Будівельна експертиза: призначення, проведення та результати робіт

Судовий будівельний експерт — це фахівець, який залучається для дачі відповіді на питання, поставлені судом і учасниками процесу. Судова експертиза потрібна, якщо для розгляду справи потрібні спеціальні пізнання в науці, техніці, інших сферах діяльності. Одним з поширених видів досліджень є будівельно-технічна експертиза. Її предметом може бути оцінка якості будівництва і ремонту, перевірка обґрунтованості кошторисів і розрахунків, розрахунок заподіяної шкоди. Проводять експертизи фахівці (експерти) і організації, що перебувають в СРО.

Читайте в матеріалі sudexpa.ru/expertises/ekspertiza-proektno-smetnoi-dokumentatcii/, як проводиться будівельно-технічна експертиза в рамках судового розгляду, як правильно визначити предмет дослідження і поставити питання, де знайти експерта для суду.

Що таке будівельно-технічна експертиза в Україні

Експертиза передбачає дослідження з певних питань. Метою експертних досліджень можуть бути предмети і речі, об’єкти нерухомості, платіжні, розрахункові та інші документи, якість робіт або послуг. Судова експертиза будівельних об’єктів, робіт і документів є одним з напрямків досліджень. Її суть полягає в наступному:

  1. проведення судової будівельної експертизи потрібно, якщо для винесення рішення потрібні спеціальні знання профільних фахівців;
  2. учасники справи можуть замовити експертні дослідження за власною ініціативою, або заявити відповідне клопотання в процесі;
  3. суд може призначити експертизу з власної ініціативи, а сторони зможуть підготувати питання для досліджень.

Виробництво судових будівельно-технічних експертиз включає вивчення документів і матеріалів справи, обстеження об’єктів, роботу з кошторисами і розрахунками. Для перевірки якості робіт, послуг, матеріалів і конструкцій можуть проводитися випробування, тести, вимірювання. За підсумками досліджень експерт повинен дати точні, об’єктивні та аргументовані відповіді по всім поставленим питанням. Якщо це неможливо, експерт повинен обґрунтувати такі причини в своєму висновку або звіті.

Залежно від обставин справи, може проводитися незалежна або державна будівельно-технічна експертиза. В обох випадках експерти несуть відповідальність за повноту і достовірність своїх висновків, висновків. Відмінність між ними полягає в повноваженнях державних і приватних експертів, деякі предмети досліджень.