Як перевозиться спетехніка

Дорожня та будівельна спецтехніка може знадобитися в будь-якому місці: для ремонту, будівництва, сільськогосподарських робіт або прокладання дороги. У дуже рідкісних випадках вона може дійти до потрібного місця своїм ходом. В інших випадках допоможе автомобільна (детальніше — тут: https://www.skb.lviv.ua/services/vantazhni-perevezennya/) або залізнична доставка спецтехніки.

Що входить в категорію спецтехніки

До спецтехніки відносяться:

 1. підйомні крани,
 2. автопідйомники та вантажні апарати,
 3. бетонозмішувачі,
 4. катки та віброплити,
 5. трактори і комбайни,
 6. екскаватори та інша будівельна техніка.

Чому спецтехніка рідко перевозиться своїм ходом?

Гусениці спецтехніки не призначені для переміщення по асфальтованих дорогах. Дорожнє покриття пошкодиться, якщо по ньому проїде спецтранспорт. На багатьох міжміських дорогах є обмеження мінімальної швидкості, яке більше, ніж та швидкість, з якою може пересуватися спецтехніка. Крім того пересування спецтехніки створить затори та аварійні ситуації.

Своїм ходом спецтехніку можна переганяти тільки на невеликій ділянці маршруту, уникаючи трас державного значення. Зрозуміло, це відноситься тільки до тієї техніці, яка може переміщатися з адекватною швидкістю. Так, трактор чи комбайн може проїхати сам кілька кілометрів по дорозі з не дуже інтенсивним рухом, а каток або кран — ні.

Транспорт для перевезення спецтехніки

Через габарити та масу спецтехніка перевозиться на низькорамних платформах. Вони можуть бути різних типів в залежності від особливостей вантажу:

 • з заднім або переднім завантаженням,
 • із закріпленим майданчиком для вантажу,
 • з рухомими бортами.

Повинна бути відповідність габаритів платформи і вантажу. У разі, якщо у спецтехніки є виступаючі деталі, їх знімають, і повертають після доставки в кінцевий пункт призначення.

Особливості планування перевезення

Як і перевезення будь-якого негабаритного вантажу, доставка спецтехніки має свої особливості та обмеження. Вони стосуються маршруту, інтенсивності руху, часу доби, у виняткових випадках — навіть підготовки дорожнього полотна.

Вибір транспорту

Підбір транспорту залежить від габаритів вантажу. У деяких випадках вигідніше виявляється розбір техніки і перевезення на кількох вантажних авто або тралах. Потрібно продумати схему кріплення техніки на платформі, забезпечити місце завантаження (заїзду техніки на трал) і вивантаження.

У разі негабаритного вантажу, у виступаючих частин повинні бути розпізнавальні знаки та маркування на вантажі і самому транспорті. Це допоможе уникнути аварійних ситуацій на дорозі.

Планування маршруту

Необхідно скласти найкоротший і безпечний варіант маршруту. Перевезення негабаритної спецтехніки обмежене в багатьох аспектах:

 1. варто вибирати маршрут з мінімальним перепадом рельєфу через занадто важкий і великий вантаж;
  на маршруті не повинно бути залізничних колій, тунелів або НЕ укріплених мостів;
 2. потрібно звернути увагу на якість дорожнього покриття. Не всі асфальтовані дороги можуть витримати вагу спецтехніки;
 3. перешкодою для перевезення можуть бути дорожні знаки, лінії електропередач, лісосмуга. У виняткових випадках під час підготовки до перевезення може бути вирубана частина дерев або переміщені знаки дорожнього руху;
 4. маршрут з негабаритною спецтехнікою не може пролягати через промислові території, близько культурних і заповідних об’єктів. У населені пункти можна заходити з обмеженнями, а деякі райони міста можуть бути закриті для вантажного транспорту.

Маршрут повинен бути узгоджений з керуючими органами всіх областей і районів, через які він пролягатиме. У населених пунктах можуть знадобитися супроводжуючі автомобілі. Повинний бути забезпечений безперебійна зв’язок водія і диспетчера, щоб можна було швидко вирішити всі виникаючі на шляху проблемні ситуації. Крім того, диспетчер зобов’язаний спостерігати за місцезнаходженням вантажного трала весь час руху.