Blackwater: історія і структура найманої армії (Xe Services LLC)

 

Blackwater: історія і структура найманої армії (Xe Services LLC)

Американська охоронна фірма Xe Services LLC, фактично приватна військова компанія, була заснована в 1997 році, і до 2009 року вона носила гучне назва Blackwater (Блекуотер) — «Чорна вода». Вона була створена колишнім офіцером спецназу Еріком Принцом і тренером зі стрільби Елом Кларком. Компанія Xe Services LLC (у вимові читається як «Зі») має багато підрозділів, дочірніх підприємств, тренувальних баз, розташованих як в США, так і в інших країнах. Ця організація на даний момент є найбільшою організацією такого роду в світі.

Штаб-квартира Хе розташована в штаті Північна Кароліна, в окрузі Каррітак, на території громади Майок. Основні доходи компанія отримує від участі у всіляких військових конфліктах, приблизно 90% прибутку компанії надходить від контрактів, укладених з урядом США. Хе стала відомою в усьому світі після своїх кривавих розправ у війні між США і Іраком. Ця організація була задіяна в операціях, наслідком яких стала загибель досить великого числа цивільних осіб Багдада.

У світові ЗМІ, крім кривавих розправ Хе, також просочилася інформація про контрабанду зброї, в операціях з продажу якого були помічені учасники цієї найманої армії. Крім цих випадків, цієї «приватній фірмі» приписують і інші нелюдські злочини, які не отримали такого широкого розголосу, оскільки уряд США не зацікавлене в поширенні подібної інформації. Співробітники компанії брали участь і у військових діях в Афганістані. Інформація про її діяльність в цій країні вкрай мізерна, і можна тільки здогадуватися про те, яку діяльність вела компанія в державі, що є одним з лідерів з виробництва героїну. У діяльності компанії також значаться і рятувальні операції, наприклад такі, як ліквідація наслідків урагану «Катріна», який завдав колосальної шкоди місту Новий Орлеан (штат Луїзіана), і є на даний момент найбільш руйнівним ураганом в історії Сполучених Штатів. Клієнтами Xe Services LLC є ряд заможних приватних осіб, страхові і нафтопереробні компанії. Історія компанії досить цікава. Вона була заснована в 1997 році, і носила логотипи Blackwater USA і Blackwater Worldwide.

Засновниками були вже згадані колишній офіцер спецназу ВМС США Ерік Прінс, і тренер з прикладної стрільби Ел Кларк. Спочатку компанія була створена як охоронне агентство, розрахована на підготовку і підтримку правоохоронних і військових операцій. Сам Ерік Прінс після закінчення коледжу працював стажистом при уряді Джорджа Буша (старшого). Після цього він закінчив він закінчив військово-морську академію спецназу (Морські котики) і в подальшому служив у спецназі ВМС США. Капітал для організації першого центру тренування, за офіційною версією, він отримав у спадок від свого батька.

Спочатку була куплена ділянка площею 24 км. кв., неподалік від кордону штату Північна Кароліна і штату Вірджинія. Назва Blackwater сталося те того, що в цій місцевості через великої кількості торфу вода була чорного кольору. Через деякий час компанія почала процвітати і дійшло до того, що Ерік Прінс став одним з головних спонсорів Республіканської партії США. У 2002 році була створена ще одна компанія Blackwater Security Consulting (фактично нове відділення Блекуотер), співробітники якого брали безпосередню участь у військових та інших операціях в проходили Афганістані. У 2003 році Блекуотер позначила свою присутність в Іраку, в якості однієї з 60 приватних охоронних компаній. В якості офіційної діяльності компанії, значилося навчання заново сформованих іракських збройних сил і місцевої поліції. Компанія також брала участь в підтримці окупаційних сил США. Перші офіційні втрати компанія зазнала в 2004 році, коли загинули четверо її співробітників. У момент виведення сил Блекуотер з Іраку, в країні перебувало 987 бійців, 774 з яких були громадянами США.

Надалі, компанія брала участь у війні на території Іраку аж до вересня 2009 року. Слід відзначити той факт, що Хе, за американськими законами, має право не розголошувати втрати свого особового складу. Смерті членів цієї організації не входять в офіційний військову статистику. За приблизними оцінками західних експертів, Кількість загиблих Хе становить близько 780 осіб. Восени 2007 року, після кривавого інциденту в Багдаді, безпосереднє

Участь У якому брали і співробітники Blackwater, в компанії було прийнято Рішення про ребрендинг і перейменування її в Xe Services LLC. Хоча співробітники компанії до теперішнього часу стверджують, що таке рішення було прийнято задовго до розправи найманців організації над мирним населенням столиці Іраку. В цьому ж році покинув пост генерального директора засновник компанії Ерік Прінс. З лютого 2009 року Приватна компанія використовує марку U.S. навчальний центр.

Керуючі ролі в компанії до 2009 року безпосередньо здійснював сам її засновник Ерік Прінс. В даний час він займає пост голови правління, практично відсторонившись від повсякденних справ фірми. Інтерес викликає той факт, що ключові пости в управлінні Хе займали деякі колишні високопоставлені чиновники США. Одним з них є кофер Блек, який займав посаду заступника голови Хе з 2005 по 2009 рік, до цього він був координатором держдепу США по боротьбі з тероризмом в Період з 2006-го по 2008-й рр. У 2006 році він отримав посаду директора контртерористичного центру ЦРУ. Xe Services фактично є керуючою організацією, яка займається в основному адміністративними функціями.

Діяльність компанії розподілена між її підрозділами, в сферу діяльності яких входить дуже великий спектр діяльності. В даний час Хе — це величезна військова компанія, спеціалізацією якої є різні замовлення (в основному з боку уряду США) в проведенні військових операцій та супроводженні цінних вантажів. Наприклад, Blackwater Морські Рішення (один з підрозділів Хе), займається підготовкою спецназу ВМС різних країн. За послугами компанії зверталися Греція і Афганістан, Азербайджан та інші країни. Blackwater Морські Рішення також укладала контракти з військово-морськими силами США, зокрема, було підписано угоду про підготовку моряків корабля USS Cole. Цьому підрозділу Хе, належить корабель водотоннажністю 995 тонн «МакАртур». Компанія уклала великий контракт з Бюро дипломатичної безпеки США, надає послуги з охорони дипломатів в Ізраїлі, Афганістані, Боснії і Іраку. Ще один підрозділ Хе, приватна компанія з обмеженою Грейстон, була зареєстрована в Барбадосі.

Через свою філію Satelles Solutions Inc вони пропонують послуги елітних найманців з усього світу. Замовлення приймаються як на невеликі операції, так і великомасштабні бойові дії. Авіаційні Worldwide Services була куплена Blackwater в 2003 році. У розпорядженні фірми є три дочірніх компанії Presidential Airways, STI авіації і повітряного Quest, які займаються ремонтом і технічним обслуговуванням літаків. Ця компанія має досить тісні відносини з Міноборони США, вона володіє декількома літаками Boeing 767 і CASA 212, і декількома вертольотами MD-530, які використовувалися під час бойових дій на території Іраку. Ця компанія здійснювала вантажні перевезення в Пакистані, Афганістані, Киргизії та Узбекистані. У розпорядженні Хе досить велика кількість компаній, що займаються різними видами діяльності, так чи інакше пов’язаних з військовими діями. У їх число входить Blackwater Броньований автомобіль, яка займається конструюванням легкої бронетехніки, Blackwater Дирижаблі, конструюються безпілотники, і Група з розвитку Raven, яка займається будівельною діяльністю.

Навчальний центр США є тренувальним центром з підготовки спецпідрозділів і солдатів регулярної армії США. У підготовчому таборі цієї організації, розташованої в Північній Кароліні, знаходяться стрільбища, штучні водойми, полігони і аеродром. Компанія К-9 займається підготовкою службових собак, які використовуються в правоохоронних органах, спеціальних підрозділах і армії. Хе Годинники займається моніторингом діяльності всіх підрозділів Хе, а також інших військових компаній. Ця організація збирає інформацію, що стосується військових конфліктів, лобіювання інтересів великих військових компаній, контрабанді зброї та іншої інформації, так чи інакше відноситься до військової сфери. Хе володіє дуже великими ресурсами і можливостями. Ця компанія користується заступництвом влади США і відомі випадки, коли здійснювали невиправдані вбивства мирних громадян найманці не несли ніякого покарання, окрім як звільнення і депортації назад в Штати. Хе фактично є найбільшою в світі найманої армією, яка має власними базами підготовки, військової технікою, зброєю і досвідченими головорізами, які не зупиняться навіть перед знищенням мирних жителів.