Вибір травматичної зброї (Частина I. Патрони)

Вибір травматичної зброї (Частина I. Патрони)
Вибір травматичної зброї (Частина I. Патрони)

Дуже часто перед покупкою травматичної зброї люди не можуть визначитися з вибором моделі травматики, так як достовірної інформації про характеристики зброї дуже мало і її треба посилено шукати, відсіваючи відверту маячню, який можна зустріти на просторах мережі Інтернет. Я спробую цю проблему частково вирішити, описавши основні моделі травматичних пістолетів, представлені на українському ринку, розповівши про їх достоїнства і недоліки, а так само про ті цілі, для яких вони підходять в тій чи іншій мірі. Сподіваюся, що ця стаття допоможе у виборі травматичної зброї і ваша покупка виправдає всі ваші очікування.

Отже, в першу чергу, варто визначити для яких саме цілей вам потрібен травматичний пістолет. Не варто дивуватися, дійсно, мотивація придбання травматичної зброї у людей різна. Хтось дійсно купує травматику як зброя самооборони (нагадаю, що відповідно до нинішнього законодавства стріляти і навіть носити зарядженим травматичний пістолет в населених пунктах не можна, тобто самооборона за допомогою травматичної зброї фактично стала незаконною), хтось робить покупку, орієнтуючись на розважальну стрілянину, ну а для кого-то це ще один спосіб самоствердитися в компанії, є і такі люди.

Друзі сайту: вас можуть зацікавити якісні бронедвери киев, завдяки яким ви зможете захистити свою оселю від проникнення грабіжників. Надійні та міцні двері за доступними цінами.

Наступний пункт буде одним з найважливіших для багатьох людей, які вирішили обзавестися травматичним пістолетом — ціна. Насправді тут складно щось конкретне порадити, так як цінові разбежки можуть бути величезними навіть на одну і ту ж модель зброї, тому краще витратити день і уважно вивчити, що де і скільки коштує, ніж відразу придбати, а потім шкодувати про те , що в сусідньому магазині пістолет можна було придбати за вартість в півтора рази меншу. Другий пункт, на який я рекомендую звернути увагу, це боєприпаси до травматичного зброї, так як це основа будь-якого в тому числі і бойової зброї і від використовуваних боєприпасів безпосередньо залежать характеристики травматичного пістолета чи револьвера. Ну і третій критерій вибору це безпосередньо, що саме ви хочете придбати, пістолет, револьвер, щось футуристичне типу ОС, Стражника, Кордону або ж щось велике — Хауда, «Термінатор» і так далі.

Тільки тоді коли ви чітко будете представляти, для яких цілей вам потрібна зброя, будете знати яку суму ви хочете витратити на покупку і як саме буде виглядати ваша зброя, ви зможете зробити покупку вдало без внутрішніх мук біля прилавка, ну а розібратися, що з себе представляє та чи інша травматика допоможе короткий опис найбільш поширених і відомих моделей в серії статей «Вибір травматичної зброї».

Патрони до травматичної зброї

Вибір травматичної зброї (Частина I. Патрони)

Почати знайомство, я все ж думаю, варто з боєприпасів до травматичних пістолетів, нехай це не так цікаво як вивчати безпосередньо травматичну зброю, але знаючи характеристики боєприпасів можна вже орієнтовно прикинути і характеристики травматики, в якій вони використовуються. Перше що потрібно усвідомити для себе це те, що травматична зброя це далеко не бойове і навіть не службове, хоча і може бути виконано на його базі.

Іншими словами не варто чекати чудес від травматичного пістолета, так як коли його створювали, то я більш ніж упевнений, основна вимога до будь-якої моделі було зробити мінімальної ймовірність нанесення тяжких поранень, які можуть привести до смерті. Тим не менш, не варто недооцінювати травматику, вважаючи її дитячою іграшкою, з якою допустима частка пустощів. Це таке ж зброю, воно так само може вбити при певних умовах, не гарантовано, звичайно, але може. Так, наприклад, гумову кульку, який потрапив в око, може не тільки зробити людину інвалідом, а й закінчити його життя, пошкодивши мозок. Попадання в артерію так само навряд чи закінчиться для того в кого стріляли хеппі ендом. Іншими словами з травматики потрібно бути ще більш обережним, ніж з бойовою зброєю, так як наслідки попадання кулі з повноцінного пістолета чітко представляється кожним, а ось гумову кульку травматичного пістолета як себе поведе невідомо навіть самому кульці.

Плутанину викликає енергетика патронів. Так більшість людей просто вважають, що чим більше енергія при пострілі, тим краще, почасти так і є, але це далеко не вся інформація яку повинен знати власник травматичної зброї. Що б було більш наочно видно, що є Джоуль і з чим його їдять, пропоную порівняти енергію травматичних патронів з енергією боєприпасів для повноцінного зброї. Отже, максимальна дозволена дулова енергія для цивільного травматичної зброї дорівнює 91 Джоуль, для службового травматичної зброї 150 джоулів.

Тепер давайте порівняємо ці значення з найбільш поширеними боєприпасами до вогнепальної зброї, яка стріляє НЕ гумовими кулями. Так одним з найслабших патронів для вогнепальної зброї, які випускалися масово, є Browning 6.35ілі ж .25 ACP, дулова енергія при стрільбі цим боєприпасом могла доходити до 60 Дж. Наскільки такий боєприпас був ефективним годі й говорити, проте енергії кулі, яка задавалася їй при пострілі вистачало, що б пройти крізь м’які тканини людини і вразити життєво важливі органи, в разі ж, якщо на шляху кулі зустрічалася перешкода у вигляді кістки, то куля в ній зупинялася. Для того що б пробити будь-яку з кісток і при цьому зберегти енергію достатню для ураження органів і тканин за нею пулі досить мати енергію всього 80 джоулів. Якщо приводити аналогію ще з одним поширеним боєприпасом, то це патрон Анна Денисової калібру 5,45, що використовується в пістолетах ПСМ володіє він енергією в 120 джоулів. Хоча можна було для прикладу взяти пістолет і боєприпаси максимально наближений до значення дульной енергії в 80 джоулів — пістолет Коровіна, вироблений в двадцятих роках в Тулі, який так само використав боєприпаси .25 ACP, але зі збільшеним пороховим зарядом, що піднімає дульну енергію при пострілі до 80 джоулів. Але так як ПСМ більш поширений, а ТК вже давно знятий з виробництва, то таке порівняння більш наочно. Таким чином, 80 джоулів енергії (один кілограм, що впав з висоти 8 метрів) досить, щоб убити людину навіть при попаданні в кісткові тканини.

Але тут мова йде про повноцінні боєприпасах з твердої кулею, що стосується гумової кулі, то шанс нанести людині серйозні поранення невеликий, але він є. Взагалі весь вище написаний текст потрібен лише для одного, що б ви, власник травматичної зброї, навіть майбутній, усвідомлювали, що травматика це теж зброя і при певних збіги обставин воно може не тільки травмувати, але і вбити. Не потрібно міркувати, що ось у пістолета Макарова патрон 9х18 володіє дуловою енергією 304 Джоуля, а у мене іграшка, яка тільки вкусить трохи своїми 75 джоулів. Якщо масово проводилося повноцінне вогнепальну зброю з тією ж енергією боєприпасів, що і у вашій травматики, значить цієї енергії досить, що б нанести людині серйозні поранення. Сподіватися на те, що гумова куля сплющиться при попаданні теж не варто. Те, що шлюб у виробництві неминучий, тим більше при масовому виробництві, розуміють всі, так що куля може виявитися трохи жорсткіше норми, плюс до всього допустимо на вулиці сильний мороз, що ще додасть до жорсткості кулі пару балів, неточний постріл, а про точність травматичної зброї трохи нижче, і куля потрапляє людині скажімо в незахищену шию і розриває артерію і так далі ситуацій може бути багато. Загалом навіть того мізерного на перший погляд значення дульной енергії може вистачити що б людини покалічити або вбити.

Але це тільки один пункт по дульной енергії боєприпасів. Є ще один нюанс в цьому питанні, а що б його зрозуміти зайду здалеку. При використанні патронів 9х18 в пістолеті Макарова дулова енергія дорівнює 304 джоулів, з тими ж боєприпасами пістолет Стєчкіна показує дульну енергію близько 350 джоулів. І справа тут ось в чому. Довжина стовбура пістолета Макарова дорівнює 98 міліметрів, в той час як стовбур пістолета Стєчкіна має довжину 140 міліметрів, тобто не тільки від боєприпасу буде залежати дулова енергія. З іншого ж боку як нескладно помітити розбіжність не найбільша, так що в принципі цими значеннями можна і знехтувати, але те, що замість обіцяних 75 джоулів може виявитися 70 потрібно враховувати плюс до всього якість багатьох боєприпасів залишає на даний момент бажати кращого, так що ці значення можуть сильно відрізнятися навіть якщо просто патрони з різних партій.

При цьому так само треба враховувати конструкцію ствола пістолета, так як навіть довший ствол не може гарантувати більш високого значення дульной енергії при пострілі. Пояснюється це наявністю в стовбурі штифтів, зубів і інших елементів, що перешкоджають проходженню твердої кулі, а прорахувати, як саме вони будуть позначатися на дульной енергії пістолета практично неможливо. Тепер можна перейти і безпосередньо до вивчення того які саме боєприпаси можуть зустрітися на цивільному ринку травматичної зброї. Найбільш поширеними є на даний момент травматичні патрони калібру 9 міліметрів РА, 10х22, .380 МО GUM, 10х28, .45 Rubber, .41 Rubber, 13х45, 18х45, 18,5х55 власне під ці боєприпаси і створюється більшість моделей травматичної зброї, можна так ж зустріти службові варіанти травматики, в яких патрони будуть дещо іншими за своїми характеристиками, але так як розглядається в статті цивільний ринок травматичної зброї ці боєприпаси ми описувати не будемо.

Травматичний патрон 9 мм РА

Даний боєприпас є одним з найпоширеніших в основному завдяки тому, що на його базі створено наймасовіші зразки травматичної зброї. Так той же всім відомий МР-79-9ТМ або «Макарич» розрахований саме під ці боєприпаси. Якщо говорити в загальному, про даному патроні, то він непогано підходить для розважальної стрільби, а ось для самооборони його ефективність досить спірна, оскільки куля патрона дуже легка і в залежності від типу патрона важить від 0,7-1 грам. Це означає, що після пострілу куля не буде зберігати енергію, достатню для заподіяння хоч якої-небудь шкоди нападаючому, на дистанціях понад 5-7 метрів, а в зимовий час, коли людина одягнена в теплий одяг, ця дистанція скоротитися до 2-3 метрів . Незважаючи на те, що статистика переконує нас, що при самообороні постріл по противнику як раз і виробляється на даному відстані хотілося б мати певний запас по дальності вогню. Втім, все залежить від типу патрона і виробника.

Зустріти на ринку цивільного травматичної зброї боєприпаси можна наступних виробників: «Техкрим», КСПЗ, АКБС, НПЗ і КХЗ. Причому патрони від двох останніх є дуже великою рідкістю, і шанс на те, що саме вони будуть вам запропоновані прагне до нуля. Щиро і складно щось певне сказати з боєприпасів від цих двох виробників, на увазі все тієї ж малої поширеності і рідкості, а ті патрони, які траплялися дуже сильно відрізнялися один від одного за своїми характеристиками, незважаючи на те, що були одного типу . Звичайно, не виключено що якість продукції зростає, але в порівнянні з боєприпасами інших підприємств придбання патронів НПЗ і КХЗ нагадує гру в російську рулетку, так як невідомо що в результаті буде придбано. Але є у цих боєприпасів і безперечний плюс — більш низька ціна, тому якщо вам не шкода свого травматичної зброї, то ви можете придбати їх як тренувальні патрони, але рекомендується використовувати нехай дорожчі, але якісніші патрони, тим більше що вони добре поширені. Так само при використанні патронів, в якості яких ви сумніваєтеся, чи варто окрему увагу приділяти такому моменту як покидання підлозі стовбура. Дуже часто при малій доважком пороху куля застряє в стовбурі, і наступний постріл може зруйнувати ствол.

Вибір травматичної зброї (Частина I. Патрони)

Першими більш детально розглянемо патрони виробництва «Техкрим». До 2008 року боєприпаси від даного виробника випускалися у варіанті з латунної гільзою і біметалічною. Відрізнити один тип гільзи від іншого дуже просто — латунна гільза має жовтий колір, биметаллическая гільза червонуватий, колір міді. Незважаючи на те, що після 2008 року ці патрони не виробляються їх все ще можна зустріти в продажу, хоч і рідко. Якщо вибирати між латунної і біметалічною гільзою, то перевага за латунню. Ця гільза міцніша, має гладкі стінки, піддутому і розриви для даного боєприпасу вкрай рідкісні. Зовсім інша справа гільза биметаллическая, вона має шорсткості, запас міцності в ній мінімальний, це не позначається при стрільбі з якісного травматичної зброї, але на дешевих зразках часто стає причиною заклинювання пістолета, роздуття і відповідно виникають проблеми з екстрадицією гільзи. Ну і як результат використання таких патронів зброя поступово приходить в непридатність і втрачає в надійності від постійного колупання патронника з метою витягти гільзу.

Випускаються травматичні патрони 9 мм РА в двох варіантах — на 30 джоулів і на 50 джоулів. При цьому ці характеристики досить стабільні на всіх партіях від даного виробника і якщо і коливаються, то незначно. Але потрібно враховувати, що, незважаючи на те, що виробник говорить про цю енергії патронів як максимальної, кулі можуть залишати ствол зброї з дещо більшими параметрами. 30 і 50 джоулів будуть вірними значеннями при використанні в пістолеті МР-79-9ТМ «Макарич», але якщо брати, наприклад, пістолети українського виробництва і російського складання «Гроза», останні моделі з серії, то куля при пострілі покаже значення трохи більше ніж заявлене, так само ці значення можуть зменшуватися, тобто все залежить від конструкції стовбура зброї. Якщо порівнювати патрони «Техкрим» з боєприпасами інших виробників то, вони відчутно поступаються за своєю максимальної потужності, з іншого ж боку вони стабільні і надійні, а після того як патрони з 2008 року стали випускатися тільки в сталевій гільзі вони стали ідеальним варіантом тренувальних патронів і боєприпасів для розважальної стрільби. В принципі енергії в 50 джоулів може вистачити і для самооборони якщо напад відбувається в теплу пору року і противник легко одягнений, але в будь-якому випадку як і з усіма патронами 9 мм РА будь-якого з виробників потрібно бути готовим, що, можливо, доведеться вистрілити кілька разів , для того що б противник був нейтралізований повністю, ну і зрозуміло, що відстань до цілі так само грає роль.

Вибір травматичної зброї (Частина I. Патрони)

Патрони виробника КСПЗ випускаються в трьох варіантах: «Тренувальні», «Забійні» і «Забійні +». За назвою нескладно зрозуміти, які з них для чого призначені. Поставляються патрони в упаковці по 20 штук в кожній. Основним недоліком даних боєприпасів є дуже слабка биметаллическая гільза, яка часто роздувається при пострілі, а в разі використання в травматичну зброю, зношеному або неякісному, не виключені розриви гільзи. «Тренувальні» патрони чомусь не мають написи, що дає інформацію про їх енергії боєприпасів при пострілі, але якщо порівнювати з іншими виробниками, то це десь 30-35 джоулів. В першу чергу при використанні тренувальних патронів виробництва КСПЗ необхідно звернути увагу на те, що б куля-кулька не застрявали в стовбурі, так як наступний постріл може привести в непридатність стовбур травматики, а це або дорогий ремонт, або покупка нового пістолета.

Застряють тренувальні патрони в пістолетах, яких виробник сильно перемудрил зі стовбуром позбавляючи його можливості стрільби жорсткої кулею, зокрема як приклад можна взяти «Макарич» МР-79-9ТМ, так як для нього це найбільш характерне захворювання з даними патронами. Патрони «Забійні» при пострілі створюють дульну енергію в середньому близько 50 джоулів і якщо забути про проблеми з гільзою, то нічим примітним вони не виділяються серед аналогічних боєприпасів. А ось «Забійні +» викличуть певний інтерес у тих, кому хочеться побільше і потужніший. Ці патрони розвивають дульну енергію при пострілі 80 джоулів, по крайней мере, за заявами виробника, тобто це найефективніші боєприпаси для самооборони, а ось використовувати їх для тренувань і розважальної стрільби настійно не рекомендується, так як ведення вогню такими боєприпасами дуже негативно позначається на зброю, а у випадках все з тим же «Макарич» і подібними йому по конструкції стовбура пістолетами гумову кульку-куля може розірватися в стовбурі, що зведе нанівець високу дульну енергію патрона.

Вибір травматичної зброї (Частина I. Патрони)

Визнаним лідером на ринку боєприпасів для травматичної зброї є компанія АКБС. Продукція, що їй патрони так само діляться на три типи 35 джоулів, 50 джоулів і посилені патрони «Магнум». Незважаючи на однакові цифри характеризують дульну енергію при пострілі, реальні значення дещо відрізняються від патронів інших виробників.

Чи не дивує що 35 джоулів для тренувальних патронів більше ніж 30, але ось заявлені 50 джоулів для звичайних патронів відчутно більше 50 джоулів патронів виробництва «Техкрим» і КСПЗ. Видно це при Настріл за однаковими мішенях по глибині проникнення кулі, видно це і по тому, що латунна гільза, яка використовується в патроні, роздувається майже так само як і биметаллическая, тобто в наявності використання пороху дещо іншого складу. З 2008 року проблема з гільзою була вирішена, так як всі патрони стали виготовлятися на базі сталевої гільзи. Патрони, призначені для тренувань, потужністю в 35 джоулів поводяться набагато краще, ніж аналогічні патрони інших виробників. Практично повністю були виключені заклинювання кулі в стволі, завдяки тому, що патрони трохи могутніше, при цьому знос зброї практично не збільшився. Примітно, що звичайні патрони, розвиваючі дульну енергію в 50 джоулів, раніше випускалися в двох варіантах — для «Макарич» і для інших пістолетів розрахованих під боєприпас 9 мм РА. Відрізнялися патрони між собою в першу чергу кулею. Так для ПМ-подібних травматичних пістолетів куля була м’якша, що виключало її розриви в стовбурі. На даний момент такого поділу в боєприпасах немає, вся справа в тому, що тепер патрони, розвиваючі дульну енергію 50 джоулів, виготовляються з кулею дещо інший щільності, таким чином, вдалося усунути розриви кулі в стовбурах «Макарич» і домогтися гарної жорсткості при попаданні кульки по цілі.

Справедливості заради варто відзначити, що все-таки, хай і дуже рідко, але в «Макарич» кулі рвуться. Патрони з назвою «Магнум» не мають жодних позначок про те яка дулова енергія буде утворена при пострілі з пістолета, однак шляхом порівняння вдалося встановити, що за потужністю дані патрони рівні патронам в 80 джоулів виробництва КСПЗ. Тобто для них так само справедливо, що при постійному використанні таких боєприпасів ствол пістолета довго не витримає, а ось для самооборони такі патрони підходять відмінно. Ну, якщо звичайно, не використовувати їх що б щовечора пробиватися з боями до дому. Якщо назад ж порівнювати з патронами «Забійні +» компанії КСПЗ, то тут потрібно відзначити явну перевагу патронів «Магнум», так як в останніх використовується сталева гільза, яка не схильна до піддутому, на відміну від біметалічної гільзи «забійних». Крім патронів «Магнум» є і їх модифікація INNA Tanfoglio призначені для однойменного пістолета, однак по дульной енергії вони ідентичні з «Магнумом», різниця тільки в більш жорсткої і важкої пулі.

Варто зауважити, що патрони можуть відрізнятися за своїми характеристиками не тільки в залежності від виробника, але і в залежності від партії. Так нерідко трапляється, коли потрапляли в продаж браковані партії патронів, що володіють або підвищеної дуловою енергією або більш жорсткої гумою кульки-кулі, такі патрони зазвичай зберігаються любителями травматичної зброї «на чорний день». Ну і як в інших патронах дулова енергія 9 мм РА буде залежати від конструкції стовбура зброї. Існують так само варіанти патронів 9 мм РА газові та неодружені, але по суті вони ідентичні від різних виробників, хіба що газові можуть відрізнятися за дратівної складу, та й мало ефективні такі боєприпаси для використання в травматичну зброю.

Травматичний патрон .380 МО GUM

Вибір травматичної зброї (Частина I. Патрони)

Цей боєприпас знаком всім власникам револьверів, так як більшість травматики, що має барабан, використовує для своєї роботи саме цей патрон. З причини того, що сам пристрій травматичної револьвера в корені відрізняється від пістолета і, ніде правди діти, конструкція більшості травматичних револьверів менш міцна, ніж у травматичного пістолета цей патрон має обмеження по дульной енергії в порівнянні з пістолетними патронами. Приміряється цей боєприпас в револьверах «Вікінг» (Reck mod.60), Reck mod. Cobra, ммрт-1 «Шершень-1», ммрт-3 «Шершень-2», ммрт-2 «Овід», ТКБ-0216Т «Агент» і Т-96М. Проводитися даний патрон трьома підприємствами: НСЗ, «Техкрим» і АКБС, так само, якщо повернутися на десять років в минуле, то можна знайти револьверні патрони з Боснії та Герцеговини «Pobjeda». Головна відмінність револьверних патронів від пістолетних це відсутність проточки на гільзі і наявність фланця на денці гільзи, за рахунок якого і відбувається фіксація патрона в барабані.

Патрони «Pobjeda» вже давно зникли з ринку травматичних боєприпасів. Відрізнялися вони дуже неякісним виконанням і широкими межами в навішуванні пороху, при цьому дулова енергія, яку міг забезпечити цей боєприпас, становила всього 25 джоулів, що природно вкрай мало. Використовувати дані патрони як тренувальні було проблематично з тієї простої причини, що неякісна биметаллическая гільза постійно роздувалася, а в деяких випадках лопалася, що призводило до проблем, пов’язаних з екстрадицією гільзи, а іноді і поломки травматичного револьвера. Треба відзначити що навіть тоді коли ці патрони були в продажу, тобто ще на зорі появи травматичної зброї, вони поступалися нашим вітчизняним боєприпасів за всіма параметрами.
Патрони виробництва Новосибірського патронного заводу так само не можна назвати межею досконалості, однак вони на порядок краще тих же патронів «Pobjeda». По-перше, вони розвивають більшу дульну енергію — до 35 джоулів, по-друге, в них використовується хоч і биметаллическая, але більш міцна гільза. Проте, навішення пороху не відрізняється стабільністю і часто перевищує норму, що веде до піддутому гільзи, але хоча б гільзу не розриває. Як тренувальний патрон боєприпас .380 МО GUM цілком підійде, але якщо є вибір, то краще обійти його стороною.

Цей же патрон виготовлений Консорціумом «Техкрим» так само не відрізняється високою якістю. Спочатку випускався в біметалічною гільзі, яка сердилася, а іноді і просто рвалася, що б усунути цей недолік гільзу змінили на латунну, проте максимальна енергія боєприпасу в 35 джоулів залишилася колишньою. Такі патрони непогано підійдуть для тренувань, але з причини малої дульной енергії практично непридатні для самооборони.

Як завжди лідером серед виробників травматичних боєприпасів виявилася компанія АКБС. Патрони даного виробника відрізняються високою якістю і практично ідеально виміряної навішуванням пороху. Всі боєприпаси виконані на базі латунної гільзи перші варіанти мали енергію в 30 джоулів, одна незабаром з’явилися і більш потужні патрони з дуловою енергією в 50 джоулів. Звичайно, цього недостатньо для самооборони, але на даний момент ці патрони є найпотужнішими серед боєприпасів .380 МО GUM. До слова навіть ці патрони рекомендовані для використання в таких револьверах як «Агент» і Т-96М, так як в інших револьверах використання цих боєприпасів досить середньої потужності, в порівнянні з іншими патронами, може викликати поломку і навіть травмування стрілка.

З причини того що дані боєприпаси використовуються в основному в дуже слабких моделях травматичних револьверів вони обмежені по дульной енергії, проте прихильники думки що револьвер краще пістолета все одно вибирають своїх улюбленців споряджаючи їх даними боєприпасами. Якщо дивитися на речі реально, то для захисту енергії в 50 джоулів мало, але якщо стріляти по відкритих ділянках тіла або через тонкий одяг, то тут вже залежно від больового порогу людини, або пропаде бажання продовжувати напад, або буде виграно час що б « робити ноги ». Для розважальної же стрільби і зброю, і сам боєприпас підходять непогано.

Травматичний патрон 10х22Т

Даний травматичний патрон так само поширений, як і 9 мм РА і існує думка, що він поступається останньому по потужності, пропоную розібратися в цьому питанні. Офіційно історія даного патрона починається в 2004 році, коли німецька компанія «Умарекс» замовила для своїх пістолетів патрон калібру 10 міліметрів з довгою гільзи 22 міліметра в італійської компанії «Fiocchi». Однак багато хто вважає, що появі на ринку даний боєприпас зобов’язаний вітчизняному газовому патрону ПГ 9х22. Не будемо оскаржувати ні перше, ні друге, а перейдемо відразу до суті.

Найбільш поширеними травматичними пістолетами в яких використовується даний боєприпас є Stalker, Steel, АПС-М, Grand Power T10 і сімейство травматичних пістолетів Walter: PP, P22Т, P99T і P50T. Тепер дивлячись на модельний ряд пістолетів, в яких використовується даний патрон, легко можна здогадатися звідки стійке переконання, що патрони 10х22Т поступаються 9 мм РА, просто більшість пістолетів під даний боєприпас не пристосовані для стрільби патронами з серйозною потужністю, це в першу чергу стосується пістолетів сімейства Walter компанії «Умарекс». З іншого ж боку є досить непоганий по надійності і максимальної потужності патрона пістолет Grand Power T10, так що скептично ставитися до патрона 10х22Т не варто, це цілком повноцінний боєприпас для самооборони, ну в сумі з хорошим травматичним пістолетом, по крайней мере. Проводять на даний момент патрони 10х22Т чотирма компаніями НПЗ, «Техкрим», АКБС і італійською компанією «Fiocchi».

Вибір травматичної зброї (Частина I. Патрони)

Почати, мабуть, варто з самого рідкісного на нашому ринку і слабкого італійського патрона виробництва компанії «Fiocchi». Найпотужніший патрон, який проводився цією компанією, розвивав дульну енергію всього в 30 джоулів, що погодьтеся трохи замало для зброї самооборони. Зате патрони зарубіжного виробництва відрізняються високою якістю і доважку пороху завжди однакова. Таким чином, даний боєприпас можна вважати ідеальним для тренувальної стрілянини, та й для розважальних стрільб він підійде ідеально, а ось для самооборони його використання практично виключається. Виготовляється даний боєприпас на базі латунної гільзи, що виключає піддутому і заклинювання гільзи в стовбурі, цьому сприяє і мала потужність патрона. Вага кульки-кулі становить 0,7 грама.

Слід зазначити що, незважаючи на те, що даний патрон можна вважати ідеальним для тренувань використання його в зразках травматичних пістолетів, розрахованих під більш потужні боєприпаси, виключається. Пояснюється це тим, що патрон може застрягти в стовбурі зброї і наступний постріл може не тільки зашкодити пістолет, але і травмувати самого стрільця, та й просто витягти застряглу кулю іноді може бути проблематично. На даний момент зустріти патрони цього виробника на вітчизняному ринку дуже важко, але можливо.

Патрони 10х22Т виробництва Новосибірського патронного заводу (НПЗ) можна вважати найнеякіснішими боєприпасами даного калібру. Спочатку, коли проводилися тільки трідцатіджоульние патрони особливих проблем не було. Біметалічна гільза відмінно витримувала ті незначні навантаження при пострілі, які давала мала навішення пороху. Але з появою посилених патронів, розвиваючих дульну енергію при пострілі до 50 джоулів, почалися певні проблеми.

Так слабка гільза часто роздувається в патроннику, від чого пістолет клинить і гільзу доводитися витягати вручну. Чи не робить хорошими дані патрони і те, що навішення пороху в них «гуляє» в досить великих межах, так патрон в 50 джоулів може виявитися насправді сорокаджоульним або шістдесяти (перше частіше), виробник на претензії тільки розводить руками, мовляв все залежить від того в якому пістолети ви використовуєте патрони. Але якщо вибору особливого немає, то можна взяти і ці патрони, хоча розраховувати на них у критичній ситуації все ж не варто. Зовні патрони з дуловою енергією 30 джоулів і патрони 50 джоулів відрізняються червоною позначкою фарбою на останніх на самому кульці-пулі. На даний момент патрони в 30 джоулів не виробляються, хоча вони могли б бути непоганим варіантом для тренувань, ну а якість пятідесятіджоульних патронів описано вище.

Вибір травматичної зброї (Частина I. Патрони)

Патрони виробництва «Техкрим» повністю покривають прогалини утворені рідкістю італійських патронів і зникненням трідцатіджоульних патронів НПЗ. Виробляються дані патрони тільки, розвиваючі дульну енергію в 30 джоулів і не більше. Виготовляються дані боєприпаси на базі біметалічною гільзи, яка хоч і слабка, але цілком витримує навантаження при пострілі. Такі патрони підходять для тренування або розважальної стрільби, для самооборони, пізнати, і немає. Незважаючи на малу потужність патрона кулі не клинить в стовбурі, що пояснюється тим, що вони більш м’які в порівнянні з аналогічними боєприпасами. Проте, в деяких пістолетах не найвищої якості дані патрони можуть викликати проблеми пов’язані з екстрадицією гільзи, втім, таких моделей зброї на вітчизняному ринку вже практично немає, тому з цим можна не рахуватися. Багато до боєприпасів в біметалічною гільзі ставляться скептично, але патрони виробництва «Техкрим» нарікань не викликають.

Патрони виробництва компанії АКБС відрізняються великою різноманітністю і, що найголовніше, якістю. Спочатку патрони 10х22Т проводилися навіть без вказівки значення потужності, але орієнтовно це було близько 35-40 джоулів, що вже вигідно відрізняло їх від патронів вироблених конкурентами. Ці патрони мали більш жорсткий кульку-кулю, що, природно, було тільки в плюс даними боєприпасів. У 2008 році з’явилися два види патронів «Спортивні» з максимальною дуловою енергією 30 джоулів і «Стандартні» з потужністю в 50 джоулів, але в них куля була м’якша, що, природно, викликало обурення серед власників травматичної зброї під патрони 10х22Т. Цей недолік швидко усунули і вже восени 2008 року з’явилися травматичні патрони на 30 і 50 джоулів з твердої гумовою кулею. У січні 2009 року лінійку патронів 10х22Т, виробництва компанії АКБС, доповнили ще одним видом патронів — «Магнум».

Ці патрони призначені для травматичного пістолета Grand Power T10, який має достатній запас міцності для використання більш потужних боєприпасів. Про потужність даних боєприпасів ніде не говориться, але порівняно вона відповідає 70-80 джоулів патрона 9 мм РА. Використовувати цей боєприпас в інших травматичних пістолети не рекомендується, так як вони просто напросто можуть не витримати його, особливо це стосується пістолетів німецької компанії «Умарекс» Walter. Однак у багатьох інших моделях травматики цей патрон можна використовувати для самооборони, тобто для нечастого застосування. За весь час виробництва травматичних патронів компанією АКБС вони випускалися тільки в латунної гільзи, яка не схильна до піддутому і легше входить і залишає патронник пістолета, але тут потрібно мати на увазі, що в разі використання патронів «Магнум» гільзу може дути, хоч і не часто.

Таким чином, можна відзначити, що повноцінна лінійка патронів 10х22Т є тільки у одного виробника, при цьому дулова енергія цих патронів відповідає лінійці травматичних боєприпасів 9 мм РА. Вага кулі так само як і у 9 мм РА може бути від 0,7 до 1 грама, що ставить обидва боєприпасу практично поруч, а значить і той міф що патрони 10х22 слабкіше ніж 9 мм РА розвіяний, ну, зрозуміло, якщо не порівнювати « Магнум »з трідцатіджоульнимі патронами. З іншого боку, знайти в продажу посилені патрони 9 мм РА на даний момент набагато простіше, ніж 10х22Т, що в сумі з декількома невдалими моделями травматичних пістолетів під цей патрон робить даний вид боєприпасу менш привабливим з боку власників травматичної зброї. 10х22Т, як і 9 мм РА, не найвдаліший вибір для зброї самооборони на даний момент, так як мала вага кулі зумовлює низьку дистанцію ведення вогню, але вибір невеликий, так як обидва боєприпасу є найбільш поширеними серед травматичних пістолетів класичного вигляду, але, що б не забігати далеко вперед, поки опустимо питання про ефективність.

Травматичний патрон 10х28

Вибір травматичної зброї (Частина I. Патрони)

Даний боєприпас відносно новий на нашому ринку і призначений для використання всього в трьох пістолетах: Grand Power T12, Steyr M-A1 і ТТ-Т. Проводитися він поки тільки нижегородської компанією АКБС, однак з огляду на те що патрон досить потужний і поступово набуває поширення не виключено, що в найближчому часі будуть проводитися його аналоги і іншими компаніями. Перший пістолет, в якому почав використовуватися даний боєприпас, був Grand Power T12, який, як і його попередник Grand Power T10 був модель травматичної зброї на базі бойового пістолета К100. Основною проблемою Grand Power T10 було те, що на відміну від свого бойового прабатька, який він багато в чому повторював, травматичний пістолет використовував патрон, який був коротший, ніж бойовий 9х19 Luger / Parabellum тому при перезарядці пістолет часто клинило через те що травматичний патрон втикався при досиланні в патронник ця проблема частково вирішувалася шляхом доопрацювання патронника і магазина самим власником пістолета, а ось виробник вирішив піти іншим шляхом і випустив новий пістолет, розрахований під патрон наближений по довжині до бойового боєприпасу.

Створення нового боєприпасу наближеного по своїм габаритам до бойового патрону призвело до того, що модернізація бойових зразків пістолетів в травматичні стала простішою, так відразу ж після того як з’явився подовжений патрон компанія АКБС створила новий пістолет

Вибір травматичної зброї (Частина I. Патрони)

Steyr M-A1, для даного боєприпасу. Цілком можливо, що незабаром з’являться і інші зразки травматичної зброї, що використовують патрон 10х28, бойові аналоги яких працювали на боєприпасах 9х19. Крім полегшення модернізації бойових зразків зброї під травматичні патрони, 10х28 завдяки своїй довгій гільзі створив собою хороший запас по потужності, тому не виключено, що цей боєприпас буде використаний не тільки в цивільному травматичну зброю, де існують досить жорсткі обмеження, але і в службових варіантах травматичних пістолетів.

На відміну від свого попередника, травматичного патрона 10х22, 10х28 відрізняється не тільки довшою гільзою, а й більш важким кулькою-кулею, так з самого початку виробництва цього патрона він споряджався гумовим кулькою діаметром 12 міліметрів і вагою в 1 грам, трохи пізніше вага кульки збільшили до 1,8 грама. Пізнати патрони з кулькою-кулею весяшім 1 грам, від нових патронів дуже легко, досить зішкребти з кульки графітове покриття і можна буде побачити, що його гума червоного або блідо-рожевого кольору, в той час як важкий кульку буде з чорної гуми. За весь час виробництва патронів 10х28 вони виконувалися тільки на базі сталевої гільзи, без будь-яких варіантів, але якщо матеріал гільзи був незмінним, то ось вальцовка гільзи змінювалася. Спочатку вона була слабо завальцована і кулька-куля трохи показувався над її краями, в подальшому вальцовка придбала велику конусність, що природно призвело до того що кулька став періодично рватися при пострілі і виробник повернув колишню вальцювання гільзи, але при цьому куля-кулька була втоплена в гільзі і не показувалася над її краєм.

Якщо говорити про те наскільки даний патрон ефективний при самообороні то тут в першу чергу потрібно звернути увагу на збільшений вага метану снаряда. Це дає більш тривале збереження енергії заданої при пострілі кулькою, тобто ефективність зброї ставати краще на дистанціях понад 5 метрів в порівнянні з тими ж травматичними пістолетами використовують кулі вагою до 1 грама. Конкретної цифри яка дулова енергія утворюється при пострілі ніхто не може поділитися, втім ці цифри вже давно ні для кого нічого не значать так як один і той же патрон може показувати різні характеристики при пострілі з різних пістолетів. Порівняно ж можна сказати, що на дистанції 3 метри патрон 10х28 нічим не поступається 9 мм РА «Магнум» або «забійний +» а у багато і перевершує, зокрема по точності, але тут скоріше заслуга зброї під даний боєприпас, ніж самого патрона. У будь-якому випадку даний боєприпас можна вважати одним з найкращих серед пістолетних патронів на даний момент існують на вітчизняному ринку травматичної зброї доступних цивільному населенню, будемо сподіватися що потенціал, закладений в даному патроні незабаром буде розкрито виробниками і з’явиться безліч моделей зброї, розрахованих під даний боєприпас. Хоча не виключено що через останні зміни в законодавстві щодо травматичної зброї цей патрон стане непотрібним або ж його характеристики погіршаться.

Травматичні патрони 10х32Т і 10х32ТМ

Вибір травматичної зброї (Частина I. Патрони)

Серед боєприпасів для травматичної зброї дані патрони займають далеко не найперше місце ні за своєю поширеністю, ні за характеристиками. Використовуються ці боєприпаси лише в трьох зразках травматичної зброї: травматична модифікація пістолета ТТ «Лідер» і «Лідер-М» і травматичному револьвер «Наганич». Коли дані боєприпаси тільки з’явилися разом зі зброєю для якого вони призначалися захоплення споживачів не було меж, адже на коробці красувалися немислимі цифри, які говорять про дульной енергії при пострілі — 60 джоулів. Однак захоплення був не довгим, так як при більш детальному розгляді ставало зрозуміло, що реальність дещо відрізняється від очікуваного, хоч і відповідає напису на упаковці з патронами. Вся справа в тому, що в даному патроні метану снаряда два, один за одним розташовані кульки теоретично повинні були потрапляти на невеликій відстані один від одного і тим самим травмувати супротивника. Іншими словами, цифра 60 джоулів була сумарною для обох кульок, тобто на кожну з куль припадало лише 30 джоулів. При цьому потрібно ще й враховувати те, що навішення пороху могла бути занижена і 60 джоулів перетворювалися в 50, тобто по 25 джоулів на кожен кульку.

Розчарування, звичайно ж, було сильним, але, тим не менше, навіть зараз, коли ринок вже сповнений дійсно хорошими і якісними боєприпасами і моделями травматичної зброї, знаходяться активісти, які з піною біля рота готові нахвалювати і боєприпаси, і самі пістолети з револьвером, і головний аргумент один: адже дві кулі краще, ніж одна. Спробуємо розібратися самостійно, що з себе представляють дані боєприпаси.

Розроблено даний боєприпас спільно Барнаульський патронним заводом (БПЗ) і Вятсько-Полянським машинобудівним заводом «Молот». Призначався цей боєприпас для травматичної зброї, що випускається (ВПМЗ). Проводитися даний боєприпас БПЗ, інші компанії не взялися за виробництво даного боєприпасу, на увазі малої кількості моделей зброї для використання в яких він розрахований. Базується цей боєприпас на гільзі патрона 5,45х39, природно, що заряд пороху в патроні значно менший. Спочатку довга гільзи була 32,5 міліметра, але пізніше незначно збільшилася до 33 міліметрів.

Усередині крім порохового заряду розташовані два кульки-кулі, кожен вагою 0,7 грама. Так як потужність патрона була дуже низькою, його допрацювали і в 2007 році з’явився новий «патрон травматичної дії 10х32Т підвищеної ефективності». Ефективність патрона підвищувалася за рахунок збільшеного заряду пороху, так потужність патрона зросла до 90-100 джоулів сумарно на дві кулі. Збільшення ефективності боєприпасу зажадав ринок громадянського травматичної зброї, на якому вже давно з’явилися більш потужні боєприпаси, а відповідно і моделі зброї до них. Таким чином, розраховувалося на те, що травматичний пістолет «Лідер» стане більш конкурентоспроможним без витрат з модернізації самого пістолета. Однак такий хід не тільки не підвищив рейтинг зброї, а навпаки знизив його до мінімуму. Справа в тому, що через конструкції самого травматичного пістолета «Лідер» постріл посиленим патроном міг просто напросто зірвати упори направляючої втулки, а при використанні патрона з двома кульками в травматичному револьвер «Наганич» друга куля часто залишалася між стовбуром і барабаном. Так модернізація травматичного патрона 10х32Т спричинила за собою і модернізацію зброї для нього — «Лідер-М». Навіть після того як патрон почали використовувати в модернізованому під нього зброї, багато недоліків для двухпульного 10х32Т залишалися незмінними. Низька точність при пострілі це один з найбільш істотних недоліків даного боєприпасу. Виною цьому стали якраз дві кулі зброї.

Якщо одна з них хоча б приблизно лягала в точці прицілювання, то ось друга могла летіти куди завгодно, таким чином, використання зброї під цей патрон, хоча б для більш-менш точної стрільби виключалося. Чи не найвища ефективність застосування була і при самообороні, дві кулі лягали один від одного на великій відстані, при цьому одна з них явно поступалася за силою удару з метою, таким чином, сумарну енергію можна було назвати загальної, так як навіть два вироблених поспіль пострілу з будь-якого іншого травматичної зброї з іншим патроном забезпечувало більшу настильность при стрільбі. З метою підвищити точність стрільби зі зброї, що використовує боєприпаси 10х32Т, в 2008 році був випущений новий патрон 10х32ТМ. Даний патрон базувався так само на гільзі від 5,45х39, проте була змінена вальцовка краю гільзи, і найголовніше, патрон позбувся однієї кульки-кулі. Крім цього довелося і зменшити пороховий заряд, що б боєприпас зміг отримати сертифікат. В результаті з’явився новий однопульний патрон, що розвиває дульну енергію до 50 джоулів. Точність при використанні даного боєприпасу дійсно підвищилася, а ось ефективність залишилася не найвищою, так як навіть травматичний пістолет МР-79-9ТМ при використанні пятідесятіджоульних патронів 9 мм РА показував кращі результати за силою удару при зіткненні з метою.

Травматична зброя під даний боєприпас вже давно пережило себе, і зараз його набувають хіба тільки через історичної цінності цих пістолетів і револьверів, так як ця зброя переробляється з колись бойових зразків. Для розважальної стрільби даний боєприпас та й зброю під нього за умови використання однопульного патрона підходять непогано, а ось для самооборони, враховуючи габарити того ж «Лідера», використовувати досить слабкий патрон не рекомендується, хоча якщо провести не один а відразу серю пострілів не виключено, що бажаний ефект буде досягнутий особливо якщо нападник буде легко одягнений.

Травматичний патрон .410х45

Вибір травматичної зброї (Частина I. Патрони)

Даний травматичний патрон, а вірніше його позначення на сайті виробника в корені підриває думку про компанії АКБС, яка є на даний момент абсолютним лідером з виробництва практично всіх існуючих боєприпасів для травматичної зброї. Дуже дивно, що патрон позначається як 410х45, так як легко можна прийняти за помилку і гадати, що насправді має бути написано 410 міліметрів, 41 міліметр або ще купа варіантів, коли всього одна точка попереду дає зрозуміти що мова в даному випадку йде про тисячних дюйма. А взагалі на мій скромний погляд заважати дюйми і міліметри якось дивно, але зараз не про це.

Патрон виконаний на базі сталевої гільзи .410 калібру, що трохи більше 10 міліметрів. Сама ж куля являє собою гумову кульку діаметром 16 міліметрів. Вага такої кулі-кульки дорівнює 3 грамам, що робить її цілком ефективною в порівнянні з патронами для інших револьверів. Застосовується даний патрон тільки в травматичному револьвер «Ратник 410х45ТК», який проводитиметься компанією АКБС. Точної інформації про те, якою енергією володіє даний патрон при пострілі немає, є навіть твердження що вона дорівнює 150 джоулів, але вірити цьому варто навряд чи, єдине, що можна сказати точно, що дулова енергія при застосуванні даного боєприпасу в травматичному револьвер «Ратник 410х45ТК »буде перевищувати 100 джоулів.

Відзначати якісь плюси і мінуси даного боєприпасу поки не представляється можливим, бентежить тільки те, що кулька стиснута до 10 міліметрів, діаметр стовбура револьвера «Ратник 410х45ТК» 13 міліметрів, а діаметр самого кульки 16 і точно сказати як буде себе вести снаряд складно. Хоча можна передбачити, що будь-яких особливих проблем як з боєприпасом, так і зі зброєю не буде, враховуючи що це друга реінкарнація револьвера, а АКБС дуже відповідально підходить до виробництва своєї продукції, нехай і допускаючи деякі неточності в назвах/

Травматичний патрон 11,43х32Т

Вибір травматичної зброї (Частина I. Патрони)

Даний травматичний патрон можна вважати подальшим розвитком боєприпасу 10х32ТМ. Розроблявся він, як і 10х32, спільно Барнаульський патронним заводом і Вятсько-Полянським машинним заводом «Молот». Застосовується він тільки в травматичних пістолетів «Лідер-М» виробництва ВПМЗ. З усіх боєприпасів, які коли-небудь намагалися застосовувати в даному зброю 11,43х32Т є одним з кращих за всіма показниками. Базується боєприпас все так же на гільзі від патрона 5,45х39, однак зовнішні відмінності від своїх попередників у нього є величезні. Так, змінена вальцовка краю гільзи, тепер вона стала конусоподібної, що позитивно позначилося на перезарядку зброї, так як раніше була проблема з утикання патрона при його досиланні в патронник. Змінився і пороховий заряд, який тепер дозволяє домогтися дульной енергії до 90 джоулів, хоча виробник говорить про 100 Джоулях, які, до речі, йшли б у розріз з нинішнім законодавством. Куля-кулька не тільки збільшила в своєму діаметрі до 11,5 міліметрів, а й отримала більшу вагу — 1,1 грама проти 0,7.

Завдяки більш високій енергії і вазі кульки, який знаходитися в гільзі в гордій самоті істотно збільшилася точність стрільби з пістолета, що використовує даний боєприпас. Крім того, завдяки новій вальцюванні, при пострілі знизився тиск порохових газів на дно гільзи, що зменшило імпульс, що створює відкату затвора, що благотворно позначається на довговічності зброї. Не можна так само не відзначити того, що сам боєприпас на даний момент може успішно конкурувати з посиленими патронами 9 мм РА і 10х22Т, які набули широкого поширення, тому цілком можливо, що цей травматичний патрон буде використовуватися і в інших зразках травматичних пістолетів, проте то, що вони будуть розроблятися, особливо зараз, коли посилилися закони про травматичну зброю, гарантувати не можна. Якщо ж дивитися, в загальному, то даний травматичний патрон є досить перспективним, так як для нього практично не потрібно переробляти гільзу, виробництво якої освоєно ще за радянських часів, а сам патрон дозволяє розмістити в себе як збільшений пороховий заряд, так і важкий гумову кульку , більш важкий скажімо металевою стружкою, що робить можливим використовувати такі патрони не тільки в цивільному травматичну зброю, але в службових варіантах травматичних пістолетів.

Травматичний патрон .45 Rubber

Вибір травматичної зброї (Частина I. Патрони)

Даний боєприпас можна було б вважати одним з кращих для компактного травматичної зброї, якби такі зразки травматичних пістолетів для нього існували. На даний момент використовується даний патрон тільки в травматичному пістолеті «Макарич» МР-79-13Т і МР-353, так само його планують використовувати в нових, ще не надійшли зразках травматики ГШ-18Т, Phantom, МП-82 та інших. Проводитися даний боєприпас тільки двома компаніями: «Техкрим» і АКБС. За якістю патронів лідирує природно остання компанія.

Патрони виробництва «Техкрим» виконані на базі латунної гільзи, орієнтовна дулова енергія, яку вони розвивають в травматичному пістолеті «Макарич» МР-79-13Т дорівнює 90 джоулів, при цьому вага кульки-кулі становить 1,5 грама, що дає право говорити про більш високу ефективність даного боєприпасу в порівнянні з тими ж травматичними набоями 9 мм РА «Магнум» або «Забійні +», так само не можна не відзначити про вищу якість зброї, що використовує даний боєприпас, особливо це відчувається при порівнянні травматичних пістолетів «Макарич» МР -79-9ТМ і МР-79-13Т, хоча з технічної точки зору порівнювати ці дві моделі травматики неправильно.

Патрони, що випускаються компанією АКБС, так само базуються на латунної гільзи, однак, вони більш якісні, як за матеріалом гільзи і стабільної навішуванні пороху, так і по виконанню. Більш якісне виконання патрона видно в першу чергу по вальцюванні гільзи, якщо в патронах компанії «Техкрим» краю гільзи завальцьовані нерівно і не завжди акуратно, то патрони АКБС відрізняються більш охайним зовнішнім виглядом, хоча в даному випадку вальцовка не позначається на характеристиках патрона при пострілі.

Травматичний патрон 13х45

Вибір травматичної зброї (Частина I. Патрони)

Данний травматичний патрон розрахований для травматичного револьвера «Ратник», який виробляє компанія АКБС, і не застосовується в інших моделях травматичної зброї. Мабуть приклад з двухпульним патроном 10х32 не відображено для компанії АКБС переконливим, в плані того, що більше не означає краще. Тому разом з розробкою нового травматичного револьвера «Ратник», велася так само і розробка нового двухпульного боєприпасу спеціально для даного травматичного револьвера. За основу боєприпасу взяли алюмінієву гільзу діаметром 13 міліметрів, від пристрою дозованого розпилення «Удар», в якій розміщувався не найбільший пороховий заряд, а так само два кульки-кулі діаметром 12,5 міліметрів.

Перші партії патронів базувалися на алюмінієвій гільзі, яка при пострілі часто роздувалася, а через не завжди відповідної навішування пороху і зовсім лопалася, цю проблему вдалося усунути лише після того як матеріал гільзи змінили на сталь, однак очікуваного за цим збільшення потужності патрона не було . За весь час виробництва даного боєприпасу, незалежно від того в алюмінієвій він був гільзі або сталевий, сумарна потужність на дві кулі становила 120 джоулів. Це звичайно непогане показник 60 джоулів на кулю, проте з появою посилених патронів інших калібрів, конкурентоспроможність револьвера «Ратник» різко впала, та й до цього особливим попитом він не користувався через дуже низької купчастості стрільби.

На відміну від найбільш наближеного за своєю конструкцією патрона 10х32, 13х45 виручало те, що його кулі були значно важче куль поширених боєприпасів, це досягалося завдяки тому, що в гумові кульки додавався металевий порошок, який незначно підвищував вага куль до 2,2 грама, що підвищувало ефективність стрілянини на довших дистанціях самооборони, але назад ж позначалася низька точність, що зводило нанівець цю перевагу.

Травматичний патрон 18х45 (светозвуковой, освітлювальний, сигнальний, газовий)

Вибір травматичної зброї (Частина I. Патрони)

Даний боєприпас можна вважати одним з найстаріших на ринку цивільного травматичної зброї, його розробка почалася в 1995 році, по суті, ще до закріплення в законі терміна «вогнепальну бесствольное зброю». Завдання, яке ставилося перед конструкторами була дійсно непростою, по-перше, потрібно було створити зброю, яка б не могло бути адаптоване для стрільби бойовими патронами, а по-друге, ця зброя вимагало боєприпас, який так само не мав би мати можливості бути доопрацьований власником травматики, в якому не можна було б збільшити пороховий заряд або замінити кулю на більш тверду і важку. При таких вимогах було складно створити щось дійсно ефективне, однак це вдалося, про це говорить навіть те, що ефективність зброї під боєприпас 18х45 навіть не заперечується, в той час як більшість моделей травматики використовує дещо менші за калібром боєприпаси піддаються критиці, найчастіше, правда, необгрунтованою, так як, мабуть, людям простіше зарядити патрони в 30 джоулів і потім плюватися, що мовляв «неефективний ваш Макарич», ніж дізнатися, що є більш потужні боєприпаси, а напис на коробці «Тренувальні» в першу чергу свідчить про те , що патрони призначені для тренувань, але повернемося до боєприпасу 18х45.

Спочатку планувалося тільки два варіанти даних патронів для самооборони: патрон з обтяженою гумовою кулею травматичної дії і патрон светозвуковой, для дезорієнтації нападаючого. У першому варіанті ставка була зроблена на те, що важка гумова куля під дією порохових газів повинна була за допомогою сильного удару вивести супротивника з ладу, при цьому враховувалося також і те, що куля не повинна була наносити важких проникаючих поранень, а навпаки мала володіти максимальним дією, що зупиняє. При проектуванні самої кулі перед розробниками встала одна здавалося б нерозв’язна проблема: куля повинна бути гумовою але ефективної, при цьому повністю складається з гумового матеріалу куля не могла задовольнити тим вимогам, які до неї пред’являли, в першу чергу тому, що була занадто легкою і дуже швидко втрачала ту енергію, яку отримувала при пострілі, тобто на дистанціях більше п’яти метрів її ефективність повністю губилася. Це виправили шляхом впровадження в кулю металевого сердечника, який збільшував її вага, але про це трохи нижче.

Другий же тип боєприпасів, светозвуковой, взагалі виключав своє варіант травмування нападника і був в першу чергу призначений для тимчасової дезорієнтації противника з подальшою контратакою або відступом обороняється. Сама ідея використовувати гумові кулі і світлозвукові патрони аж ніяк не нова ще задовго до розробки засобів самооборони цивільного населення такі боєприпаси використовувалися правоохоронними органами, наприклад для розгону несанкціонованих мітингів і демонстрацій. Проте, потрібно віддати належне розробникам, які знизили в даних боєприпасах до мінімуму відсоток серйозних каліцтв, які можуть завдати такі боєприпаси.

Вперше на ринку цивільної зброї даний боєприпас з’явився тільки в 1999 році разом зі зброєю до нього — бесствольное комплексом самооборони «Оса», розроблений Сергієво-Посадських Науково-Дослідницьким Інститутом Прикладної Хімії. Саме тоді й почалися суперечки про те наскільки хороший боєприпас 18х45Т і наскільки він надійний, і природно, що в першу чергу нарікання були викликані електричним капсулем, який був абсолютно іншого принципу займання, ніж звичний капсуль ударного займання. Тому довіра до такої зброї і боєприпасу з’явилося у людей не відразу, та й зараз багато хто сумнівається в надійності такої системи, проте, як показала практика, то при належному догляді за зброєю боєприпаси осічок не дають, а якщо збої і трапляються, то це відбувається по вини самого пістолета, а не патрона.
Основою електрокапсюля є ніхромову провід саме він під дією електричного струму розігрівається до високих температур через які запалюється первинний ініціює склад, напресованими на провід. Припущення що ніхромовий нитка може обірватися при довгому носінні боєприпасів в кишені або при недостатньо акуратною транспортуванні безпідставні. Справа в тому, що по суті ніхромових проводів в боєприпасі два, один провід проходить від однієї сторони «маси» до іншої, по центру закріплюючись на центральному електроді, тому якщо раптом станеться обрив одного (відсоток цього вкрай малий, так як на дроті запресований ініціює склад капсуля, що робить дріт нерухомою), то залишиться другий, який успішно впоратися з поставленим перед ним завданням.

При подачі електричного струму на контакти патрона дріт практично моментально розігрівається, під впливом температури запалюється первинний ініціює склад капсуля, а від нього загоряється вторинний ініціює склад, який має високий ступінь займання пороху. При запаленні капсуля утворюється форс полум’я довжиною близько 70 міліметрів і товщиною в 5 міліметрів, таким чином, пороховий заряд буде підпалено гарантовано. Плюс до всього під час горіння складів капсуля в порох потрапляють частинки ініціюючого складу, що підпалює пороховий заряд фактично «зсередини», тим самим забезпечуючи найбільш короткий час між подачею електричного струму на капсуль і пострілом.

Гільзу патрона виготовляють з алюмінієвого сплаву, що б гільза витримувала навантаження при пострілі, її роблять толстостенной, так що піддутому або розтріскування стінок гільзи немає. Гумова куля глибоко втоплена в гільзі і у людей необізнаних може виникнути питання, навіщо гільза такої довжини? Відповідь на нього досить простий і полягає в назві зброї використовує ці боєприпаси — бесствольное, тобто не має стовбура. Однак як би там не було, але стовбур у зброї повинен бути хоча б для забезпечення більш-менш прицільної стрільби, що б поставити пулі напрямок польоту. Цим стволом якраз і є довга гільза патрона 18х45. Для кращої стабілізації кулі при пострілі вона має своєрідний хвостовик, який затискається в газогенераторе. При запаленні порохових газів, коли досягається максимальний тиск в газогенераторе, він розтискується і відпускає кулю. Такий пристрій патрона забезпечувало не тільки максимально ефективну потужність боєприпасу, але також ускладнювало витяг кулі з патрона з метою збільшити заряд пороху або замінити кулю на твердий метану снаряд. У разі ж вилучення газогенератора разом з кулею руйнувався капсуль, а відновити дуже складно.

У процесі розробки нового патрона конструктори зіткнулися з низкою складнощів при проектуванні кулі, було запропоновано кілька варіантів кулі, в тому числі і кулі-кульки, звичної для дрібнокаліберної травматики, але через те, що виробництво таких куль з сердечником було сильно трудомістким, а без обважнення гумову кульку не володів достатньою масою для ведення вогню на дистанції більше п’яти метрів від такої кулі тимчасово відмовилися. Найбільш оптимальною кулею виявилася та, яку використовують зараз при виробництві травматичних патронів 18х45Т, з головною частиною у вигляді півсфери, тілом в вигляді бочки і хвостовою частиною, меншою в порівнянні з діаметром самої кулі. Менший діаметр хвостовій частині кулі обумовлений тим, що хвостовик необхідно було затиснути в газогенераторе, таким чином, стабілізація кулі за рахунок хвостовика стала практично непомітною. Окремий інтерес викликає металевий сердечник кулі, за весь час виробництва він його форма і вага змінювалася кілька разів, його завданням було збільшити вагу кулі, за рахунок цього куля зберігала свій імпульс на досить великій відстані, що в сумі з дуже високою потужністю патронів перших партій — 120 джоулів, робило даний боєприпас досить ефективним, однак вага тих куль був дещо нижчим сучасних всього 8,35 грама.

У 2001 році виробництво стадвадцатіджоульних патронів прикрили, в зв’язку з обмеженнями на потужність травматичної зброї. У цей час якраз і почали формуватися параметри сучасних травматичних боєприпасів калібру 18х45: вага патрона — 25,5 грама, маса пороху — 0,16 грама, діаметр кулі 15,3 міліметра. Для підвищення ефективності боєприпасу збільшили в розмірах сердечник кулі, тепер куля важила 11,7 грама, при цьому значно знизилася дулова енергія при пострілі, яка за офіційними даними становила 85 джоулів, однак з 2002 по 2004 рік патрони 18х45Т негласно обмежували до 60 джоулів. Причини таких обмежень точно не відомі, проте можна припустити, що вони були введені для популяризації інших менш потужних зразків травматичної зброї. В результаті до недавнього часу як варіанти зброї під патрон 18х45, так і більш малокаліберні варіанти травматики стали для цивільного населення чимось на зразок дорогих іграшок, а інтернет форуми зарясніли повідомленнями про низьку ефективність травматики, втім, суперечки щодо багатьох моделей ведуться і зараз, хоча на даний момент випускаються і посилені патрони для травматичної зброї і саму зброю стало більш надійним, ну принаймні, останні моделі.

Незважаючи на гадану надійність боєприпасів 18х45 з самого початку з ними було не все так гладко. Справа в тому, що до 2003 року патрони проводилися з довгим центральним електродом, а в силу конструкції єдиного на той момент травматичного пістолета «Оса» при декількох закритті / відкриттях касети з патронами ці електроди м’яли, тим самим закорачівающего електричний ланцюг, що в свою чергу вело до осічок, які неприпустимі для зброї самооборони. Однак дану проблему усунули, хоча і з нею можна було частково миритися, досить тільки не смикати касету з патронами по 10 в день, що б не було осічок. Наступною проблемою патронів 18х45 було те, що куля не стабілізувалася в польоті, а