Тімбукту — місто в полоні у ісламських терористів

Тімбукту - місто в полоні у ісламських терористів
Ісламістське угруповання контролює легендарне місто Тімбукту на півночі Малі, про яку складено чимало легенд ,. Але, незважаючи на те, що до недавнього часу місто було центром з вивчення ісламу, терористи, все-таки, заперечують проти певних традицій.

Так що ж буде далі з древнім містом? Чи будуть ісламські радикали шанобливо ставитися до унікального літературної спадщини Тімбукту?
Після захоплення міста в березні, бойовики Ансар Дайн спокусилися на мусульманські святині. Як повідомив представник ЮНЕСКО Лазаря Елоунду АССОМ, на гробницю суфійського святого Сіді Махмуда бін-Амара було скоєно напад.

«Вхідні ворота в мавзолей були зруйновані і спалені» — говорив під час телефонного інтерв’ю АССОМ — Завіса, яка захищала святиню, була зруйнована».

«Бранці»

Тімбукту — місто 333 святих, як писав Алида Джай Бойє, автор книги «Таємні скарби Тімбукту».

Салафіти, які дотримуються фундаменталістської гілки ісламу, однак, не вважають за необхідне почуття могили святих.

«Адепти салафітского течії вважають, що не повинно існувати поділу між віруючими і Богом. І, мабуть, Ансар Дайн займається розкраданням могил святих, як і представники цього угруповання в Єгипті, Марокко та Тунісі».

Через нещодавні подій колишньому власнику готелю в Тімбукту Нейлу Уайтхед довелося виїхати в Марокко. За його словами, ситуація в місті погіршується з кожним днем.

«Салафіти проводять рейди в будинках місцевих жителів, забираючи все цінне, а також їжу. Всі магазини закриті і, як розповідають люди, що проживають в місті, «все зруйновано, місцеві відчувають себе бранцями».

Ці слова підтверджує житель Тімбукту Марі Турі — «В магазинах немає їжі, її немає і на складах продовольства. Всі товари поставлялися в Тімбукту з південного Бамако, але тепер це стало неможливо».

Ще один житель стародавнього міста Юба Аг Моха розповів, що ситуація була «спокійною», однак урядові установи довелося закрити і є проблеми з електропостачанням. Також висловлюються побоювання щодо долі рукописів, що зберігаються в місті.

Відкриті школи

Стефанії Діакате, експерт з частини літератури Тімбукту, говорить про те, що вона турбується про приватних і громадських бібліотеках і закликає захищати літературне надбання.

Невеликий шкоди було завдано Бібліотеці Ахмеда баба, де зберігається близько 40 000 манускриптів, — частина загального обсягу рукописів Тімбукту.
Бойовики Ансар Дайн охороняють будівлю. «Терористи стверджують, що вони тут для того, щоб захистити місто» — пояснює Турі.
Представники угрупування дозволили дітям в Тімбукту і в ще одному місті Гао відвідувати школи, але за умови роздільного навчання школярів і школярок.

«Неправильні мечеті»

Ансар Дайн підпорядковується Агу Галі, туарегів, що вихідцю з аристократичної родини. Він не є звичайним переконаним ісламістом. Галі мав відношення до політики в регіоні, як мінімум з 90-х років минулого сторіччя.

4 Він очолював повстання туарегів проти урядів Малі і сусіднього Нігера. Надалі Галі помилували, і він брав участь у переговорах по звільненню заручників із західних країн, які утримувалися на території Сахари.

Спочатку Галі вибудовував свою кар’єру в лавах опозиції, але згодом співпрацював з Малійскім урядом.

У 2006 році він став учасником чергового невдалого повстання. Але в 2007-му Галі вже був посередником у переговорах між повстанцями і урядовим керівництвом Малі.

У 2008-му його навіть призначили послом Малі в Саудівській Аравії, проте незабаром він був відкликаний. Політолог Джеремі Кінан, добре знайомий з політичною ситуацією в Сахарі, припускає, що Галі під час перебування в саудівському державі зблизився з адептами салафітского течії.

«Він проводив багато часу в неправильних мечетях» — пояснює Кінан. Повернувшись в Малі в 2011-му, Галі, як здавалося, міг скористатися сформованою ситуацією і знову стати на чолі туарежской опозиції.

За оцінкою Кінана, підрозділ Ансар Дайн налічує від 100 до 200 бойовиків, деяким з яких не виповнилося й 18 років.
Це більш скромне воєнізоване формування, у порівнянні з 3-тисчяним національним рухом за звільнення Азавада (MNLA), нерелігійною угруповання, що бореться за незалежність пустельного регіону в північній частині Малі.

Дві ці організації разом контролюють північ Малі, але двосторонні відносини світського MNLA та організації Ансар Дайн вельми неміцні.
У квітні MNLA проголосила незалежність Азавада, так називають три малійські провінції, де проживають переважно етнічні туареги.

Однак Ансар Дайн не погодилася з незалежністю, представники цієї організації стверджують, що ведуть «священну війну» та їх мета полягає у створенні ісламської держави.
MNLA, у свою чергу, заявляється, що тримає ситуацію під своїм контролем, і вирішить питання з Ансар Дайн найближчим часом. Але до цих пір ніяких кроків для цього зроблено не було.

Згідно з повідомленням жителя Тімбукту Юба Аг Моха, MNLA контролює аеропорт, а Ансар Дайн — військову базу, розташовану поруч із головною мечеттю міста, і також «командує» центральною частиною Тімбукту.

Експерт Кінан припускає, що Ансар Дайн надає підтримку Алжир, північний сусід Малі.
Але навіщо світському Алжиру підтримувати ісламістів?

Відповідь на це питання Кінану бачиться в тому, що терористичні угруповання дозволяють контролювати Алжиру певні сфери впливу, і, крім іншого, виправдовувати існування великого апарату урядових агентств безпеки в Алжирі.
Як би там не було, зараз над Тімбукту підноситься чорний прапор Ансар Дайн.