Облігації: що це і навіщо вони потрібні?

Розповідаємо про облігації простими словами

Облігація — це фінансовий актив, що відноситься до цінних паперів. За своєю природою, облігація, є борговою розпискою, де позичальником є особа, що випустило її (тобто компанія, або держава). Таким чином, облігація є підтвердженням наявності боргу перед обличчям, які отримують облігації. У будь-якому борг є свій відсоток, також в облігаціях «зашитий» свій відсоток, що виплачується фіксоване відповідно до графіка у вигляді «купона».

В наявності заздалегідь зазначеного відсотка, а також графіка виплат криється основний плюс даного виду цінного паперу. Власники облігації можуть заздалегідь оцінити майбутні грошові потоки і відповідно її привабливість. По закінченню графіка платежів емітент (компанія, що випустила облігацію) повинен виплатити саме «тіло» позики, тобто ту суму, яка була вказана як «номінальна» вартість при придбанні. Більше інформації по темі «оценка облигаций» — за посиланням.

Види облігацій

Облігації мають номінальну і реальну вартість. Номінальна, це ціна за якою була випущена папір, наприклад, якщо компанія випустила облігації за номінальною вартістю 500 грн / шт., То при погашенні основної вартості ( «тіла») компанія виплатить за номінальною вартістю. Реальна ціна облігації виражається в її ринкової вартості. Це ціна, по якій на поточний момент позичальник може купити борг компанії. Номінальна і реальна ціна практично завжди відрізняються з огляду на обліку вже виплачених купонів останньої. В теорії корпоративних фінансів представлена формула розрахунку вартості облігації, як сума номінальної вартості облігації з її дисконтованими майбутніми купонними виплатами. Доходи від купонів, при цьому, дисконтують по процентній ставці.

Дана формула працює не завжди, з огляду на те, що існує кілька видів облігацій:

  1. Купонні (процентні) облігації
  2. дисконтні облігації

Купонні облігації ми пояснили на прикладах вище. Дисконтні облігації включають майбутні доходи в свою номінальну ціну. Візьмемо попередній приклад, де номінальна вартість становила 500 гривень — якщо дану облігацію замінити на дисконтну, то вартість придбання буде зі знижкою (дисконтом), наприклад, по 400 гривень, а при погашенні, компанія поверне 500 гривень (тобто за номінальною вартістю).

Разом: навіщо потрібні облігації?

Логічно запитати — навіщо потрібні облігації, враховуючи низький дохід (в порівнянні з більш ризиковими фінансовими інструментами), але попит на такого роду облігації є завжди. Заковика полягає в портфельної балансуванню. Портфельні керуючі щодня стежать за тим, щоб сукупний рівень ризику портфеля не перетинав певну межу. При новій покупці акцій, рівень ризику змінюється на відповідну частку, тому для того, щоб середній показник ризику портфеля знизити, портфельні керуючі набувають облігації, які мають низький ризик і прибутковість відповідно.