Найбільш відомі випадки втеч із в’язниці на вертольоті

Найбільш відомі випадки втеч із в'язниці на вертольоті
«Такі випадки досить незвичайні. Вони схожі на сцени з кінофільмів, — говорить Колін Лобо, директор Lobo Consulting Services Inc., компанії, що розробляє і оцінює стан систем охорони для пенітенціарних установ.

Але для канадської провінції Квебек все це — не так вже й незвично. Нещодавно тут стався другий за кілька років випадок втечі на вертольоті. У березні 2013 року з в’язниці міста Сент-Жером втекли двоє. Пілот вертольота під дулом зброї був змушений підлетіти до пенітенціарному закладу. Два втікача і два їх спільника, які захопили вертоліт, були спіймані після декількох годин. Учасники ж недавнього втечі з в’язниці в Орсейнвіле (передмістя Квебек-Сіті) в- 35-річний Ів Денніс, 53-річний Денніс Лефевр і 49-річний Серж Померло — все ще залишаються на волі.

Можливо, причина останнього інциденту — прорахунок архітекторів в’язниці. Лобо каже, що відкритий тюремний двір являє собою додатковий ризик для безпеки. «Традиційно у виправних установах присутня відкрита територія, прилегла до головного будинку. Цю територію захищали стіни. Однак така ситуація створювала і створює додаткові можливості для передачі контрабанди або пагонів», — пояснює експерт.

У світовій історії мало місце досить подібних випадків.

Мексика. Одним з перших такий трюк вдався Джоелю Девіду Каплану, також відомому як «Man Fan». Нью-йоркський бізнесмен перебував в ув’язненні в мексиканській в’язниці Санта Березня Акатітла за звинуваченням у вбивстві. Він використовував вертоліт для втечі в 1971 році. Згодом про свій тюремному досвіді він написав книгу «Втеча з в’язниці за 10 секунд». Його витівка надихнула кінематографістів, і в 1975 році про це вийшов фільм «Втеча» з Чарльзом Бронсоном в головній ролі.

Ірландія. 31 жовтня 1973 представники угрупування ІРА захопили вертоліт і змусили пілота приземлитися на спортивному майданчику в’язниці Маунтджой в Дубліні. Три учасники ІРА — Джей Бі О’Хеган, Шимус Твомі і Кевін Моллон, що знаходилися в ув’язненні, — змогли покинути територію в’язниці. Інший ув’язнений прокоментував інцидент так: «Один із співробітників охорони вибачався перед губернатором, кажучи, що подумав, що нібито прилетів новий міністр оборони. Але я йому сказав, що це наш власний міністр оборони відлетів з в’язниці».

Провінція Британська Колумбія, Канада. У 1990 році стався, як вважається, перший в Канаді втечу з в’язниці на вертольоті. Однак Роберт Форд і Девід Томас недовго дихали вільним повітрям — через два дні на розташованому неподалік від в’язниці острові Ехо вони були затримані співробітниками Королівської кінної поліції.

Панама. Едуардо Еррера, в минулому високопоставлений чиновник місцевого МВС, в 1990-му був відвезений на вертольоті з в’язниці на тихоокеанському острові Нао. Надалі його затримали при спробі захоплення штаб-квартири поліції в Панама-Сіті.

Чилі. Четверо партизанів, учасники ліворадикального угруповання, втекли з в’язниці суворого режиму в чилійській столиці Сантьяго, стрибнувши в спущену з вертольота корзину. Все це супроводжувалося перестрілкою.

Австралія. У 1999 році в Сіднеї уродженка Росії Люсі Дудко орендувала вертоліт нібито для огляду визначних пам’яток. Потім, погрожуючи пілотові зброєю, змусила його зробити посадку на території найбільшої на Зеленому континенті в’язниці суворого режиму. Засуджений за звинуваченням у збройному пограбуванні Джон Реджинальд Кіллік, якого забрала з сіднейської в’язниці подруга, залишався на волі близько місяця.

Франція. У цій країні відбувалося більше втеч з тюрем з використанням вертолітної авіації, ніж в будь-який інший. Відомо, принаймні, про 11 таких епізодів. У 1986 році дружина грабіжника банків Мішеля Вожура після кількох місяців підготовчих курсів, орендувала білий вертоліт і відвезла свого чоловіка з в’язниці. Згодом поліцейська куля серйозно поранила Мішеля, а його дружину заарештували.

Паскаль Пайє, засуджений до 30 років позбавлення волі за вбивство під час пограбування інкасаторського фургона, відлітав на вертольоті з в’язниць три рази. В останній раз це йому вдалося 15 липня 2007: втеча стався у французькому місті Грас, коли чотири людини в масках в аеропорту Канни Мандельё захопили вертоліт. Повітряне судно приземлилося недалеко від Тулона. У 2001 році він відлетів з в’язниці в Ліоні, на півдні Франції. Потім, уже будучи на волі, за аналогічною схемою організував пагони кількох своїх співкамерників.