Самонавідна куля лабораторії Sandia

Самонавідна куля лабораторії Sandia
Шанувальники науково-фантастичних фільмів 80-х років ймовірно пам’ятають кіносагу «Бунт роботів», в якій Жене Сіммонс зіграв роль злого вченого, який займався розробкою «розумних» куль, здатних самостійно знаходити свої мішені.
Науково-дослідної організації Sandia National Laboratories вдалося наблизити цю ідею до реальності. Дослідники Ред Джонс, Брайан Каст і їх колеги є авторами патентованого дизайну кулі спрямованої дії, яка може уразити ціль з відстані більше милі (близько 2000 м).

«Ми володіє дуже багатообіцяючою технологією управління польотом невеликих снарядів, виробництво яких займе порівняно небагато часу, і не буде коштувати великих витрат» — сказав Ред Джонс. Зараз керівництво Sandia підшукує партнерську компанію, спільними зусиллями з якої можна було б проводити випробування для того, щоб така розробка якомога швидше з’явилася на ринку збройової техніки. Дослідник Джонс також розповів, що початкове тестування, котре включало в себе комп’ютерне моделювання і також польові випробування прототипів, було досить успішним. І хоча поки що залишаються невирішеними деякі інженерні складності, «проте, ми впевнені, що завдяки наявній технологічної база всі негативні моменти будуть усунені».

Самонавідна куля лабораторії Sandia

Для точного попадання в об’єкт з відстані два кілометри, 4-дюймова куля була оснащена оптичним сенсором, таким собі «оком», розміщеним в носовій частині, здатним фіксувати червону крапку променя лазера, що направляється на мішень . Сенсор відсилає інформацію в командний центр кулі, а електронні засоби контролю польоту використовують алгоритм в 8-бітному процесорі. Потім відбувається зміна положення невеликих аеродинамічних плавників, розміщених уздовж кулі, і завдяки цьому куля летить точно в ціль. На відміну від звичайних куль, це поля зі зміщеним центром ваги, що більше нагадує конструкцію дротика для гри в дартс.

Ще одна відмінність — зброя, з якого робиться постріл такою кулею. Інноваційна нарізка його стовбура дозволяє пулі летіти набагато точніше, на відміну від зброї старої конструкції.

Комп’ютерне аеродинамічний моделювання свідчить про те, що незабаром зовнішній дизайн кулі зазнає значних змін. За допомогою комп’ютерного симулятора вдалося визначити, що відхилення від мети у звичайній кулі після пострілу з відстані більше милі становить близько 9 метрів, тоді як у кулі спрямованої дії відхилення варіюється в межах 8 дюймів (0.2 метра). У прототипі самонавідною кулі не обов’язково повинен бути присутнім блок інерціальних датчиків, і, як говорив один з авторів проекту Ред Джонс, невеликі розміри кулі, порівняно з розмірами керованої ракети, «надають додаткову допомогу, це якась футуристична річ, про яку ніхто не замислювався на початку проекту ».

Самонавідна куля лабораторії Sandia

У кожної кулі є система наведення, принцип роботи якої нагадує керовану ракету, хоти я без наявності складної інфраструктури. Кожен снаряд, вилітаючи з стовбура, схильний до природним коливанням. Коливання незначні, і з цієї причини конструкторам при розробці зброї слід бути надзвичайно точними у своїх розрахунках, оскільки скоригувати належним чином політ кулі при стрільбі видається більш складним завданням, ніж зробити правильні обчислення. Але через невеликі розміри кулі коливання більш часті — приблизно 30 разів на секунду, а це, в свою чергу, означає, що при виготовленні самонавідною кулі існує більше можливостей для внесення коректив, точність яких може і не бути обов’язковою умовою. Варто згадати і про те, що під час випробування до пулі кріпився світлодіод, і протягом польоту до моменту зіткнення з метою електроніка залишалася неушкодженою.

Роботи над проектом самонавідною кулі все ще тривають, і для того, щоб ця інновація стала широко використовуватися при проведенні бойових операцій, потрібен час. На поточний момент швидкість польоту кулі відносно низька — 2 400 футів в секунду при пострілі з використанням порохового заряду, який зараз доступний на ринку військової продукції. Швидкість польоту кулі звичайної штурмової гвинтівки становить 3 000 ф / с, тому потрібно шукати більш відповідну порохову суміш, і розробники твердо впевнені в тому, що їм це вдасться. Зараз лабораторії Sandia необхідно провести достатню кількість тестів, і знайти приватні компанії, які погодяться провести більше прототипів цієї ідеї.