Як відбирати насіння для посадки

Строго за ДСТУ

Кожна культура має свій номер ДСТУ (державного галузевого стандарту). І він обов’язково має бути вказаний на упаковці. Це гарантія того, що насіння пройшло випробування в Державній інспекції з насінництва, карантину та захисту рослин та відповідає всім посівним показникам. Деякі продавці, зокрема сайт https://dobrodar.ua/ru, дають короткий опис сорту, фотографію, рекомендації з агротехніки із зазначенням термінів сівби, висадки, збирання.

Часто покупці плутаються в таких поняттях, як термін схожості та термін придатності. У насіння окремих культур може значно знизитися схожість і протягом першого року (наприклад, у цибулі-чорнушки або петрушки), у той час як насіння гарбузового може зберігатися 7-8 років і довше, не втрачаючи при цьому своїх якостей.

Довговічність (властивість зберігати схожість) залежить від багатьох показників: умов дозрівання, післязбирального доопрацювання та зберігання. До речі, вік насіння рахують від дня збору. Але оскільки схожість втрачається поступово, іноді із жмені старих зерен одне-два проростає. При цьому треба враховувати, що схожість насіння багато в чому залежить від того, скільки років воно зберігалося. Виробник, фасуючи насіння, перевіряє його ще раз і дає 100-відсоткову гарантію схожості протягом терміну (до місяця і року), зазначеного на упаковці.

Особливу увагу слід привернути до термін придатності, тобто термін використання насіння. Він має бути не більше 10 місяців. Справа в тому, що кожні 6—10 місяців посівний матеріал (залежно від класу) перевіряється ще раз на схожість, а потім перемаркується. У насіння першого класу схожість не нижча за 95 відсотків, другого — 80.

Гібридні нюанси

Сьогодні у продажу багато насіння, позначеного F1. Це гібриди. Вони (особливо огірки) дуже скоростиглі, високоврожайні, стійкі до хвороб. Тому й зручні для тих, хто має невелику ділянку.

Гібриди F1 будь-яких культур краще вирощувати через розсаду, щоб не втратити жодного дорогого (у буквальному значенні) насіння. А ось збиранням насіння гібридів займатися не варто: наступні покоління помітно відрізняються від батьків. Тож купувати гібриди потрібно щороку.
Передпосівний марафон

Щоб насіння вистачило сил на весь процес — від сходів до врожаю, необхідно провести повний комплекс передпосівних робіт.

Насамперед відбракуємо неякісні екземпляри, які не зійдуть, а лише загниють у ґрунті, заразивши всіх сусідів. Звісно, насіння можна відбирати на око, але краще сортувати в солоному розчині (5 г солі на 100 мл води кімнатної температури): опустіть у нього зерна на 10 хвилин, перемішайте. Порожні мертві відразу спливуть, а повноважні живі опустяться на дно.

Джерело: https://dobrodar.ua/