Деякі невідомі історії про мексиканську нарковійну

Деякі невідомі історії про мексиканську нарковійну
Заходи, які вживає мексиканське уряд щодо боротьби з наркокартелями, — вельми суперечливі. За останні декілька років в Мексиці було вбито десятки тисяч людей, серед загиблих великий відсоток цивільного населення, що не має відношення до злочинних угрупувань.

За весь той час, протягом якого урядові війська ведуть війну з картелями, відбулися сотні насильницьких інцидентів, що з’явилися на сторінках мексиканських газет. Однак багато випадків по ряду обставин залишаються поза журналістської уваги, і відомі лише обмеженому колу осіб. У документах Держдепартаменту, не так давно з’явилися в пресі завдяки «Вікілікс», йдеться про деякі маловідомі випадках, що сталися в Мексиці.
Діяльність активістів за права людини підлягає сумніву

Війна з наркоугруповання створила як героїв, так і лиходіїв. «Amnesty International» та інші правозахисні організації закликали уряд до рішучих дій після вбивства активіста Жозефіни Рейес, яке сталося в 2010 році в її будинку недалеко від міста Сьюдад Хуарес.

Рейес виступала з відкритою критикою щодо присутності армії в Хуарес. Вона шукала докази правопорушень з боку військових. Однак в документах Держдепу є дещо інші відомості про історію цієї жінки. Згідно з інформацією, що міститься в паперах Держдепартаменту, Рейес була матір’ю одного з найманих вбивць і контрабандиста, який належить до картелю «Хуарес». Записи американських дипломатів вказують на те, що «вбивство Рейес мало більше відношення до її зв’язків з організованою злочинністю, ніж до її правозахисної діяльності».

Рейес фактично стала активісткою, яка протестує проти діяльності армії після того, як в 2008 році її син бал затриманий урядовими військами. Вона називала його арешт викраденням. Згідно з документами, за її вбивством стояв представник картелю «Сіналоа». Її син Мігель Анхель «Ель Сапо» Рейес Саласар підозрюється у вбивстві, скоєному на прохання людей з картелю «Хуарес». Близько року тому загиблі родичів Жозефіни Рейс були знайдені лежали біля заправки в місті Сьюдад Хуарес.

Нешаблонне мислення

Альдо Фаски, один з високопоставлених працівників управління внутрішніх справ в штаті Нуево Леон у 2007 році мав намір покінчити з неприборканої корупцією в мексиканських правоохоронних органах.

За його підрахунками близько 40% поліцейських в штаті Нуево Леон співпрацювали з картелями. Чиновник запропонував представникам Сполучених Штатів розділити штат поліції на два паралельних відділу. Один відділ, в який входили б 60% офіцерів, на думку Фаски, мав би займатися пошуком злочинців і інший відповідальною роботою, іншим же 40% офіцерів повинна були зайняті рутинна адміністративною роботою.

Альдо Фаски зобразив свою ідею у вигляді двох дерев, одне з яких продовжувало б розквітати, а інше б, відповідно, зів’яло. Це був один з найбільш амбітних проектів чиновника, щодо якого представники США турбувалися, що в разі його реалізації, частина поліції повністю перейшла б під контроль наркоугруповань. Однак цим планом не судилося втілитися в реальність.

Але, принаймні, такий підхід не був звичайним і стереотипним. Американські офіційні особи, в свою чергу, також віддали належне цьому інноваційному підходу, як нового способу вирішення давніх проблем у правоохоронній сфері мексиканської держави. Серед інших проектів Фаски була пропозиція збільшити рівень життя офіцерів, за допомогою наймання на роботу університетами подружжя поліцейських, також мексиканський новатор пропонував підняти моральний дух в поліції виділивши поліцейським департаментам кошти на покупку нової уніформи.

Безліч теорій, одне рішення

У 2008 році В Американський експерт по частині злочинців, що займаються викраденням людей, перебуваючи в мексиканському місті Сальтильо, сам став жертвою викрадачів. Він вийшов з ресторану, сів в машину, і більше його ніхто не бачив. Але хто були люди, які викрали його? І що вони хотіли отримати натомість?

Офіційна влада штату Коахуілья сказали американським дипломатам про те, що вони вважають, що картель «Лос Зетас» викрав Батісту, однак про причини такого припущення публічно не говорилося. Згідно із записами конфіденційних переговорів, в момент викрадення Батіста працював над тим, щоб звільнити свого друга, який був викрадений раніше членами одного з угрупувань.

Друга Батісти на ім’я Пілар Вальдес викрали 10 грудня. Увечері Батіста обідав з сином Вальдеса, коли задзвонив його телефон. Батіста залишив лептоп, кредитні карти і документи на столі, і вийшов. Але перед тим він ще передав своїм співтрапезникам номер телефону, за яким просив зателефонувати в тому випадку, якщо він не повернеться. З тих пір, як він, цілком ймовірно, зі своєї згоди сіл в салон автомобіль, більше його ніхто не бачив. Однак вже через годину його друг був звільнений.

Незважаючи на досить дивні обставини зникнення, мексиканська влада розглядали цей випадок лише як викрадення однієї людини, оскільки зниклий Батіста сів у машину викрадачів по своїй волі. Проте родичі Батісти звернулися до представників правоохоронних органів з проханням розглянути цю справу з належною серйозністю. При відсутності інших доказів ніхто б ніколи і не дізнався про місце знаходження Батісти. Представники штату Коахуілья і особи, що представляють Сполучені Штати, під час своєї зустрічі обговорювали всі можливі мотиви викрадення.
В першу чергу розглядалася версія про те, що Вальдеса викрали в якості приманки для Батісти, і що його використовували з метою, щоб передати певний інформаційний посил офіційній владі. Також серед можливих мотивів було і те, що Батіста передав занадто багато інформації щодо лідерів картелю. Також розглядався і той варіант, що таким чином, викравши Батісту, зловмисники мали намір продемонструвати, що жодна людина в Мексиці не застрахований від подібної долі.

Урок, який керівники одного з картелів намір подати Сполученим Штатам, полягав в тому, що таким чином картелі декларували свою заяву про те, що вони впоедь НЕ будуть бояться вибирати в якості своїх мішеней громадян США. Викрадення Батісти мало ознаменувати зміна правил гри в діяльності злочинців.

Траєкторія польоту гранати

Гранати — невелике, але потужна зброя, однак вони не завжди діють таким чином, як спочатку було заплановано.
У 2009 році протягом певного періоду часу почастішали напади з використанням гранат. В регіоні Монтерей мішенню під час нападів стали телевізійні станції, будівля поліції, і навіть офіс американської консультативної група.

Членам картелів якимось таємничим чином вдавалося поповнювати свої збройові арсенали гранатами. Існує ймовірність того, що гранати були переправлені в Мексику безпосередньо через американо-мексиканський кордон. Також, можливо, що під час нападу на телевізійну станцію «Televisa» в Монтереї і в ряді інших інцидентів використовувалася артилерія, продана Сполученими Штатами Ель Сальвадору на початку 90-х років.

Відомо, що, як мінімум, одна граната зробила зворотну подорож до США. Згідно із записами дипломатичного листування, американська влада пов’язують гранату, розірвану в нічному клубі в штаті Техас 31 січня в 2009 році, з партією, відправленої в Ель Сальвадор. Згідно з документами посольства можливої мішенню під час тих вибухів були троє поліцейських, які перебували в приміщенні розважального закладу.
«Ескадрон поганих хлопців»

В кінці 2009 року Маурісіо Фернандес був призначений мером Нородом Сан-Педро, передмістя Монтерея, де проживають заможні люди. Часті викрадення людей в той час були великою проблемою, і Маурісіо заявив, що знає, як можна вирішити цю проблему і повернути спокій місту. На його думку, допомогти в цьому мав «ескадрон поганих хлопців».

Влада Сполучених Штатів вважають, що до складу цього «ескадрону» входили представники картелю Артуро Бельтран Лейва, і що мер особисто вів переговори з організованою угрупованням наркоторговців на предмет відновлення миру в місті. Фернандес повідомив людям з американського консульства про те, що особи з картелю Бельтран Лейва погодилися допомогти позбутися від викрадачів, і що представники картелю особисто зв’язувалися з ним. Фернандес також критикував керівників інших міст за те, що ті не брали бика за роги, керуючись його прикладом. Згідно з документами, Держдепартамент розцінював Фернандеса не тільки як одного, але в рівній мірі і як ворога, а його публічні заяви американці характеризували як непослідовні і ексцентричні.

У день свого урочисте вступу на посаду мера, Фернандес оголосив, що були ліквідовані четверо осіб, яких підозрюють в причетності до наркотрафіку. Однак їх тіла так і не були виявлені незважаючи на чотиригодинні пошуки. Через 15 днів після інаугараціі компаньюн Фернандес не змогла отримати дозвіл на в’їзд в США. Митники повідомили, що виявили шість грамів марихуани та 209 таблеток екстезі в сумці жінки, також в курильної трубки Фернандаса була виявлена марихуана.

На даний момент Фернандес все ще є мером Сан-Педро і, згідно з місцевими медіа, він під тиском в 2010 році прийняв рішення про розформування «ескадрону поганих хлопців».

довіра військовим

Президент Мексики Феліпе Калдону через корупцію в рядах офіцерів поліції використовував армію для боротьби з наркомафією. Однак роль військовослужбовців в боротьбі з картелями не завжди віталася громадськістю, з боку населення в поліцейський департамент надходили скарги про зловживання армійського персоналу.

Але, Кальдерон наполягає на тому, що збройні сили є найменш корумпованою державною інституцією, і Державний департамент США згоден з таким твердженням, згідно з інформацією, що значиться в записах американських дипломатів. У в штаті Нуево Леон, розташованому в північній частині Мексики, в 2007 мав місце ряд правопорушень, які в основному відбувалися в місцях примусового утримання. Однак в США підтримують мексиканських військовослужбовців: «Так звані зловживання відбуваються чиновниками штатів, а також місцево поліцією, але не військовими, які ведуть боротьбу з картелями».

«Випадкова» перестрілка

Колишній спікер палати представників Ненсі Пелосі в лютому 2010 року несподівано відвідала прикордонне місто Ларедо, штат Техас, в якому проходило святкове дійство. Влада сусіднього Нуево Ларедо намір показати, що репутація міста в якому безперервно проливається кров уже не відповідає дійсності, і що на даний момент в Нуево Ларедо панує закон і порядок. Керівники міста хотіли продемонструвати солідарність двох міст і також двох країн.

Але організатори дійства не врахували наркокартелі. Якби Пелосі прийшла до берега річки Ріо-Гранде в переддень святкування, вона могла б почути звуки пострілів. Перестрілки між конкуруючими картелями для Мексики — справа буденна, але в дипломатичних документах Держдепартаменту представлений більш пильний погляд на цю проблему, а також на наслідки. В даному випадку було описано раптове зіткнення між солдатами армії і картелем «Лос Зетас». Згідно з документацією, в декількох кварталах від міжнародного моста армія натрапила на збройних десперадос з картелю.

Перестрілка тривала протягом двох годин, члени картелю, використовуючи автомобілі, що стояли на вулиці міста, щоб перекрити вулицю, з метою перешкодити просуванню солдатів. Стрілянина районі міста Нуево Ларедо описувалася в дипломатичних записах як «кульмінація шоу феєрверків».
Наркоміф: США проводили підготовку людей з «Лос Зетас»

Безжальний картель «Лос Зетас» був організований колишніми членами мексиканських військ спеціального призначення. Частину своїх навичок вони набули завдяки тому, що деякі учасники картелю пройшли підготовку в США, і тепер вони використанні отримані знання проти цивільних осіб і мексиканського держави. Однак секретне листування американських дипломатів, що датується серпнем 2009 року, проливає світло на подібні припущення.

Американське посольство провело подвійну перевірку списку учасників «Лос Зетас», який був складений Управлінням по боротьбі з наркотиками. В даному списку перераховувалися імена всіх солдатів військ спеціального призначення, що пройшли підготовку на території США, починаючи з 1996 року. І, як з’ясувалося, збігів не було зовсім.

З інших джерел було отримано інформацію, щодо можливої присутності серед членів «Лос Зетас» колишнього лейтенанта військ спеціального призначення, який раніше брав участь в контртерористичних тренінгу на американській базі Форт-Брег. Вважається, що Рожеліо Лопес Вільяфана, був насильно рекрутували в ряди «Лос Зетас» після того, як він звільнився з армії. Згідно дипломатичним документам, ця людина був заарештований за звинуваченням у причетності до замаху на мексиканського політика.

Підозрюваний, якому вдалося втекти від переслідування

Мексиканська влада провели за останні роки кілька гучних арештів, проте завдяки протекції корумпованих чиновників деякі злочинці все ще залишаються на свободі. У Тіхуані два роки тому стався резонансний випадок. У червні 2009 року представники консула в були попереджені про те, що людина, розшукуваний в США за підозрою в причетності до контрабанди наркотиків, звернувся в посольство з метою оновити свій паспорт. Але дії, вжиті поліцією були зворотні того, що очікували від них влади Сполучених Штатів, які не сумнівалися в тому, що підозрюваний буде неодмінно заарештований.

Розшукуваний громадянин прийшов в посольство до призначеного йому часу, і офіцери поліції, що знаходилися в автомобілі, чекали, коли він вийде з офісу консула. Але, коли ця людина вийшов, він сів в автомобіль у супроводі своїх охоронців і поїхав у напрямку до гоночному треку, яким володів впливовий мер Хорхе Рон. Після того, як автомобіль підозрюваного перетнув територію треку, поліцейські, які їхали слідом, припинили переслідування. Вони сказали представникам Сполучених Штатів, що «не мали права перебувати на території треку». 55-річний Рон — власник мексиканської футбольної команди і мережі казино, він був мером Тіхуани в період між 2004-м і 2007 роком. 4 червня 2007 його заарештували за підозрою в незаконному зберіганні зброї, але після 10 днів він вийшов на свободу.