На що звернути увагу при виборі тарілок?

На що звернути увагу при виборі тарілок?
Тарілки відіграють провідну роль в сервіруванні столу — вони допомагають подавати страви правильно і красиво. Розповімо, на що звертати увагу при виборі цього посуду.

Види

У кожного виду тарілок свою назву і призначення. Тарілки бувають підставочними, закусочними, обідніми, суповими, десертними. Є також тарелки люминарк для пасти й ризото, для риби, бульйонниці, креманки та інші.

Основні види:

— Підставкова тарілка — плоска, діаметр — 30-35 см. Її використовують в якості підставки під всі тарілки, крім десертних.

— Закусочна — плоска, 20-22 см в діаметрі. У неї кладуть закуски, сир, салати.

— Обідня — теж плоска, діаметр — до 30 см. Її використовують для основних гарячих страв.

— Супова тарілка — глибока зі скошеними бортиками або округла без бортиків, діаметр — 20-25 см. Перший варіант використовують для супів, другий — для супів-пюре і крем-супів.

— Десертна або пиріжкова тарілка — плоска, до 18 см в діаметрі. У ній подають хліб і пиріжки під час основної трапези, а також десерти і фрукти в кінці.

— Тарілка для пасти і різотто — з широкими бортиками і поглибленням в центрі, діаметр — до 30 см.

— Тарілка для риби — плоска і овальна, довжиною 30-40 см.

— Супова чаша або бульйонниця за формою схожа на чашку з однією або двома ручками, в діаметрі — 18-20 см. У неї наливають бульйон і заправний суп з дрібно нарізаними інгредієнтами.

— Блюдо — велика кругла або овальна плоска тарілка, від 35 до 50 см в діаметрі. У ній подають закуски, сири, бутерброди, основні страви з птиці, м’яса і риби.

— Кокіль — невелике плоске блюдце в формі раковини, 10-12 см в діаметрі. Його використовують для подачі порційних закусок з морепродуктів.

— Креманка — невелика глибока чаша на ніжці об’ємом до 200 мл. У неї кладуть морозиво, фруктові салати, ягоди, муси. Іноді в креманках можуть подавати салати та холодні закуски.

Матеріал

Тарілки зазвичай роблять з порцеляни, кераміки й фаянсу, скла і кришталю:

— Порцелянові тарілки — класичний варіант, зразок доброго смаку. Фарфор міцний, добре тримає температуру — це значить, що їжа буде довше залишатися гарячої або навпаки, не так швидко нагріється.

— Кераміка і фаянс — популярні види матеріалу для виготовлення столового посуду. Тарілки з них не такі міцні, як порцелянові, але прекрасно тримають температуру і доступні за ціною.

— Скляні тарілки оригінально виглядають, однак вони крихкі й погано тримають тепло. При виборі таких тарілок варто звертати увагу на тип скла. Посуд із загартованого скла підходить на кожен день, вона стійка до температурних перепадів, оптимальна для розігріву їжі в мікрохвильовій печі, а коли розбивається, осколки виходять з тупими гранями. Удароміцне скло можна використовувати так само, але воно надійніше загартованого і, якщо розіб’ється, теж не залишає гострих небезпечних осколків. Тарілки зі склокераміки міцніше скла, і, якщо посуд з неї розбивається, то, як правило, розколюється на дві — три частини, не залишаючи дрібних осколків.

— Кришталеві тарілки виглядають розкішно, але вони не призначені для щоденного використання, тому що примхливі у догляді: мити їх можна тільки в теплій воді, від гарячого матеріалу помутніє. Категорично заборонена мийка в посудомийній машині. Матеріал не любить світло: при зберіганні в скляному серванті або на відкритих полицях він жовтіє і втрачає блиск. Розбиваючись, кришталь утворює багато дрібних гострих осколків.

Комплект

Одному дорослій людині або подружжю для повсякденного використання буде досить придбати базовий набір з обідньої, закусочної та супової тарілки. Комплект можна доповнити спеціалізованим тарілками для тих страв, які часто готують в будинку. Якщо в сім’ї є дитина до семи років, йому бажано купити спеціальний набір дитячого посуду.

Великій родині з п’яти й більше осіб варто придбати обідній сервіз на шість персон, бо він обійдеться дешевше, ніж ті ж предмети окремо.

На торжестві посуд повинна бути однаковою у всіх гостей. Для сервіровки заходів і сімейних застіль найзручніше використовувати святковий обідній сервіз.