Особливості приватизації дачної ділянки та будинку

Процедура приватизації ділянки та будинку має чимало переваг – повноправне володіння будинком, вступ до дачних спільнот, отримання компенсації від держави за вилучення. Тому багато громадян, не замислюючись, займаються оформленням земельних ділянок у свою власність. Крім того, державою полегшено механізм передачі землі та споруд. Як успішно приватизувати дачу та паралельно земельний наділ, розглянемо у цій статті.

Як розпочати процедуру приватизації дачі?

Ви ухвалили рішення – приватизировать дачу чи земельну ділянку. Відразу постає питання – куди звертатися? Які структури займаються передачею майнових прав на нерухомість?

Перед тим, як оббивати пороги державних відомств, необхідно зібрати пакет документації – кадастрові документи на наділ можна взяти у голови дачного кооперативу за наявності членського посвідчення садової спільноти.

Необхідно надати документацію на дачне будівництво — кадастровий паспорт або тех.план. Завчасно зробіть ксерокопії документів, вони будуть потрібні для реєстрації надалі. Як тільки ви зберете необхідну документацію, складіть заяву та зверніться до адміністрації.

Порядок процедури приватизації

Зазначимо, що процедура передачі власності до рук громадянина (у нашому випадку – дачний будинок та земельна ділянка) є безкоштовною, якщо ви ще не займалися приватизацією. Надалі, вам доведеться сплатити всю процедуру самостійно. Якщо у приватизації беруть участь діти, то після досягнення повнолітнього віку вони також зможуть скористатися безплатною приватизацією землі один раз.
Загалом, приватизація дачі складається з етапів:

 1. Підготовка пакета документації для будівництва чи земельний наділ.
 2. Направлення заяви до адміністрації чи гос.ведомство федерального значення.
 3. Період очікування рішення на запит.
 4. Оформлення кадастрової документації.
 5. Реєстрування майнових прав на будівництво та землю в реєстрі.

Як ми вже казали, держава значно спростила процедуру. Розглянемо кожен крок докладніше.

Процес приватизації дачного будинку

Щоб успішно пройти процедуру приватизації, необхідно зробити кілька кроків. Як правило, передача землі в приватні руки відбувається колективно при вступі до садової спільноти або дачного кооперативу. Але бувають і винятки.

Алгоритм процесу приватизації складається з кроків:

1. Підготовка документації. Мабуть, найскладніший етап у процедурі приватизації, оскільки потребує великої витрати часу та нервів. Яка документація знадобиться:

Для приватизації будівель та для приватизації наділу

 • Паспорт громадянина та його ксерокопія.
 • План поверхів будівництва.
 • При передачі прав на представлення інтересів іншій особі знадобиться його паспорт та ксерокопія, а також довіреність, завірена у нотаріуса.
 • Тех.паспорт на будівництво.
 • Довідка із Єдиного державного реєстру нерухомості.
 • Документи, що підтверджують угоди з купівлі-продажу землі, здавання в оренду, отримання будинку за правом наслідування, внаслідок дарування.
 • Документ, що засвідчує вступ до садової спільноти (якщо є).
 • Копія документів про оренду землі кооперативом.
 • Справа про межування.
 • Кадастровий паспорт на земельну ділянку.

2. Межування. Процедура є складання плану земельного наділу, де розташований дачний будинок і будівлі. Вимірювання здійснює працівник, який має ліцензування. Проте межуванням може зайнятися представник від садового товариства. Межування проводиться з метою складання опису ділянки (де розташований, з якими наділами є сусідами, точна площа та розміри по периметру, характеристики, особливості ґрунту та ін.).

Процедура межування може не проводиться, якщо не потрібно уточнення кордонів або питання про межі вирішено за домовленістю із сусідніми власниками. В інших випадках вартість кадастрових робіт залежить від регіону.