Дайджест незвичайної зброї і цікавих фактів її застосування

Дайджест незвичайної зброї і цікавих фактів її застосування
Якось так повелося, що всі свої винаходи людство спочатку відчуває на зброю. Якщо не на конкретному зброю, то вже точно в військовій справі. Щось військові залишають у себе назавжди або, принаймні, надовго, а щось поступово переходить до «масового цивільному» споживачеві. В енциклопедії «Стрілецька зброя» А.Б. Жука є багато забавною інформації. Як приклад можна згадати хоча б усім відомий домкрат. Зараз ніхто і уявити не може, що за часів Наполеона у Франції ця залізяка була вкрай засекречена. Винний у розголошенні принципу пристрою цього «девайса» тут же прощався з головою. А використовували домкрат для відкриття сейфів — не зрозуміло, чи то сейфи виробляли «наднадійні» (тобто «в принципі» не відкриваються), то чи при владі були «ведмежатники» і розтин сейфів було головною статтею наповнення державного бюджету. Про це історія замовчує, але з тих пір на допомогу домкрата прийшли вибухівка, автоген, болгарка і багато інших пристосування.

Щось схоже на домкрат давно використовувалося арбалетчиками для натягування тятиви — швидше за все саме для цього його і придумали, а французи «засекретили» тільки новий спосіб використання.

Вогнепальна зброя зі шкіри та паперу

Найперший вогнестріл був у вигляді короткої трубки, викував разом з ручкою. Вбити або хоча б поранити кого-небудь з такого «зброї» було вкрай складно. Кулі летіли куди їм заманеться, та й вистрілити можна було тільки один раз — поки зарядиш повторно, то і бій закінчиться. Так що головною «забійною силою» перших вогнестрілів був гуркіт, який вони виробляли — для оборони фортеці було досить і одного такого «пугача», а противник захищався за допомогою ікон, молитов і хрестів.

Дайджест незвичайної зброї і цікавих фактів її застосування

Скоро до цієї «хлопавки» всі звикли, і довелося задуматися про підвищення їх ефективності. Інженери створили перші гармати, з яких можна було стріляти не куди-то туди в тому напрямку, а навіть потрапити кам’яним ядром в натовп. Гармат знадобилося багато, а ось заліза було мало, а то, що було — було дуже дороге. Курйозним варіантом стали гармати з дерев’яних трісок, стягнуті металевими обручами — вони більше були схожі на бочки.

А самі екзотичні гармати були в Індії. На початку 19-го століття їх робили зі шкіри — стовбури згортали в рулони і теж стягували обручами. Шкіра використовувалася у виготовленні зброї ще в Стародавньому Римі — з неї робили щити та інша зброя. Невичинених отмоченной шкіра, висушена на сонці, ставала дуже жорсткою, як ріг і її було практично неможливо проткнути мечем. «Останні з могікан» успішно захищалися такими щитами від куль «посланців цивілізації». Дерев’яні і шкіряні гармати були фактично одноразовим зброєю — більше ніж пару пострілів від них не було потрібно.

Під час Другої Світової війни в ролі одноразового зброї в німецьких військах були гранатомети — Фауст-патрони. Їх взагалі з паперу робили — проклеювали кілька разів і готово! Цю ідею швиденько перейняли російські винахідники і з клеєної папери стали робити корпусу для авіаційних бомб малого калібру, а так само корпусу підводних бомб.

Повернемося до стародавнього «особистого» зброї. Тодішні стрілки швиденько зрозуміли, що одного пострілу з пістоля для перемоги над ворогом замало. До речі, в ті часи пістолети були просто гігантських розмірів не просто так — спочатку вистрілив, а потім використовував зброю як кийок, тому рукоятки оковивался залізом для більшого «ударного» ефекту. Були й мініатюрні пістолети, але вони не призначалися для чесного бою.

Зброя «три в одному»

Дайджест незвичайної зброї і цікавих фактів її застосування

Сучасний мініатюрний револьвер-кастет і зовсім «непорозуміння» в збройовому виробництві. Він являє собою кастет, револьвер і ніж одночасно. Причому використання його як кастета або «пера» більш ефективно, ніж в ролі пістолета. Стрілянина ведеться безпосередньо з барабана — подібна зброя називається «бюндельревольвером» або «пеппербоксом», а простіше «перечницею». Ці «стрілялки» були і капсульними і шпилькових, а застосовувалися тільки для дуже ближнього бою — буквально 2-3 метра.

«Ідеальний» слідчий експеримент

Було б смішно, якби не було так сумно в історії американського адвоката Клемента Валландігема. Відомий юрист в 1871 році вів справу людини, якого звинуватили у вбивстві через сварку в місцевому барі. Валландігем побудував захист на ненавмисному вбивстві — як доказ, він використовував можливість випадкового пострілу в момент вилучення пістолета з кишені. Адвокат вирішив наочно продемонструвати, як розвивалися події, і мав рацію. Клемент випадково вистрілив В СЕБЕ і таким чином, посмертно допоміг підзахисному в виправданні.

Данайці і їх власні дари

Американці взагалі люди непередбачувані. Можна зробити висновок, що американські армійські боси не надто вміють рахувати. Інакше як можна пояснити факт розтрати декількох мільйонів доларів на покупку власного ж зброї? Під час війни в Афганістані, американці подарували моджахедам більше 2000 переносних ракетно-зенітних комплексів «Стінгер», які ті застосовували проти радянських військ. Коли Радянський Союз вивів війська з території Афганістану, то американське уряд зрозумів, що «подарунки» їм ніхто повертати не буде, і вирішило їх викупити. Платили щедро — по 183 тисячі за штуку, при тому, що звичайна ціна «Стінгера» не перевищує 38 тисяч доларів.

Кулемет імені Неда Бантлайна

Дайджест незвичайної зброї і цікавих фактів її застосування

На «дикому Заході» великою популярністю користується револьвер «Бантлайн» — він так названий на честь Неда Бантлайн, який взагалі не мав відношення ні до зброї, ні до його виробництва. Бантлайн був письменником — в його творах герої стріляли тільки з довгоствольної «кольта». Зброярі вшанували пристрасть Неда і цей револьвер назвали в його честь. Можна вважати це платою за просування моделі на ринку.

Автомат як символ державного устрою

Де тільки не з’являється зброя, завдяки людським амбіціям. Чи то для додаткового залякування, чи то з іншої причини на гербах Мозамбіку, Східного Тимору і Зімбабве з’явився автомат Калашникова. АК є не тільки на гербі Мозамбіку, але і на прапорі країни — це єдине в світі держава з мілітаристським прапором. Загалом нічого дивного, були ж на гербах минулого мечі, шаблі, сокири, булави, щити.

Сокира космічної війни

Як не може вистрілити намальоване зброю, так поки і не стріляв лазерний пістолет несмертельної дії — цікаву інформацію надав stoletie.ru з приводу цього винаходу радянських інженерів. В СРСР в 1984 році був розроблений лазерний пістолет, який призначався для озброєння космонавтів. Пістолет мав використовуватися для виведення з ладу чутливих елементів оптичних систем — людське око теж можна зарахувати до них. Однією з головних характеристик цієї зброї в умовах невагомості є відсутність віддачі. Єдиний екземпляр «космічного» пістолета перетворився в пам’ятник наукової думки і став екземпляром Музею історії військової академії.