Як змінюється портрет заробітчанина

Гендерні нюанси

В 2022 році на європейському ринку праці відбулися значні зміни. Особливо в ближню Польщу та Чехію приїхали велика кількість українок, до того ж з дітьми. І хоча європейські країни запропонували дуже лояльні умови для адаптації. Наприклад, якщо візьмемо ту ж Польщу, то це одноразова виплата 300 zl, 500+ на кожну дитину до 18 років, програма «Добрий старт», повернення приймаючій стороні 40 zl кожного дня за одну особу-біженця + велика кількість пунктів допомоги, де безкоштовно надають одяг, продукти харчування, засоби гігієни. Проте в довгостроковій перспективі така допомога не покриває усіх витрат, тому жінкам доводиться задумуватися над пошуком роботи за кордоном. Виходить дисонанс: чоловічих вакансій достатньо, однак немає достатньої кількості осіб, щоб їх виконували. А ось робіт в Польщі для жінок все меншає, так як попит шалений. Про це яскраво свідчать актуальні набори, ознайомитися з якими ви зможете на сторінці https://andriym.com/vacancies/poland.

Проте не варто через це особливо непокоїтися, так як роботодавці не зацікавлені в призупиненні виробничих процесів. Потрібно розуміти, що в Польщі, як і в Чехії, як і в іншій країні ЄС є свої високі сезони. Це такі періоди, коли об’єм робіт дуже великий і працівникам навіть дають 12 годин робочих впродовж дня. І тому роботодавці модифікують роботу під ці гендерні особливості: роботу, яку виконував чоловік, змінюють так, щоб її могла виконувати жінка, або кілька жінок. Для цього закуповують сучасніше обладнання. Або приймають на виконання українок, які фізично спроможні піднімати більшу вагу, ніж інші кандидатки.

Які варіанти прийнятні для жінок в умовах зміненої кон’юктури ринку праці

Статистичні дослідження показали, що українки залишають позитивні відгуки про свої нові роботи в Польщі, навіть якщо вони не відповідають їхнім кваліфікаціям. Жінки з вищою освітою, які працювали адвокатами, економістами, бухгалтерами, розуміють, що не знають законодавства іншої країни, банально не знають польської мови на досконалому рівні, тому сприймають свою нову роботу з низькою кваліфікацією як належне. У відсотковому співвідношенні найбільший попит мають роботи на автомобільних заводах, логістичних складах, фабриках харчової галузі, які не пов’язані з тваринництвом. Меншою популярністю користуються сезонні роботи на полях чи садках, хоча якраз там і потребують значної кількості працівників і постійно є недобір.
Все частіше українки запитують не «Яка є робота в Польщі для мене?», а, наприклад, «Які вакансії є в Псє Полє?» (це один із районів Вроцлава, але тут може бути і інший будь-який район великого міста).

Тобто кон’юнктура ринку праці змінилася через те, що жінки приїхали разом з дітьми, і вони вже відправили дітей на навчання, завели певне коло спілкування і готові розглядати будь-які роботи: прибирання, миття посуду, вчителювання, репетиторство, роботу на конвеєрній лінії, на складі, але щоб ця робота була в певному місці. Саме тому зручно користуватися таким пошуком https://andriym.com/vacancies/poland/women, де є можливість вибору локації вакансії. Зважайте, що в Польщі розвинена система громадського транспорту, є багато зручних додатків, які дозволяють спланувати маршрут, тому можливі варіанти комфортного доїзду навіть з ближнього міста чи селища.

Чи вік стає на заваді українкам?

Особливістю будь-якої роботи в Польщі є те, що в описі буде зазначено віковий ценз. По-простому – це верхня вікова межа, після якої працівника просто не будуть розглядати як потенційного кандидата. З одного боку жінок досить багато, які шукають роботу. Проте потреби вони до кінця не закривають, особливо в галузях, які менш привабливі в суспільстві. Нині все частіше прослідковується тенденція, коли роботодавці готові індивідуально погоджувати кандидатів, вік яких дещо старший за заявлений в оголошенні. Тому особам навіть за 65 реально знайти собі роботу. Але потрібно чітко розуміти, що не будь-яке оголошення в вайбері – це той варіант, що потрібен вам чи вашій мамі/сестрі/подрузі. На сайті https://andriym.com/ ви можете ознайомитися більш детально з нюансами роботи агентства з працевлаштування: надання офіційної роботи з підписанням відповідного трудового договору, наявність ліцензії Мінсоцполітики, відгуки в різних форматах від осіб, які вже скористалися послугами, особлива філософія компанії, публікації в ЗМІ і виступи на телебаченні. Це все має бути перевірене ще на етапі до вибору вакансії, тоді не зважаючи на вік, на стать, на потребу конкретного міста – ви знайдете роботу в Польщі, яка вас задовільнить і матеріально, і морально.