За селянами потрібне око та око

За селянами потрібне око та око
Цілком ймовірно, фермери, що вимагають від Євросоюзу великих субсидій, ніж їм належить насправді, або ж ті, хто порушує стандарти Єдиної аграрної політики, тепер не так часто спостерігатимуть поліцейського з блокнотом, що стоїть біля воріт їхнього будинку. На даний момент з більшим ступенем імовірності можна говорити про те, що люди, зайняті з сфері сільського господарства, будуть фіксуватися камерами відеоспостереження з повітря. Цікаво було б дізнатися, що самі аграрії думають з цього приводу.

Для більш наочного опису цієї ситуації, можна уявити ідилічну картину сільського життя: прогулянка уздовж звивистої стежки, чисте повітря, спів птахів, що сховалися в гілках дерев, встигає урожай, оточений акуратно підстриженими кущами живоплоту.

Але раптово чується гул мотора і в повітрі над головою з’являється літальний апарат, проте поблизу немає нікого, хто б міг керувати цим невеликим літаком, який не схоже на дитячу іграшку, а скоріше нагадує безпілотний дрон, що виконує фотографічну місію. І в той же час на висоті в кілька сотень кілометрів цю місцевість фотографує супутник, і на одержуваних знімках можна розглянути обриси дерев і тварин.

За селянами потрібне око та око

За чим ж тут шпигувати? Тут немає секретних військових комплексів, лише поля, на яких вирощуються сільськогосподарські культури.

Але дотації, які виділяються європейським фермерам, щорічно обходяться платникам податків в кілька мільярдів євро, з цієї причини сільськогосподарські інспектори звертаються до технологій для боротьби з шахраями.

Супутники для цих цілей використовуються вже протягом декількох років, а безпілотні літальні апарати на даний момент поки тестуються.

За словами представників агентства по сільськогосподарських виплатах Великобританії (RPA), сканування фермерських угідь варто в три рази дешевше, ніж візит інспектора до фермера — $ 180-150, а не $ 490-400. «RPA перевірять лише тих громадян, в точності підрахунків яких є сумніви, і проводяться перевірки тільки окремих полів. Така практика дозволяє економити час і отримувати необхідні суми надходжень від фермерів ».

Супутники здатні протягом невеликого відрізка часу здійснювати моніторинг величезних територій, і також швидко повертатися до фотографується місцевості в разі потреби.

За селянами потрібне око та око

В 2010 році близько 70% від загальної кількості перевірок фермерських територій в країнах Євросоюзу здійснювалися за допомогою супутників, які відобразили за допомогою фотокамер загальну площу понад 210 000 квадратних кілометрів.

Однак робота супутників була безпомилковою. В Австрії, наприклад, такий моніторинг не використовується в гірських місцевостях, оскільки через тіней, що відкидаються гірськими масивами, знімки іноді виходили недостатньо точними.

Шотландія, на відміну від Великобританії, не відмовилася від допомоги супутників, «через складнощів, що виникають через погодні умови». Ландшафт сільській місцевості безперервно змінюється, в той момент, коли супутник пролітає, «тварини можуть перебувати на полях, або в приміщенні, що ускладнює підрахунки» — говорив Рональд Рендол, англійська фермер і дослідник з Кембріджшир. «Коли перевіряючі дивилися на отримані знімки нашої ферми, вони думали, що у нас є додаткові будівлі, які були зведені без офіційного на те дозволу, проте в дійсності, цим будинком був стіг сіна» — говорив фермер в інтерв’ю британським ЗМІ.

Супутникові перевірки частково призначалися для складання точної карти ферм, на яких би були видні області підлягають субсидування.
Зараз від фермерів потрібно, щоб «в їх угіддях підтримувалися хороші сільськогосподарські та екологічні умови», і лише в такому випадку вони можуть отримати субсидії; завдяки фотографіям, зробленим супутником, також можна зробити висновок про те, чи відповідають всім нормам і стандартам огорожі і водойми фермерів.

Фермер, який порушує встановлені правила, ризикує втратити 3% і більше від суми свого заробітку, в разі, якщо порушення будуть повторюватися.
У судах Великобританії слухалися кілька таких справ, коли всі докази слідчої комісії базувалися лише на знімках, зроблених супутником, як розповів Рей Пердью дослідник з University College London, що спеціалізується в області супутникового моніторингу.

Одне з таких справ проти фермера було припинено в 2001 році, оскільки відповідачеві вдалося довести, що він вирощував ліцензовану кукурудзу, незважаючи на те, що знімки, зроблені з космосу, свідчили про те, що на території, що належить фермеру була гола земля. Через занадто яскравого сонячного світла на фотографіях не було видно насадження.

У подібних ситуаціях можуть успішно застосовуватися безпілотники. Дронь відомі тим, що в основному використовуються для ліквідації інсургентів в регіонах Афганістану і Пакистану, де проживають племінні народності, але деякі ентузіасти прийшли до висновку, що дрони менших розмірів і більш простої конструкції можуть застосовуватися для сільськогосподарського моніторингу. Вони можуть підлітати на досить близьку відстань і робити точні знімки, на відміну від супутників, БПЛА можуть фотографувати фермерські угіддя з різних ракурсів.

Зараз дрони використовуються в південній частині Франції з метою перевірки того, чи проводиться очистка виноградників легально і чи відповідає всім екологічним нормам.

Виноградарям платять 10 000 євро за кожен гектар в рамкам програми по викорчовування неконкурентоспроможних виноградників з метою не допустити перевиробництва і появи нових «винних озер» на території Євросоюзу.

«Необхідно на всі 100% контролювати ситуацію, оскільки це величезні грошові суми» — говорив Пилип Лоджані, агроном з Об’єднаного дослідницького центру, що є головною установою Єврокомісії, за допомогою якого здійснюється супутникове спостереження. Центр базується в місті Іспра на півночі Італії. «Французи проводять тестові польоти для того, щоб визначити, якими повинні бути найбільш підходящі розміри дронів».

За селянами потрібне око та око

Тестові польоти безпілотників також проводяться і в Італії, а в іспанській Каталонії дрони вже виконують певні завдання, хоча і не цілком замінюють супутникове спостереження. За словами тих, хто курирує польоти дронів в Іспанії, ідеальні розміри фотографій сільськогосподарських культур в середземноморському регіоні, які робляться камерами БПЛА, складають 25 на 12.5 сантиметрів.

Євросоюз має намір якомога швидше розробити «стратегію безпілотних літальних систем», передбачається, що польоти цивільних дронів будуть схильні до суворим обмеженням.

На поточному тижні в Брюсселі пройде форум Єврокомісії, на якому будуть узгоджені правила використання дронів не тільки для моніторингу полів, а також для ведення спостереження за прикордонними територіями з метою боротьби з нелегальною імміграцією, контрабандою наркотиків, а також для запобігання природних лих і індустріальних катастроф.

Дрони можуть використовуватися і для переправлення гуманітарного вантажу кораблям, що зазнали лиха в морі. Однак в близькотерміновій перспективі БПЛА використовуватимуться лише в зоні видимості оператора дрона, тобто на відстані, що не перевищує 500 метрів, чого, звичайно ж, недостатньо для цілей сільськогосподарського інспектування.

Широке використання БПЛА також має відношення до питання про недоторканність приватного життя громадян, аспект прайвесі повинен неодмінно враховуватися. Бен Хайес, що представляє організацію Statewatch, стурбований тим, що в Європі може бути поспішно введена практика цілковитого використання дронів без проведення необхідних у ситуації, що складається громадських дискусій.

«Ми погоджуємося з думкою про те, що існує багато областей, в яких безпілотна техніка може бути дуже корисною, але … питання, що при таких обставинах є допустимим, а що неприйнятним і також те, що думають фермери про те, що над їх головами літатимуть літаки-розвідники, поки ще торкнуться не був »- так вважає Бен Хайес.

Рей Пердью з UCL опитав 202 британських фермерів, і 428 аграріїв, які проживають в Австралії, і лише чверть австралійських фермерів і третина британців була проти супутникового моніторингу. Однак деякі люди все-таки висловилися про те, що такі засоби спостереження порушують недоторканність приватного існування, але також багато говорять, що віддалений моніторинг дуже зручний для інспекторів, оскільки таким чином економиться їх час. Більшість британців вважає, що за допомогою супутників можливо запобігти випадкам шахрайства.

Роб Аллан, фермер з Ворвікшіра вважає, що на даний момент такі сучасні реалії, і що з цим нічого не поробиш.