Дайджест пістолетів-кулеметів малого калібру

Дайджест пістолетів-кулеметів малого калібру
Досвід Другої Світової війни показав потребу в автоматичній зброї для ведення ближнього бою, яке було б потужніший пістолетів і компактніше звичайних пістолетів-кулеметів. У ньому потребували розрахунки важких знарядь, екіпажі бойових машин, охорона тилових об’єктів і розвідка. У 50-60-тих роках був створений цілий ряд малих пістолетів-кулеметів (ПП). Надалі сфера застосування цієї зброї розширилася, і ПП стали не стільки «армійським» зброєю, а більше «поліцейського» призначення. Чеський малий пістолет-кулемет «Скорпіон» та польський «Рак» РМ-63, які створювалися з військового замовлення, взяті на озброєння антитерористичних груп.

«Скорпіон» — занадто швидкий, щоб бути кращим

Дайджест пістолетів-кулеметів малого калібру

«Скорпіон» є зразком обмеженого числа пістолетів-кулеметів. Розмірами він більше схожий на «Маузер 1896». Цей ПП тільки частково використовувався в якості бойового — в основному їм користувалися ті підрозділи, для яких компактність зброї була набагато важливіше його ефективності — мотоциклісти і танкісти. Малий калібр знижував зупиняє дію кулі, але можливість стрільби чергами повністю компенсувала цей недолік. «Скорпіон» випускався і в більшому калібрі — він призначався під патрон калібру 9 мм. Від основної версії він відрізнявся хіба що вагою. У роботі автоматики «Скорпіона» використовується енергія віддачі вільного затвора. Недоліком зброї можна закликати його занадто високу скорострільність — цю проблему частково вирішили, застосувавши спеціальний інерційний сповільнювач.

При необхідності легкий плечовий упор складається вперед. Потужність і розміри цього пістолета-кулемета не зовсім підходять для армійців, але він відмінно показав себе в якості поліцейського зброї. Для використання в спецпідрозділах, «Скорпіон» купували різні африканські держави. Є моделі цього ПП, в яких для стрільби використовуються укорочені патрони 9 мм Шорт (Vz 63), 9 мм Макаров (Vz65) і 9 мм Парабелум (Vz 68).

«Рак» — досить повільний, щоб бути кращим

Дайджест пістолетів-кулеметів малого калібру

Як зразок для ручного автомата командос (скорочено — РАК) був узятий ПМ-63, сконструйований поляком Петром Вільневічем. Ернест Дурасевіч і Ришард Хельміцкі, які були його учнями, закінчили роботу в 1964 році після смерті вчителя і почали випускати пістолет на збройовому заводі в Радомі. Дуже довго ПМ-63 величезними партіями поставлявся лівим екстремістам по всьому світу, надходив в арабські країни, НДР і В’єтнам. На виробництво ПМ-63 Китай отримав ліцензію, що сприяло широкому поширенню цієї зброї серед незаконних збройних формувань і банд терористів в різних країнах.

Невисокий темп стрільби і невеликий імпульс віддачі визначив високу кучність і точність стрільби. Це дає можливість навіть зовсім недосвідченому стрілку відсікати черги в 2-3 постріли. Спереду є відкидається вертикальна рукоятка — вона допомагає в управлінні цього легкого ПП. «РАК» відрізняється високою надійністю, а його компактність дозволяє легко приховувати його під одягом або в багажі.

З недоліків можна назвати зменшення точності і купчастості при стрільбі одиночними пострілами. В цьому режимі затвор зривається з заднього положення перед черговим пострілом і його удари по рамці збивають наводку. Приклад ПМ-63 закоротка, тому від стрілка потрібна обережність, що б не поранити особа про рамку в задньому положенні.

«Йаті-Матік» — в пошуках споживача

Дайджест пістолетів-кулеметів малого калібру

Фінський «Йаті-Матік» різновид особистої службової зброї. Відомий фінський виробник спортивного та мисливської зброї, власник фірми «Tampereen Asepaja Oy» Ялі Тімара в 1978 році почав розробку пістолета-кулемета. У 1983 році, після випробувань різний моделей, він представив його на паризькій виставці. Принцип дії в цьому пістолеті-кулеметі заснований на використанні енергії віддачі, у нього масивний затвор. Для зменшення сили віддачі, затвор і стовбур розташовуються під деяким кутом по відношенню один до одного. Затвор переміщається по похилій вгору після кожного зробленого пострілу. Навіть ведучи автоматичний вогонь, пістолет-кулемет не складно утримувати однією рукою, що в принципі, не типово для такої зброї. При стрільбі чергами «Йаті-Матік» дуже стабільний. Деталі кришки затвора і самого затвора виготовлені штампуванням, передня і пістолетна рукоятки виконані з пластмаси. Стовбур виготовлений з хромованою нержавіючої сталі.

Незважаючи на рекламу в різних країнах пістолет-кулемет «Йаті-Матік» не знайшов свого споживача. У 90-тих роках він знову з’явився в зв’язку з замовленням однієї китайської компанії, але знову швидко зник з поля зору. Через деякий час він знову виник, змінивши назву на GP-95 PDW (PDW — Personal Defence Weapon) і позиціонувався як зброя самооборони.

«Дротик» — три постріли — одна віддача

Дайджест пістолетів-кулеметів малого калібру

Новим напрямком в історії малокаліберної зброї можна вважати створення пістолета-кулемета «дротик». Це досить габаритне зброю для невеликого патрона 5,45х18. Висока початкова швидкість кулі забезпечує більшу точність ведення стрільби — прицільна дальність досягає 50 м. На якусь оригінальність зброю претендує великий ємністю магазина — 24 патрона, і можливістю ведення вогню в автоматичному режимі. «Дротик» має можливість відсікати черги по три постріли, але стрілок при цьому відчуває віддачу, як один поштовх. Така конструктивна особливість збільшує ефективність зброї — в ціль практично одночасно потрапляють три кулі з відмінною пробивну здатність. Їх сумарна енергія перевищує енергію однієї кулі калібру 9 мм.

Вперше у вітчизняному зброю в «дротиків» використовуються органи управління, які розташовуються по обидва боки зброї симетрично — це дає можливість стріляти з будь-якої руки. У цьому ПП є покажчик наявності патрона в патроннику і можливість установки лазерного целеуказателя. З огляду на незвичність зброї, воно не набуло широкого поширення і застосовується тільки при проведенні спеціальних операцій.