Умови поставки DDP

Умови поставки DDP
Інкотермс — це збірник правил, схвалених на міжнародному рівні, який містить цілий ряд контрактів, що відносяться до імпортно-експортних операцій, серед них DDP, про який піде мова в статті нижче, і цілий ряд інших.

Кожен типовий контракт (або базис) описує стандартні умови певної угоди з купівлі-продажу товарів суб’єктами з різних держав.

У таких базисах обмовляється, в який момент право власності і ризик втрати або псування товару переходять від продавця до покупця, також встановлюється, хто несе витрати по різним діям, включаючи митне оформлення продукції, сплату мита, отримання для неї необхідних сертифікатів та інших документів, витрати на навантаження і розвантаження.

Умови і ціна на базисі DDP

Варто зазначити, що растаможить на условиях DDP в ЕС, це означає, що продавець передає покупцеві товар, за які погашені мита як експортні (тобто за вивезення з країни походження), так і імпортні (тобто за ввезення в країну, де базується імпортер). Зокрема, експортером в повному обсязі оплачується і ціна розмитнення, також він погашає ПДВ.

На покупця покладаються тільки витрати по розвантаженню товару. Втім, і розвантаження теж може здійснити продавець, але в такому випадку імпортер зобов’язаний відшкодувати йому цю дію.

При цьому дані умови застосовуються і в разі, коли здійснюється мультимодальне транспортування (тобто виконувана більш, ніж одним видом транспорту — мінімум двома, а можливо і великим їх числом).

Згідно з цим контрактом на продавця (експортера) покладається обов’язок в обумовленому місці передати імпортеру партію. Вхідні в неї вироби потрібно упакувати належним чином, вони повинні бути в такій тарі, щоб їх розвантаження в належному місці можна було провести швидко.

Також експортер разом з продукцією зобов’язаний надати своєму контрагенту всі пов’язані з нею документи. Зокрема, йому потрібно вручити партнеру по угоді рахунок-інвойс, експортні та імпортні ліцензії (якщо в них в даному випадку є потреба), сертифікати на вироби, документацію дозвільного характеру.

Перехід ризиків за умовами DDP відбувається в момент, коли партія прийшла в пункт призначення. У той же час для даної угоди в правилах Incoterms відсутня вказівка ​​про те, коли точно від експортера до імпортера переходить право власності (ця подія, яка не збігається з переходом ризиків, їх потрібно розрізняти). Внаслідок такої лакуни в міжнародному документі рекомендується обумовлювати в контракті, на якому етапі реалізації угоди відбувається перехід права власності.

Також продавець оформляє договір на транспортування, іншою стороною такого угод виступає логістична компанія. Відповідно до нього ця компанія доставляє партію до обумовленої точки (склада покупателя або ж інший).

Продавець може застрахувати товар, але дана сторона здійснює цю дію лише за рахунок покупця.

До витрат продавця, крім того, відносяться:

— витрати на транспортні послуги;
— кошти, які виділяються їм на митне оформлення, а також на мита і збори, що стягуються на митниці;
— витрати на оформлення сертифікатів, дозволів і ліцензій для тих категорій продукції, щодо яких така потреба існує;
— компенсацію витрат навантажувача в точці призначення партії, якщо саме на імпортера цей обов’язок покладено відповідно до його угодою з експортером.

Крім цього в цілому приймається, що податок на додану вартість відповідно до базису DDP також погашає продавець. Причина в тому, що за умовами контракту на нього покладаються витрати по всіх податках. У той же час на практиці саме імпортер платити ПДВ, який йде в бюджет його держави. Потрібно вказати в контракті, що цей обов’язок покладається саме на нього.

При цьому на покупця (імпортера) також покладається ряд обов’язків. Перш за все, йому потрібно погасити вартість партії в повному обсязі. Також йому потрібно посприяти своєму контрагенту (експортеру) в оформленні їм імпортної ліцензії та інших дозволів, наявність яких робить можливим ввезення продукції. Крім того, імпортер зобов’язаний вчасно прийняти продукцію, яка доставлена ​​в обумовлену точку.

До витрат покупця зараховують:

— всі витрати, які з’являються, після того, як товар виявився в узгодженому місці, зокрема, якщо партія розташовується на складі, але покупець не зумів вчасно її забрати, то оплачує додаткову тривалість часу зберігання саме він;
— розвантаження продукції в точці призначення, хоча в договорі може бути зазначено і що ці витрати в даному випадку віднесені на рахунок продавця;
— інші витрати, які можуть з’явитися в результаті неналежного виконання власних зобов’язань імпортером.

Коли вироби поставлені в узгоджене місце і покупець встановив, що вони відповідають вимогам, він оформляє акт прийому-передачі і ставить на ньому підпис.

У підсумку ціна партії товару по базису DDP точно відома для імпортера, який отримує його в певній точці. У той же час вартість експортної операції для продавця при виборі даного контракту прорахувати непросто. Йому потрібно спланувати маршрут поставки і встановити, якою буде величина витрат на перетин товаром кордонів обох держав, при цьому розібратися в деталях митного законодавства країни, куди вироби надходять, може бути непросто.

Внаслідок цього на практиці DDP використовується рідко, оскільки даний договір вважається не дуже зручним для продавця (експортера).

Як розшифровується?

Назва базису DDP має розшифровку Delivered Duty Paid. Це словосполучення має сенс, який можна перекласти, як «поставка з оплатою мита».

Чим відрізняється від інших базисів?

Умови поставки DDPБазіс DDP має сенс зіставити з цілим рядом інших різновидів договору.

Один з них — це DDU або поставка без сплати мита. Даний варіант передбачає, що постачальник також бере на себе витрати на транспортування. У той же час оплата мит, як вивізного, так і ввізного, проводиться вже не їм, а організацією, що приймає товар. Також вона бере на себе здійснення розмитнення і витрати, які випливають з даного процесу.

Ще один щодо порівнянний вид контракту — це базис FCA, що розшифровується як Франко перевізник. Цей різновид угоди передбачає, що продавець передає товар представнику покупця (або перевізнику) в певному обумовленому місці (франко-місце). В такому випадку на продавця покладається обов’язок сплатити експортні мита.

У свою чергу, на покупця лягає витрати на:

— ввізні мита, що стягуються в країні, куди товар імпортується;
— на митне очищення;
— транзитні перевезення якщо маршрут транспортування перетинає інші держави (крім тих, звідки вивозиться і куди ввозиться партія);
— завантаження виробів на франко-місці, зберігання партії там же, якщо їй буде потрібно пробути в даній точці деякий час.

Дані умови істотно вигідніше для експортера (продавця), ніж вищеописаний базис DDP.