Сертифікація виробів легкої промисловості

Вироби легкої промисловості – одна з найпоширеніших груп товарів, що випускаються в обіг на ринки. Щоб безперешкодно реалізовувати продукцію, необхідно провести дослідження, які мають на меті підтвердження безпеки для здоров’я споживача.

Існує кілька форм оцінки відповідності товарів легкої промисловості. Залежно від вікової категорії споживача та виду продукції підприємець повинен отримати сертифікат, декларацію або свідоцтво про державну реєстрацію.

Щоб визначити, який документ потрібен у конкретному випадку, наприклад, коли потрібна сертификация упаковки, компанії звертаються до уповноважених організацій.

Чинні технічні регламенти

Оцінка відповідності проводиться за одним із технічних регламентів, вибір якого залежить від типу виробу.

Реалізація продукції без дозвільної документації є основою притягнення до адміністративної відповідальності.

Схеми оцінки та терміни дії документів

Оцінка безпеки продукції проходить за декількома схемами, які призначені для серійного випуску та постачання товарів окремими партіями.

Для партії продукції проводяться лише випробування зразків за умов лабораторії. Для серійного випуску додатково проводиться перевірка стану виробництва.

Термін дії документів товарів, що випускаються серійно, становить від одного до п’яти років. Максимальний період встановлюється, якщо на підприємстві сертифіковано СМЯ, що відповідає принципам стандарту ISO 9001. Терміни дії сертифікатів та декларацій на партію товарів не встановлюються.

Отримуючи сертифікати на серійний випуск проводиться щорічна інспекційна перевірка. Вона необхідна для підтвердження того, що якість виробів не погіршилася. При реєстрації декларації інспекційний контроль не проводиться, оскільки за достовірність результатів досліджень та якість продукції відповідає виробник.

Які показники перевіряються?

Методи випробувань і показники, що оцінюються, залежать від виду досліджуваного товару і застосовуваного технічного регламенту. Найчастіше критеріями оцінки є:

  1. міцність, стійкість до дії механічних факторів;
  2. гігроскопічність тканини;
  3. повітропроникність;
  4. напруженість електростатичного поля;
  5. стійкість фарбування тканини до дії води та сухого тертя;
  6. здатність утримувати вологу;
  7. масова частка вільного формальдегіду;
  8. наявність небезпечних токсичних речовин, що мігрують у повітряне та водне середовище.

До кожного виду виробів регламент встановлює окремі критерії оцінки.

Результати досліджень відображаються у протоколі. При позитивному висновку експерта підприємець отримує дозвільну документацію, що реєструється у реєстрі. Декларацію реєструє заявник самостійно з використанням електронного підпису.

Продукція маркується знаком звернення ЄАС. На етикетку та упаковку наноситься обов’язкове маркування, порядок якого встановлено профільним регламентом.

Додатково, підприємці можуть пройти добровільну сертифікацію. Дослідження проводяться згідно з методами та нормативами, встановленими стандартами ГОСТ. Заявник обирає показники, які бажає перевірити. Це може бути функціональність виробу, ергономічні властивості чи інші показники. Наявність добровільного сертифікату зміцнює довіру споживача, збільшує конкурентоспроможність бренду.