Роботи-пожежні, роботи-сапери і безпілотні «кажани» на службі ВМС США

Роботи-пожежні, роботи-сапери і безпілотні «кажани» на службі ВМС США
У північно-східному регіоні США в рамках програми військово-морської дослідницької лабораторії (NRL) відкрився центр досліджень автономних систем (LASR), в якому на поточний момент розробляється робот, здатний гасити пожежу на борту суден, і інша робототехніка.

Роботи-пожежні, роботи-сапери і безпілотні «кажани» на службі ВМС США

«Це саме та лабораторія, яка, як ми очікуємо, в доступному для огляду майбутньому буде здатна забезпечити матросів і морських піхотинців більш досконалими технічними засобами — відзначав контр-адмірал Метью Кландер, глава науково-дослідної лабораторії військово-морських сил США — Дослідники проводять свої досліди в умовах, максимально наближених до реальності ».

На думку Кландера, поліпшені автономні системи, що розробляються в дослідницькому центрі, будуть відповідати новій стратегічній директиві збройних сил США, згідно з якою в подальшому буде приділятися ще більш пильну увагу азіатсько-тихоокеанського регіону і «загрозу того, що противник може розмістити свою військову техніку в цій зоні ».

Контр-адмірал не уточнював, що така загроза може виходити з боку Китаю, але також відомо, що Іран, має намір дислокувати більше суден свого флоту в Перській затоці.

Комплекс, що займає площу 50 000 квадратних футів, оцінюється в 17.7 мільйона доларів. Контр-адмірал Кландер і вчені, що працюють в лабораторії LASR, наголошували під час нещодавній прес-конференції, що цей комплекс дозволить проводити більш інтенсивне тестування прототипів систем і концептів в тому ж приміщенні, де ці пристрої створюються. За словами керівників LASR, така можливість позбавить від необхідності влаштовувати дорогі і трудомісткі випробування в багатьох регіонах Сполучених Штатів з метою перевірки різних особливостей нових роботизованих систем.

«Ця будівля заощадить значні кошти для армії, і більш того, в новому комплексі випробування можна буде проводити набагато швидше» — пояснює Глен Еншо, один з семи докторів наук, які представили журналістам свої технологічні розробки під час презентації, яка нещодавно пройшла в лабораторії LASR.

Роботи-пожежні, роботи-сапери і безпілотні «кажани» на службі ВМС США

Мабуть, одним з головних досягнень дослідників LASR є Лукас, робот заввишки шість футів, який здатний реагувати на словесні вказівки і непокоїтись в тому випадку, якщо він чує суперечливі команди при пожежонебезпечної ситуації на борту військових суден. Лукас висловлює радість, коли отримує додаткові роз’яснення щодо того, що від нього вимагається, і може запропонувати відповідне обладнання для ліквідації загорянь.

Партнер Лукаса робот Октавія продемонстрував здатність слідувати мовним командам і жестам рук в імпровізованій каюті лайнера. І хоча жоден з цих роботів не володіє можливостями C3P0 з кіно-саги «Зоряні воїни», проте, той факт, що вони можуть взаємодіяти з диспетчером, майже таким же чином, як і звичайні люди, виглядає вельми вражаюче. А ідея думаючого робота, здатного приймати рішення при виникненні пожежі в невеликих кают-компаніях, коли полум’я та дим здатні позбавити людину можливості діяти, здалася колишньому морському офіцерові досить привабливою. Еншо, який називає себе «прихильником автономії космосу», зараз працює над фінансується агентством DARPA програмою з розробки космічного апарату, який міг би заправляти паливом, здійснювати ремонт, або ж проводити модернізацію супутників, виведених на орбіту. Створюваний апарат потенційно здатний істотно продовжити робочий цикл наявних супутникових систем, внаслідок чого не треба було б проводити запуск нових пристроїв, що стоять мільйони доларів.

Також під час презентації в новій лабораторії Грег Худоба, вчений, зайнятий дослідженням керованих космічних апаратів, представив роботизовану руку, яка здатна виявити заховані в піску саморобні вибухові пристрої. Дослідник розповідав ще й про трехруком космічному апараті, який був першим прототипом «космічного робочого». Над цим проектом Грег Худоба працював спільно з Гленом Еншо.

Роботи-пожежні, роботи-сапери і безпілотні «кажани» на службі ВМС США

У лабораторії LASR є прибережна гавань, поруч з якою розміщується басейн, тут створюються штучні хвилі, є піщане і скелясте морське дно для того, щоб імітувати зону прибою при тестуванні автономних підводних транспортних установок. Зона прибою залишається однією з головних проблем для саперів ВМС США, і являє собою потенційну загрозу десантним операцій.

Джейсон Гедера, експерт в області обчислювальної фізики та гідроаеродинаміки, представив двонога пристрій для пошуку глибоководних хв. У цього робота є гнучкі плавники, схожі на рибні, вони допомагають пристрою пересуватися.

Ленні Тендер, фахівець в сфері біомолекулярної інженерії, працює з великим резервуаром каламутної води, за допомогою якого проводяться дослідження на предмет того, чи можуть хімічні властивості морської води і океанського дна забезпечити автономні системи електроенергією. Якщо така гіпотеза підтвердиться, тоді зникне необхідність оснащувати роботехніки батареями, а це, в свою чергу, означатиме, що підводні датчики зможуть працювати протягом необмеженого часу.

Роботи-пожежні, роботи-сапери і безпілотні «кажани» на службі ВМС США

Тендер поділився відомостями і про те, що воду йому поставляє завод з переробки стічних вод Блю-Плейнс, розташований поблизу с лабораторією морських досліджень.

Також в LASR є велике приміщення, де проводяться роботи над безпілотним літальним апаратом з вбудованими датчиками, що діють на манер ехолокатора кажанів, що дозволяє уникати зіткнення зі стінами. На відміну від габаритних і дорогих БПЛА, що перевозять важке обладнання та зброю, для виробництва цього безпілотника не потрібно великих витрат, він вирізається лазером з тонкого пінного матеріалу протягом 90 секунд. Ще в лабораторії є концептуальний девайс, який зовні виглядає як комп’ютерна миша, але він все-таки здатний виконувати певні функції безпілотної авіації.

Безпілотник-миша може, наприклад, пролетіти крізь відчинені двері і, склавши свої крила, вести спостереження за активністю в приміщенні, не привертаючи до себе зайвої уваги. Над цим проектом працює аерокосмічний інженер Ден Едвардс. Його розробка є частиною програми по створенню датчиків, які б розміщувалися в потрібному місці, і при цьому залишалися б непомітними для супротивника.

Капітан Пол Стюарт, який очолює NRL, вважає, що комплекс LASR став «новою віхою» в 89-річній історії дослідницької лабораторія ВМС США. Перша роботизована система була створена вченими NRL в рік заснування лабораторії — в 1923-м.