Ієрихонська труба — модель 941

Ієрихонська труба - модель 941
Найкраща форма визнання зброї — це його копіювання. Частіше ніж будь-який інший пістолет копіювався чеський CZ-75 — дітище Франтішека і Йозефа Коуцкі. Чехи взагалі народ талановитий, чого вони тільки не запропонували світу … і знамените скло, і автомобілі, і зброю, і навіть порнозірок (але зараз не про них). І так, повернемося до CZ-75. Право на виготовлення цього пістолета були продані на «Giuseppe Tanfoglio», ними ця фірма володіє і до цього дня.

Коли ізраїльтяни вкотре вирішили, що «з арабами треба щось робити», вони швиденько купили ліцензію на виробництво CZ-75, так як вигадувати щось своє часу особливо не було, але вибрали найкраще з кращого.

Ієрихонська труба - модель 941

На базі CZ-75 ізраїльтяни разом з італійцями (Israel Military Industries (ІМІ) та компанія «Танфоліо») спорудили пістолет «Jericho». Виробляти його почали в 80-тих роках і відразу ж озброїли їм цивільні Сили Безпеки — служби в’язниць ШАБАС, поліцію. Він до цих пір на озброєнні в спецпідрозділах МАТІЛАН, Ямага, ЯМАС, ЯГАЛЬ. Особливою популярністю у них користується модель 941, практично всі ці пістолети мають спеціальне нікельоване покриття, яке запобігає метал від корозії — це дуже важливо у вологому ізраїльському кліматі. Армійські спецпідрозділу «Jericho-941» не використовують, (хіба що за рідкісним винятком) армійці воліють «Глок-17». Крім зовнішньої схожості вражає взаємозамінність основних деталей — затвор від «Jericho-941» відмінно стає в рамку «Tanfoglio T95» разом з рідним стволом першого. Так що, ізраїльський «Jericho-941» і експортний італієць «Tanfoglio T95» практично «близнюки-брати».

Схоже, що і з назвою не дуже довго мучилися, Єрихон — місто в Ізраїлі, звідси і «Ієріхо», а цифри — це калібри (9 мм і 41 мм «стрілялки експрес»). Перетворювати один калібр в інший можна шляхом заміни трьох деталей — стовбура, магазину і поворотній пружини. Так як діаметр донця гільз використаних патронів збігається, то затвор був той же. Калібр 41 мм «стрілялки експрес» особливої популярності не набув, а користувачів, які зацікавилися зміною калібрів, було і того менше — тому випуск модифікацій «Jericho-41» був припинений. Замість нього стали випускати пістолети під «Сміт & Вессон» калібру 40 і 45 АСР.

У дизайні «Jericho» вгадуються риси пістолета «Desert Eaglе» (Пустельний орел) — це не позбавлено сенсу, всього лише спритний маркетинговий хід, який в рази покращує продажу. Цей пістолет «головний герой» кінофільмів і комп’ютерних ігор. Основний імпортер і розробник пістолета «Desert Eaglе» американська фірма «Magnum Research» не упустила заробити на «фамільної подібності» цих пістолетів. «Jericho» Стали активно продавати в США під брендами Baby Desert Eagle і Uzi Eagle, і це при тому, що пристрій і призначення цих двох пістолетів принципово різні. Якщо десь зустрічається інформація про те, що пістолет «Desert Eaglе» використовується як службове зброю, або що він має калібр 41 АЕ, швидше за все мається на увазі не «американський монстр», а його ізраїльський собрат- «однофамілець».

Ієрихонська труба - модель 941

«Desert Eaglе» був розроблений в якості спеціалізованого мисливської зброї (в США до сих пір популярне полювання з револьвером на велику дичину). Цей пістолет використовується і для спортивної стрільби, але, жодного разу не був застосований жодним армійським або поліцейським підрозділом.

А ось «Jericho» дійсно добре зарекомендував себе в якості службової зброї і відрізняється хорошою ергономікою і надійністю.

Затвор при перезарядці легко рухається по напрямних з внутрішньої сторони рамки, що тягнуться від одного кінця рами до іншого. Таким чином, зменшилися люфти між рамкою і затвором, а це дозволило поліпшити точність стрільби. В кінцевому результаті вийшов пістолет, який має гладкі бічні поверхні і мінімальне забруднення внутрішніх частин.

Сам затвор вийшов досить низький, але форма його задньої верхньої частини поліпшила можливість хвата затвора при зарядці зброї. І рамка і затвор пістолета виготовлені із сталі високої якості, але є моделі з рамкою із пластику (не дають спокою «лаври» Глока) — це на 200 гр знижує вагу пістолета. Пластикова рамка використовується тільки у компактних укорочених моделях. Вікно для викидання гільзи в затворі має традиційну форму. Якщо порівнювати з пістолетами, у яких зчеплення стовбура з затвором влаштовано за модифікованою системі Браунінга з фігурним виступом патронника, то «Jericho» дає стрілку менше можливості проконтролювати замикання затвора.

Ієрихонська труба - модель 941

З лівого боку пістолета розташовані важелі затримки затвора і запобіжника. Базова модель «941» має важіль запобіжника, який розташований на затворі. У більш пізніх варіантах пістолета запобіжник перенесений на рамку — у таких моделей в назві є індекс «F». Стовбури всіх модифікацій «Jericho 941» мають полігональні нарізи. Прицільні пристосування, які встановлюються на затворі в пазах типу «ластівчин хвіст», відкриті, змінні. Магазини дворядні, а кнопка засувки магазина знаходиться в основі спусковий скоби.

Пістолети «Jericho 941» взяті на озброєння в Чилі, Албанії, Колумбії, Румунії (місцевого «розливу» під назвою Pistol Model 2000), В Південній Кореї, Сербії та на Україні. Українці «Jericho 941» трансформували в «Форт-21.03». Його «тестувало» елітний підрозділ Служби Безпеки «Альфа» під час тренувальних стрільб. Природно, що минулий імпровізовані польові випробування пістолет, звернув на себе увагу. Коли постало питання про розробку українського тактичного пістолета, то, як зразок, був узятий саме «Jericho». Рама українського «Форт-21.03» повністю виготовлена з пластику і тільки розмірами відрізняється від оригінальної ізраїльської. На рукоять поставлено тавро НВО «Форт», але є щось, що нагадує про єврейське походження — вище рукояті зберігся напис англійською, яка адресована солдатам ізраїльської армії. У ньому записано … «не використовувати виріб, не прочитавши керівництво до експлуатації» — рада слушну, але явно даремний для українських спецназівців через мовної різниці. Наявність такого тексту говорить про те, що при виготовленні «Фортів» використовується «рідна» ізраїльська прес-форма. Що стосується маркування, то вона вся на затворі — замість «Jericho» красується «Форт», а з іншого боку затвора «Зроблено в Україні».

Підводячи підсумок, можна сказати що «Jericho» надійний при роботі в складних умовах експлуатації. Він безвідмовно працює з недорогими патронами «Wolf» і аналогічними боєприпасами західних виробників. Пістолет простий, зручний і безпечний в зверненні. Його легко проконтролювати при швидкісній стрільбі і швидко повторно навести на ціль. «Jericho» володіє високою вогневою міццю за рахунок магазину великої місткості. Простим в обслуговуванні його робить легкість неповного розбирання та збирання. В цілому можна сказати, що це один з кращих бойових пістолетів, який поєднує в собі відмінні службово-експлуатаційні і бойові якості.