У США винайдена система дистанційного виявлення радіоактивних речовин

У США винайдена система дистанційного виявлення радіоактивних речовин
Американське Агентство, що займається пошуком загроз безпеки (DTRA), зацікавлене в ліцензуванні «Системи виявлення особливих ядерних матеріалів в пересувається транспорті». Сьомого лютого ця розробка була запатентована американським патентним відомством.
DTRA є підрозділом Міністерства оборони США і, як то кажуть в повідомленні, яке 7 березня було опубліковано в урядовому виданні Federal Register, агентство сподівається «домогтися швидкої комерціалізації» винаходи.

У статті принцип роботи недавно запатентованої ідеї пояснюється наступним чином:

У США винайдена система дистанційного виявлення радіоактивних речовин

«У цій системі використовуються кілька комбінацій нейтронних датчиків і датчиків гамма-випромінювань, систематично розміщених уздовж лінії руху транспорту, наприклад, злітно-посадкової смуги, доповненої імпульсним джерелом моноенергетичного гамма-випромінювання і нейронів малої енергії». «Це джерело створює короткий зондує імпульс моноенергетичних гамма-променів і нейронів малої енергії. Гамма-випромінювання індукує реакцію розщеплення матеріалу, що потрапляє в поле дії променів, яке може перебувати, наприклад, в проїжджає автомобілі. Пасивні сенсори, розміщені вздовж дороги, по якій проїжджає транспортний засіб, виявляють матеріал, отриманий в результаті реакції розщеплення ».

У патенті під номером 8110807 в якості винахідника значиться ім’я Річарда Галліксон, а агентство DTRA згадано як правонаступник, патентна заявка була подана 6 березня 2009 року.

«Система пасивного виявлення радіоактивних елементів, здатна виявити як фотони, так і нейтрони, може знайти собі досить широке застосування в сфері національної безпеки — говориться в патентній заявці — Ця система може бути використана у вигляді портативних пристроїв, що вміщується на долоні, або установки, розміщеної біля входу в гавань, на станціях зважування уздовж транспортного коридору. Пасивні системи виявлення радіоактивних елементів можуть бути використані для виявлення спеціальних ядерних матеріалів на відстані, для ідентифікації радіоізотопів, при скануванні вантажних контейнерів і транспорту.

У США винайдена система дистанційного виявлення радіоактивних речовин

«Більше 7 мільйонів вантажних контейнерів щорічно входять в американські порти. Однак фактично менше 2% від загального числа вантажу після прибуття проходять перевірку на наявність радіоактивних матеріалів — такі відомості також значаться в патентній заявці — Міністерство торгівлі США очікує, що протягом 20 років число вантажних контейнерів, що перевозяться на територію Сполучених Штатів, збільшиться в чотири рази . У питаннях комерції та безпеки повинен зберігатися правильний баланс: велика кількість вантажу, переправляється через територію США, є серйозним викликом для правоохоронних органів, завдання яких полягає в тому, щоб припинити будь-яку спробу ввезення радіоактивних матеріалів. Більшість приладів радіометричного контролю, використовуваних в портах, включають в себе пластмасові сцинтиляційні датчики, в деяких з них є додаткові нейтронні датчики, які перевіряють контейнери за допомогою підрахунку іонізуючих частинок, які перевищили граничне значення.

Вартість цих дозиметрів часом перевищує $ 150 000. Однак такі пристрої досить сприйнятливі до фонової радіації. Також відомо, що радіоактивний матеріал природного походження зустрічається досить часто, і це створює додаткові складності ».

Згідно з відомостями, наданими П’єром Гадонексом, головою Світового енергетичного ради, зараз по всьому світу плануються більш 60 атомних проектів, і більшість з цих програм розробляються на ринках країн з економікою, що розвивається.

У складеному представниками Всесвітньої енергетичної ради доповіді говориться про те, що у 30 країн є в наявності атомні електростанції, і що США, Франція і Японія виробляють лише половину від загального обсягу світової атомної енергії. На думку Гадонекса, що намагається домогтися повсюдного дотримання норм і стандартів атомної індустрії, чотири країни — Німеччина, Японія, Швейцарія та Італія — призупинили свої атомні програми, або продовжують розробляти ці проекти не настільки стрімкими темпами.

«Ми повинні вибудувати структуру, подібну G20, необхідно організувати групи експертів, які контролювали б цей процес» — зазначав Гадонекс в інтерв’ю радіо BFM.

Керівник Світового енергетичного ради вважає, що після трагедії на японській «Фукусімі» МАГАТЕ повинні бути надані великі повноваження при вирішенні питань, що стосуються безпеки атомних реакторів.

«Всі країни світу дотримуються тієї думки, що норми атомної безпеки повинні бути переглянуті» — вказує Гаднекс, який очолює консультативний орган, куди входять представники 94 країн, — Фукусіма може стати каталізатором того, що в доступному для огляду майбутньому будуть узгоджені спільні норми і стандарти безпеки ».

У США винайдена система дистанційного виявлення радіоактивних речовин

Землетрус і цунамі, від яких рік тому постраждала АЕС «Фукусіма-Даїчі», також стали причиною перегляду положення в сфері безпеки атомних реакторів. Делегати ООН, що брали участь у зустрічі, що пройшла в минулому році, не змогли дійти спільної думки на предмет того, що МАГАТЕ повинно мати право проводити вибіркові перевірки на АЕС, і також їм не вдалося виробити правила обміну ядерними технологіями.

МАГАТЕ має володіти «засобами і повноваженнями», що дозволяють перевіряти атомні реактори, їх конструкцію і способи експлуатації. Гадонекс вважає, що світова спільнота змінить свою думку про МАГАТЕ і його ролі в регулюванні атомної індустрії.

У 2010 році в світі налічувалося 442 атомних реактора, які виробляють 13.5% глобальної електроенергії. Більшість з них розміщувалися в США, Франції та Японії. Влада Німеччина і Швейцарія, виходячи з міркувань безпеки, вирішили закрити свої АЕС, тоді як Китай, Індія та ОАЕ коштують нові.
Андре-Клод Лакост, який очолює відомство Autorite de Surete Nucleaire у Франції, яке визначає, чи є атомні об’єкти досить безпечними, вважає, що рішення про відмову від атомної енергії має прийматися національними комісіями.

«Відповідальність за безпеку в області атомної енергії цілком покладається на національні відомства» — вважає Акіра Омото, спеціальний уповноважений Комісії з атомної енергії Японії — Я підтримують розширення повноважень МАГАТЕ щодо регулювання проектно-конструкторських стандартів, але відносно функції нагляду поки ще не були досягнуті необхідні угоди ».

Всесвітня асоціація організацій, що експлуатують атомні електростанції, що базується в Лондоні, планує, згідно із заявою голови асоціації Лорана стрікер, зробити частішим експертні перевірки об’єктів до чотирьох років, (зараз інспекція проводиться раз в шість років), також в планах асоціації — розширити групи аудиторів, що здійснюють інспектування , проводити оцінку виявлених неполадок і надалі оприлюднювати цю інформацію.

«Установа посади міжнародного інспектора атомної безпеки — про це зараз можна тільки мріяти — говорив Стрікер в своєму недавньому інтерв’ю — МАГАТЕ має відігравати значно більшу роль в гармонізації безпеки індустрії, однак серед країн-учасниць організації складно знайти взаєморозуміння».