ПОП Гватемали: потогінні підприємства як спосіб виживання

ПОП Гватемали: потогінні підприємства як спосіб виживання
Ізраель Кастільо приїхав в Гватемала-Сіті коли йому було 23 роки. Останні п’ять років він, озброєний палицею і зарядженим 12 кулями револьвером 38-го калібру, провів, стоячи біля невеликих супермаркетів і торгових центрів гватемальської столиці.

До свого переїзду в місто, де рівень злочинності завжди залишався високим, Кастільо ніколи раніше не тримав у руках зброї. Він вирощував каву і кукурудзу в своєму рідному містечку, розташованому в гірському регіоні майже в 200 кілометрах від столиці. «Мені не дуже подобається жити в місті, — пояснює охоронець. — Я виріс у глибинці, але тут завжди потрібні охоронці, тому я можу допомагати своїй сім’ї матеріально».

За оцінками аналітиків, в Гватемалі працюють 150 тисяч співробітників охоронних підприємств, загальна чисельність штату поліції становить 25 тисяч. Таким чином, на чотирьох охоронців доводиться тільки один поліцейський. Сек’юріті ПОП в цій країні працюють за мінімальну зарплату, багато відчувають нестачу професійної підготовки, однак при цьому їм доводиться мати справу зі зброєю — така комбінація чинників часто призводить до того, що охоронці не тільки виявляються нездатними забезпечити необхідний захист громадянам, а самі перетворюються на загрозу безпеки.

За даними ООН, статистика насильницьких злочинів в Гватемала одна з найвищих в Латинській Америці; в одному тільки столичному регіоні відбувається 40 вбивств на тиждень. Озброєних охоронців можна спостерігати біля входів у ресторани, кафетерії і перукарні — навіть представники малого бізнесу намагаються додатково убезпечити свої активи.

Багато хто вважає, що сьогоднішній рівень злочинності в країні ще вище, ніж у період 36-річної громадянської війни, що завершилася в 1996-му і забрала життя майже двохсот тисяч людей. Деякі аналітики пояснюють розгул злочинності глибоко вкоріненою в латиноамериканському суспільстві системою наркотрафіку, що впливає на економічний розвиток регіону. Зубожіння населення і процвітання корупції також сприяло поширенню кримінальних угруповань.

Забезпечені жителі країни і представники бізнес-еліти вважають, що в державі, де викрадення, вимагання та викрадення автомобілів є нормою, приватні охоронні компанії здатні вирішити завдання забезпечення належного рівня безпеки громадян, з якою не під силу впоратися офіційної поліції. Люди, які можуть собі дозволити персональну захист, наймають охоронців і водіїв, що переміщаються по місту в бронежилетах.

Біля воріт приватних шкіл часто стоять охоронці, які очікують дітей, чоловіки в чорних костюмах супроводжують сім’ї під час походів за покупками в торгові центри, уважно поглядаючи на перехожих і підтримуючи зв’язок з колегами за посередництвом Bluetooth-пристроїв.

Основна частина громадян Гватемали, яка живе за межею бідності, сконцентрована в передмістях і передмістях, де можливостей отримати освіту або знайти роботу не так вже й багато. І лише деякі приватні охоронні компанії вимагають від своїх службовців наявність досвіду або високої освіти, тому багато безробітних мігранти з сільських місцевостей їдуть до столиці в пошуках роботи. «Сфера приватної охорони дозволяє працевлаштуватися широким верствам суспільства, зокрема, залишилися без роботи трудівникам сільського господарства, — пояснює Отто Аргуета, співробітник Інституту латиноамериканських досліджень. — ПОП по суті є потогінними підприємствами, що пропонують низькі зарплати службовцям; їхнє керівництво шукає лазівки, що дозволяють діяти в обхід податкового законодавства, і наймає низько кваліфікований персонал».

У 2010 році влада країни спробували навести порядок в індустрії, були розроблені нові закони, які зобов’язують всі охоронні компанії отримувати державні ліцензії. Офіційні особи також заснували Департамент приватних охоронних служб (DIGESSP) для забезпечення процесу видачі ліцензій ПОП і створення бази даних всіх приватних охоронців, що працюють в країні. Такі ініціативи повинні допомогти владі вести спостереження за компаніями і забезпечити реєстрацію всіх одиниць зброї, що знаходяться в країні. «Компанії, які ведуть незаконну діяльність, повинні контролюватися, згідно статті 66 нового закону, — заявив Дональд Гонсалес, який представляє DIGESSP. — Головне завдання — гарантувати, що діяльність ПОП узгоджується з законом».

DIGESSP передбачає, що нелегальні охоронні компанії або ж незареєстровані охоронці можуть бути засуджені до 12 років тюремного ув’язнення або до штрафу до 12 тисяч доларів. Однак через рік після початку процесу реєстрації, лише 140 компаній отримали ліцензії, і до жодного охоронцеві або компанії не були застосовані санкції.