Спецслужби Греції. Візантія

 

Спецслужби Греції. Візантія

Після того, як адміністрація Римської імперії перестала справлятися з управлінням своїми гігантськими територіями, намітилися тенденції до автономізації окремих її частин. Перші ластівки цього процесу були помітні вже буквально на рубежі ер. Занадто різними з точки зору ментальності та світосприйняття були жителі заходу імперії, що включав власне території сучасної Італії, Франції, Іспанії, Португалії, Швейцарії, Британії, Південної Німеччини і сходу, до якого належали Греція, Мала Азія, Близький Схід, Африка і Причорномор’я. У підсумку неминуче трапилося. Адміністративний поділ імперії закріпилося.

Столицею Східної Римської імперії став Константинополь. А політичним серцем — Греція. Хоча жителі Візантії і називали себе за звичкою ромеями — тобто римлянами — по крові і культурі вони швидше все-таки були греками, що зберегли багато чого від елліністичної цивілізації, створеної Олександром Македонським. У той час, коли Західна Римська імперія стала занепадати, заплутавшись у власних дипломатичних іграх і поступово розсипатися в ході варварських походів (різкого переходу зі стану імперії в стан варварських королівств, знайомого нам зі шкільного курсу історії, насправді не було — було згасання ролі власне Риму і зростання ролі в підвладних йому провінціях варварських офіцерів-найманців під патронатом Константинополя — але це зовсім інша історія), Візантія розквітала. Підкоривши практично всю Північну Африку, Середземномор’ї, розширивши зону свого впливу на Близькому Сході, спадкоємці Олександра якщо і втрачали якусь область, то відразу ж захоплювали собі парочку інших.

При цьому, вони жили, в м’яко кажучи в складному оточенні, представники якого об’єднавшись легко б стерли б візантійців з лиця землі. Іранці, араби, бербери, германці, слов’яни, гуни, авари, половці, печеніги так жодного разу і не об’єдналися для стратегічної перемоги над Константинополем, дозволивши йому попанувати майже півтори тисячі років! Все це було б неможливо без підтримки, напевно, найдосконалішою в світі на той момент системи спецслужб, що займалися розвідкою, контррозвідкою, захистом імператорської влади, боротьбою зі зловживаннями посадових осіб і організованою злочинністю. Візантійським органам влади вдалося перевести на якісно новий рівень діяльність спеціальних державних служб класичної римської імперії, несучи до неї безліч новацій.

Одним із спеціальних інститутів були так звані куріозі ( «цікаві» — від цього ж слова стався сучасний «курйоз»). Вони боролися з посадовими злочинами, контролювали систему зв’язку в імперії. Власне, з четвертого століття нашої ери в документах імперії згадуються «агенти ін ребус», які займалися «громадськими справами». «Цікавими» їх стали називати через реалізацію права на перевірку документів. Як вже говорилося вище, крім функцій свого роду поліції, вони займалися роботу пошти, подібно до того, як це пізніше було заведено і в Російській імперії. І не дивно. У той час пошта було основною системою обміну інформацією, «кров’ю імперії», контроль над кур’єрами і кореспонденцією дозволяв виявити будь злий умисел. А захист листонош була стратегічним завданням, тому що не доставлена вчасно депеша була чревата для держави найбільшими неприємностями, аж до порушення територіальної цілісності …

Згодом в системі «цікавих» з’явилася і служба логофета. Вона контролювала ефективність і законність діяльності державного апарату на всіх рівнях. Час від часу на цю службу покладалися функції і зовнішньої розвідки — виконання особливо делікатних доручень і одержання особливо важливої зовнішньополітичної інформації.

Функції сучасної «державної охорони» виконувала спеціальна палацова варта — Скрібонія.
За ситуації, підрозділи поліції і власної безпеки, створювали для власних потреб і різні державні відомства.

Що стосується таємної дипломатії і розвідки, то імператори примудрялися мобілізувати на службу імперії всіх: і тих, для кого це було прямими функціональними обов’язками і тих, чиє благополуччя, так чи інакше, залежало від імперської влади.
Лідери, які загрожували Візантії, гинули. Країни, що не йдуть в руслі її інтересів, страждали.

Знаменитий гуннский цар Аттіла, який об’єднав під своєю рукою тюркські, німецькі, іранські та слов’янські племена і підкорив більшу частину Європи, загрозливо нависав над візантійськими межами і вимагав серйозних преференцій. Згідно переказами істориків, візантійський імператор підкупив посла Аттіли Едікона з тим, щоб той після повернення на батьківщину забезпечив доступ до намету царя «спеціально навчених» ромейським послам, які б вирішили проблему з Аттілою радикально. Повернувшись в степу, посол негайно доповів про пропозиції візантійців царю. Але той виявився настільки дипломатичний, що відпустив невдалих убивць зі світом. Але через деякий час він загинув в першу шлюбну ніч з однією з німецьких принцес від її руки (за деякими легендами, був задушений її косами). Окремі дослідники бачать в дочки німецького вождя візантійську агентесса …

Після скинення останнього римського імператора німецьким найманцем Одоакром і визнанням останнім верховенства влади Константинополя, візантійці злякалися настільки неспокійного підданого і нацькували на нього іншого, більш контрольованого варварського короля — Теодориха, який убив Одоакра на святковому бенкеті. Саме в результаті зусиль розвідників і дипломатів, безперервно стравлювати варварських королів, константинопольський імператор з мінімальними зусиллями підпорядкував собі всю територію сучасної Італії, Іспанії, Тунісу, Лівії, середземноморських островів …

Наймогутніших варварських вождів запрошували на службу, платили їм деякий час щедре платню, хвалили, догоджали, переконували в велич та незамінності, прибирали їх руками сусідів, а коли вони розслаблялися — вбивали. А коли засипані подарунками варварські племена виснажували один одного багаторічними війнами, в їх землях з’являлася візантійська армія, чоловіків вирізала, жінок і дітей викрадають в рабство, а золото, віддане в якості дарів, забирала в казну. Коли перси перейшли в наступ і, розбивши візантійські армії в боях, спробували захопити частину Малої Азії, проти них одночасно виступили всі сусіди з півночі, півдня і заходу. В результаті іранці виявилися ще й вдячні візантійцям за мир на вигідних для імператора умовах.

Печеніги систематично атакували землі русичів саме в ті моменти, коли київські князі розгортали найбільш активну діяльність в Причорномор’ї і на Балканах. Нестор-літописець доніс до нас згадки про те, що коли князь Святослав йшов в небезпечні для ромеїв походи, печеніги раптом ні з того ні з чого приходили під київські стіни (причому від такого стояння у кочівників інтересу було значно менше, ніж від набігів «по селам »- в подібних діях явно вбачається відпрацювання чийогось замовлення), та й про повернення Святослава з малою дружиною з Болгарії до Києва печеніги дізналися підозріло оперативно. В результаті великий князь, який, доберись він до Києва, зміг би приєднати через пару років Балкани до Русі, додому так і не потрапив … З його черепа зробили чашу, а скарбниця половецьких князів поповнилася кількома мішками візантійського золота …

Правда, сусіди Візантії були теж не ликом шиті. Київські князі з невеликими дружинами примудрялися надаватися під воротами Константинополя саме в такі моменти, коли візантійські армія і флот перебували в інших місцях. Варто тільки захопитися оперативності давньоруської розвідки — адже плисти на утлих суденцях по Чорному морю і Дніпру потрібно було делегувати. Можливо, використовувалася система кінних гінців або пташина пошта. Швидше за все, час від часу візантійці примудрялися реалізовувати і дезинформаційні заходи, так як іноді, наступаючи на Константинополь і явно чекаючи знайти його беззахисним, київські князі напаривается на всю міць імперського флоту …

У Візантії вперше в історії світових спецслужб стали на системній основі використовувати постійний, категорійних агентурний апарат. Згідно з деякими джерелами, кількість інформаторів ромейських силових структур лише в столиці доходило в окремі періоди до десяти тисяч чоловік. Це при тому, що населення Константинополя того часу оцінювалося приблизно в мільйон жителів. Такої насиченості суспільства інформаторами могли б позаздрити і сучасні органи державної безпеки. «Якісна» агентура була присутня у всіх шарах суспільства. Її представники отримували за свої послуги пристойну винагороду або державні преференції. Вуличні торговці, контрабандисти, спекулянти, повії, бродячі артисти могли надавати державним службовцям сприяння за разові подачки і право безперешкодно займатися своїм ремеслом.

Представникам кожної прошарку ставилися окремі завдання. Аристократи і військові шукали серед своїх побратимів тих, хто планував здійснити замах на владу імператора. А путани і шинкарі — злодіїв, убивць і піратів. Як і сучасні спецслужби, візантійські фахівці таємної війни працювали «по сектам». Богомильство та інші єретики представляли серйозну загрозу для влади басилевса і цілісності імперії.

Володіли візантійці і мистецтвом війни психологічної. До нас дійшли описи імператорських прийомів, коли приїжджих варварських правителів і послів намагалися морально придушити всілякими технічними прийомами і фокусами — піднімається трону, механічних звірів, акустичних ефектів. Імператори і їх наближені були тонкими психологами. Сумнівно, щоб все це створювалося інтуїтивно. Швидше за все, фахівці в області таємної війни, дипломатії і державного управління проходили спеціальну систематизовану підготовку, особливості якої через секретність до нас не дійшли.

Судячи за даними істориків, візантійські спецслужбісти володіли і цілим спеціальним арсеналом. До їхніх послуг вчені розробляли отрути, самостріли, різні варіанти прекрасного холодної зброї.

Історія Візантії ще раз доводить нам, що «риба гниє з голови». Час не бажає нічого — навіть секретний державний апарат. Той факт, що з плином часу імператори і династії змінювалися все швидше і швидше, свідчить про те, що спецслужби все менше дотримувалися принципи вірності, і все більше думали про кон’юнктуру. А прийшли в результаті до влади люди, хоча і розуміли, що зрадив раз, зрадить ще, не могли більше ні на кого спертися. І змушені були займатися самообманом, запевняючи себе, що їх чаша зради мине. І помилялися …

Такий стан речей розбещував співробітників секретних служб, робило їх безпринципними, і вчило їх думати про що завгодно, але тільки не про благо держави. Не виключено, що падіння Константинополя спочатку під ударами хрестоносців, а потім і турків відбулося не без допомоги «державного варти».
Історія Візантії служить усім майбутнім імперіям уроком того, що про спецслужби з одного боку потрібно піклуватися, а з іншого — не давати їм старіти, костеніє, «варитися у власному соку». Тому що їх загнивання неминуче призведе до загнивання всього державного апарату.

Після підпорядкування в 15 столітті всіх колишніх візантійських територій турецькому султану, грецькі спецслужби перестали існувати майже на півтисячоліття, якщо не вважати такими розвідників гірських повстанських загонів, що діють проти яничар.