ООН все більше покладається на допомогу ПОП

ООН все більше покладається на допомогу ПОП
Експертна комісія ООН заявила про необхідність більшої транспарентності стосовно діяльності приватних охоронних компаній, що надають такі послуги, як, наприклад, озброєний охоронний сервіс та навчання поліцейських. Ці заклики пояснюються тим, що останнім часом керівники місій ООН все частіше заручаються підтримкою ПОП.

Робоча група Ради з прав людини ООН, що займається дослідженням роботи найманців, минулого тижня провела серію зустрічей та обговорень, присвячених існуючій практиці. І наступного року, група що складається з п’яти чоловік, планує представити свою доповідь.

Обговорення даного предмета представниками ООН звучить відлунням давньої суперечки про роль високооплачуваних охоронних фірм в конфліктних зонах. ООН продовжує наймати деякі з тих компаній, які піддавалися критиці з боку світової громадськості під час співпраці з американською армією в Іраку і Афганістані. Експерти кажуть, що, залучаючи ці компанії до участі в миротворчих операціях, ООН піддає сумніву свою легітимність.

І хоча люди з ООН роблять кроки для роз’яснення існуючих норм і стандартів, учасники комісії вважають, що багато проблем все ще не вирішені. Серед іншого, залишається відкритим питання про підзвітність підрядників і механізмі притягнення їх до відповідальності.

Ситуацію ускладнює і та обставина, що приватні охоронні компанії часто наймаються не ООН, а іншими країнами, які також беруть участь у місіях. «Зрештою, це призводить до того, що ПОП і ПВК деколи надають свій сервіс в рамках операцій ООН при незначному контролі з боку спостерігачів з Організації», — пише у своїй доповіді «Політичний вплив приватних військових та охоронних компаній на миротворчу роль ООН» Ейс Остенсен, норвезький дослідник.

Наприклад, у квітні оборонний підрядник DynCorp International оголосив, що з Державним департаментом був підписаний контракт на 48,6 мільйона доларів, що передбачає надання підтримки американського контингенту під час миротворчої місії на Гаїті. У той же час та ж охоронна компанія, але яка базується в Вірджинії, повідомляла про плани найняти офіцерів для поліцейського підрозділу на Гаїті.

До речі, DynCorp International отримала скандальну популярність в 2005 році після того, як троє охоронців компанії, що входили до складу служби безпеки афганського президента Хаміда Карзая, були помічені п’яними у вестибюлі аеропорту в Кабулі. Надалі керівництво ПОП звільнило цих сек’юріті.

Немає офіційних даних про те, скільки Організація Об’єднаних Націй витрачає на приватні охоронні фірми. Але, за відомостями Луї Пігу, дослідника організації «Форум світової політики», в 2010 році ООН витратила на охоронний сервіс 76 мільйонів доларів, що на 76% вище, ніж роком раніше. Однак, за словами помічника Генерального секретаря ООН, згідно з установленими в 2012 році правилами, до охоронних фірм слід звертатися як до останнього засобу. Крім того, діяльність компаній, з якими укладається договір, повинна відповідати розробленому в 2010 році Міжнародному кодексу поведінки провайдерів приватного охоронного сервісу.

Зараз робоча група, яка вивчає стратегію ООН в рамках кампанії з моніторингу за найманцями і охоронними фірмами, розробляє потенційну конвенцію для регулювання діяльності приватних військових і охоронних підприємств.