Сповіщувачі в системі охоронної сигналізації. Частина 1

Сповіщувачі в системі охоронної сигналізації. Частина 1
Кожна система охоронної сигналізації неодмінно включає в себе:

спеціальні датчики або сповіщувачі, завданням яких є контроль зони, що охороняється шляхом видачі електричного сигналу при виникненні тривоги;

приймально-конрольні прилади (або пульти-концентратори), які оброблюють сигнал, що надходить від сповіщувачів, за допомогою вбудованих мікропроцесорів, а також аналізують ситуацію і визначають необхідні подальші дії, в т.ч. активацію сирени, автодозвін і ін .;

виконавчі пристрої (світлові і звукові сповіщувачі, блоки індикації, апаратура для роздруківки протоколу подій і т.д.).

Як правило, всі датчики об’єднуються в спеціальні зони, дозволяючи розподілити конроль будь-якого об’єкта або його частини між групами датчиків.
За типом виявлення тривожних подій всі сповіщувачі, що використовуються в охоронної сигналізації, діляться на:

спрацьовують на рух (до таких датчиків належать радіохвильові лінійні та об’ємні, інфрачервоні активні і пасивні, а також ультразвукові);

спрацьовують на наближення або дотик (ємнісні);

спрацьовують на тряску (вібраційні);

спрацьовують на відкриття (магнітоконтактні);

спрацьовують на розбиття скла (ударно-контактні і акустичні);

реагують на злочинний напад (тривожні кнопки і педалі, тип «лялька»);

суміщені або комбіновані.

За способом передачі даних на прилад датчики поділяються на:

провідні — застосовуються двох або чотирьох провідні сповіщувачі (при цьому, монтаж повинна бути проведена підводка до сповіщувача напруги живлення від блоку живлення і лінія сигналізації). У деяких датчиках інсталюється т.зв. «Тампер»;

бездротові або радіоканальні.

Види охоронних сповіщувачів

Що ж таке пасивні інфрачервоні сповіщувачі (ПІК) або Passive infrared sensor (PIR)? Це один з найбільш поширених типів сповіщувачів, що застосовуються в системах охоронної сигналізації. В основі принципу роботи сповіщувача лежить реєстрація змін потоку теплового випромінювання, які виникають у разі перетину людиною спеціальних чутливих зон, і перетворенні інфрачервоного (ІЧ) випромінювання в звичайний електричний сигнал з подальшим аналізом його по амплітуді часу.

Прості ПІК використовують обробку сигналу аналоговими методами, більш складні і, відповідно, найдорожчі — цифрові методи (вбудованим процесором) При цьому, форма зони виявлення (може бути лінійної, об’ємної або поверхневої) формується відомої лінзою Френеля.

Інфрачервоні сповіщувачі можуть бути стельового і настінного типу, який і застосовуються найчастіше. У комплектацію датчиків можу входити кронштейни, що дозволяють орієнтувати сповіщувач в потрібному напрямку, однак, багато сучасних сповіщувачі припускають установку і без кронштейна в кутку приміщення. Існують особливі сповіщувачі, орієнтовані для установки в приміщеннях з тваринами (собаками або кішками), в яких для попередження помилкових спрацьовувань на вихованців використовуються спеціальні лінзи з захистом від домашніх тварин.

Як застереження варто сказати, що не рекомендується встановлювати ІК датчики поблизу від вентиляційних отворів, дверей, вікон та інших отворів, що створюють повітряні потоки, а також систем центрального та іншого опалення, приладів для обігріву і т.п., що створюють теплові перешкоди. В іншому випадку можлива висока помилкова оброблюваність сповіщувачів. Також на якість спрацьовування датчика може вплинути пряме попадання світлового випромінювання від сонця, ламп розжарювання і т.д.

Активні інфрачервоні сповіщувачі складаються з інфрачервоного випромінювача і інфрачервоного приймача, утворюючи оптичну систему, що дозволяє сформувати кордон охорони до ста метрів, що випадає з поля зору очі. В основі принципу дії сповіщувача лежить безперервна передача імпульсного інфрачервоного випромінювання датчиком, який в момент перетину охороняється кордону переривається і не надходить на приймач, внаслідок чого і формується сигнал «Тривога». Активні ІК-сповіщувачі застосовуються для охорони зовнішніх територій та периметрів об’єкта.

Активні ІК-сповіщувачі можуть бути однопроменевими і багатопроменевими, які в разі використання більше двох променів, є більш стійкими до помилкових спрацьовувань завдяки формуванню сигналу «Тривога» лише при одночасному перетин відразу всіх променів.

Об’ємні радіовоновие сповіщувачі працюють за принципом виявлення людини по реєстрації доплерівського зсуву частоти відбитого надвисокочастотного сигналу, який виникає під час руху в електромагнітному полі, що створюється СВЧ модулем. Таким чином, об’ємні радіохвильові сповіщувачі використовуються для виявлення проникнення на об’єкт, що захищається (об’єкт, що охороняється), допускаючи, при цьому, маскування матеріалами, які безперешкодно пропускають радіохвилі, наприклад, дерево, тканини та інше. Ще однією важливою особливістю таких датчиків є відсутність шкідливого впливу, від створюваного сповіщувачем електромагнітного поля НВЧ діапазону, на організм людини при відстані більше, ніж 50 мм.

Лінійні радіохвильові сповіщувачі дозволяють виявити людину в разі перетину ним зони спостереження. Датчик являє собою зрадник блок, що випромінює електромагнітні коливання, і приймальний блок, який приймає їх. Розміщені блоки сповіщувача на протилежних кінцях об’єкту, що охороняється. При цьому приймає блок прийнявши коливання, проводить їх аналіз отриманих амплітудних і тимчасових характеристик, далі, в разі їх відповідності закладеної обробці виявлення порушника формується сигнал «Тривога».

Відмінністю лінійних радіохвильових сповіщувачів від об’ємних радіохвильових сповіщувачів фактом встановлення порушника, а саме, формує тривожний сигнал при перетині зони (проникненні), в той час як об’ємні датчики виявляють переміщення порушника всередині зони контролю. У зв’язку з цією особливістю виходить, що для лінійних сповіщувачів пріоритетною є саме ширина зони відчуження для людини і транспортних засобів (але не ширина зони виявлення), за межами якої сповіщувач не видає тривожного сповіщення.

Об’ємні ультразвукові сповіщувачі в системі безпеки використовуються для виявлення спроб проникнення (або проникнення) в обмежений простір, обсяг, наприклад, вітрину, а також переміщення предметів всередині об’єкта. Об’ємний ультразвукової сповіщувач складається з акустичного випромінювача, акустичного приймача і блоку обробки сигналу. У блоці випромінювача розміщений випромінюючий елемент, яким є п’єзоелектричний ультразвуковий перетворювач, що працює в режимі ультразвуку і перетворює електричну напругу з частотою 40 Гц, яке виробляється генератором БОС в акустичні коливання повітря в охоронюваному обсязі. У приймальнику розміщений чутливий елемент сповіщувача, яким є п’єзоелектричний ультразвуковий приймальний перетворювач акустичних коливань в змінний електричний сигнал. Таким чином, сигнал з приймача приходить в схему БОС, в якій в залежності від закладеного алгоритму визначення «порушника» формується відповідне сповіщення (в т.ч. сигнал «Тривога»).

У наступному матеріалі ми продовжимо знайомити вас з видами і характеристиками охоронних сповіщувачів та їх роль в побудові системи безпеки.