Як і навіщо обладнати пункт стаціонарного спостереження

Як і навіщо обладнати пункт стаціонарного спостереження
Пункт стаціонарного спостереження (ПСН) — потужна зброя в руках професіоналів зі служби власної безпеки. Незважаючи на всю красу прогресу, техніка так і не здатна повністю замінити людину, особливо в такій делікатній сфері діяльності, як забезпечення безпеки. Хоча, поза всяким сумнівом, окремі новинки можуть зробити роботу людей, що знаходяться на пункті ефективнішою і комфортабельною.

Що ж являє собою такий метод роботи, як використання стаціонарного пункту?

Досить часто співробітникам служби власної безпеки (як її «розвідувальних», так і «контррозвідувальних» підрозділів) доводиться з дотриманням вимог конспірації вивчати, що відбувається в районі того чи іншого об’єкта. У ролі такого об’єкта можуть виступати і окремі ділянки периметра свого підприємства, і деякі будівлі на його території, і офіси конкурентів або партнерів, і нейтральні організації.

Розглянемо типові ситуації, в яких може бути застосований ПСН.

По ділянках периметра свого об’єкта:

1. Контроль за передбачуваними спробами несанкціонованого доступу на територію об’єкта ззовні.
2. Контроль за несанкціонованими спробами залишити територію об’єкту.
3. Виявлення спроб крадіжок (розкрадань) цінностей з території об’єкта.
4. Виявлення спроб хуліганських проявів, актів вандалізму, диверсій по відношенню до об’єкта.
5. Виявлення осіб, негласно стежать за Вашим об’єктом і виношують щодо його протиправні задуми і т.д.

За окремим будівлям на території свого об’єкта:

1. Виявлення спроб організації крадіжок (розкрадань) цінностей на стадії підготовки.
2. Виявлення фактів порушення режиму роботи підприємства з тими чи іншими цілями.
3. Виявлення фактів пересування по території підприємства сторонніх осіб і т.д.

Об’єкти конкурентів (партнерів, компаньйонів — інших суб’єктів підприємницької діяльності):

1. Виявлення фактів негласного відвідування цих об’єктів співробітниками Вашого підприємства.
2. Виявлення фактів негласного відвідування цих об’єктів представниками суб’єктів господарювання, що мають по відношенню до Вас будь-які зобов’язання (договірні та ін.).
3. Виявлення фактів організації адміністрацією цих об’єктів явних порушень чинного законодавства, що зачіпають інтереси Вашого об’єкту.
4. Виявлення фактів хуліганства, вандалізму, диверсій з боку третіх осіб, в яких адміністрація об’єкта могла б звинуватити Вашу сторону (в тому, числі лже-диверсій з боку самої адміністрації).
5. Збір в рамках правового поля відкритої інформації про діяльність об’єкта з метою подальшого аналізу і легального комерційного використання і т.д.

Нейтральні об’єкти:

1. Контроль за місцями проживання осіб, які підозрюються в причетності до протиправних посягань на законні інтереси Вашого підприємства.
2. Контроль за місцями (кафе, барами, парками, клубами, скверами і т.д.), на яких можуть відбуватися ті чи інші приготування до протиправних дій по відношенню до Вашого підприємства.
3. Контроль, з метою передачі матеріалів до правоохоронних органів, місць, в яких готуються корупційні діяння, спрямовані проти Вашого підприємства.

Як ми бачимо, завдання можуть бути досить великими, до того ж, що позначений автором список — аж ніяк не вичерпний. Зупинимося на деяких з ситуацій, що вимагають застосування ПСН, більш детально.

Контролювати периметр власного об’єкта таким чином можна і постійно — профілактично, якщо це дозволяють кошти, або виходячи з ситуації, що склалася. ПСН може бути встановлений, як в зв’язку з наявністю інформації з будь-яких джерел про те, що стосовно об’єкта готуються ті або інші протиправні дії, або, виходячи з матеріалів аналізу, вказують на підвищені ризики (збої в роботі системи технічної безпеки, перебування на об’єкті особливо великих матеріальних цінностей і т.д.).

Конкретні приклади в цьому випадку можуть бути якими завгодно. Припустимо, Ваш джерело «Іванов» випадково почув, що невідомі йому робочі домовилися в свою зміну безконтрольно покинути територію підприємства, зайнятися особистими справами і повернутися назад. Або джерело «Петров» дізнався, що майстер складу спільно зі своїм другом з бухгалтерії хочуть перекинути через паркан пару ящиків «матеріальних цінностей» з їх подальшим списанням. Або джерело «Сидоров», близький до міської кримінальному середовищі встановив, що банда «Косого» планує проникнути на Ваше підприємство з метою здійснення великої крадіжки. Створення ПСН може служити, як завданням уточнення неповної інформації, так і документування протиправного діяння і його попередження — умовно кажучи, «засідки».

Виявлення осіб, що стежать за Вашим об’єктом — взагалі особливе завдання. Воно може відбуватися, як за наводкою (якщо хтось із Ваших джерел або охоронців зауважив рух підозрілих осіб в районі об’єкта), так і профілактично (на постійній основі, або епізодично — з метою загального контролю прилеглих до об’єкту територій).

Про те, як спеціалізувати, пристосовувати під конкретні ситуації ті чи інші пункти, ми поговоримо в нашому наступному матеріалі.
В районі стороннього об’єкта свободи дії завжди значно менше, ніж біля свого. Проте, якщо ситуація того вимагає, працювати потрібно.
Джерело «Іванов», міг повідомити Вам, що хтось із працівників цеху А, бюро Б або відділу У вийшов на зв’язок з одним з конкуруючих підприємств, продає їм матеріали, що представляють комерційну таємницю і готується перевестися на цю фірму працювати. Одним з методів встановлення правопорушника буде візуальний контроль, за прохідними даного підприємства і виявлення співробітників Вашої фірми, які його відвідують. З одного боку, не факт, що Ви отримаєте очікуваний результат — зустрічі можуть відбуватися як раз на нейтральній території. А з іншого — Ви зможете порадувати керівництво сюрпризом, якщо виявиться, що в гості до конкурентам бігає ще якийсь відповідальний співробітник, якого ніхто б навіть не запідозрив …
Цікавою є ситуація, якщо хтось із партнерів взяв на себе зобов’язання закуповувати будь-які матеріали виключно на Вашому підприємстві. А Вам вдалося встановити, що він останнім часом намагається налагодити зв’язки з Вашими конкурентами. Матеріали фіксації його візитів нададуть неоціненну підтримку Вашим юристам, маркетологам і керівникам — в тому числі і при проведенні з ним подальших переговорів …

Вам могла так само вчинити інформація, що Ваші конкуренти грубо порушують чинне законодавство — зливаючи біля своїх огорож високотоксичні, дорогі в утилізації відходи, або закуповуючи неперевірене, небезпечну сировину для виробництва. Якщо це відбувається більш-менш відкрито, то формально будь-який громадянин може зафіксувати ці факти і звернутися в правоохоронні органи. У цьому випадку, ми будемо мати справу з боротьбою з недобросовісною конкуренцією «тіньовими методами».

Дуже часто конкуренти влаштовують «підпали рейхстагу», організовуючи проти себе улюблених провокації, в яких надалі будуть звинувачувати Вас. Ваша обов’язкова мета при отриманні подібної інформації або просто при виникненні таких підозр відразу ж на них відреагувати. Інакше збитки Вашої репутації може бути непоправною.

Аналіз же відкритій візуальної інформації — невичерпна тема, гідна теж опису в окремій статті.

Але, напевно, найскладніша задача — робота по нейтральним місцях. Обладнати пункти біля них доводиться іноді в рекордно короткі терміни. Більш того, просто титанічної є робота по встановленню нейтральних місць, в яких плануються ті чи інші операції, спрямовані проти Вашого підприємства. Якщо

Вашому співробітнику вдасться, використовуючи доступні йому сили і засоби, встановити, скажімо, місце, в якому співробітники служби власної безпеки конкурентів влаштовують негласні зустрічі зі своїми джерелами — в тому числі і з Вашими працівниками, то керівництво підприємства буде зобов’язаний просто носити його на руках . Адже інша робота — по суті — «справа техніки» …