Система Браунінга — робота автоматики пістолета

Система Браунінга - робота автоматики пістолета
Великий зброяр Джон Браунінг,американець, який працював більшу частину життя в Бельгії.

Система Браунінга - робота автоматики пістолета

Джон Браунінг був великим зброярем, саме слово «Браунінг» давно стало ім’ям прозивним, почувши це слово, мабуть, у кожного з насс виникає асоціація з пістолетом. Крім короткоствольної зброї, Браунінг створив масу конструкцій, розробляв гладкоствольні рушниці (наприклад, кожен мисливець чув про його гладкоствольних напівавтоматах Browning Auto-5 і Browning Gold), конструював гвинтівки (серед них Вінчестери з ручним перезарядженням), кулемети, патрони і, зрозуміло, пістолети . Саме створений Джоном Браунінгом в кінці 19-го століття пістолет новітньої конструкції і прославив його на весь світ, а й багато інших винаходи цієї великої людини стали новим словом в збройовій справі, стосовно найрізноманітніших зразків зброї, від гладкоствольних рушниць двостволок до кулеметів.
 
Для опису всіх значущих конструкторських рішень, що виходять від цього збройового генія, знадобиться величезний за обсягом матеріал, тому тут ми розглянемо саму знакову конструктивну модель, один з найвідоміших в світі принципів роботи самозарядних пістолетів — систему роботи автоматики пістолета, на основі віддачі стовбура при його короткому ході, створену Джоном Браунінгом. Основи цього принципу застосовуються в різних конструкціях пістолетів вже більше ста років. На рубежі XIX-XX століть Браунінгом був розроблений самозарядний пістолет, який став відомим як Браунінг 1900 (зразка 1900 роки) або Браунінг №1. Зразок виявився настільки вдалим, що ім’я Браунінга стало відомо всьому збройового світу. Одночасно з пістолетом, Браунінг розробив для нього і новий патрон калібру 7,65х17 мм, робота над цією зброєю велася на бельгійській збройової фабриці FN (Fabrique Nationale), тому пістолет офіційно називався FN Браунінг М1900. Автоматика нового пістолета працювала за рахунок віддачі вільного затвора.
 
Перший прогримів на весь світ самозарядний пістолет Браунінга №1 зразка 1900 року — FN Browning М1900.

Система Браунінга - робота автоматики пістолета

Наступні удосконалення даної моделі робили її все краще, в результаті з’явився пістолет FN модель 1910 отримав величезне поширення. Робота автоматики здійснювалася також за принципом віддачі вільного затвора.
  
Один з наймасовіших пістолетів конструкції Браунінга — FN Model 1910.

Система Браунінга - робота автоматики пістолета

Для Браунінга все його конструкції були лише ступенями для руху вперед. Джон Браунінг створив ще кілька зразків надійних самозарядних пістолетів на принципі віддачі вільного затвора, де стовбур знаходився всередині кожуха-затвора і був задіяний оригінальний ударно-спусковий механізм. Пістолети були дуже вдалою компонування, за образом і подобою яких зброя створюється досі. Але основним його досягненням в області пістолетних конструкцій багато фахівців вважають саме ту конструкцію, де автоматика працює за рахунок віддачі стовбура з його коротким ходом. Про це і піде мова в даному матеріалі, попередня інформація була вступом для повноти картини.
 
Шлях великого зброяра до геніальної системи роботи автоматики пістолета
 
Отже, Джон Браунінг в 1896 році винайшов пістолет під потужний патрон, паралельно Браунінг конструював короткоствольну зброю під відносно малопотужні боєприпаси. Право на виробництво даної розробки було продано фірмі «Кольт». У цій конструкції напівавтоматичного пістолета був закладений той же принцип роботи автоматики за рахунок віддачі вільного затвора, що і на інших його перших конструкціях. Першим пістолетом Браунінга, патентом на який володіла фірма «Кольт» був пістолет Кольта-Браунінга М1900 під патрон .38 АСР.
 
Кольт-Браунінг М1900
 

Система Браунінга - робота автоматики пістолета

Пістолет важив 1000 грамів при загальній довжині 229 м (довжина ствола 152 мм) і мав коробчатий магазин 7 патронів.
Кольт-Браунінг М1900 був кілька разів модернізований, але так і не отримав визнання і не був поставлений на озброєння американської армії, хоча претендував на урядове замовлення, до появи Кольта М1909 конструкції Джона Браунінга під більш потужний патрон .45 АСР. У новій зброї Браунінг застосував абсолютно нову конструкцію самозарядного пістолета, що використовує роботу автоматики на принципі віддачі стовбура при його короткому ході.

Автоматика нового зброї працювала наступним чином. Стовбур жорстко зчіплюється з затвором за допомогою трьох виступів, що постають в три бойових упору, розташованих на кожусі-затворі пістолета. При пострілі затвор під дією тиску порохових газів на гільзу захоплює стовбур назад на кілька міліметрів. Стовбур встановлений на двох гойдаються елементах (сережках), закріплених на рамці пістолета. Після початку руху затвора назад, ці коливаються сережки зміщують ствол назад і він змінює положення у вертикальній площині, розчіплюючи зі стовбуром, але вісь стовбура не змінює свого напрямку, гойдаючись на двох сережках, вісь стовбура переміщується паралельно свого початкового напрямку, але змінюється відстань між початковим становищем осі і подальшим. Затвор відходить назад до упору, викидаючи попутно стріляну гільзу, після чого повертається назад, досилає з магазину в патронник ствола новий патрон, зачіпаючи коливається на сережках стовбур, і ставить його на вихідне місце, зчіплюючись бойовими упорами з виступами на стовбурі, тобто відбувається замикання.

Віддача при пострілі діє не тільки на затвор, за допомогою тиску порохових газів на гільзу, а й на сам стовбур, який беручи на себе частину енергії, гойдається на сережках назад і зміщується у вертикальній площині. Від цього відчувається стрільцем віддача зменшується. Також така система дозволяє з більшим ступенем надійності екстрагувати стріляну гільзу, яка отримує інерцію стовбура при його русі назад, адже спочатку вона знаходиться в патроннику стовбура і починає зміщення разом з ним, щільно притиснута до затвору.

Цей пістолет пройшов всі необхідні випробування і з незначними доробками був прийнятий на озброєння армії США як особисту зброю офіцерів під офіційною назвою «US Аuto Pistol саl .45 М1911» (Автоматичний пістолет США калібру .45, модель зразка 1911 роки), також пістолет отримав назву «Government Model» (Урядова модель). Згодом весь світ дізнався цю зброю під назвою Кольт М1911 (пістолет Кольта, модель зразка 1911 року).
 
Пістолет Кольт М1911 конструкції Браунінга зі зведеним курком

Система Браунінга - робота автоматики пістолета

Також розроблений Браунінгом, цей легендарний пістолет, як і його прототип, Кольт М1909, мав той же принцип роботи автоматики з коротким ходом стовбура, але кілька вдосконалений. Саме цей механізм роботи самозарядного пістолета і ліг в основу більшості короткоствольної зброї в усьому світі і використовується в різних конструкціях пістолетів досі.

Дана система роботи автоматики здійснювалася наступним чином. Спочатку стовбур зчеплений з кожухом-затвором шляхом двох виступів на зовнішній частині стовбура біля казенника зверху, які входили в два бойових упору на внутрішній стороні кожуха-затвора.
 
На фото зверху стовбур, на якому видно ті самі два виступи, а знизу вид зсередини верхньої площині кожуха-затвора, де видно два паза (бойові упори), в які входять два виступи на стовбурі при замиканні.

Система Браунінга - робота автоматики пістолета

При пострілі, з початком руху кулі по стовбуру, тиск, який виникає між гільзою і кулею, штовхає гільзу назад, а кулю вперед. Гільза, впливаючи на затвор силою розширення порохових газів, штовхає затвор назад. Затвор не відкривається до тих пір, поки куля не покине стовбур, тому як затвор починає рух назад разом зі стовбуром без зміщення осі стовбура. Пройшовши кілька міліметрів назад, стовбур розчіплюється з затвором і йде вниз тією стороною, де знаходиться патронник, передня частина стовбура, його дуловий зріз, вниз не опускається. Тобто відбувається перекіс стовбура. Це хитання забезпечується сережкою, закріпленої на стовбурі знизу, яка, переміщаючись вниз і назад, дозволяє стволу теж рухатися вниз і назад. Коли стовбур опускається, розчіплюючи з затвором, виступи стовбура виходять з пазів кожуха-затвора, затвор за інерцією продовжує рух назад, екстрагує стріляну гільзу, зводить курок, доходить до упору, і під дією поворотної пружини рухається вперед до свого початкового стану. Під час поїздки рами затвора, з магазину зачіпається наступний патрон, який досилається в патронник ствола, одночасно затвор захоплює коливається на сережці ствол вперед, а сережка забезпечує і одночасний рух стовбура вгору. Коли затвор доходить до крайньої передньої точки, стовбур зчіплюється з затвором тими ж двома виступами, що входять в пази затворної рами. Все, цикл роботи автоматики завершено.
 
А ось анімаційний ролик, на якому добре видно як відбуваються всі описані вище дії, також ролик показує і інші процеси, що відбуваються в пістолеті Кольт М1911 при пострілі. Тут добре видно, як казенна частина стовбура опускається на сережці і стовбур розчіплюється з затвором, і зворотну дію замикання.
  
На фото неповна розбирання пістолета Кольт М1911А1, ідентичного в основах конструкції з пістолетом Кольт М1911. На стовбурі знизу видно та сама сережка Браунінга, що качає стовбур вниз і назад при пострілі. Віссю для цієї сережки, на її нижній частині, на рамці пістолета служить вісь затримки затвора, що виконує Одночасно дві функції — є віссю для повороту сережки Браунінга, а також є віссю, на якій рухається затворна затримка. При постановці рамки затвора в крайнє заднє положення, після закінчення патронів в магазині, затримка затвора під дією своєї пружини, піднімається вгору, входить в зовнішній паз рами затвора, блокуючи її в задньому положенні, і на тій же осі (на якій сережка Браунінга) повертається вниз при натисканні на неї пальцем, для повернення рами на вихідне місце після установки нового магазину, від чого відбувається заряджання першого в магазині патрона в патронник ствола пістолета при замиканні ствола затвором.
 
Неповне розбирання пістолета Кольт М1911А1
 

Система Браунінга - робота автоматики пістолета

Надалі система з коротким ходом стовбура при його перекосе зазнала не одну модернізацію. Прикладом одного з варіантів можна привести систему без сережки, роль якої виконують інші деталі. Така система більш на часі, ніж система, реалізована в пістолеті Кольт М1911.
 
Система роботи автоматики пістолета на основі схеми Браунінг і її еволюція
 
Ось схема роботи однієї з сучасних конструкцій на основі віддачі стовбура при його короткому ході. Покроково, в п’яти ключових моментах.
схема роботи системи Браунінга в 5 позіцій.
        

Система Браунінга - робота автоматики пістолета

Замість римських цифр позначень картинок буду приводити арабські. Картинка 1. Затворна рама темно-зеленого кольору, стовбур синього кольору, затвор зчеплений зі стовбуром, патрон знаходиться в патроннику, зброя в стані спокою. Картинка 2. Капсуль патрона наколюється бойком, відбувається вибух пороху в гільзі, від чого створюється підвищений тиск між кулею і гільзою. Розширення порохових газів при пострілі, їх найсильніша енергетика, показана червоним кольором. Між кулею і гільзою виникає надлишковий тиск, який і штовхає кулю вперед по каналу ствола, а гільзу назад, на затвор. Картинка 3.

Розширюються порохові гази штовхають вперед кулю, вона безперешкодно вилітає зі ствола. Але, крім цього, ці порохові гази одночасно впливають в протилежному напрямку і на гільзу, яка, в свою чергу, прагнути посунути назад і відкрити затвор, адже ця гільза впирається своїм денцем саме в затвор. Сили дії порохових газів на кулю і на гільзу, показані на зображенні червоною лінією з двома протилежними стрілками, поки куля не покинула ствол, ці сили рівні. Весь фокус тут полягає в тому, що куля встигає покинути стовбур раніше відмикання затвора і раніше перекосу стовбура, за рахунок того, що сила порохових газів, що впливають на гільзу, не відчиняє затвор відразу, відбувається свого роду уповільнення. Коли куля рухається по стовбуру, а гільза, відповідно, тисне на затвор, останній починає рух назад разом зі стовбуром, як єдине ціле, що забезпечує вихід кулі зі ствола без втрати розганяють її порохових газів і без зміщення положення стовбура, адже стовбур в цей момент зчеплений з затвором намертво. Тобто куля вилітає без значного впливу роботи автоматики.

Потім енергія гільзи, що впливає на затвор, прагнути відсунути його назад ще далі, але затвор жорстко зчеплений зі стовбуром, тому енергія віддачі розподіляється не тільки на затворну раму, на яку безпосередньо впливає гільза, а й на стовбур, який в цей момент є єдиним ціле з кожухом-затвором. Стовбур приймає на себе значну частину енергії, адже він рухається назад разом з затвором, будучи з ним зчеплений бойовими упорами. Тому сила відкату рами затвора зменшується, чому зменшується сила віддачі. Картинка 4. Тепер найголовніший момент роботи даного типу автоматики пістолета. Ми бачимо фігурний виріз знизу зовнішньої частини стовбура, розташований відразу під його казенною частиною (як і весь стовбур, даний виріз позначений синім кольором). При русі кожуха-затвора, зчепленого в цей момент зі стовбуром, тому, цей виріз як би заїжджає в фігурний прилив, жорстко закріплений на рамці пістолета і позначений на схемі світло-зеленим кольором.

В результаті казенна частина стовбура тут як би падає, фігурна проріз стовбура (на схемі синього кольору) в’їжджає в цей спеціальний виступ рамки пістолета (світло-зеленого кольору), вдвигается в нього цим самим фігурним вирізом знизу стовбура, зміщуючи казенну частину стовбура вниз і назад , від чого відбувається розчеплення стовбура з затвором. В результаті цього руху стовбура, його казенна частина знижується, виступи стовбура виходять з пазів рами затвора, і кожух-затвор продовжує рух назад по інерції, залишивши значну частину сили віддачі стовбура, який залишається попереду затвора. Картинка 5.

Стовбур залишається в положенні перекосу, тобто його казенна частина опущена вниз і упертий в прилив рамки пістолета, пофарбований на схемі в світло-зелений колір. Кожух-затвор, рухаючись назад по інерції, наданою йому почасти і рухом стовбура назад і вниз, викидає з нахиленого вниз патронника стріляну гільзу і зводить курок. Потім, дійшовши до упору, під дією поворотної пружини, рама затвора рухається вперед, попутно витягуючи з магазину новий патрон, і одночасно з досиланням цього нового патрона в патронник ствола, штовхає ствол вперед і вгору. Фігурний виріз знизу стовбура, взаємодіючи з припливом на рамці, забезпечує рух ствола не просто в горизонтальній площині під дією руху затвора, а саме вперед і вгору. В результаті стовбур знову замикається, зчіплюючись з затвором на бойовий упор, коли виступ стовбура входить в відповідний паз кожуха-затвора. Після чого пістолет готовий до нового пострілу.
 
Не можна не сказати, що Джон Браунінг мав робочі відносини не тільки з Семюелем Кольтом, а й бельгійцями, на чиїй фабриці FN він зробив більше, ніж де б то не було. Тому не можна плутати моделі Браунінга, наприклад, 1900 року, створені на різних заводах в різних країнах. Той пістолет зразка 1900 року, що випускався в Бельгії, на фабриці FN, це зовсім інша конструкція під інший патрон, в порівнянні з виробництвом Кольта. Тому не можна плутатися в назвах. FN Браунінг М1900 був пістолетом калібру 7,65Х17 мм, які працюють на принципі вільного затвора. А Кольт-Браунінг М1900 працював з більш потужним патроном .38 АСР, по тому ж самому принципу автоматики, але з деякою різницею в деталях механізмів. Начебто назви схожі, різні тільки перші слова — FN і Кольт. Роки випуску були однакові, прізвище Браунінга була в назві і там і тут. Ця зброя навіть на вигляд зовсім не схоже, і використовує різні патрони. Причому Кольт-Браунінг М1900 замислювався як армійський пістолет, а FN Браунінг замислювався як особисту зброю самооборони.
 
FN Browning М1900
 

Система Браунінга - робота автоматики пістолета

 
Colt-Browning М1900
 

Система Браунінга - робота автоматики пістолета

 
Перша система з хитним стволом, була віддана в виробництво Кольта, також йому був проданий патент на це революційне рішення, модель називалася Кольт-Браунінг М1909, потім змінивши назву на Кольт М1911 після модернізації, про що вже говорилося в нашому матеріалі. А на бельгійській збройової фабриці FN Джон Браунінг таку систему не вводив досить довго, можливо, причина була в контракті з фірмою «Кольт». Хоча могли бути і будь-які інші причини на цей рахунок.
 
FN Browning High Power схема розчеплення та зчеплення стовбура з затвором

Система Браунінга - робота автоматики пістолета

Першим самозарядним пістолетом, робота автоматики якого грунтувалася на віддачі стовбура з його коротким ходом, і який був запатентований і почав проводитися на FN, став пістолет Browning High Power або НР (Великий Потужності) під патрон 9х19 Парабелум.

Виробництво пістолета почалося в 1935 році, хоча конструкцію роботи автоматики, реалізовану в цьому пістолеті, Джон Браунінг розробив ще в 1921 році, а після смерті цього великого зброяра в 1926 році, система була доопрацьована одним із соратників Браунінга, конструктором Д.Севом, які працювали на тієї ж збройової фабриці FN, що і маестро. Ця система автоматики відрізнялася від системи, яка працює в пістолеті Кольт М1911, і була аналогічна системі, яку ми розглядали на схемі вище. Тобто стовбур гойдався не так на сережці, перекіс відбувався шляхом взаємодії вирізу на припливі знизу казенної частини стовбура з деталлю в рамі пістолета.
 
Пістолет Браунінг Хай Пауер був неодноразово модифікований і користується великою популярністю і сьогодні. Наведемо кілька модифікацій пістолета Browning НР.
 
FN Browning High Power, модель 1935 року

Система Браунінга - робота автоматики пістолета

FN Browning High Power Mk. III, сучасний варіант, що використовується поліцією і армією.
 

Система Браунінга - робота автоматики пістолета

 
FN Browning High Power, сучасна комерційна модель
 

Система Браунінга - робота автоматики пістолета

 
Наведемо ще один приклад застосування конструкції Браунінга в автоматиці пістолета на основі віддачі стовбура при його короткому ході.
На схемі зображено маловідомий в широких колах самозарядний пістолет Vis wz. 35. Тут система Браунінга реалізована трохи інакше.
 
Схема роботи пістолета Vis wz. 35 по системі Браунінга

Система Браунінга - робота автоматики пістолета

Спочатку все те ж саме, стовбур зчеплений з рамою затвора. Але при пострілі є незначні відмінності. Спочатку фігурний виступ знизу стовбура, позначений на схемі цифрою 7, впирається в вісь, позначену цифрою 31. При пострілі ствол, також, як і на вище описаних системах, розчіплюється з рамою затвора за рахунок зниження його казенної частини вниз. Зниження в даному випадку закінчується при упорі виступу (7) в спеціальну деталь рами пістолета, що не позначену ніякої цифрою. За рахунок цього відбувається необхідний перекіс стовбура, і затвор, на своєму зворотному ході, досилає новий патрон і повертає ствол на початкове місце, зчіплюючись з ним бойовими упорами.

В принципі, все те ж саме. Схема роботи автоматики самозарядного пістолета, спочатку винайденої Джоном Браунінг, використовуються в багатьох сучасних пістолетних конструкціях. На цьому принципі роботи автоматики сконструйовані такі відомі моделі пістолетів, як Кольт М1911, про який вже йшла мова, і його модернізована версія Кольт М1911А1, що має масу модифікацій, які користуються успіхом і зараз. Деякі збройові фірми, від великих заводів до дрібних збройових майстерень, до цих пір проводять Кольт М1911А1 в своїх модифікаціях. Такі пістолети бувають з подовженим стволом, з дульним компенсатором, або просто зроблені майстрами в іншому стилі, що не завадить вгадати в образі зброї базову модель Кольта М1911.
 
Сучасний «наворочений» Кольт М1911А1
 

Система Браунінга - робота автоматики пістолета

 
Пістолет ТТ, який був створений радянським збройовим конструктором Федором Васильовичем Токарева в кінці двадцятих років минулого століття, після проходження ним практики на збройовій фабриці FN в Бельгії, де Джон Браунінг був тоді вже «в авторитеті» і успішно працював, передаючи досвід молодим талантам, був створений по тій же схемі, що і перші Кольти М1911. Тобто сам принцип роботи автоматики був однаковий, що у пістолета ТТ, що у Кольта М1911. В системі Токарєва використовувалася та ж сережка Браунінга.
 
Пістолет ТТ-33 (пістолет Тульський Токарєва) зразка 1933 року, побудований за схемою Браунінга.
 

Система Браунінга - робота автоматики пістолета

 
Пістолет CZ виробництва Чехії, а раніше Чехословаччини, яка прославилася своєю надійністю і точністю бою, також сконструйований за схемою, розробленою Джоном Браунінгом.

Пістолет CZ75 чеського виробництва, також створений на основі системи Браунінга

Система Браунінга - робота автоматики пістолета

Також сучасний вітчизняний пістолет Яригіна, ПЯ, теж має в своїй основі роботу автоматики, закладену Джоном Браунінгом сто років тому.
 
Сучасний пістолет Яригіна, ПЯ
 

Система Браунінга - робота автоматики пістолета

Цей список можна продовжувати досить довго, більшість вдалих конструкцій найсучасніших пістолетів використовують принцип роботи автоматики з коротким ходом стовбура, придуманий Джоном Браунінгом більш ніж сто років назад.Подводя підсумок статті, можна зробити кілька основних вводів:
Геніальна система роботи автоматики самозарядного пістолета на принципі віддачі стовбура при його короткому ході і перекосі казенної частини стовбура вниз, застосовується в конструюванні і виробництві найсучасніших зразків короткоствольної зброї в світі.
Основними плюсами даної системи є:

1. Віддача відчувається стрільцем менше, ніж на багатьох інших поширених пістолетних системах, так як вона частково гаситься рухом стовбура вниз і назад. Це підвищує живучість зброї і дозволяє використовувати в самозарядних пістолетах потужні патрони.

2. Уповільнення відкриття затвора після пострілу, коли стовбур разом із затвором рухається назад, в той час як куля рухається по стволу вперед, забезпечується максимальна віддача енергії порохових газів пулі. Також підвищується і кучність стрільби, адже ствол не зміщується в вертикальній площині, поки куля не покине канал столу, і затвор до цього моменту замкнений, зчеплений зі стовбуром. З цих же причин така система найбільш доцільна для створення пістолетів під потужний патрон.

3. Підвищується надійність екстракції стріляної гільзи, так як стовбур в русі назад до останнього притиснутий своєї казенної частиною до затвору, і гільза своїм донцем, відповідно, теж притиснута до затвору. І на цьому обопільній русі назад Викидач легше спрацьовувати, щоб гільза покинула механізм пістолета. Це відбувається за рахунок інерції самої гільзи, що рухається назад разом зі стовбуром, який різко зупиняється, і за рахунок щільного і щодо довготривалого притиснення затвора до гільзи в процесі руху, що значно впливає на ймовірність її надійного зацепа.

За українським ГОСТу короткий хід ствола в таких системах пістолетів визначається як його відкат на відстань, яка повинна бути менше довжини патрона.