,77 кілограма, при довжині 115 сантиметрів. Довжина стовбура дорівнює 914 міліметрів, завдяки чому можлива прицільна стрільба на відстані до 2800 метрів.
 
Великокаліберні снайперські гвинтівки Maadi Griffin M89, Maadi Griffin M92, Maadi Griffin M99

Американські великокаліберні снайперські гвинтівки (Частина I)

Дана гвинтівка розроблена американським зброярем Бобом Стюартом в 1989 році з цього ж року вона і почала проводиться. Всі три моделі абсолютно ідентичні один одному і відрізняються тільки довжиною ствола, тому, по суті, мова буде йти про одну гвинтівку, а не про трьох. Так гвинтівки однозарядні і виконані в компонуванні буллпап, що знижує їх довжину, при цьому залишаючи досить довгий ствол для прицільної стрільби на далекі дистанції. З першого погляду зрозуміло, що дистанції для цієї гвинтівки дійсно далекі так для М89 ефективна дальність дорівнює 2000 метрів, для моделі М92 зі стовбуром, який майже вдвічі коротше, ніж у М89 ефективна дальність складає 1300 метрів, для М99 приділ ефективного вогню дорівнює 2500 метрів. Треба відзначити, що ці дальності, які заявляє виробник трохи вище реальних, але не на багато і в більшості випадків залежать від якості боєприпасів використовуваних в зброю.

Пристрій всіх трьох моделей гвинтівок, як написано вище, повністю ідентичне і в основу покладено назад ж поздовжньо-ковзний поворотний затвор, що замикає при повороті канал ствола. Корпус ствольної коробки виконаний зі сплаву алюмінію і має прорізи для кращого охолодження зброї. Штатного прицілу у даній гвинтівки так само немає, і на ній може бути укріплений будь приціл високої кратності. Ударно-спусковий механізм монтується в поздовжньому коробі і знімається без будь-яких додаткових інструментів. Пістолетна рукоятка гвинтівки подовжена і разом з сошками, регульованими по висоті, дозволяє більш стійко встановити гвинтівку на рівній поверхні. У задній частині гвинтівки встановлена гумова накладка, яка разом з масивним дульним компенсатором знижує віддачу при стрільбі.

Гвинтівки мають довжину 1132, 685 і 1343 міліметра відповідно для моделей М89, М92 і М99. У такому ж відповідно і змінюється довжина ствола і дорівнює 948, 531 та 1159 міліметрів при вазі гвинтівок 9,9, 6,7 і 11,8 кілограма.

Великокаліберна снайперська гвинтівка Maadi Griffin MG-6

Американські великокаліберні снайперські гвинтівки (Частина I)

Ця модель гвинтівки є свого роду продовження розвитку трьох попередніх моделей і має ряд відмінностей. Так в першу чергу варто відзначити, що гвинтівка багатозарядна, більш того перезарядка автоматична, незважаючи на те що дана зброя так само позиціонується як високоточне. На мій погляд, впровадження в ВСГ автоматики не найкращий хід, так як навіть при ідеальній балансуванню все одно вплив на точність стрільби буде і буде істотним, з іншого ж боку, коли потрібна вища скорострільність від зброї, іншого виходу немає.

Автоматика зброї працює за рахунок відводу порохових газів з каналу ствола, при цьому сам стовбур закривається поворотом затвора з постановкою на бойові виступи. Стовбури до зброї виробляються не в США, а Німеччині компанією Lothar Walther Mfg. І відрізняються дуже високою якістю і довговічністю. На самому стовбурі встановлений незнімний двокамерний дуловий гальмо. Харчування гвинтівки здійснюється з однорядних коробчатих магазинів об’ємом на 5, 10 і 13 патронів, приймач магазину встановлено з лівого боку зброї. Ствольна коробка, як і в попередніх моделях, виконана зі сплаву алюмінію і має отвори для охолодження ствола зброї. Зверху ствольної коробки розташовується кріплення для оптичного прицілу. На прикладі гвинтівки розташований гумовий потиличник для компенсації енергії віддачі зброї.

Великокаліберна снайперська гвинтівка Maadi Griffin MG-6 комплектується двома стовбурами різної довжини 684 і 948 міліметрів, відповідно її довжина 1080 1343 міліметра, а вага 10,5 і 13,4 кілограма. Ефективна дальність стрільби для короткого стовбура до 1000 метрів, для довгого 1500 метрів. Часто для того що б збільшити ці відстані автоматику відключають, що не передбачено виробником і веде до втрати будь-яких гарантійних зобов’язань зате дистанція ефективного прицільного вогню збільшується до 1800 метрів.

Великокаліберні снайперські гвинтівки Robar RC-50 (Robar .50 BMG), Robar RC-50F

Американські великокаліберні снайперські гвинтівки (Частина I)

Великокаліберна снайперська гвинтівка Robar RC-50 (Robar .50 BMG) розроблялася на базі снайперської гвинтівки калібру 7,62 Robar SR60D і служить для озброєння спеціальних підрозділів армії США і поліції. Robar RC-50 відрізняється від Robar RC-50F тільки відсутність можливості скласти приклад в бік, в іншому ж обидві гвинтівки повністю ідентичні. Призначення у даній ВСГ цілком стандартне все той же вогонь по броньованій бронетехніці і поразки супротивника в засобах захисту на далеких відстанях. Чимось особливо примітним дана зброя не виділяється, однак і негативних відгуків не викликає. Варіант з цільним не складаються прикладом популярний серед мисливців на великого звіра в США. Дана гвинтівка використовувалася в війнах в Афганістані та Іраку.

Гвинтівка багатозарядна з ручною перезарядкою, в основі лежить поздовжньо-ковзний затвор замикає канал ствола при повороті. УСМ зброї аналогічний Remington 700, з тією відмінністю, що в даній гвинтівці стрілок може відрегулювати зусилля при натисканні на спуск в межах від 200 грам до 4 кілограм без будь-яких проблем і спеціальних інструментів. Важкий стовбур гвинтівки має поздовжнє рифлення для полегшення ваги і кращого охолодження, на його зрізі встановлений знімний, масивний компенсатор віддачі. У комплекті зі зброєю так само йде гумова наліпка на приклад, проте її ефективність незначна, в той час як незручності через те що вона постійно норовить сповзти можуть бути серйозними.

У комплекті поставляється оптичний шістнадцятикратний приціл, який кріпитися зверху стовбурної коробки. Кріплення нестандартне, тому встановити нічний приціл або іншу оптику можна тільки за допомогою перехідника, який так само йде в комплекті зі зброєю. Харчується зброю від окремого коробчатого магазина на 5 патронів. Ложа і приклад гвинтівки виконані зі скловолокна, що позитивно позначається на їх довговічності і міцності. На гвинтівці так само є незнімні сошки, які регулюються по висоті і в похідному стані складаються під ложу зброї.

Вага зброї не можна назвати малим, а й великим він не є для даного класу зброї і становить 11 кілограм 340 грам, довжина обох моделей гвинтівок дорівнює 1118 міліметрів, Robar RC-50F зі складеним прикладом має довжину 915 міліметрів. Прицільна дальність зброї до 2000 метрів, але на увазі віддачі гвинтівки вогонь на такі відстані може вестися тільки стрільцем, що має великий досвід у поводженні з даними зброєю.

Великокаліберна снайперська гвинтівка Rebel .50 BMG

Американські великокаліберні снайперські гвинтівки (Частина I)

Дана великокаліберна снайперська гвинтівка має досить незвичайний зовнішній вигляд, за рахунок того що спусковий механізм візуально віддалений від стовбура зброї. При першому погляді на дану зброю створюється двояке враження, з одного боку в гвинтівці немає нічого зайвого, значить вона повинна бути легшою ніж аналогічне їй зброю, з іншого ж боку відкритий масивний стовбур, який свідчить про чималий вазі ВСГ. Це ж враження справляють і матеріали, з яких виготовлена гвинтівка, з одного боку чітко видно алюміній, з іншого ж сталь ствольної коробки і сам стовбур назад ж свідчать, що зброя має чималу масу. Дана великокаліберна снайперська гвинтівка орієнтована в першу чергу на поразку легкобронированной техніки, тому на ефективну дальність стрільби конструктори ставку не робили, зате подбали про те, що б потужність боєприпасу використовувалася максимально ефективно.

В основу даної однозарядної гвинтівки лежить поздовжньо-ковзний затвор замикає канал ствола при повороті на 6 бойових виступів. Окремий інтерес викликає ствол зброї, який здається надмірно важким, а так само має вбудований дуловим компенсатором віддачі, що представляє собою 8 прорізів по 4 з кожного боку стовбура, під кутом в тридцять градусів щодо осі стовбура. Сама гвинтівка може бути в двох виконаннях — з довжиною ствола 457 міліметрів і 914 міліметрів, при цьому варто враховувати що довгий ствол у даного зброї зустрічається дуже рідко, крім того він не змінний, таким чином можна сказати що є дві моделі гвинтівки під однією назвою і це буде цілком справедливо з огляду на, що під різними іменами можуть бути представлені абсолютно однакові ВСГ, що відрізняються тільки наявністю складного приклада або, як в даному випадку, різною довжиною ствола. Ударно-спусковий механізм має регулювання по зусиллю спуску і ходу спускового гачка, причому регулювання здійснюється без яких би то не було пристосувань. Комплектується зброю, найчастіше, десятикратним оптичним прицілом, що встановлюються на кріпленні зверху стовбурної коробки. У передній частині гвинтівки закріплюються сошки, регульовані по висоті. Вага зброї при короткому і довгому стовбурі складає 11,7 і 15,8 кілограма відповідно, загальна довжина гвинтівки 1080 1530 міліметрів. Ефективна дальність ведення вогню дорівнює 1200 і 1600 метрів.