В системі забезпечення безпеки американських стадіонів виявилися очевидні проблеми

В системі забезпечення безпеки американських стадіонів виявилися очевидні проблеми
Після 11 вересня 2001 вживаються під час значущих спортивних подій нові ініціативи по частині забезпечення безпеки — металошукачі в руках охоронців — стали звичним явищем для США. Проте в ході журналістського розслідування, що проводилося виданням USA Today, з’ясувалося: адміністрації стадіонів, як правило, покладаються на низькооплачуваних і недостатньо кваліфікованих охоронців, часом і з кримінальним минулим.

Деякі експерти порівнюють таку практику з театралізованими виставами за участю ряджених в уніформу сек’юріті, що мають вельми віддалене відношення до захисту людей.

Співробітникам USA Today вдалося виявити ряд примітних нюансів. Зокрема, цього року в Каліфорнії були відкликані 154 ліцензії, у багатьох випадках тому, що вони видавалися охоронцям, притягнено до кримінальної відповідальності в минулому. Протягом останніх 5 років у Флориді щорічно анулювалися більше 350 охоронних ліцензій, у тому числі і через наявність судимостей. У семи штатах зовсім не потрібна наявність охоронної ліцензії. У 23 штатах претендентам на посаду охоронця не потрібно проходити спеціальну підготовку. Серед таких штатів і Массачусетс. (І, мабуть, тому у фінішної лінії марафону в Бостоні роль охоронців довелося виконувати поліцейським і волонтерам). У Флориді і Каліфорнії охоронці повинні пройти 40-годинний курс підготовки, що включає заняття, присвячені контртероризму і зброї масового ураження. На Гаваях, де колись підготовка для співробітників ЧОП не була обов’язковою умовою, нові правила, які набрали чинності з першого липня, передбачають 8-годинний курс. Зі слів сенатора Росалін Бейкер, одного з авторів цього проекту, така ініціатива головним чином була зроблена через те, що охоронці «не знали свої обов’язки».

Велика частина професійних чи університетських команд наймає охоронні фірми з міркувань економії, часто роблячи вибір на користь тих, хто запропонує найменшу ціну, про що говорять навіть офіційні особи охоронних компаній. Дейн Дод, представник Contemporary Services Corporation, вважає, що деякі компанії, намагаючись скоротити витрати на підготовку, використовують в якості охоронців на стадіонах працівників, які класифікуються як «персонал, що обслуговує заходи». Ці люди перевіряють сумки і перешкоджають доступу в певні місця, але таку роботу, як вважає один і менеджерів охоронної фірми, повинні виконувати тільки професійні охоронці.

Не так давно студенти Малачі Йонгблад і Джозеф Робертс, зняли фільм, що оповідає про те, що на саме захищене спортивна подія в США — футбольний матч Super Bowl, що проходив у Новому-Орлеані, — можна було проникнути практично безперешкодно. Двом студентам вдалося пройти на стадіон Mercedes-Benz Superdome непоміченими, минаючи офіцерів поліції і охоронців — ніхто їх не перевіряв і не ставив запитань.

В системі забезпечення безпеки американських стадіонів виявилися очевидні проблеми

Торік репортери KDVR вирішили протестувати рівень захищеності стадіону в Денвері (у штаті Колорадо не передбачено ліцензування охоронців). І їм вдалося пронести пістолет (з ліцензією на право прихованого носіння) і ще один муляж.

Тим часом, спортивні споруди вважалися привабливими цілями для терористів ще до того, як увага громадськості привернув пропагандистський журнал «Аль-Каїди» «Inspire», на сторінках якого «переповнені людьми спортивні арени» значилися в списку ідеальних мішеней.

 «В Ізраїлі, якщо ви залишите сумку без нагляду більш ніж на 10 секунд, у перехожих виникнуть питання. Але з якихось причин Сполучені Штати не прагнуть освоювати європейсько-ізраїльську модель ведення охоронного бізнесу », — говорить Боеція Ганор, представник контртерористичного центру в Ізраїлі. — Наша країна покладається на ефективність свого розвідувального апарату, і велика частина терористичних задумів розкривається ще перш, ніж зловмисники переходять до практичної сторони питання».

У США якість охоронного сервісу під час спортивних змагань часто залежить від конкретної компанії: робота добре підготовлених охоронців коштує дорожче. Через цінового фактора організатори заходів намагаються укладати з ЧОП порівняно недорогі контракти, внаслідок чого охоронні компанії змушені жертвувати підготовкою персоналу заради прибутку. ЧОП намагаються скорочувати свої витрати за рахунок урізання зарплати охоронцям, які отримують в деяких випадках 13 доларів на годину при часткової зайнятості і нерегулярному графіку роботи. Але експерти з безпеки вважають, що гроші не повинні ставитися на чільне місце, коли йдеться про охорону тих місць, які відвідує велика кількість людей: «Яка ціна людського життя? Якщо 20-30 жертв і 170 поранених не стоять півмільйона зекономлених доларів, тоді в США життя людини має менш важливе значення, ніж в Ізраїлі … Зрештою все залежить від того, у скільки держава оцінює життя своїх громадян».