Женевські конвенції не поширюються на приватні військові компанії?

Женевські конвенції не поширюються на приватні військові компанії?
Приватизація різних служб, за які колись несли відповідальність урядові відомства, тепер стає частиною ширшого тренда. Зростає число держав, міжнародних організацій, неурядових організацій і комерційних структур, які наймають приватні військові компанії, приватні охоронні компанії і підрядників для виконання різного роду завдань у таких сферах діяльності, як логістика, безпека, розвідка, захист персоналу та товарів, а також транспортування.

Перш ці питання перебували суто у веденні професійних солдатів регулярних армій, яким, у разі непокори, довелося б відповідати згідно із законом.
Така помітна зміна провокує виникнення ряду складнощів, що лежать у площині міжнародного гуманітарного права — законів, покликаних регулювати військові конфлікти і захищати жертв війни, для чого в 1949 була затверджена Женевська конвенція, а в 1977 складені її додаткові протоколи. Існування правових норм не може позбавити планету від феномена війни, а також і від виникнення приватних військових кампаній. Міжнародне право може бути використано всього лише як інструмент моніторингу за збройними конфліктами і зробити їх трохи менше нелюдськими для солдатів, що знаходяться по різні сторони барикад, і цивільного населення.

Однак службовці приватних військових компаній не підпадають під визначення «найманець». Вони, здебільшого, не рахуються збройними учасниками військового конфлікту. Таким чином, їх не можна віднести до категорії воюючої сторони, і слід класифікувати як цивільних осіб. Юридично вони не повинні брати безпосередньої участі у воєнних діях. Більш того, власники приватних військових компаній, як і більшість держав, які їх наймають, наполягають на тому, що їх персонал виконує захисну місію і використовується тільки лише як підтримка у збройних конфліктах. Але навіть якщо ситуація і насправді йде таким чином, все-таки це не може утримати персонал компаній від прямої участі у військових конфліктах; за певних обставин сили підтримки не зможуть ухилитися від активної участі.

Такий факт представляється безсумнівним, якщо охоронне агентство захищає комбатантів або воєнні об’єкти під час конфлікту. Інша крайність: захист цивільних осіб чи цивільних будівель від незаконних нападів, звичайно ж, не вважається безпосередньою участю у війні, але це твердження вірне лише в тих випадках, коли дії охоронців не виходять за рамки самооборони або захисту інших, передбаченої кримінальним правом. Численні інциденти, що мали місце в Афганістані, свідчать про те, що службовці приватних компаній дотримуються принципу «спочатку стріляй, а потім задавай питання», що неодноразово тягло за собою політичні наслідки.

Охоронцям приватних компаній вкрай складно визначити, чи використовується у військових цілях будівлю, яке вони захищають, і чи мають відношення до військового конфлікту захищаються ними люди. Щоб уникнути подібного роду утруднень використовується кардинальний принцип міжнародного права — приватні компанії не повинні задіятися в неоднозначних військових ситуаціях.

Міжнародним гуманітарним правом передбачено сувору заборону на аутсорсинг військових служб: лише тільки представники збройних сил можуть брати участь у військовій кампанії. Країни, що підписали Женевську конвенцію, повинні виконувати свої зобов’язання, навіть незважаючи на те, що деякі з служб передані приватним компаніям.

У багатьох випадках керівництво країн, які уклали контракти з приватними агентствами, несуть відповідальність за діяльність цих фірм, або тому, що вони діють відповідно до державних інструкціями, або ж з тієї причини, що їм передані деякі владні повноваження, наприклад, затримання окремих осіб. В інших же випадках держави, які співпрацюють з приватними компаніями, або ж держави, на території яких діють ці організації, зобов’язані стежити за дотриманням міжнародного права. Незважаючи на поширену думку, приватні агентства самі є суб’єктом міжнародного права, оскільки їхні службовці зобов’язані дотримуватися його норми. Держави несуть відповідальність за дії приватних компаній, оскільки принципи міжнародного права містяться у внутрішньому законодавстві кожної країни. І за таких обставин не може бути якогось юридичного вакууму.

Головна проблема приватних військових компаній має відношення до статусу, обов’язків і прав службовців цих підприємств, оскільки такі нюанси залишаються не до кінця сформульованими, і рідкісний охоронець їх розуміє. Службовцям бракує підготовки в тих областях, за які їм не платять. Найчастіше ці люди проходять лише військову підготовку, вони не завжди знають, як поводитися з цивільним населенням і працювати в незвичайних військових умовах — військові аналітики називають це «асиметричною військовою кампанією». Якщо вони скоюють злочини, їх кримінальне переслідування дуже швидко припиняється, оскільки виникають фактичні або юридичні перешкоди, або ж про ці інциденти часто забувають через нестачу політичної волі. Де-юре або де-факто персонал охоронних компаній дуже часто насолоджується імунітетом, наданим країнами, в яких вони діють, а кримінальну їх переслідування на батьківщині все ще недосконале, і не так поширене, як переслідування військовослужбовців регулярної армії.