Наділені довірою

Наділені довірою
Вони озброєні, часто носять ідентифікують значки — загалом, зовні мало чим відрізняються від поліцейських. Однак приватним охоронцям в США часто бракує професійної підготовки, а наявність зброї може становити небезпеку для них самих.

Відчувається брак стандартів підготовки та контролю за діяльністю співробітників охорони. Манікюрниці, щоб отримати необхідну ліцензію в штаті Каліфорнія, необхідно пройти 400-годинний курс підготовки, ліцензія же збройного охоронця видається після 54 годин тренувальних занять, з них всього лише 14 годин відводяться на стрілецьку підготовку. У 15 американських штатах стрілецька підготовка не потрібна зовсім. Нерідко інциденти за участю озброєних охоронців — часто виникають через недоумство — тягнуть за собою серйозні наслідки.

Можна згадати випадок, що мав місце в штаті Невада. На території танцмайданчика, де зібралася велика група підлітків, охоронець убив людину, вистріливши в повітря. При падінні куля завдала смертельне поранення тінейджеру.

У штаті Колорадо, де не існує вимог щодо стрілецької підготовки, озброєний охоронець вирішив підвезти школяра додому. Коли він передав підлітку свою зброю, щоб той поклав його на місце, спрацював спусковий механізм, і куля прострелила дитині ногу.

За результатами журналістського розслідування CNN і The Center for Investigative Reporting, що тривав протягом року, було встановлено, що в Сполучених Штатах відсутні федеральні стандарти, які б регулювали тренувальні заняття, також немає бази даних про те, скільки куль вистрілюють охоронці і скільки допускають промахів.

Викликає занепокоєння і бекграунд людей, що працюють в охоронній сфері. Автори розслідування CNN/CIR виявили на посадах охоронців тих, хто раніше притягувався до судової відповідальності за домашнє насильство, наркотики і алкоголь. Були встановлені й факти того, що в охоронній сфері знаходять можливість для продовження кар’єри колишні поліцейські, у яких в минулому були серйозні проблеми з дисципліною.

Охоронці нечасто стають предметом суспільної уваги, за винятком хіба що тих випадків, коли відбуваються якісь пов’язані з ними резонансні події. Так, Лукас Шейн Кендл був звинувачений у вбивстві в 2012 році під час перестрілки в стрип-клубі Club Lexx в Майамі.

Наділені довірою

Він працював збройним охоронцем. І під час служби помітив в пікапі на стоянці Кіджана Бірда і Майкла Сматерса. За словами охоронця, він думав, що ці люди «згортали косяк». Ще він сказав поліції, що один з них кричав, що збирається його вбити. Потім обидві двері автомобіля відкрилися, і охоронець порахував, що «його життю загрожує небезпека», оскільки, на його думку, у одного з цих осіб була зброя.

Кіндл вистрілив 12 разів, 8 куль потрапили в Бірда (чотири з них — в спину, охоронець стріляв коли його жертва намагалася сховатися під автомобілем). В результаті цього інциденту Бірд загинув, а Сматерс залишився паралізований. Зброї у жертв не виявилося. Цей же охоронець перш затримувався за водіння в нетверезому стані і знаходження в стані сп’яніння в громадському місці, однак це не завадило йому знайти роботу сек’юріті у Флориді.

Перевірка психічного стану є стандартною для поліцейських, проте лише в чотирьох штатах такі перевірки поширюються і на озброєних охоронців. У 27 штатах не проводяться перевірки на предмет того, чи має право потенційний охоронець носити зброю. У дев’яти штатах навіть не існує перевірок на благонадійність по базі даних ФБР.

Джошуа Косатченко працював збройним охоронцем, хоча, згідно з федеральним законодавством, видача ліцензії на зброю цій людині була заборонена. У віці 13 років він скоїв збройний напад з обтяжуючими обставинами, і надалі, як мінімум до досягнення 30-річного віку, не міг отримати ліцензію на зброю.

Наділені довірою

Проте представники влади в Арізоні не потрудилися пошукати його прізвище в федеральній базі даних. Через шість тижнів після отримання ліцензії Косатченко охороняв продовольчий магазин в місті Тусон. Йому разом із ще одним сек’юріті довелося гнатися за злодіями. Зав’язалася бійка і Косатченко вистрілив у вікно автомобіля, який чекав підлітків. В результаті поранення 18-річний Деніел Таранго, у якого не було зброї, залишився паралізований, тепер він прикутий до інвалідного крісла.

Охоронця Косантченко заарештували і пред’явили звинувачення у спробі вбивства. Але надалі це звинувачення було знято. Зрештою, його визнали винним у порушенні закону, що забороняв йому володіти зброєю.

Після цього трагічного випадку в заяві претендента на отримання роботи збройного охоронця в штаті Арізона з’явився пункт з питанням про те, чи має право громадянин володіти зброєю. Проте представник Управління громадської безпеки штату Арізона Стів Ентеман каже, що в цьому штаті все ще не перевіряється така база даних. Косатченко досі працює в тій же охоронної компанії — Valley Protective Services. Але тепер уже без зброї.

Деякі аналітики закликають посилити стандарти роботи охоронців. Стів Еміта, головний юрисконсульт Національної асоціації охоронних компаній, говорить про необхідність проводити хоча б перевірки на благонадійність для бажаючих працювати озброєними охоронцями. «Охоронець зі зброєю — це людина, наділена довірою, — вважає Еміта, — ми хочемо впевнитися в тому, що ці люди проходять відповідні перевірки і не являють собою небезпеку».