Дайджест пістолетів-кулеметів 40-х років минулого століття

Дайджест пістолетів-кулеметів 40-х років минулого століття
Пістолети-кулемети широко використовувалися під час Другої Світової війни і стали проміжною моделлю між гвинтівками і пістолетами. Ця зброя забезпечувало високу щільність вогню на невеликих відстанях — менше 150 м. Пістолети-кулемети — це автоматична зброя, яка стріляє чергами пістолетними патронами. Вони мають нескладну конструкцію, відносно невеликий розмір і масу, зручні в експлуатації в обмеженому просторі. Стрілянину з пістолета-кулемета можна вести прицільно з упором прикладу в плече, і направлено, притискаючи приклад до боці.

В даний час пістолети-кулемети удосконалюються за рахунок зменшення маси і габаритів, спрощення конструкції (широке використання штампованих деталей), а так само підвищення їх надійності. Пістолети-кулемети дуже затребувані в армійських підрозділах, так як вони здатні на більше, ніж звичайний пістолет. Зовсім не випадково, почавши війну як допоміжна зброя, вже в другій її половині пістолети-кулемети всіх модифікацій стали масовим стрілецькою зброєю і зайняли домінуюче становище серед озброєння піхоти.

Створений за чотири тижні

Дайджест пістолетів-кулеметів 40-х років минулого століття

Перед початком Другої Світової війни у британській армії не було на озброєнні жодного пістолета-кулемета — його випробування тільки-тільки почалися. Цю прогалину потрібно було терміново ліквідувати, і Англія підписала угоду з США про постачання пістолетів-кулеметів «Томпсон» до кінця 1940 року. Одночасно велися розробки по створенню копії німецького пістолета-кулемета МР 28 / II. За виконання цього завдання взялася збройова фірма «Стерлінг інженірінг компанії» за рекордні терміни — чотири тижні і за кінцевий результат відповідав конструктор Георг Герберт Ланчестера.

8 листопада 1940 року можна вважати днем народження нового пістолета-кулемета, саме тоді були готові перші два дослідні зразки. Випробування були недовгими, не те терміни реально підганяли, не те модель не вимагала доробок, але як би там не було, а вже в перших числах грудня пістолет-кулемет «Ланчестера МК I» був прийнятий на озброєння в військово-морський флот. Він представляв собою автоматичну зброю з нерухомим стволом, а принцип роботи механізму — використання віддачі вільного затвора. Заряджання виконувалося з дворядного магазину коробчатого типу місткістю 50 патронів. Зовні «Ланчестера МК I» був схожий на свого попередника — МР 28 / II. Британський уряд замовило 50 тис. Цих пістолетів-кулеметів для потреб військово-морського флоту і військово-повітряних сил — зброя поставлялася не тільки на внутрішній ринок, а й в союзницькі країни. У 1942 році модель «МК I» зазнала такі трансформації, що зараз зразок зброї в первісному оригінальному виконанні є великою рідкістю.

Всескандинавский пістолет-кулемет

Дайджест пістолетів-кулеметів 40-х років минулого століття

Серійне виробництво шведського пістолета-кулемета «Карл Густав М 45» під назвою «ховея 49» Данія почала в 1946 році, до речі. Випуск давним-давно припинений, але він до цих пір використовують в датської армії. Зовнішня схожість «шведа» і «датчанина» очевидно, але є і відмінності — «Карл Густав М 45» має шахту для магазину і забезпечений металевою рамою, яка йде від шахти до рукоятки. У «ховея 49» є тільки держатель нафтового магазину (замість шахти магазину) і металева рама, яка не робить стабілізуючого дії, так як не є наскрізною.

Така незручна рама виправдовується економією матеріалу. До датському пістолета-кулемета підходять магазини від «Карл Густав М 45» і від ПП «Суомі тисячу дев’ятсот тридцять одна», який Данія випускає з 1940 року по ліцензії фінів. Принцип дії автоматики пістолета-кулемета «ховея 49» базується на використанні енергії віддачі рухомого масивного затвора. Ця зброя цілком надійно, незважаючи на спрощену конструкцію — в ній всі елементи виготовлені методом штампування і скріплюються точковим зварюванням або за допомогою клепок.

Стріляти можна тільки чергами патронами «Парабелум» 9х19, які подаються з магазина. Прицільний пристрій складається з V-образного складного прицілу і мушки з круглим козирком. З обох сторін оболонки стовбура розташовано по сім отворів для вентиляції. Ефективна стрілянина можлива на відстані не більше 100 м.

Французький мат

Дайджест пістолетів-кулеметів 40-х років минулого століття

У французькій армії після 1945 року в озброєнні не було ніякої системи — вони використовували пістолети-кулемети і довоєнного виробництва, і нові, які надходили з Англії і США. Єдиним недоліком такого озброєння був величезний список необхідних типів патронів — це і послужило приводом для стандартизації та відбору зброї під 9-мм патрон «Парабелум». Французи впритул підійшли до необхідності виробництва пістолета-кулемета власної розробки. Над його проектуванням працювали три збройові компанії, але право на випуск отримав збройовий завод в Тюлі — в 1949 році він почав виробництво пістолета-кулемета МАТ.

МАТ 49 швидко став популярним, тому що відрізнявся хорошою якістю і надійністю. У його виробництві використовувалися звичні штамповані деталі, але сталь, з якої вони штампувалися, була особливо міцної і витримувала значні навантаження при експлуатації. Автоматика працює за принципом «віддачі затвора», але затвор «набігає типу», який зменшує габарити пістолета-кулемета, замінили на інший — велика частина якого, входить всередину патронника ствола. У жодній іншій моделі цей метод не використовується. Французи придумали ще один спосіб як зменшити габарити — кожух магазину складається вперед під стовбур. Для того, що б повернути його у вихідне положення, кожух просто тягнеться на своє місце назад і стає передньою ручкою. Це дозволяє відмінно утримувати зброю при веденні автоматичної стрільби.

Конструктори не забули про надійний захист механізму пістолета-кулемета МАТ 49 від бруду і пилу, так як ця зброя використовувалася в пустелях Північної Африки. Спеціальна заслінка перешкоджає проникненню забруднення, навіть якщо магазин знаходиться в передньому положенні. ПП легко розбирається для ремонту і чищення без додаткового інструменту.

Загалом, МАТ 49 можна назвати надійною зброєю, що не вимагає делікатного поводження. Передові частини французької армії частково замінили МАТ 49 на штурмову гвинтівку FA-MAS F-1, а полиця і напіввійськові формування продовжують його активно використовувати.

Шмайссер — зовсім не те, що ви думали

Чому німецькі пістолети-кулемети сімейства МР.38, МР.38 / 40 і МР.40 називають «Шмайссера» ніхто виразно пояснити не може — для маркування даного зброї німці використовували тільки ці індекси, а технічний директор компанії з виробництва зброї «CG Haenel» Хуго Шмайссер ніякого відношення до них не має. Цю серію зброї створював зброяр Бертольд Гайпель, який був керівником фірми «Erfurter Maschinenfabrik B. Geipel GmbH» (ERMA). Шмайссер взяв участь в розвитку серії і тільки на ствольній коробці МР.41 є його ім’я. Але «переплутати» МР.41 з МР.40 складно навіть «з п’яних очей».