Що таке тендер. Пояснюємо простими словами

Тендер — спосіб закупівлі товарів або послуг, побудований на принципі відкритої конкуренції і базується на принципах змагальності, справедливості та ефективності.

Простіше кажучи, замовник в особі держави чи приватної компанії оголошує про бажання отримати продукт або послугу, а потенційні виконавці пропонують свої варіанти. У кого найбільш вигідні для замовника умови і ціна, той в результаті і отримає право укласти контракт на виконання замовлення.

Приватним компаніям проведення тендеру дає можливість розширити коло звичних постачальників, знайти виконавця на максимально вигідних умовах. У свою чергу, для держави і компаній з державною участю тендери на платформі Tenderbot.kz — це спосіб довести свою прозорість.

У державних тендерах беруть активну участь представники малого та середнього підприємництва (МСП), яким не потрібен відділ продажів і офіс — щоб претендувати на контракт, досить мати в своєму арсеналі комп’ютер і електронний підпис для роботи на електронних торгових майданчиках (ЕТМ). У свою чергу, влада робить кроки назустріч бізнесу, збільшуючи квоти для держкомпаній на закупівлі в МСП.

Види тендерів

У відкритих тендерах може взяти участь будь-який бажаючий. Як правило, торги відкритого типу застосовуються в держзакупівлі. Вони позитивно впливають на ринок, добре мотивують потенційних виконавців і підсилюють конкуренцію, але в той же час вельми трудомісткі в плані організації.

У закритих тендерах беруть участь компанії, в індивідуальному порядку отримали запрошення. Їх відбирають за різними критеріями: фінансові результати компанії, її репутація, медійна активність, положення на ринку. Список беруть участь претендентів у закритому тендері ніколи не розголошується. Це зроблено для того, щоб виключити змову між конкурсантами. Як правило, в закритих тендерах беруть участь чотири-п’ять компаній.

Спеціалізовані торги теж можна віднести до закритого типу тендерів. Тут немає чітко встановленої кількості претендентів, а участь обмежена певними критеріями. Наприклад, до торгів можуть допускатися тільки компанії, які співпрацювали раніше з замовником.

За способом проведення тендери діляться на:

  1. Аукціони — найпоширеніша форма торгів, при якій учасники подають свої цінові пропозиції в спеціальній аукціонної кімнаті на ЕТМ. Всі учасники в момент проведення аукціону бачать пропозиції один одного і можуть знижувати свою ціну необмежену кількість разів. Перемагає той, хто в кінцевому підсумку дав найменшу ціну для замовника.
  2. Запити котирувань — спрощена форма аукціону, при якій учасник може подати заявку тільки один раз наосліп, після чого зробити її нижче вже буде не можна. Виграє той, хто запропонує найнижчу ціну для замовника.
  3. Конкурси та запити пропозицій — торгова процедура, в рамках якої цінова пропозиція подається один раз, але ціна при цьому не вважається вирішальним критерієм вибору переможця. У таких торгах додатково оцінюють наявність ліцензій у постачальника, якісні характеристики товару, що поставляється, а також досвід виконання подібних контрактів. На підставі всіх цих нюансів і приймається рішення про те, з ким укладати контракт. Таку форму закупівель зазвичай застосовують для великих контрактів.