Нанотехнології в системі безпеки

Нанотехнології в системі безпеки
Нанотехнології — це абсолютно нова система знань, яка дозволяє використовувати ті властивості матеріалів, які досі були нам невідомі. Так, виявляється, що дрібні частки (від 1 до 10 нм) мають абсолютно іншими якостями, які їм невластиві часткам, великим 100 нм.
 
Більш того, наночастки настільки маленькі, що людське око не може їх відстежити. Для систем безпеки можливість приховати присутність датчиків — це величезний плюс, адже в цьому випадку порушник навіть не зможе помітити наявність системи безпеки. Саме тому останнім часом нанотехнології активно застосовуються для створення систем доступу і паспортного контролю і антитерористичних засобів.
 
Нанотехнології вивчають і розробляють практично у всіх розвинених країнах.

Виділяють кілька сфер систем безпеки, в яких зараз активно впроваджуються нанотехнології. Так, нанотехнології дозволяють створювати:
Різні види датчиків (тут маються на увазі і датчики «розумний пил», і датчики для визначення тиску в тунелях, і аналізатори, які дозволяють виявити пожежу ще до безпосереднього загоряння приміщення).

Засоби захисту від терористів (аналізатори та датчики вибухівок і горючих речовин).

Системи доступу і паспортного контролю (нанометкі на пропусках, спеціальні високотехнологічні замки, електронні паспорти з нанопамятью).
 
Крім цих сфер, нанотехнології застосовуються для захисту інформації, а також існує ще цілий ряд сфер, в яких в найближчому майбутньому нанотехнології також займуть гідне місце.
 
Інтелектуальні датчики «розумний пил» — це один з найбільш інноваційних способів застосування нанотехнологій в системах безпеки. Такі датчики необхідні для того, щоб фіксувати змінюються параметри навколишнього середовища. Поняття «розумний пил» спочатку з’явилося в фантастичному романі Станіслава Лема, а в 2001 році каліфорнійський вчений Крістофер Пістер ввів цей термін в науку. «Розумна пил» — це ціла мережа окремих вузлів, які фіксують параметри навколишнього середовища і передають один одному отримані відомості. Кожен такий датчик має свій обчислювальний процесор і мікропамять, а також має властивість комутації з іншими датчиками. На початкових етапах розвитку цієї технології крім самих датчиків в мережах використовувалися шлюзи, які збирали інформацію з окремої групи датчиків і передавали її далі. Найголовніша проблема, якої зараз стурбовані творці датчиків «розумного пилу» це спосіб харчування такої мережі.
 
Перша «розумний пил» була не зовсім пилом. Кожен датчик був розміром 3 на 3 см. Перше покоління датчиків «розумного пилу» випустила компанія Intel. Друге покоління датчиків дозволило зменшити розміри пилу вдвічі, що зробило їх більш близькими до початкових проектам.
 
«Розумна пил» застосовується, наприклад, для фіксації вібрацій в трубопроводах. В активному розвитку цієї технології також зацікавлені військові. Вважається, що ціла «армія» подібних мікророботів зможе захопити навіть танк. Відповідно, «розумну пил» також можна використовувати і для захисту або для стеження. У системах безпеки «розумний пил» може застосовуватися для захисту периметра деякого об’єкту.
 
Ще одна перспективна сфера розвитку нанотехнологій в системах безпеки — це найдрібніші мітки на пропусках і паспортах. Така технологія вводиться для того, щоб зменшити кількість підробок паспортів і інших документів. Адже підробити дрібні знаки і мітки в паспорті практично неможливо, а значить, така технологія дозволить скоротити кількість фальшивих документів. Нанотехнології дозволять залишати в паспорті не лише фото його власника, а й, наприклад, тривимірне зображення його обличчя або відбитки пальців. Завдяки нанопамяті і нанотехнологій така система безпеки вже перестала здаватися фантастичною, що ще раз доводить, що нанотехнології — це дійсно технології майбутнього.
 
Нанометкі можна також ставити на електронних замках. Така технологія дозволяє збільшити термін служби замків, особливо в системах, які працюють з хімічно активними речовинами.
 
Ще одна перспективна сфера застосування нанотехнологій — це системи виявлення вибухових або токсичних речовин, які можуть перевозитися терористами. Така система називає «електронний ніс», і вона також використовує цілий масив датчиків. Кожен датчик (або аналізатор) реагує тільки на певну речовину або газ і в залежності від його змісту в повітрі видає деякий показник. На підставі показників масиву датчиків, можна однозначно визначити хімічний склад того чи іншого речовини. Така система дозволяє миттєво визначити ризики і захистити громадян від нападів терористів.