Безпека банків і інших фінансових установ

Безпека банків і інших фінансових установ
Банки України за останні кілька років втратили «кредит» народної довіри. Однією з головних причин втрати авторитету є збільшення пограбувань банків, а також напади на співробітників банку і інкасаторів. Останнім часом все частіше з’являються новини про вчинені збройні напади на філії в різних містах нашої Батьківщини. Причому, в поле зору грабіжників потрапляють банки, як державні, так і приватні. І кожне здійснене пограбування неодмінно знижує впевненість вкладників у безпеці своїх заощаджень, в якому б банку не перебував їх депозит. Необізнані люди можуть припустити, що причиною почастішання пограбувань банків стали книги та фільми, що описують методи пограбувань. Однак, все не так просто і банально. Кінематограф існував завжди, а дилетанти, надивившись кінострічок, при першій же спробі скоєння пограбування напевно будуть затримані. Професіонали ж використовують при підготовці злочину аж ніяк не фрагменти фільмів, а цілком реальні прорахунки та прогалини в організації безпеки банку.

Почати хочеться з того, що серед грабіжників не завжди зустрічаються злочинці зі стажем, яким доводиться згадувати про своє ремесло щоразу, як вони виходять на свободу, адже більшість з них стати законослухняним громадянином вже не може, а значить і не знаходить місця в цьому світі . Як показує статистика за останній час збільшилася кількість непрофесійних грабіжників, серед яких люди, які позбулися роботи в результаті реорганізації та скорочення штату, а також дрібні клерки, що працюють з великими сумами грошей. При цьому, зарплата останніх багаторазово нижче (як правило, 150-300 $) тих тисяч, які вони щодня тримають в руках. А, зважаючи на те, що зі збільшенням кількості філій банків, розвитком і розширенням банківської мережі, професійним і надійним кадровим складом багато банків забезпечити себе просто не в змозі. В результаті великі суми довіряються людям, освіту і медичні довідки яких можуть бути вельми сумнівними.

Аналізуючи причини зростання пограбувань банків, зупинятися тільки на мотивації, підготовки і уміннях грабіжників не можна, так як існує ще одна складова цього зростання, а саме, рівень підготовки співробітників охорону фінансових установ і організація безпеки банків в цілому. Так, наприклад, мінімальним вимогою для забезпечення реальної безпеки працівників, клієнтів і майна банку, є наявність «тривожної кнопки», камери спостереження, охоронця, і, найкраще, броньованого скла перед касиром. В ідеалі кількість камер відеоспостереження повинно бути рівною кількості касових місць + камери в залі і безпосередньо на вході в банк. Охоронець повинен бути в змозі забезпечити реальний захист банківського відділення / філії, в т.ч. і фізичну охорону персоналу. Причому, необхідну кількість охоронців залежить від безлічі критеріїв і факторів, основними з яких є розмір банківського відділення, його місце розташування (регіон), а також щоденна кількість відвідувачів.

Деякі банкіри, в спробі заощадити, самостійно наймають охоронців (в т.ч. і через агентства з працевлаштування) без проведення глибокого аналізу його біографії, без підтвердження медичного обстеження, і, звичайно ж, без перевірки його професійних якостей (навіть якщо вони і пройшли підготовку в будь-яких спецпідрозділах під ча армійської або іншої служби, їх справжня фізична підготовка і реакція можуть бути далеко не найкращими). А адже саме від цих людей буде залежати надійність і безпеку співробітників банку, клієнтів, а також цілісність майна банку. Хочеться відзначити, що економія шляхом такого способу найму охоронців оманлива, адже матеріальні збитки в разі вдалого пограбування банку, завжди буде значно вище витрат на професійний підбір співробітників безпеки. Забезпечити дійсно професійними співробітниками служби безпеки можуть лише спеціалізовані охоронні служби з незаплямованою репутацією, які мають багаторічний досвід роботи, а також чимало позитивних відгуків та рекомендацій. Що ж ми часто можемо побачити в філіях навіть великих і відомих банків?

Нудьгувати охоронця середнього віку, що забезпечує безпеку гумовим кийком і простроченим газовим балончиком. Хіба така картина не спокусить досвідченого грабіжника на вчинення злочину? А за фактом такої охоронець навряд чи зможе налякати, і вже тим більше перешкодити злочинцеві, який запланував пограбування банку і почав реалізувати задумане, особливо якщо грабіжник вже мав досвід вчинення злочинів. З огляду на все вищесказане, ще більш «необдуманим» виглядає варіант, яким, треба сказати, користуються чимало банківських відділень, при якому функції охоронців виконує один з менеджерів в «вільний від основної роботи час», озброєний «тривожною кнопкою» в кишені. Однак, за статистикою, під час скоєння пограбування співробітники банку, в т.ч. менеджер з «тривожною кнопкою», знаходяться в шоковому стані і про натискання на кнопку просто забувають, згадуючи про її існування лише після зникнення злочинців з приміщення банку. Крім того, навіть у разі своєчасного використання «тривожної кнопки», як показує досвід, прибуття оперативної групи відбувається протягом 2-5 хвилин, яких все ж цілком достатньо для того, щоб сховатися з місця злочину. Однак, ми повинні констатувати, що і таким елементарним засобом безпеки іноді нехтують, тим самим, роблячи відділення абсолютно вразливим перед пограбуваннями.

Окремо варто сказати про інкасаторів і інкасаторських автомобілях, більшість з яких самі звичайні «Газелі», «Ниви» і «дев’ятки», при цьому, про бронювання навіть мова не йде. Але ж вони перевозять величезні суми, іноді навіть мільйони. Тому, щоб уникнути нападу на інкасаторську машину ми рекомендуємо все ж користуватися послугами спеціалізованих охоронних фірм, що займаються інкасацією і супроводом і охороною касира з грошима та цінностями. Такі компанії мають в своєму автопарку спеціаліьние броньовані автомобілі для перевезення грошей та цінних вантажів, а так же підготовлених бійців.

Треба сказати, що в зв’язку зі збільшенням пограбувань банків, оновлюється і список правил від НБУ і ДСО, які спрямовані на підвищення захищеності і безпеки банківських установ і працівників. Однак, в силу суб’єктивних обставин, деякі банкіри не поспішають дотримуватися не тільки цих правил, а й, як ми вже з’ясували, мінімальних вимог до безпеки, багато в чому пояснюючи все відсутністю коштів на забезпечення. А адже безпека стосується саме їх відділень і майна, співробітників і клієнтів. Проте, при нестачі коштів цим же банкірам все ж вдається відкривати нові філії і представництва …

Все це змушує робити вельми сумні висновки, що на сьогоднішній день у злочинців все ще залишається безліч можливостей, для того щоб заволодіти чужим майном, і пов’язані вони, перш за все, з організацією безпеки в банківських відділеннях. А для того, щоб в цьому переконатися достатньо констатувати, що нерідко пограбування банків здійснюються без маски і навіть без зброї.

Так чи інакше, ми ще раз нагадуємо, що наявність коштів, викладених вище, є мінімальним і не гарантує повної безпеки банківських відділень. Для забезпечення повного комплексу робіт з організації безпеки в банках слід звертатися до професіоналів.
Ну не можливо забезпечити безпеку банку тільки пультової охороною. Неможливо забезпечити безпеку банку або іншої фінансової установи, встановивши систему відеоспостереження, що складається з однієї камери. Потрібен симбіоз засобів. Пограбування займає кілька секунд.

Який висновок можна зробити? Він тільки один- рівень забезпечення безпеки банків в Україні дуже низький.